i30 N, Polo GTI, Fiesta ST ή κάτι άλλο;

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πρώτα απ' όλα τα σύγκρινα με τα VW, δεν έγραψα οτι είναι αναξιόπιστα. Θεωρείς οτι είναι πιο αξιόπιστα;
Δεύτερον, η Alfa Romeo έχει ελάχιστες πωλήσεις και το μέλλον της είναι αβέβαιο παρά τις δηλώσεις* του Marchionne.
Τρίτο και σημαντικότερο, οι πωλήσεις αυτές αφορούν κυρίως οπαδούς της εταιρείας, οι οποίοι καθώς πολλοί γνωρίζουμε είναι συνηθισμένοι και αποδέχονται τις "ιδιοτροπίες" των οχημάτων τους. :p

Η λίστα που παρέθεσες αφορά ικανοποίηση κατόχων και όχι αξιοπιστία στην οποία η FCA δεν σκίζει. Στις ΗΠΑ είναι σταθερά τελευταία απ' ό,τι διαβάζω.


*In 2010, Alfa Romeo said it would sell 500,000 cars globally by 2014. It sold 68,000.
Τι σχεση εχει η αξιοπιστία με τον αριθμό πωλησεων ;
Δεν νομίζω κάποιος να δηλώνει ικανοποιημενος ενώ ταυτοχροτα ταλεπωριεται με βλάβες και συνεργεία.Η λίστα που ανέβασα είναι από έρευνα που κάνει το auto Τρίτη και αφορά αξιοπιστία,βλαβες,service, και οδική συμπεριφορά.

https://www.autotriti.gr/data/news/...k-Ta-prwta-fetina-apotelesmata_158219.asp?a=1
[DOUBLEPOST=1526588762][/DOUBLEPOST]Είπαμε οι καιροί έχουν αλλαξει.Πηγη από ξένο σαιτ.

Screenshot_20180517-232146.png
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.770
Τι σχεση εχει η αξιοπιστία με τον αριθμό πωλησεων ;
Αναφέρομαι στην ψυχρή (σαν εμένα :p ) λογική αγοράς ενός οκταετούς hatchback απο μια εταιρεία που παρά τα δυο νέα μεσαία μοντέλα, φθίνει.
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Ας γίνουμε ακόμη πιο σαφείς.

Τίποτα πάνω απο 30.000€.
Τίποτα πριν το 2015.
Τίποτα σχεδιασμένο πριν το 2014.
Τίποτα που να μην έχει νάβια, ηλιοροφές, δέρματα (εκτός απο τα καρώ του Polo που αρέσουν τόσο στον Ρόουζ) και άλλες ευκολίες.
Τίποτα κάτω απο 220hp (το Polo αποδίδει σίγουρα περισσότερα, όπως συνηθίζει αυτή η εταιρεία).
Τίποτα που να μην είναι βενζίνης.
Τίποτα δεν υπάρχει στο Car.gr με αυτές τις προδιαγραφές εκτός απο Mini. :p Δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα βενζινοκίνητα λογικής τιμής στην Ελλάδα.
Τίποτα μεγαλύτερο απο τα 4,33 του Hyundai. Και πολλά είναι, το ιδανικό μήκος οχήματος γι' αυτόν είναι 4,10-4,20.
Τίποτα με τυπικές επιδόσεις χειρότερες των 6,5 και 230.

:p
εχεις βαλει πολυ αυστηρα κριτηρια...ειναι μονοδρομος το hyundai ετσι οπως το θετεις


εβαλα τα παραπανω κριτηρια στο car και προσωπικα βρισκω πολυ ενδιαφερον το παρακατω
https://www.car.gr/11897992-renault-megane-rs-cup-sport-2-o-260hp
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.333
Reaction score
93.960
Mito veloce
1.4 MultiAir υπερτροφοδοτούμενο βενζινοκινητήρα με 170 HP· μία εγγύηση απόκρισης και ευελιξίας χωρίς συμβιβασμό. Η επιτάχυνση από 0 σε 100 km/h χρειάζεται μόνο 7.3"

:rolleyes:
 




Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Καλέ έτσι είναι σχεδιασμένη, να αφαιρείται σχετικά εύκολα για μεταφορές.
Ωωω,ρε συ,μιλάμε για πολύ special το αυτοκίνητο!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.767
Reaction score
83.645
Δεν νομίζω οτι θα σε κοιτούσε κανείς. :p Είναι ίδιο με τα απλά. ;)
Αυτοί που ξέρουν την ύπαρξή του το ξεχωρίζουν από μακριά! :D


Ο Μάγκας της παρέας:
"Πω ρε μαλ@κα!!! Το Hyundai τάδε!!!"

Ο Φίλος του:
"Ε, και; "

Μ "Αυτό σε κόντρα περνάει τα θηρία!!! Είναι το Oneplus των αυτοκινήτων!"

Φ "Σοβαρά; Ουάου!!!"

:p:lolsign:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ενώ,αν τη θέση του Hyundai πάρει ένα a class 180d ας πούμε με 116hp,η παρέα θα κάνει την ίδια ακριβώς κουβέντα,μόνο που θα είναι αντεστραμμένα τα πρόσωπα!:)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Αυτο το νεο megane rs που βγαινει και αυτοματο και ειναι και <2Κ κυβικα, θα ερθει ποτε Ελλάδα;
 

Μηνύματα
15.048
Reaction score
20.822
Ενώ,αν τη θέση του Hyundai πάρει ένα a class 180d ας πούμε με 116hp,η παρέα θα κάνει την ίδια ακριβώς κουβέντα,μόνο που θα είναι αντεστραμμένα τα πρόσωπα!:)
μου δωσανε ενα τετοιο οταν πηγα το 211 του πατρος για σερβις
συμπαθητικο αυτοκινητο "ποιοτικο" αλλα μεγιστη παπατζα.
απο την οθονη που θελει το χειριστηριο μεχρι την ανυπαρκτη ορατοτητα προς οπουδηποτε ακομα και τους καθρεπτες.
αναγκαστηκα να το συγκρινω με το βιταρα που νοικιασα τα χριστουγεννα, που ηταν αντικειμενικα ανωτερο κατασκευαστικα και χρηστικα σχεδον στα παντα.
δηλαδη υπαρχουν τα αυτοκινητα που τα αγοραζεις για να σε βλεπουν μεσα και αυτα που τα αγοραζεις για να τα απολαμβανεις εσυ ο ιδιος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.770
Σκέφτηκα και το Leon SC που προσφέρεται σε 1,8 180hp και σε 2,0 300hp με πολύ λογικές τιμές και άφθονες επιλογές εξοπλισμού.
Απo Seat δεν γνωρίζουμε τίποτα, έχει κανείς άποψη; Μόνο το Ibiza του γιού του @rose.athens* έχω δει απο κοντά, και ήταν μια χαρά.




*Ο οποίος κοροϊδεύει τα VW αλλά πήρε Seat. :roflmao::roflmao::roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.623
Σκέφτηκα και το Leon SC που προσφέρεται σε 1,8 180hp και σε 2,0 300hp με πολύ λογικές τιμές και άφθονες επιλογές εξοπλισμού.
Απo Seat δεν γνωρίζουμε τίποτα, έχει κανείς άποψη; Μόνο το Ibiza του γιού του @rose.athens* έχω δει απο κοντά, και ήταν μια χαρά.




*Ο οποίος κοροϊδεύει τα VW αλλά πήρε Seat. :roflmao::roflmao::roflmao:
Το Λεόν είναι εξαιρετικό όχημα.
Μια κατηγορία πάνω από την κλανιά (το πόλο)

Το "μικρό" το οδήγησα, πάει σα τραίνο.
Ομοίως και το υβριδικό, με φυσικό αέριο.
Τραίνο.
Κι αίσθηση ποιότητας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.770
Και μικρότερο απ' το Hyundai. :)

Αυτό όμως που διαβάζω παντού για το Cupra τουλάχιστον, αφορά την οδική συμπεριφορά. Γιατί τι να κάνεις τα γκάζια αν δεν πατάει σωστά; o_O
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.623
Και μικρότερο απ' το Hyundai. :)
Με το μάτι τα νομίζω ίδια.
Είναι και τα δύο μία κατηγορία αμαξώματος πάνω από την κλανιά, με πολύ καλύτερη αίσθηση σε μεγάλο ταξίδι.
Εξαιρετικοί χώροι, και συμμαζεμένα και τα δύο.

Προσωπικά, χιουντάι δε παίρνω ούτε για πλάκα, κι ας μη σπάνε ποτέ. Και τα ζάσταβα δε σπάνε, και το λάντα νιβα δε σπάει, ε, δε παίρνω λάντα.

Το Μπραντ νέιμ μετράει, ειδάλλως τα επώνυμα πχ ρούχα και παπούτσια δε θα πουλούσαν, θα παίρναμε όλοι κινεζιές...

Λεόν ευχαρίστως θα έπαιρνα. Ευρωπαϊκό κουκλί.
Τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.
Και κλάσεις ανώτερο σε αισθητική του γκολφ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Το Λεόν είναι εξαιρετικό όχημα.
Μια κατηγορία πάνω από την κλανιά (το πόλο)

Το "μικρό" το οδήγησα, πάει σα τραίνο.
Ομοίως και το υβριδικό, με φυσικό αέριο.
Τραίνο.
Κι αίσθηση ποιότητας.
Είναι επόμενον. Έχει το πάτωμα και την ανάρτηση του Golf.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.333
Reaction score
93.960
Σκέφτηκα και το Leon SC που προσφέρεται σε 1,8 180hp και σε 2,0 300hp με πολύ λογικές τιμές και άφθονες επιλογές εξοπλισμού.
Απo Seat δεν γνωρίζουμε τίποτα, έχει κανείς άποψη; Μόνο το Ibiza του γιού του @rose.athens* έχω δει απο κοντά, και ήταν μια χαρά.




*Ο οποίος κοροϊδεύει τα VW αλλά πήρε Seat. :roflmao::roflmao::roflmao:
1. Νέος κινητήρας 1,5 150HP που ελπίζω να αρχίσει να σκορπάει αργότερα :roflmao:
2. Οι απαράδεκτοι ισπανοί το παραδίδουν με alcantara και όχι με καρουδάκι. Άχρηστοι...:laugh:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.419
Reaction score
74.770
Το Μπραντ νέιμ μετράει, ειδάλλως τα επώνυμα πχ ρούχα και παπούτσια δε θα πουλούσαν, θα παίρναμε όλοι κινεζιές...
To brand name μου είναι παντελώς αδιάφορο προσωπικά, ιδίως αν δεν συνοδεύεται απο αξιοπιστία.

Η προσωπική μου μέχρι τώρα εντύπωση για τα VW Group αυτοκίνητα, συνοψίζεται σε μια εικόνα που περιέχει και τα τρια γνωστά θέματα:



Δεν ισχύει για όλα τα μοτόρια βέβαια, αλλά είναι δείγμα του πώς σχεδιάζει, και μετά αντιμετωπίζει τους πελάτες της, μια εταιρεία.
Ελπίζω να έχει αλλάξει η κατάσταση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.827
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top