hxos + soundvision Μάρτιος 2018 #08




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.516
- το πήρα και το διαβάζω . . . ναι υπάρχουν οι γνωστές γλαφυρές υπερβολές και παρομοιώσεις , οι οποίες όμως εμένα προσωπικά δεν μ΄ενοχλούν σε σημείο που να μην το αγοράζω

- τους συμπαθώ ; . . . τους συγχωρώ τις όποιες ακρότητες ( και ποιος είμαι εγώ για κάτι τέτοιο ; ) ; . . . είναι το μοναδικό πλέον περιοδικό ; . . . μεγάλωσα μαζί του και συνεχίζω από κεκτημένη ταχύτητα ; . . . κάτι άλλο ; . . . όλα αυτά μαζί ; . . .

- εδώ μέσα ενημερώνομαι αρκούντως , και συνεχίζω να αγοράζω τον ''Ηχο'' για ψυχαγωγία , ευχαρίστηση κλπ











. . . . και εφημερίδα αγοράζω τα Σ/Κ , ενώ έχω ήδη ενημερωθεί διαδικτυακά στο ενδιάμεσο
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
- το πήρα και το διαβάζω . . . ναι υπάρχουν οι γνωστές γλαφυρές υπερβολές και παρομοιώσεις , οι οποίες όμως εμένα προσωπικά δεν μ΄ενοχλούν σε σημείο που να μην το αγοράζω

- τους συμπαθώ ; . . . τους συγχωρώ τις όποιες ακρότητες ( και ποιος είμαι εγώ για κάτι τέτοιο ; ) ; . . . είναι το μοναδικό πλέον περιοδικό ; . . . μεγάλωσα μαζί του και συνεχίζω από κεκτημένη ταχύτητα ; . . . κάτι άλλο ; . . . όλα αυτά μαζί ; . . .
- εδώ μέσα ενημερώνομαι αρκούντως , και συνεχίζω να αγοράζω τον ''Ηχο'' για ψυχαγωγία , ευχαρίστηση κλπ
. . . . και εφημερίδα αγοράζω τα Σ/Κ , ενώ έχω ήδη ενημερωθεί διαδικτυακά στο ενδιάμεσο
Oh...YES;)

Οσον αφορα την κριτικη στο m2tech young mkiii, συμφωνω απολυτα. Ειναι ΠΟΛΥ καλο, κανει τα spotify -tidal - hirez να ακουγονται καταπληκτικα. ΦΥΣΙΚΑ υπαρχουν και καλυτερα - + how much money ειπαμε; Η δε λειτουργια του ως προ ειναι (χωρις ομως να εχω αλλο μετρο συγκρισης) ΑΚΡΩΣ ικανοποιητικη τοσο που ολο και με κανει να αναβαλω την αγορα ανεξαρτητου προ (που, ΦΥΣΙΚΑ θα γινει;))
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.516
- να και κάτι τραβηγμένο από τα μαλλιά , και από επώνυμο ιστότοπο


. . . The Capitol re-edition on 180g vinyl is gorgeous but the Denon and Grado revealed two completely different sides of the music. With the Grado, the pace slowed down and the music oozed California surfer mojo. I don't know what they were smoking but I swear I could smell it all the way into my living room. Switching to the DL103, I heard a slightly tenser version that was more metallic and nasal yet sounded a lot more familiar for a reason I only grasped later. Then I finally realized how it was the same sound I used to hear out of an old juke box as a kid. Which one was more real - the dazed, groovy view of the Grado or the tinnier 60's version of the Denon? No idea. I liked 'em both for very different reasons . . .


http://www.6moons.com/audioreviews/grado2/sonata1_2.html









. . . παρ΄όλο που η δικιά μου grado sonata , ουδέποτε εξέπνευσε τέτοιου είδους αναθυμιάσεις . . . ούτε ακόμα και με jefferson airplane
 



Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Αυτό, που όλοι ξέρουν τη δουλειά των άλλων καλύτερα , είναι ελληνικό προνόμιο?
Φίλε Νίκο,
εάν πας σε ένα εστιατόριο και δεν σ' αρέσει το φαγητό, δεν το λες σε κανέναν εσύ επειδή.. ο σεφ ξέρει την δουλειά του ?

εάν διαβάσεις ένα βιβλίο και είναι μάπα, ο συγγραφέας ξέρει την δουλειά του ?

σε μια ταινία που είναι τίγκα βαρετή, ο σκηνοθέτης 'ξέρει τι κάνει' ;

Σύμφωνοι, μπορεί αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα να ήθελε αλλά δεν μπορείς να εκφράσεις
το εάν σου άρεσε ή όχι ?

εδώ ακόμα και στην επιστημονική κοινότητα υπάρχουν τύποι που λένε ό,τι να ναι..
ο Stephen Hawking πέταξε πως πρέπει να περιμένουμε επίθεση εξωγήινων τα επόμενα χρόνια...

Επειδή αγοράζω πολλά περιοδικά
παραδοσιακά λόγω αρκετών ενδιαφερόντων που έχω
διαπιστώνω δυστυχώς πως τα ορθογραφικά δίνουν και παίρνουν ολοένα και περισσότερο,
η αδυναμία στην σύνταξη βγάζει μάτια και γενικότερα, πέφτει το επίπεδο δυστυχώς..

μόνο οι 4Τ κρατάνε ψηλά τον πήχη . (από αυτά που αγοράζω εγώ ε)
άντε και λίγο το Metal Hammer (τηρουμένων αναλογιών)
αλλά εκεί αυτό που με ενοχλεί είναι η συνεχόμενη χρήση Αγγλικών λέξεων.
(που πολλές φορές είναι και Ελληνικές lol)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δοκιμή Hegel H190:
Ο ενισχυτής παρουσιάστηκε αμέσως, δημιουργώντας μια ευχάριστη ατμόσφαιρα με φρέσκα ηχοχρώματα, λες ανοίξαμε (το και το ξέχασε ο ποιητής) μπουκάλα με αιθέρια έλαια. Διακρίναμε "μύτες" νεραντζιάς, "βάση" περγαμόντου και "έκταση" λουΐζας. Αυτή την "ηχο-αρωματική" παλέτα δημιούργησε στον χώρο μας ο Η190, ένας ενισχυτής απαλλαγμένος από "βρωμιές" και παραμορφώσεις. Ένας ενισχυτής που νομίζεις ότι είναι νηφάλιος (εγώ νόμιζα ότι είναι μπεκρής) και χωρίς "σπιρτάδα", αλλά εκεί τα ανατρέπει όλα και γίνεται σκέτο θηρίο με τις δυναμικές του και την ενέργεια (ισχύ) του. Γεμάτος με τόσο μπάσο που κάθε γούφερ θα του ζητήσει έλεος, αφού θα κάνει τους κώνους του να τρέμουν μέσα έξω....Πάνω από όλα είναι ένας εκφραστικός ενισχυτής με σαφήνεια, αλλά όχι τόσο πυκνός, χωρίς ωστόσο να υπολείπεται σε πλαστικότητα. Ένας ενισχυτής με ροή, αέρα και γρηγοράδα. Ο ήχος του είναι ήπιος, η στερεοφωνική του εικόνα ήρεμη και πλούσια μαζί, με διευρυμένα χαμηλά σε σημείο που εντυπωσιάζουν. ...Ελεγχόμενο σώμα, ευρεία και λεπτομερή εικόνα και μια ήρεμη μαγεία...από αυτές που αναζητούμε για να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα.
[DOUBLEPOST=1520878141][/DOUBLEPOST]Naim Uniti Star;
...Οι λεπτομέρειες δεν είναι αιθέριες και ανέμελες, αλλά εξαιρετικά αναγνωρίσιμες και ουσιαστικές. Διακατέχονται (οι λεπτομέρειες) από στιβαρότητα, σαφήνεια και περιγραφικότητα. Δεν έχει τις εκρήξεις και τις ροπές του Atom... αλλά έχει μια μεταξένια υφή, μια πλαστικότητα και μια μελωδικότητα που αρέσει το αυτί. Στο τέλος θα σε κερδίσει ακόμη και με τα δυναμικά του...(70 βατ)
[DOUBLEPOST=1520878373][/DOUBLEPOST]M2 Tech Young MK III:
Παρουσιάζει ένα μοντέρνο ηχόχρωμα, με ταχύτητα, γυαλάδα και ευκρίνεια. Μια ταχύτητα στον ήχο που αφήνει πίσω της όλη των "βρωμιά" της μετατροπής. Μια γυαλάδα σαν να αστράφτει κάποιο πολύτιμο μέταλλο και όχι τζάμι. Μια ευκρίνεια που πηγάζει από το εντελώς χαμηλό κατώφλι θορύβου της συσκευής. ...οι φωνές έχουν "σάρκα" και διακριτικότητα, ενώ οι υφές μοιάζουν σαν να περιβάλλονται από ένα επιπλέον "χέρι" φινιρίσματος. Βαθύς, σχεδόν παχύς ήχος με πλούτο ευχάριστων αρμονικών. Παράγει μια απολαυστική αντήχηση (!!!), έναν φρέσκο και νεανικό ήχο που φθάνει στ' αυτιά μας πανέμορφος.
Να πω την αληθεια ... μονο οταν ηβαλες τη φωτο παρακατω σε πιστεψα ... εθαρουμαι πως μας εδουλευες ...
το τευχος κοπέλια ειναι συλλεχτικο ...
αυριο θα παω να τ' αγορασω ...
:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Σταματάκο δε δγιαβάζουν αυτοί, να δούνε το σωστό ποιο είναι;
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
εάν πας σε ένα εστιατόριο και δεν σ' αρέσει το φαγητό, δεν το λες σε κανέναν εσύ επειδή.. ο σεφ ξέρει την δουλειά του
Δεν εισαι λαθος αλλα στο μαρκετινγκ λενε οτι το κακο το "διαφημιζουν" δεκα ενω το καλο τρεις.....
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Φίλε Νίκο,
εάν πας σε ένα εστιατόριο και δεν σ' αρέσει το φαγητό, δεν το λες σε κανέναν εσύ επειδή.. ο σεφ ξέρει την δουλειά του ?
Aν συμβεί κάτι τέτοιο , θα δώσω κακή αξιολόγηση και δεν θα ξαναπατήσω.
Δεν θα πηγαίνω κάθε βδομάδα.
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Aν συμβεί κάτι τέτοιο , θα δώσω κακή αξιολόγηση και δεν θα ξαναπατήσω.
Δεν θα πηγαίνω κάθε βδομάδα.
Εάν όμως το εστιατόριο είναι το μοναδικό στην περιοχή σου κι εσύ δεν ξέρεις να μαγειρεύεις (μονοπώλιο Ήχου στον κλάδο hi-fi στην Ελλάδα), πήγαινες εκεί από μικρό παιδάκι με τους γονείς σου κι έχεις αναμνήσεις από τότε που ήταν καλύτερο το επίπεδο φαγητού κι εξυπηρέτησης κι έχεις ταυτόχρονα βαρεθεί να τρως μόνο σουβλάκια ή γκουρμέ φαγητό (βλ blog - ηλεκτρονικά περιοδικά - φόρουμ κλπ), τότε μπορείς να πηγαίνεις στο εστιατόριο και να το κράζεις ταυτόχρονα.
 



Μηνύματα
444
Reaction score
292
Παιδιά αν δεν έπαιρνα το περιοδικό στα χέρια μου δεν τα πίστευα αυτά με τα περγαμόντα και τη λουίζα.
Έχω πάθει την πλάκα μου.
Είναι δυνατόν ρε π@υστ! μου; Είναι δυνατόν να είναι τόσο θρασείς να μας κοροιδεύουνε έτσι στεγνά; Και να έχουμε πληρώσει 5 ευρώ για να το πάρουμε το κwλοπεριοδικό; 5 ευρώ δίνω κάθε μέρα βενζίνη να πάω στη δουλειά μου ρε γαμώτο. Τί να πω;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top