Σκηνές που χαρακτηρίζουν μια ταινία και θα θυμόμαστε για πάντα


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Καλε μου Nath, ειμαι εδω και αρκετο καιρο εκτος μαχης ..ολοι εναντιων μαιμου αλλα και μαιμου εναντιων ολων!!.. περναω στην αντεπιθεση η αληθεια ειναι σιγα σιγα και σταδιακα... :) --ναι καλα ετσι λεω...χαχα--
Παροτι δεν εβλεπα και δεν βλεπω τιβι εδω και πολλα χρονια , για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν εβλεπα, παντα κατι μου βρωμαγε σε αυτο το κατασκευασμα, το "Ειμαστε στον αερα" μου εκανε εντυπωση και το τραγουδι τιτλων, και οι ηθοποιοι και το περιεχομενο με τα ευτραπελα και ολα, τα επεισοδια τα ειδα ολα(ακομα και αυτα που δεν ειχα δει) αργοτερα στο γκρικμουβιες.τζι αρ αν δεν κανω λαθος.. ισως να επαιξε καποιο ρολο και στην ιντερνετικη ραδιο εκπομπη που κανω εδω και οχι λιγο καιρο..
Απο ελληνικες σειρες οσο εχει παρει το ματι μου σε συζητησεις κτλ, αξια λογου βρισκω τα "Μαυρα Μεσανυχτα" / "Ιστοριες αστυνομου Μπεκα" .. αυτη τη στιγμη δεν μου ερχεται καποιο αλλο στο κεφαλι..
"To νησι" που ανεφερε ο Μεσιε Σποκ, το εχω μονο σε OST (cd...απο εφημεριδα)..
Σεβαστή η άποψη σου Σεβάσμιε Σκηνοθέτη μου για τα περι τηλεορασης. Και για το "Ειμαστε στον Αέρα", άλλωστε όλοι όσοι είχαν ή θα ήθελαν να έχουν σχέση με τα ραδιοφωνικά ήταν φαν της σειράς.
Ναι και στα "Μαυρα Μεσάνυχτα" για το μαύρο χιούμορ και να συμπληρώσω και το "Αχ! και να 'ξερες" με τον αξέχαστο Γαργαμπίκα.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619




Jefferson Airplane - White Rabbit (Platoon Smoking Scene)




- η εν λόγω σκηνή μοιάζει υπερβολική , και όμως συνέβαινε ταχτικά . . .




Soldiers Ride Shotgun In Vietnam


http://www.mixanitouxronou.gr/masto...zan-marichouana-mesa-apo-ta-toufekia-tous-st/








- αφήστε δε την εν τω βάθει λίπανση του κλείστρου και άλλων κινούμενων εξαρτημάτων από την εναπόθεση καπνικών ελαίων :smoke:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619
Das Boot-Alarm!




DAS BOOT face the storm scene HD











- αν και στην ψυχή μου πλέον , όλη η ταινία είναι μία ατέρμονη και κλιμακούμενη σκηνή
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619



- από τις καλύτερες ( η καλύτερη ίσως του είδους , εάν δεν είχαν προηγηθεί τα western του Sam Peckinpah ) όμως εξίσου ρεαλιστική και ωμή . . .






Unforgiven - The 'duck' of death.

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619


A Zed & Two Noughts - excerpt







. . . τι ταιριαστό το δίδυμο Greenaway + Nymman . . . o δεύτερος με την μουσική του παραλλάσει την όλη αντίληψη αρκετών σκηνών , με αποτέλεσμα την αδιαίρετη οπτικοακουστική εμπειρία . . . κάτι σάν Lynch + Badalamenti
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619





Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Start of Card Game HD




- μπορεί να είναι και το τραγούδι Liar, Liar των Castaways που απογειώνει αυτή τη σκηνή
 



Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Η αριστοτεχνική σκηνή - μονοπλάνο από τις 3 Πινακίδες, ταινία η οποία πέρασε το δύσκολο τεστ της δεύτερης θέασης αλώβητη δημιουργώντας μου τις ίδιες ισχυρές συγκινήσεις.

 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Η αριστοτεχνική σκηνή - μονοπλάνο από τις 3 Πινακίδες, ταινία η οποία πέρασε το δύσκολο τεστ της δεύτερης θέασης αλώβητη δημιουργώντας μου τις ίδιες ισχυρές συγκινήσεις.

αν δεν κοκκίνιζε στα δέκατα του δευτερολέπτου η μούρη από αίματα με την πρώτη μπουνιά θα έπαιρνε δέκα!

δεν μπορώ να καταλάβω πως τους ξεφεύγουν τέτοιες λεπτομέρειες :idk:
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Μια απο τις πιο χαρακτηριστικες στιγμες σε ταινια.....
[DOUBLEPOST=1526253709][/DOUBLEPOST]H ιισως πιο σοκαριστικη σκηνη σε ταινια ever....
[DOUBLEPOST=1526253789][/DOUBLEPOST]Και η αγαπημενη μου σκηνη απο απο ολες τις ταινιες που εχω δει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.619
upload_2018-5-14_16-1-5.jpeg



- πρόκειται ουσιαστικά για την τελευταία σκηνή , και την κλιμάκωση της παράνοιας του Κίνσκι ο οποίος πιστεύοντας πως κάνοντας απογόνους με την κόρη του , θα δημιουργήσει την τέλεια γενιά και εξυψώνει παράλληλα τον εαυτό του ονομάζοντάς τον : η ''οργή του Θεού'' . . . πάντα υπό την μαγευτική μουσική υπόκρουση των popol vuh



Aguirre climax


 




Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Μελετώντας το Ebbing, Missouri part II.

Και μόνο για τον τρόπο που η Frances McDormand κραυγάζει σπαρακτικά "Robbie", άξιζε το όσκαρ ερμηνείας.

Ποτέ άλλοτε η ύστατη απώλεια της Μάνας δε συμπυκνώθηκε με τόσο ολοκληρωτικό τρόπο σε μία και μόνο λέξη.

Μουσική και φωτογραφία από το πάνω - πάνω ράφι.

Συντριπτική σκηνή.

 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top