Σκηνές που χαρακτηρίζουν μια ταινία και θα θυμόμαστε για πάντα






Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
O Michael Haneke δεν έχει soundtrack στις ταινίες του.
Η όποια μουσική ακούγεται είναι οργανικά ενταγμένη στο σενάριο, είναι μέρος της υπόθεσης, δεν είναι πρόσθετη.

Η μόνη εξαίρεση στον παραπάνω κανόνα ήταν, εξ όσων γνωρίζω, το Funny Games και στις δύο εκδοχές του, αυστριακή (1997) και αμερικάνικη (2007), χαρίζοντάς μας μία αλησμόνητη εναρκτήρια σκηνή και ένα τραγούδι - soundtrack πλήρως εναρμονισμένο με το κανιβαλικό θέμα της ταινίας.


Υ.Γ. Προτείνεται ανεπιφύλακτα και για το ξυπνητήρι σας!
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.479
Reaction score
50.731
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb




Dr Strangelove Nazi arm salute



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.479
Reaction score
50.731
full metal jacket



This Is My Rifle. This Is My Gun












- και φυσικά αυτή δυστυχώς . . .



 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.479
Reaction score
50.731


- οι κάτωθι , πρέπει να ειδωθούν κολλητά . . .

Ann Margret - Tommy (Smash the mirror) . . .


. . . The Who - I'm Free - Tommy (1975)

 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Στο μεγάλο βιβλίο του κινηματογράφου μία σημαντική υποσημείωση, αν όχι κεφάλαιο, θα αφιερωθεί κάποτε στον Wes Anderson.

Με το μισό πόδι στο Hollywood και το άλλο ενάμιση εκτός, έχει αναδειχθεί σε έναν από τους πιο ευρηματικούς σκηνοθέτες των τελευταίων δύο δεκαετιών.

Ευφυής, ρομαντικός, ανάποδος και σε, τελική ανάλυση, μεγάλος παραμυθάς, γνωρίζει τον τρόπο να παρουσιάζει τις πιο αλλοπρόσαλλες καταστάσεις με τον πιο ευφάνταστο τρόπο ιχνηλατώντας το στενό δρόμο κάπου ανάμεσα στον Tim Burton και τον Jim Jarmusch.

Η καταπληκτική σκηνή του γάμου ανάμεσα στα δύο πιτσιρίκια στο Moonrise Kingdom (2012) γυρισμένη σε αισθαντικό slow motion συνοδεία της ανεπανάληπτης μουσικής του Alexandre Desplat, βρίσκει κατευθείαν στόχο στην καρδιά!


Σε όλη την ταινία, ξεχωρίζει η φυσική γκοθάδα της πρωταγωνίστριας Kara Hayward.

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.479
Reaction score
50.731
- δεν βρήκα κάτι συντομώτερο . . . .

Adieu l'ami - 2 sporche carogne - con Charles Bronson e Alain Delon


. . . . και τι μουσικη
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.479
Reaction score
50.731
Το παρακάτω απόσπασμα ειναι μάλλον από κάποια σειρά που δεν έτυχε να εχω δει,ειναι όμως απίθανο!


- μία από τις καλύτερες Ελληνικές σειρές και με απίθανη μουσική . . .

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ THIRTY DIRTY


. . . Θοδωρής Μανίκας στα κέφια του
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Λείπει ο Μάρτης από τη Σαρακοστή?
Να πρσθέσω κι εγω μερικά ανθρώπινα κι όχι "μαιμού" λάικ για την εν λόγω σειρά.:gamer:
Δεν ξανάπαιξε κάτι ανάλογου επιπέδου στην Ελληνική TV.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.479
Reaction score
50.731
Λείπει ο Μάρτης από τη Σαρακοστή?
Να πρσθέσω κι εγω μερικά ανθρώπινα κι όχι "μαιμού" λάικ για την εν λόγω σειρά.:gamer:
Δεν ξανάπαιξε κάτι ανάλογου επιπέδου στην Ελληνική TV.

- ίσως το '' Νησί '' . . .
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.607
Reaction score
37.990
Καλε μου Nath, ειμαι εδω και αρκετο καιρο εκτος μαχης ..ολοι εναντιων μαιμου αλλα και μαιμου εναντιων ολων!!.. περναω στην αντεπιθεση η αληθεια ειναι σιγα σιγα και σταδιακα... :) --ναι καλα ετσι λεω...χαχα--
Παροτι δεν εβλεπα και δεν βλεπω τιβι εδω και πολλα χρονια , για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν εβλεπα, παντα κατι μου βρωμαγε σε αυτο το κατασκευασμα, το "Ειμαστε στον αερα" μου εκανε εντυπωση και το τραγουδι τιτλων, και οι ηθοποιοι και το περιεχομενο με τα ευτραπελα και ολα, τα επεισοδια τα ειδα ολα(ακομα και αυτα που δεν ειχα δει) αργοτερα στο γκρικμουβιες.τζι αρ αν δεν κανω λαθος.. ισως να επαιξε καποιο ρολο και στην ιντερνετικη ραδιο εκπομπη που κανω εδω και οχι λιγο καιρο..
Απο ελληνικες σειρες οσο εχει παρει το ματι μου σε συζητησεις κτλ, αξια λογου βρισκω τα "Μαυρα Μεσανυχτα" / "Ιστοριες αστυνομου Μπεκα" .. αυτη τη στιγμη δεν μου ερχεται καποιο αλλο στο κεφαλι..
"To νησι" που ανεφερε ο Μεσιε Σποκ, το εχω μονο σε OST (cd...απο εφημεριδα)..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.318
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top