Phono stage ή κεφαλή πικάπ;

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Τελικα για την ενταση στο πικ απ μεγαλυτερη ευθυνη εχει το phono stage η η κεφαλη του πικ απ
Εχω αισθητη διαφορα με την εξοδο του cd
Το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λεγαν οτι θελει αλλη κεφαλη το πικ απ
Και εκανα προβα με κανα δυο αλλα phono και ειδα διαφορα
Εχω μπερδευτει τελικα μαλλον ειναι στο αυτι και τα γουστα του καθενος στο πως δηλαδη θελει να ακουει το βυνιλιο ο καθενας
Αλλοι δεν ενοχλουνται να παιζει πιο χαμηλα το πικ απ και αλλιυς τους τι δινει οπως εμενα πχ
Καλο ΣΚ
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δε πειράζει που παίζει ποιο χαμηλά.. Αυτό δεν είναι κριτήριο ..
Αλλά εξαρτάται πόσο χαμηλά εννοείς.
Γενικά το Phono ευθύνεται γι'αυτό ...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τελικα για την ενταση στο πικ απ μεγαλυτερη ευθυνη εχει το phono stage η η κεφαλη του πικ απ
Εχω αισθητη διαφορα με την εξοδο του cd
Το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λεγαν οτι θελει αλλη κεφαλη το πικ απ
Και εκανα προβα με κανα δυο αλλα phono και ειδα διαφορα
Εχω μπερδευτει τελικα μαλλον ειναι στο αυτι και τα γουστα του καθενος στο πως δηλαδη θελει να ακουει το βυνιλιο ο καθενας
Αλλοι δεν ενοχλουνται να παιζει πιο χαμηλα το πικ απ και αλλιυς τους τι δινει οπως εμενα πχ
Καλο ΣΚ
Ποια κεφαλη και ποιο phono εχεις?
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Τελικα για την ενταση στο πικ απ μεγαλυτερη ευθυνη εχει το phono stage η η κεφαλη του πικ απ
Εχω αισθητη διαφορα με την εξοδο του cd
Το θεμα ειναι οτι πολλοι μου λεγαν οτι θελει αλλη κεφαλη το πικ απ
Και εκανα προβα με κανα δυο αλλα phono και ειδα διαφορα
Εχω μπερδευτει τελικα μαλλον ειναι στο αυτι και τα γουστα του καθενος στο πως δηλαδη θελει να ακουει το βυνιλιο ο καθενας
Αλλοι δεν ενοχλουνται να παιζει πιο χαμηλα το πικ απ και αλλιυς τους τι δινει οπως εμενα πχ
Καλο ΣΚ
Λογικό να έχεις μεγαλύτερη ένταση με το cd
Όλα τα phono,εχουν χαμηλοτερη έξοδο
 


Μηνύματα
17
Reaction score
5
Λογικό να έχεις μεγαλύτερη ένταση με το cd
Όλα τα phono,εχουν χαμηλοτερη έξοδο
Λογικο να ναι λιγο πιο χαμηλο οχι ομως τοσο αισθητα χαμηλο?δηλ 2 μπα
Λογικό να έχεις μεγαλύτερη ένταση με το cd
Όλα τα phono,εχουν χαμηλοτερη έξοδο
[DOUBLEPOST=1523717104][/DOUBLEPOST]2 μπανκες του ποντεσιονετρου εντασης του προενισχυτη χαμηλοτερα θεωρω οτι ειναι too much
[DOUBLEPOST=1523717526][/DOUBLEPOST]
Θελεις phono κατ'εμέ...
Το χω καταλαβει συμψωνουμε
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Οχι ολα... εξαρτάται ...
το πλείστον,απο εκει και πέρα τα gain έρχονται πηγάινοντας σ'έναν καλό τεχνικό
Να μην ξεχνάμαι,ότι αυξάνεται και ο θόρυβος
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
το πλείστον,απο εκει και πέρα τα gain έρχονται πηγάινοντας σ'έναν καλό τεχνικό
Να μην ξεχνάμαι,ότι αυξάνεται και ο θόρυβος
Πήγα σε τεχνικό που εμπιστεύομαι και μου πεις ότι γενικώς οι Άγγλοι στα phono stages παίζουν χαμηλά και αν το βελτιώσει το συγκεκριμένο θα χει θόρυβο
Και αυτό είναι φυσιολογικό
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Πήγα σε τεχνικό που εμπιστεύομαι και μου πεις ότι γενικώς οι Άγγλοι στα phono stages παίζουν χαμηλά και αν το βελτιώσει το συγκεκριμένο θα χει θόρυβο
Και αυτό είναι φυσιολογικό
Ισχύει για όλα
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Tο phono stage σου για την κατηγορία τιμής κεφαλής είναι μιά χαρά! Δύσκολα θα βρείς να ταιριάζουν τα gain του phono stage με του cd palyer.Χαλάρωσε και ακου μουσική.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Αλλοι δεν ενοχλουνται να παιζει πιο χαμηλα το πικ απ και αλλιυς τους τι δινει οπως εμενα πχ
Πέτα το να ησυχάσεις.
Με τις κλωτσχιές.
Αϊ σιχτίρ, απ'το παράθυρο δώστο μία.
Τομπούλο ρε!
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
O κεφαλή βγάζει 3,3 mV, ο προενισχητής της (πχ αν είναι ο V-LPSII) έχει ευαισθησία εισόδου 3,5 mV και έχει έξοδο 300 mV, οπότε OK.

Ο προενισχυτής MF ποιός είναι που δεν έχει phono-in; έχει μόνο line-in και αν ναι με τι ευαθσθησία?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
O κεφαλή βγάζει 3,3 mV, ο προενισχητής της (πχ αν είναι ο V-LPSII) έχει ευαισθησία εισόδου 3,5 mV και έχει έξοδο 300 mV, οπότε OK.

Ο προενισχυτής MF ποιός είναι που δεν έχει phono-in; έχει μόνο line-in και αν ναι με τι ευαθσθησία?
Δεν ξέρω τι ευαισθησία έχει. Phono δεν έχει
Musical fidelity m3
Τον είχα πάρει σαν ολοκληρωμένο αλλά όταν άκουσα τον densen τον έβαλα για προ γιατί λυπήθηκα να τον δώσω ήταν μόλις τον είχα αγοράσει
[DOUBLEPOST=1523777730][/DOUBLEPOST]
O κεφαλή βγάζει 3,3 mV, ο προενισχητής της (πχ αν είναι ο V-LPSII) έχει ευαισθησία εισόδου 3,5 mV και έχει έξοδο 300 mV, οπότε OK.

Ο προενισχυτής MF ποιός είναι που δεν έχει phono-in; έχει μόνο line-in και αν ναι με τι ευαθσθησία?
Δεν θέλω σε ένταση να έχει τα gain του cd αυτό δεν γίνεται αλλά τουλάχιστον να μην παίζει τόσο χαμηλά μου τι δίνει
Γιατί σε κάποιες χαμηλές παραγωγές του 70 και του 60 που ακούω εγώ πάρα είναι χαμηλό
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Άμα ο Μ3 έχει ευαισθησία εισόδου line πχ 1V, λογικά παίζει πολύ χαμηλότερα το πικαπ.
Το CD πρέπει είναι το standard στα 2V.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Άμα ο Μ3 έχει ευαισθησία εισόδου line πχ 1V, λογικά παίζει πολύ χαμηλότερα το πικαπ.
Το CD πρέπει είναι το standard στα 2V.
Άρα θέλω άλλο phono stage που θα παίζει κάπως πιο δυνατά δηλαδή θα παράγει περισσότερα mv
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Να έχει περισσότερο gain ...
Από την άλλη ισχύει ότι ίσως ανεβάσει επίπεδα θορύβου
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top