Πρόταση για προενισχυτή με GoldenEar και Nord NC500

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Τα φώτα σας παρακαλώ...

Έχω τα goldenear triton 5, oppo 205, και nord ncore nc500 dm. Ποιον προενισχυτη θα προτεινατε;

Ένας που σκέφτομαι είναι ο schiit freya
Αν θες ντε και καλά προενισχυτή (και δεν ακολουθήσεις την συμβουλή του foot), πάρε τον προενισχυτή της Nord...απόλυτα ταιριαστός με τον τελικό σου https://www.nordacoustics.co.uk/nord-one-se-pre-a
 




Μηνύματα
93
Reaction score
90
Αν θες ντε και καλά προενισχυτή (και δεν ακολουθήσεις την συμβουλή του foot), πάρε τον προενισχυτή της Nord...απόλυτα ταιριαστός με τον τελικό σου https://www.nordacoustics.co.uk/nord-one-se-pre-a
Δε βρισκω καμια κριτικη για αυτο τον προενισχυτη
[DOUBLEPOST=1518645158][/DOUBLEPOST]
Ακόμα δεν κλειδώθηκε; :p
Φιλε Δημητρη (σε λεω φιλο γιατι πραγματικα με βοηθησες πολυ με το θεμα της "Ευριδικης") εδω και 2 μερες κανουμε το πειραμα με τον Oppo συνδεδεμενο balanced με το Nord και το αποτελεσμα ειναι διαφανο, αναλυτικο, αρκετα ρεαλιστικο ΑΛΛΑ flat με με ντροπαλες μεσαιες.
Πραγματικα πιστευω πως χωρις προενισχυτη δε βγαινει...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
ΑΛΛΑ flat με με ντροπαλες μεσαιες.
Πραγματικα πιστευω πως χωρις προενισχυτη δε βγαινει...
Σε αυτές τις συνθήκες (χώρος-χρόνοι αντήχησης- τοποθέτηση) οποιοδήποτε συμπέρασμα ειναι αυθαίρετο και ανούσιο.
Με αυτές τις μετρήσεις που ανέβασες, με άπειρο comb filtering, τρελές ακυρώσεις στις συχνότητες που αναφέρεσαι και δραματικούς χρόνους αντήχησης και μιλάς; Και εκφράζεις άποψη για προενισχυτες; :o

Άστο, δεν εχει νόημα. Φτιάξε τα βασικά, και το σύστημα σου θα παίξει. Αλλά φτιάξτα.
 


Μηνύματα
3.661
Reaction score
5.495
Φιλε μου πριν δωσεις λεφτα για ενισχυτη ασχολησου με τη φροντιδα του χωρου σου οπως λεει και ο dimifoot. Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο λενε και αν ψαχτεις στο νετ εχει απειρες πληροφοριες. Ξεκινα απο difusors μπροστα απο τη θεση ακροασης και πισω απο αυτη. αν δεν εχεις. Ειναι η μεγαλυτερη διαφορα.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Σε αυτές τις συνθήκες (χώρος-χρόνοι αντήχησης- τοποθέτηση) οποιοδήποτε συμπέρασμα ειναι αυθαίρετο και ανούσιο.
Με αυτές τις μετρήσεις που ανέβασες, με άπειρο comb filtering, τρελές ακυρώσεις στις συχνότητες που αναφέρεσαι και δραματικούς χρόνους αντήχησης και μιλάς; Και εκφράζεις άποψη για προενισχυτες; :o

Άστο, δεν εχει νόημα. Φτιάξε τα βασικά, και το σύστημα σου θα παίξει. Αλλά φτιάξτα.
Δημητρη δε ξερω αν εισαι Αθηνα, αλλα αν θες ελα για A/B test και θα το διαπιστωσεις και εσυ
[DOUBLEPOST=1518648092][/DOUBLEPOST]
Φιλε μου πριν δωσεις λεφτα για ενισχυτη ασχολησου με τη φροντιδα του χωρου σου οπως λεει και ο dimifoot. Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο λενε και αν ψαχτεις στο νετ εχει απειρες πληροφοριες. Ξεκινα απο difusors μπροστα απο τη θεση ακροασης και πισω απο αυτη. αν δεν εχεις. Ειναι η μεγαλυτερη διαφορα.
θα ανοιξω ενα νεο thread για αυτο το θεμα, γιατι ειναι χαοτικα αυτη η πληροφορια μεσα στο forum
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
Δημητρη δε ξερω αν εισαι Αθηνα, αλλα αν θες ελα για A/B test και θα το διαπιστωσεις και εσυ
Θεσσαλονίκη, ευχαριστώ για την πρόσκληση.

Δεν χρειάζεται να έρθω, ξέρω πως ακούγεται. Το ειδα στα γραφήματα και στις φωτό. Άθλια.
Φτιάξε τον χώρο σου ΑΥΡΙΟ.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Θεσσαλονίκη, ευχαριστώ για την πρόσκληση.

Δεν χρειάζεται να έρθω, ξέρω πως ακούγεται. Το ειδα στα γραφήματα και στις φωτό. Άθλια.
Φτιάξε τον χώρο σου ΑΥΡΙΟ.
Doctor τα φωτα σου please στο thread αντηχηση :help:
αλλιως θα καταληξω να γεμιζω με καδρα ολους τους τοιχους ή ρικοφον
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
Ειμαι μπερδεμενος στην επιλογη μεταξυ 3 προενισχυτων:

Lab12 Pre1
http://www.lab12.gr/pre1
View attachment 90464

Doge 8 LP (ή Clarity)
http://www.doge.audio/products/doge-8-tube-preamplifier/doge-8-clarity-2017-edition/
View attachment 90465

Schiit Freya (αλλα με λαμπες tung-sol)
http://www.schiit.com/products/freya
View attachment 90466



:help::help::help::help::help::help::help::help:
Το θρεντ εχει κλειδωθεί. Το ερώτημα εχει ήδη απαντηθεί. Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας. :D
 
  • Like
Reactions: PPG




Μηνύματα
93
Reaction score
90
Update:

μετα απο βολτα σε μερικα μαγαζια, πολυ διαβασμα, και ακροασεις στο δικο μου συστημα αγορασα ενα καλο λαμπατο τον
Audio Hungary APR 204
που ματσαριστηκε πολυ ομορφα με τα υπολοιπα.

Με απευθειας συνδεση στο Nord απο τον Oppo, ο ηχος ηταν διαφανος μεν αλλα σκληρος, κουραστικος και ακουγονταν ψιλοχαλια σε χαμηλες σταθμες. Με τον Audio Hungary καμια σχεση. Ο ηχος εχει γλυκανει. Η μουσικη ειναι πιο ευχαριστη. Η στερεοφωνικη εικονα ανοιξε ακομα περισσοτερο. Παιρνει λαμπες 6922 (e88cc).

upload_2018-2-22_23-10-4.png


Μολις τελειωσω με το χωρο θα αγορασω και νεες λαμπες (μαλλον τις Reflector http://www.thetubestore.com/Tubes/6922-E88CC-Tube-Types/6H23n-EB-6922 )
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
καλορίζικος φίλε. Που είναι ο dimi να σε
asm_spank.gif
:p

Aν θες την γνώμη μου (καθώς έχω ακούσει πολλές 6922-e88cc) ψάξε να βρεις τις philips miniwatt. Ότι καλύτερο έχω ακούσει σε 6922 προενισχύτριες. Οι καλύτερες σε χαμηλό και πιο ισορροπημένες γενικότερα είναι οι ρώσικες 6n23p-eb αλλά και σχετικά φτηνές ταυτόχρονα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Update:

μετα απο βολτα σε μερικα μαγαζια, πολυ διαβασμα, και ακροασεις στο δικο μου συστημα αγορασα ενα καλο λαμπατο τον
Audio Hungary APR 204
που ματσαριστηκε πολυ ομορφα με τα υπολοιπα.

Με απευθειας συνδεση στο Nord απο τον Oppo, ο ηχος ηταν διαφανος μεν αλλα σκληρος, κουραστικος και ακουγονταν ψιλοχαλια σε χαμηλες σταθμες. Με τον Audio Hungary καμια σχεση. Ο ηχος εχει γλυκανει. Η μουσικη ειναι πιο ευχαριστη. Η στερεοφωνικη εικονα ανοιξε ακομα περισσοτερο. Παιρνει λαμπες 6922 (e88cc).

View attachment 90603

Μολις τελειωσω με το χωρο θα αγορασω και νεες λαμπες (μαλλον τις Reflector http://www.thetubestore.com/Tubes/6922-E88CC-Tube-Types/6H23n-EB-6922 )
Δεν μας εξήγησες όμως τί απέγινε τελικά η Ευρυδίκη...Εκδήλωσε η φωνητική απόδοση τις πολυπόθητες...ανδρογονικές εκφάνσεις,ή θα ψάχνεσαι αενάως με εναλλαγές γλόμπων;;)
H Ευρυδίκη πρέπει να στάζει μέλια πλέον... :p
Προς ποια όμως κατεύθυνση μετακινήθηκε η τονική της συμπεριφορά:Προς τη Σοφία Δάρρα ή τον...Klaus Nomi;
... δε θα το πιστεψεις

αλλα η Ευριδικουλα οχι μονο εχει στρωσει αλλα εχει γινει και πιο γλυκουλα με τις λαμπες
Νομιζω οτι ο συνδυασμος Nord + Audio Hungary σκοτωνει
Χαίρομαι που με εννοείς...;)

Δηλαδή χωρίς καμία άλλη επέμβαση στη χωροταξία του ηχοσυστήματος;
Προς Diana Krall :D:gamer:
Ήτο ακριβώς αυτή η ευκταία από εσένα έκβασις;In other words,sweet soft and cool / lazy ?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Δεν μας εξήγησες όμως τί απέγινε τελικά η Ευρυδίκη...Εκδήλωσε η φωνητική απόδοση τις πολυπόθητες...ανδρογονικές εκφάνσεις,ή θα ψάχνεσαι αενάως με εναλλαγές γλόμπων;;)
H Ευρυδίκη πρέπει να στάζει μέλια πλέον... :p

Προς ποια όμως κατεύθυνση μετακινήθηκε η τονική της συμπεριφορά:Προς τη Σοφία Δάρρα ή τον...Klaus Nomi;
Ποια είναι τα κορίτσια να πάμε να ανοίξουμε κανα μπουκάλι για πάρτη τους; Και λουλούδια φυσικά....
Μπα εγώ είμαι από Epica και πάνω
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.420
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top