Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)


Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Ετσι βρηκες τις γωνιες που θα εχεις αποδοση, μπουφες και crystaln2 .
Μενει να επιλεξεις τι ειδους κατασκευη θες να κανεις και τι διαθεσιμο χωρο διαστασεις μπορεις να διαθεσεις...
Γενικα ευκολες κατασκευαστικα ειναι οι απλες,πανελς με πετροβαμβακα και επενδυση αλουμινιου αλλα οριακα παιζουν εκει κατω το ποσο αποτελεσματικες θα ειναι κανεις δε μπορει να σου πει με ακριβεια, αυτο ισχυει και για την περιπτωση των πανελ μεμβρανης που ειναι η επομενη επιλογη και με ποιο ακριβη στοχευση..
Εγω θα δοκιμαζα μια μονο απλη ,τοποθετωντας μονο ενα-δυο φυλλα στη γωνια χωρις πλαισιο ,να δεις συμπεριφορες..
50-80-πυκνοτητες ή και την κατοσταρα, μπορει και σκετο χωρις φ.αλουμινιου εκει πισω,να εχει καλυτερη αποδοση ,λογω πολλων ασταθμητων παραγοντων οπως γωνιες κρουσης κλπ ποτε δε μπορεις να γνωριζεις και οποιο calculator ειναι απλα ενδεικτικο και απλα ενας αρχικος μπουσουλας...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
Ετσι βρηκες τις γωνιες που θα εχεις αποδοση, μπουφες και crystaln2 .
Μενει να επιλεξεις τι ειδους κατασκευη θες να κανεις και τι διαθεσιμο χωρο διαστασεις μπορεις να διαθεσεις...
Γενικα ευκολες κατασκευαστικα ειναι οι απλες,πανελς με πετροβαμβακα και επενδυση αλουμινιου αλλα οριακα παιζουν εκει κατω το ποσο αποτελεσματικες θα ειναι κανεις δε μπορει να σου πει με ακριβεια, αυτο ισχυει και για την περιπτωση των πανελ μεμβρανης που ειναι η επομενη επιλογη και με ποιο ακριβη στοχευση..
Εγω θα δοκιμαζα μια μονο απλη ,τοποθετωντας μονο ενα-δυο φυλλα στη γωνια χωρις πλαισιο ,να δεις συμπεριφορες..
50-80-πυκνοτητες ή και την κατοσταρα, μπορει και σκετο χωρις φ.αλουμινιου εκει πισω,να εχει καλυτερη αποδοση ,λογω πολλων ασταθμητων παραγοντων οπως γωνιες κρουσης κλπ ποτε δε μπορεις να γνωριζεις και οποιο calculator ειναι απλα ενδεικτικο και απλα ενας αρχικος μπουσουλας...
έχουμε κανένα καλκιουλέιτορ λινκ?
και κανένα σαιτ με κατασκευές

μάλλον θα πάω για καστομια για να εκμεταλλευτώ όλο τον χώρο πίσω από τις κρυσταλλιέρες

μας ενδιαφέρει όσο μεγαλύτερη κάλυψη γωνίας αλλά
πρέπει να είναι ισοσκελισμένη ή και φαλτσαριστή με την γωνία του τοίχου?
κάτω από έπιπλο (τάβλα τραπεζάκι) μπορεί να γίνει τοποθέτηση?

η κατασκευή πρέπει να είναι με γερό σκελετό ή και με ελαφρύ ξύλο?
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Μη βιαζεσε βημα,βημα κανε πρωτα τα απλα και πολυ φτηνα ,δεν ειναι θεμα τιμης η αποτελεσματικοτητα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
Μη βιαζεσε βημα,βημα κανε πρωτα τα απλα και πολυ φτηνα ,δεν ειναι θεμα τιμης η αποτελεσματικοτητα...
φυσικά και δε ντο βλέπω από θέμα τιμής...το κοιτάζω αποκλειστικά μόνο ως προς την αποτελεσματικότητα και το πέταμα χρόνου

πχ...το να παίξω με διαφορετικές πυκνότητες δεν το θεωρώ σωστό...πρέπει να μελετηθεί ποια θα παίξει εκεί που την χρειάζομαι :)
10 φορές μέτρα...μία κόψε;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
Μη βιαζεσε βημα,βημα κανε πρωτα τα απλα και πολυ φτηνα ,δεν ειναι θεμα τιμης η αποτελεσματικοτητα...
βλέποντας στις κατασκευές vicoustic ...
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και πολλαπλά στρώματα με διαφορετικής πυκνότητας υλικά σάντουιτς?



http://www.passion4sound.com/nl/product/vicoustic/vicoustic/basstrap/super-bass-extreme
 






daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
Λίγο Blu Tack στο ταβάνι, πίεσε καλά κι είσαι έτοιμος. ;)

και εγώ που έλεγα να μου στείλεις μια βόλτα τα σνοουμπορντς να δω τι ακούς τόσο καιρό :roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1518303739][/DOUBLEPOST]
Voice of God είναι αυτό;

:lolsign:
προβοκάτορ :p:roflmao:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
πολυ φαντασια η βαση. κουράστηκα και μονο που την ειδα. :p

εγω ειχα πιο απλη ιδεα, ποστ 476.



τι τραβαει και ο σιδερας σου. ηρωας!
έχεις δίκιο...απλά το δικό σου ηχείο...έχει πλάτος
αυτή η κουτσουλιά όχι...και έχει περίεργο κέντρο βάρους όταν το έβαλα να κοιτάζει προς τα κάτω

+ δεν θα ήθελα να ακουμπά υπό τον φόβο μη χαραχτεί η λάκα..
θα μου πεις.... ας άφηνες λίγο αέρα και μετά να το σφήνωνες με κάποιο μονωτικό...σωστό και αυτό...αλλά δεν θα το βασιζόμουν και πάλι πολύ...και θεώρησα ένα κλικ πιο σταθερό να κουμπώνει στην μπάφλα

Ο σιδεράς ο συγκεκριμένος είναι καλλιτέχνης...μπορεί να με γράφει λίγο στα παπ@ρια του λόγω φιλίας αλλά έχει μεράκι να σου κάνει ότι θέλεις...;)
ειδικά όταν σου φέρνει τον υπολογιστή του για σερβις και βιάζεται να του τον κάνεις:D
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.368
εμενα ο δικος μου σιδερας ειχε κανει μια μικρη π@π@ρια με τις νεες βασεις κεντρικου....(καθοταν στραβα το κεντρικο) αλλα αυτη τη φορα αντι να τις διορθωσει....εφτιαξε καινουργιες!!! εμεινα....μ@@@ς :D
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
εμενα ο δικος μου σιδερας ειχε κανει μια μικρη π@π@ρια με τις νεες βασεις κεντρικου....(καθοταν στραβα το κεντρικο) αλλα αυτη τη φορα αντι να τις διορθωσει....εφτιαξε καινουργιες!!! εμεινα....μ@@@ς :D
αυτό δεν το λες κατασκευή βάσης φιλαράκ...εργολαβία ολόκληρη θεωρείται :thumbsup::D
[DOUBLEPOST=1518342007][/DOUBLEPOST]
Τελικά που θα τα βάλεις;
τέτοιες εκφράσεις με πμ καλέ...θέλεις να ακούσεις ατάκα τώρα?:roflmao::roflmao:

ταβάνι θα μπουν..:)
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
μόλις μου τσέστειλε ο σιδεράς μου

τι τραβαει και ο σιδερας σου. ηρωας!
Ο σιδεράς ο συγκεκριμένος είναι καλλιτέχνης...μπορεί να με γράφει λίγο στα παπ@ρια του
εμενα ο δικος μου σιδερας ειχε κανει μια μικρη π@π@ρια
Tης ΠΟΥΤ@ΝΑΣ το κάγκελο γίνεται εδώ μέσα!:eek: :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
επιστρατεύοντας τον επαγγελματικό εξοπλισμό της οικογενείας
IMG_0746.JPG


η Τουρκάλα από πάνω πρέπει να τα είδε όλα με το κρουστικό:lol:...λίγο ακόμα και θα έβγαινα στο σαλόνι της :roflmao::lolsign:

IMG_0747.JPG


ερώτηση προς μαραντζάδες και γνώστες...τα ηχεία πως τα ορίζω?
ως top middle ή top front?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.142
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top