Ηχεία της TDL

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλησπέρα. Δεν είχα ποτέ τη δυνατότητα να ακούσω τη σειρά Studio της TDL, ωστόσο βρίσκω κάποιες αγγελίες με λειτουργικά Studio 2 και Studio 3 και σκέφτομαι μπας και τα αγοράσω για δεύτερα, ίσως και για το δωμάτιο των παιδιών. Βασικά προβληματίζομαι από την έλλειψη ενός midrange και σκέφτομαι μήπως τσιμπήσω τα Studio 2 και πιάσω τις μετατροπές...

Τα έχει ακούσει κανείς να μου πει γνώμη;

Ευχαριστώ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Βασικά προβληματίζομαι από την έλλειψη ενός midrange και σκέφτομαι μήπως τσιμπήσω τα Studio 2 και πιάσω τις μετατροπές...
Τι midrange εννοείς? Τα 2 & 3 φέρουν μόνο midbass. Το 4, που είναι τρίδρομο, είχε και mid.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Εννοώ ότι, τουλάχιστον από τα λίγα όσα βρήκα σχετικά με αυτά τα ηχεία στο internet, κάνουν μια κοιλιά από 600 - 800 Hz, οπότε σκεφτόμουν να πάρω πχ τα Studio 2, να κρατήσω την καμπίνα μόνο για το woofer και να προσθέσω επάνω από την καμπίνα ένα midrange και το tweeter (όπως πχ είναι τα Alon). Εννοείται νέο crossover, κόψιμο περίπου στα 300Hz και 3000ΜHz.

Σε δουλειά να βρίσκομαι δηλαδή...
[DOUBLEPOST=1519410267][/DOUBLEPOST]Με ενδιαφέρει όμως και η γνώμη όσων τα έχουν ακούσει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Όχι απλά νέο, αλλά έτσι όπως το σκέφτεσαι θέλει κροσόβερ, από την αρχή στημένο, κάτι καθόλου εύκολο.
Τα tweeter τους είχαν κάποια ευαισθησία και σχετικά καταστρέφονταν εύκολα όταν τα ζόριζες.
Για την <<κοιλιά>> που λες στους 600-800 έχεις βρει κάποια μέτρηση?

Υ.Γ.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά για αρκετό διάστημα τα ηχεία αυτά φτιάχνονταν στην Ελλάδα από την Spectrum του Πετρόπουλου, ενώ τις καμπίνες τις έφτιαχνε ένα εργοστάσιο στο Κορωπί κάποιου Κου Σιδέρη.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Ναι, το διάβασα κάπου στο forum. Κρίμα που περάσανε αυτές οι εποχές...

Βασικά για αυτό μπήκα σε αυτό το τριπάκι. Δεν μπορείς να βρεις πλέον αυτές τις μονάδες, μόνο τα woofer από ebay και αυτά σπάνια. Θέλω ένα δεύτερο ηχείο αλλά δεν έχω το χρόνο τώρα να το φτιάξω από την αρχή. Νομίζω ότι, τουλάχιστον από αυτά που διάβασα, μια τιμή γύρω στα 200-300 ευρώ ανάλογα με την κατάσταση είναι καλά για ένα τέτοιο ζευγάρι.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Μην ασχοληθεις,αν θελεις ψαξε να βρεις κανενα απο τα μικροτερα μοντελα οπως το studio 0.5 η το studio 1.Aυτα βεβαια δεν ειχαν παραχθει στην χωρα μας,ηταν μεταγενεστερα μοντελα με καλυτερα μεγαφωνα και πιο τσιμπημενη τιμη.

 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα. Λέτε τα Studio 0.5 και 1Μ. Όντως από τις κριτικές τα 1Μ αξίζουν αλλά είναι δυσεύρετα δυστυχώς.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Ειχαν παραχθει για μικροτερο χρονικο διαστημα,απο τα προηγουμενα και ηταν και πιο ακριβα (αναλογικα παντα σε σχεση με το μεγεθος),αλλα ηταν και καλυτερα ηχεια.Μετα η εταιρεια εβγαλε την σειρα RTL αν θυμαμαι καλα,αλλα δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο σαν ηχο και κατασκευαστικα (προφανως αυτος εγινε λογω αλλαγης ιδιοκτησιας αλλα δεν ειμαι και σιγουρος). Παντως τα studio2,3 δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο σαν ηχεια,εχουν βεβαια αρκετα καλο χαμηλο λογω της σχεδιασης γραμμης μεταφορας,αλλα ως εκει. Αν θελεις περισσοτερο αξιολογα, ηταν τα δυο μικροτερα μοντελα της εταιρειας (τοτε),τα τυπου βασης, compact και super compact,που φορουσαν τα ιδια μεγαφωνα, αλλα ηταν σχεδιασεις bass-reflex.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Γι' αυτό ακριβώς τα σκέφτομαι. Μπορώ να τα βρω σχετικά οικονομικά (με €200-300 δεν ξέρω αν μπορώ να κατασκευάσω αντίστοιχης ποιότητας ηχείο, πόσο μάλλον να αγοράσω), να τα χρησιμοποιήσω ως έχουν και εν καιρώ να προσθέσω ένα midrange (ίσως και ένα άλλο tweeter) και να σχεδιάσω ένα νέο crossover κρατώντας μόνο την καμπίνα για το χαμηλό.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Αν ειναι να τα παρεις 300,να δωσεις μετα χρηματα για midrange και κροσοβερ,καλυτερα βρες ενα απο τα μοντελα που σου ειπα ή ακομα καλυτερα,φταιξε απο την αρχη ενα ηχεια γραμμης μεταφορας με συγχρονες μοναδες.Σχεδια υπαρχουν πολλα αλλωστε,απλα ειναι λιγο ζορικη η κατασκευη λογω της γραμμης μεταγορας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.604
Αυτό είναι το TDL STUDIO 2.




Έχει περάσει από τα χέρια μου.

Έχω εξαιρετικές εντυπώσεις από αυτό το ηχείο, κι όχι μόνο για τις απύθμενες χαμηλές του συχνότητες. ;)

Πολύ αμφιβάλλω για την ορθότητα των λεγόμενων περί κοιλιάς στο φάσμα. Πιθανώς να το λένε κάποιοι με "αρπαγμένο" τουίτερ (ή/και γούφερ), πράγμα διόλου απίθανο. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.604
Θυμάμαι ακρόαση του TDL REFERENCE, σε μικρό και προσεγμένο ηχητικά χώρο.

Αν και παν πολλά χρόνια από τότε, αυτή η ακρόαση παραμένει τυπωμένη στη μνήμη μου ως μια από τις καλύτερες που είχα ποτέ. Έβγαζε φουλ σετ ντράμς σε απόλυτα αληθινές στάθμες, εντελώς ασυμπίεστα, με τρομερή ατάκα. Φυσικά, η απόκριση συχνότητας στο φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων έως υποήχων, ήταν υποδειγματική.
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Θυμάμαι ακρόαση του TDL REFERENCE, σε μικρό και προσεγμένο ηχητικά χώρο.

Αν και παν πολλά χρόνια από τότε, αυτή η ακρόαση παραμένει τυπωμένη στη μνήμη μου ως μια από τις καλύτερες που είχα ποτέ. Έβγαζε φουλ σετ ντράμς σε απόλυτα αληθινές στάθμες, εντελώς ασυμπίεστα, με τρομερή ατάκα. Φυσικά, η απόκριση συχνότητας στο φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων έως υποήχων, ήταν υποδειγματική.
[DOUBLEPOST=1519488708][/DOUBLEPOST]Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου. Έχω στην κατοχή μου τα TDL monitor, που μπορείς να τα παρουσίασεις σαν το μισό Reference και ο ήχος του είναι ακριβώς όπως τον περιγράφεις.
Σε αυτά τα δύο ηχεία, αυτή η εταιρεία έκανε καταπληκτική δουλειά πριν από αρκετές δεκαετίες.
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Είχα στην κατοχή μου και τα studio 2 και τα studio 3 και μάλιστα τα έχω δώσει σε συμφορουμίτες μέσα στο avsite. Εξαιρετικά ηχεία με έντονο το χαρακτήρα της γραμμής μεταφοράς. Μάλιστα το studio 2 έπαιζε καλύτερα από το 3, πιο ισορροπημένα, χωρίς το έντονο μπάσσο του 3 που "έδειχνε" υπερβολικό.
Θέλουν καλό ενισχυτή, ταχύ για την οδήγησή τους. Προσοχή στα μεγάφωνα και κυρίως το tweeter που, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, καίγεται σχετικά εύκολα κυρίως όμως από την κακή οδήγηση του ηχείου. Λίγο δύσκολο να βρεις tdl studio 2 ή 3 στα 200-300€, χωρίς "θέματα" (μεγαφώνων, χτυπήματα στο ξύλο κλπ).
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Συμφωνώ με τον tanto ότι μπορώ να φτιάξω από την αρχή ένα ηχείο με καινούριες και καλύτερες μονάδες. Ωστόσο αυτό κάνω τώρα (εν μέρει) τελειώνοντας ένα παλαιό σχέδιο TL με μονάδες της KEF και αφενός έχω κουραστεί, αφετέρου δε δεν έχω το χρόνο για άλλη μια DIY τώρα. Μετά από κανα χρόνο ίσως... Ψήνομαι να το αγοράσω διότι θα μπορώ να το βάλω στο δωμάτιο των παιδιών μου μαζί με έναν καλό ολοκληρωμένο ώστε να εκτιμήσουν σιγά σιγά τον καλώς παραγόμενο ήχο. Ε και μετά αν έχω όρεξη κάνω και τη μετατροπή που προανέφερα, άλλωστε αυτό δεν είναι και μια παράμετρος του DIY;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Συμφωνώ με τον tanto ότι μπορώ να φτιάξω από την αρχή ένα ηχείο με καινούριες και καλύτερες μονάδες.
Την χρονιά που μας πέρασε ασχολήθηκα πολύ με ηχεία <<Γραμμής Μεταφοράς>>.
Έφτιαξα μάλιστα και δύο, ένα με μεγάφωνο 5,25 και ένα με 6,5 ιντσών.
Σε αυτές τις σχεδιάσεις η επιλογή μεγαφώνου και <<ντυσίματος>> της διαδρομής δεν είναι καθόλου εύκολα θέματα.
Δυστυχώς, το τελικό αποτέλεσμα στο τομέα των χαμηλών συχνοτήτων εξαρτάται εξ ολοκλήρου από αυτά τα δύο.
Στο διαδίκτυο υπάρχουν διάφορες αναφορές, όλες όμως στο περίπου.
Βλέπεις ο θεμελιωτής της σχεδίασης εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κόσμο χωρίς να μας αφήσει πληροφορίες και πλέον όλοι ψάχνονται.
Στο εμπόριο τώρα υπάρχουν σχεδιάσεις τέτοιες μόνο για την διαφορετικότητα, που, ουσιαστικά, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω από μια σχεδίαση <<συντονισμένου σωλήνα>>.

Μια, θεωρητικά, καλύτερη μονάδα μεγαφώνου δεν είναι απαραίτητο ότι θα ταιριάξει.
Για τα υλικά που θα μειώσουν την ταχύτητα του αέρα εντός της διαδρομής χρειάζονται πολλές δοκιμές με μετρήσεις και ακροάσεις.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.459
Reaction score
50.626
Είχα ακούσει τα 2 και θυμάμαι πως μου άρεσαν, ειδικά στην μεσαία τους περιοχή, αλλα ησαν υποδεέστερα των IMF

Επίσης παρατηρώ πως τα περισσότερα γραμμής μεταφοράς ευνοούνται από δυνατους ενισχυτες ανεξαρτήτως ονομαστικής ευαισθησιας , ωμικης αντίστασης, φασης κλπ, κατι βέβαια που ισχύει και για ολα τα ηχεία
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
@toulou : Κατασκευάζω το δεύτερο σχέδιο του Bailey για το TL (του 1972) ως καμπίνα για το Β139 και θα τοποθετήσω επάνω σε ξεχωριστό κουτί το Β110Β και Τ27 με το crossover όμως της Radford, το FN10.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.856
Εδώ : https://www.stereo.net.au/forums/topic/89963-kef-transmission-line-project/?page=3
βλέπω επίσης κλώνους KEF Concerto και triangulated TL ;
Εχω ένα .doc με παλιές σημειώσεις μου για το B139 που ίσως σε ενδιαφέρει (ιδίως μία σύγχρονη MassLoadedTL αλα Martin J King). Στείλε μου e-mail διεύθυνση αν το θέλεις
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.629
Μηνύματα
2.868.496
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top