Τι είδαμε, τι θα δούμε



Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Η ταινία που μου ανεβάζει πάντα κατακόρυφα τη διάθεση. Που όσες φορές και να τη δω δεν τη βαριέμαι.

About Time (2013) του σκηνοθέτη και γραφιά Richard Curtis με βιογραφικό που ανατρέχει στις μέρες του θρυλικού Black Adder και βρίσκεται πίσω από ορισμένες από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του βρετανικού κινηματογράφου των τελευταίων τριών δεκαετιών.

Φοβερός Bill Nighy.
Θεά Rachel McAdams.
Αριστοτεχνικό σενάριο που συνδυάζει άφθονο χιούμορ, ανυπέρβλητες ατάκες, προβληματισμό και...επιστημονική φαντασία σε ένα πακέτο ατόφιας συγκίνησης.

Μα πάνω από όλα είναι το βρετανικό φλέγμα που δεν αφήνει με τίποτα την ταινία να κυλήσει στην χαζοαμερικανιά και στον εύκολο διδακτισμό.

Ανάμεσα στα πιο feel - good movies των τελευταίων 15 ετών μαζί με τα Love Actually, Stranger than Fiction και Little Miss Sunshine.

Must για τους κακοδιάθετους και ουχί μόνο.




 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Den of Thieves (2018)

den.jpg


Επιτέλους! Ταινία που μου άρεσε πολύ! Αφήστε τις κριτικές που λένε ότι πρόκειται για αποτυχημένη απομίμηση του "Heat". Θυμίζουν αυτούς που λένε ότι δεν βγαίνει πια καλή μουσική.
Πράγματι υπάρχουν επιρροές από το Heat αλλά το "Den Of Thieves" είναι σύγχρονο και στέκεται μόνο του αξιοπρεπέστατα.
Από τη μία έχουμε τον "κακό" Pablo Schreiber και από την άλλη τον αδίστακτο μπάτσο Gerard Butler. Εδώ απουσιάζουν τα κοστούμια και τα κυριλέ στέκια. Επικρατεί αλητεία και όρεξη για βίαιο ξεκαθάρισμα. Οι σκηνές μάχης υποδειγματικές και οι συζητήσεις οριακά σύντομες. Η εξέλιξη διαμορφώνεται βάσει της ευφυίας των αντιπάλων. Το μόνο μελανό σημείο (για μένα) η για ακόμα μία φορά ενσάρκωση μπάτσου πρωταγωνιστή με διαλυμένη οικογενειακή ζωή. Μπλιάχ!!!


7,5/10
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
All the Money in the World (2017) 6/10
Ο καθένας με τις εμμονές του. Προσωπικά δεν μπορώ με τίποτα τις αργές ταινίες. Εκεί που βλέπεις την μια σκηνή μετά την άλλη και οι ηθοποιοί να μιλάνε να μιλάνε και να μην λένε τίποτα ή ακόμα χειρότερα να λένε τα ίδια.
Πολύ πλαδαρή ταινία, έλεος !!
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Έτερος εγώ

Άλλη μία ελληνική παραγωγή που σε βάζει σε σκέψεις για το πόσο εύκολα χαραμίζεται ένα, ας πούμε έξυπνο σενάριο, όταν δεν υπάρχει φράγκο. Απόρροια της αφραγκιάς είναι η στροφή στην "τέχνη" που επιτάσσει ερμηνείες παρόμοιας τεχνικής με αυτήν του 6χρονου γιού μου στο ποίημα της 25ης Μαρτίου. Γκώσαμε.

5 επειδή έπαιζε κι ένας Γάλλος.
Το εθεσες αψογα. Ευγε !!!
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Ένα Ήσυχο Μέρος του σκηνοθέτη και ηθοποιού Τζόν Κραζίνσκι.

Ατμόσφαιρα απροσδιόριστης απειλής, υποβλητικό soundtrack στις κρίσιμες στιγμές και μία εναρκτήρια σκηνή που κόβει την ανάσα.

Θα το ήθελα περισσότερο υπαινικτικό και λιγότερο προφανές στις σημάνσεις του κατά το δεύτερο μέρος, αλλά από την άλλη πλευρά αναρωτιέμαι: πόσο συχνά έχουμε τη δυνατότητα να βλέπουμε μια καλή ταινία τρόμου που δεν καταφεύγει στους εύκολους εντυπωσιασμούς και στο...κρεοπωλείο;

Αξίζει!

Ένα θρίλερ όπου θα επιβίωναν μόνο οι...ακουστικάριοι! :p

 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Pacific Rim: Uprising (2018)

MV5BMjI3Nzg0MTM5NF5BMl5BanBnXkFtZTgwOTE2MTgwNTM@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg


Χθες ο μικρός είχε κανονίσει με φίλους του να τους πάμε κινηματογράφο. Δεν θα άντεχα να ξαναδώ παιδική ταινία, οπότε έστειλα τη σύζυγο να τα συνοδεύσει στο "Peter Rabbit", ενώ εγώ έβγαλα εισιτήριο για το "Pacific Rim: Uprising" που παιζόταν την ίδια ακριβώς ώρα σε διπλανή αίθουσα. Πού να φανταστώ ότι η δική μου επιλογή θα ήταν πιο παιδική από την ταινία των παιδιών. 8-)

Η συνέχεια του πρώτου Pacific Rim του 2013 είχε την εξής διαφορά: Οι πρωταγωνιστές ήταν εφηβικής/μετεφηβικής ηλικίας και θύμιζαν ανέκδοτο παλιάς κοπής καθώς υπήρχε ένας Ασιάτης, ένας μαύρος, ένας Ινδός, ένας ξανθός κλπ.

Το πιο σπασ@ρχίδικο απ' όλα ήταν το μήνυμα: "Ισχύς εν τη ενώσει" ... οι αδύναμοι μπορούν να τα καταφέρουν ενάντια στον ισχυρό μόνο αν πιστέψουν στη δύναμή τους και συνεργαστούν ξεχνώντας τις προσωπικές τους διαφορές. Αυτή η βλακεία που ισχύει μόνο στις ταινίες και στις συζητήσεις καφενείου και επαναπαύει ψυχολογικά τους υποστηρικτές της. Ευτυχώς το οπτικό μέρος ήταν πολύ προσεγμένο και σε έκανε να ξεχνάς την μπούρδα υπόθεση.

Βθμολογία: 8/10 για τα εφέ, 2/10 για τα υπόλοιπα, συνολικά 5ράκι και πολύ είναι.



Υ.Γ. Η διάθεσή μου ήταν στραβή εξαρχής. Δίπλα μου έκατσε τύπος που μύριζε απλυσιά και μόλις άρχισε η ταινία ήρθε από την άλλη νεαρή (πολύ) χοντρή που δεν χωρούσε στο κάθισμα και αναγκαστικά με ακουμπούσε! Αριστερά γκρεμός και δεξιά ρέμα... :O_o: Κενές θέσεις δεν υπήρχαν για να μετακομίσω. Μπλιάααχχχχχ!!! :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
Pacific Rim: Uprising (2018)

Υ.Γ. Η διάθεσή μου ήταν στραβή εξαρχής. Δίπλα μου έκατσε τύπος που μύριζε απλυσιά και μόλις άρχισε η ταινία ήρθε από την άλλη νεαρή (πολύ) χοντρή που δεν χωρούσε στο κάθισμα και αναγκαστικά με ακουμπούσε! Αριστερά γκρεμός και δεξιά ρέμα... :O_o: Κενές θέσεις δεν υπήρχαν για να μετακομίσω. Μπλιάααχχχχχ!!! :D
Μετά από αυτό, καταλαβαίνω γιατί ήταν πολύ το 5αράκι...:D
 




Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Geostorm 5/10
Ωραία εφέ άλλα τίποτα το φοβερό
1/10 και πολυ του είναι...μονο τα εφέ στο διάστημα ηταν καλά...τα εφε στη γη ηταν χειρωτερα απο παινιδομηχανη ps1.....λες και τα μισα τα εφτιαξε αλλος....τρισαθλια ταινια που δεν αντέχει σε καμια κριτική...
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.326
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top