'Eνας χώρος, τρία συστήματα.

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Σας παρουσιάζω τον χώρο μου με τα τρία ταπεινά ηχητικά συστήματα, όπου και αράζω το σαρκίο μου για να ακούω μουσικούλα. 'Ετσι...για περισσότερη γνωριμία. ΔΕΝ φιλοδοξούν να δρέψουν κανενός είδους στεφάνες. Είναι κατι σαν μουσικά παιγνίδια με τα οποία παίζω για να ξεχνιέμαι και άμα λάχει καμια καλή ηχογράφηση να εκπλήσσομαι ευχάριστα και να μειδιώ. Αυτή είναι για μένα η ουσία. Λοιπόν τα εικονιζόμενα μηχανάκια "καλύπτουν" τέσσερις δεκαετίες, απο εκείνη του '70 μέχρι και αυτή του 2000 και που για μένα το καθένα έχει το κατιτίς του. Ο χώρος αποτελεί μέρος μιας σαλοτραπεζαρίας σε σχήμα Γ. Το πρώτο σύστημα είναι της δεκαετίας του '70 με πικάπ SANYO, ενισχυτή ΚΕNWOOD KA-6150 2X50 WRMS, που ενίοτε αλλάζω με τον ραδιοενισχυτή ΤECHNICS SA-500 2X55WRMS και ηχεία ΤΕLE-SOUND DC2002A κλειστού τύπου για να ακούω τους λίγους δίσκους μου όταν νοσταλγώ. Το δεύτερο είναι της δεκαετίας του '80 όλα Made in Germany BRAUN Atelier σειρά 2 με ενισχυτή 2Χ80WRMS, ψηφιακό ραδιόφωνο και κασετόφωνο οριζόντιας φόρτωσης κασέτας (μια περιορισμένη παραγωγή μηχανημάτων σχετικά ακριβή για την εποχή τους) και ηχεία TSM Puris 200 επίσης κλειστού τύπου. Το τρίτο σύστημα, το κύριο, είναι δεκαετιών '90-'00 με ενισχυτή THULE IA-100 2X100WRMS, CD-P/SACD SONY σειράς QS, DAC 24/192kH & Eνισχυτής ακουστικών AUNE, ηχεία Μόνιτορ BEHRINGER TRUTH με 9ιντσο Woofer, καλώδια ηχείων OEHLBACH 1020 silver Swiss made και το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης είναι πλευρών 1.60 m (Midfield). Σταθεροποιητής τάσης APC 1250W. Και μια υποσημείωση: Σπάνια ακούω πολύ δυνατά, με μουσικές προτιμήσεις στο κλασσικό ροκ 1960-1985, ροκ-μπλουζ και τζαζ. Προσωπικά αντιλαμβάνομαι ένα χόμπι ως μια ενασχόληση που μπορώ να ελέγχω, με σκοπό να μου δίνει ευχαρίστηση και όχι να με καταντά σκλάβο του(πέρασα κάποτε απο αυτό το λούκι και γνωρίζω). Το λοιπόν, πέραν των βασικών κανόνων που τηρώ για μια σωστή ακρόαση και στο μέτρο του εφικτού, δεν ασχολούμαι με ιδιαίτερες μετρήσεις για τρεις λόγους, πρώτον γιατί δεν είμαι τόσο τεχνοκράτης, δεύτερον δεν θέλω το σαλόνι να θυμίζει στούντιο(υπάρχει και οικογένεια), και τρίτον γιατί "ε, 40 χρόνια φούρναρης... μου φτάνει η μυρουδιά για να καταλάβω αν ψήθηκε το φαγητό".
 

Attachments



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Πολύ ωραία όλα, κυρίως όμως τα πανέμορφα μηχανήματα άλλων εποχών που μας θυμίζουν τα νιάτα μας.
Βλέπω ξύλινο πάτωμα και τα ηχεία πατάνε κατευθείαν κάτω στο πάτωμα.
Δοκίμασες να βάλεις ακίδες;
Λογικά θα έχει διαφορά.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Πολύ ωραία όλα, κυρίως όμως τα πανέμορφα μηχανήματα άλλων εποχών που μας θυμίζουν τα νιάτα μας.
Βλέπω ξύλινο πάτωμα και τα ηχεία πατάνε κατευθείαν κάτω στο πάτωμα.
Δοκίμασες να βάλεις ακίδες;
Λογικά θα έχει διαφορά.
Ευχαριστώ πολύ. Χαίρομαι που σε άρεσαν. Ακίδες υπήρχαν (φαίνονται οι τρύπες όπου βιδώνουν), αλλά με αυτές η στήριξη ήταν πολύ ασταθής γιαυτό και τις έβγαλα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Ευχαριστώ πολύ. Χαίρομαι που σε άρεσαν. Ακίδες υπήρχαν (φαίνονται οι τρύπες όπου βιδώνουν), αλλά με αυτές η στήριξη ήταν πολύ ασταθής γιαυτό και τις έβγαλα.
Δεν ξέρω αν το έκανες σωστά, αλλά αν "κουτσαίνει" το ηχείο και "παλαντζάρει", τότε αφήνουμε τις 3 ακίδες να πατήσουν και με την 4η βιδώνουμε ή ξεβιδώνουμε μέχρι να πατήσει ακριβώς εκεί που δεν κουτσαίνει καθόλου.

Το πικάπ αυτό το έχεις από τότε;
Ή το αγόρασες μεταγενέστερα;
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Δεν ξέρω αν το έκανες σωστά, αλλά αν "κουτσαίνει" το ηχείο και "παλαντζάρει", τότε αφήνουμε τις 3 ακίδες να πατήσουν και με την 4η βιδώνουμε ή ξεβιδώνουμε μέχρι να πατήσει ακριβώς εκεί που δεν κουτσαίνει καθόλου.

Το πικάπ αυτό το έχεις από τότε;
Ή το αγόρασες μεταγενέστερα;
Ο.κ. τις ακίδες θα τις δοκιμάσω όπως λές. Το πικάπ SANYO είναι μεν της δεκαετίας του 70 αλλά το πήρα πολύ μεταγενέστερα. Αρχικά είχα ένα PHILIPS 212 Εletronic της δεκαετίας του 70, το οποίο πούλησα όταν βγήκε το CD μαζί με αρκετούς δίσκους, κρατώντας όμως μερικούς για συναισθηματικούς λόγους κυρίως.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top