Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.


Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Μην ανησυχείς ,ο ήχος που ακούς είναι από τα chokes του swiching τροφοδοτικού που έχει αυτός ο ενισχυτής.
Ξέχνα πως το ακούς ,κρύψε τον και καλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Απο μπροστά!
Ακριβώς, μπροστά και δεξιά ακούγεται πιο δυνατά. Άρα είναι φυσιολογικό και όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Σήμερα θα δοκιμάσω διαφορετικο input sensitivity για να δω και τι ψαρια πιάνει ο ροτελ σαν προ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
:rolleyes:μπαίνοντας ή βγαίνοντας?:p:roflmao:
Μπαινοβγαίνοντας στην πίσω αριστερή γωνία κάτω, αν το κρατάς ανάποδα βλέποντας τα πόδια και τις πίσω τρύπες. Θες σχηματικό; Χάρτη; gps έχεις; Να στείλω στίγμα, μη χαθείς.. :p
[DOUBLEPOST=1529740045][/DOUBLEPOST]
θα δοκιμάσω διαφορετικο input sensitivity
Βάλτα τέρμα κι ευαισθησία στο φουλ, να πλησιάσεις τον τερματογκάζι.
Και πέτα τον Κράουν πίσω από τη βιβλιοθήκη. Αναμμένο. Μη σκας, δε χαλάει. Είναι φτιαγμένος για αχαλίνωτο σεκςςςςς πάνω στους κώνους των ηχείων...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κρίνοντας εξ ιδίων τ' αλλότρια θεωρώ ότι υπό ΚΣ δεν πρέπει να ακούγεται ίχνος θορύβου από τον Κραουνάκη.
Eπειδη ειναι φυσιολογικο ...για καποιους δεν ειναι φαινεται :D
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Λοιπόν αγαπητοί δοκίμασα άλλο καλώδιο και άλλη πρίζα αλλά δεν άλλαξε. Μετά ανοιγοκλείνα τα πορτατίφ...με κοροιδευε και η γυναίκα αλλά πάλι τπτ. Σε κάποια φάση και ενώ έπαιζε σιγά ένα βιντεο στο YouTube πήγα κοντά στον ενισχυτή και διαπίστωσα ότι δούλευε ο ανεμιστήρας ο οποίος ήταν παντελώς αθορυβος και άκουγα πάλι τον γνωστό θόρυβο. Τέλος έκανα και μια τελευταία δοκιμή, χωρίς να παίζει κάτι ανέβασα την ένταση από τον ροτελ και ακούστηκε ένας βομβος από τα ηχεία, οπότε χαμός από θόρυβο... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να βγάλω άκρη :errwhat:
Τέλεια!!

Βρήκες ασχολία για τις μεγάλες-βαρετές ημέρες του καλοκαιριού.

Σε ζηλεύω.

Χωρίς πλάκα τώρα: Γύρνα τον πίσω και πάνε πάρε κανά γιαμαχα ΑΒ, να ακους μουσική, αλλιώς κράτα τον να τον βάζεις σε καμιά μπαλκονόπορτα - αντί για τούβλο - να μη «χτυπάει» από τον αγέρα!

:p :p

Όλοι αυτοί οι τελικοί με τα ανεμιστήρια και τα λαμπάκια είναι για μπαρ/ οικογενειακές ταβέρνες/αίθουσες εκδηλώσεων/λαϊκά πανηγύρια και αργόσχολους.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Όλοι αυτοί οι τελικοί με τα ανεμιστήρια και τα λαμπάκια είναι για μπαρ/ οικογενειακές ταβέρνες/αίθουσες εκδηλώσεων/λαϊκά πανηγύρια και αργόσχολους.
Δηλαδή, δεν είσαι αργόσχολος;
Νωρίς σχολάς;
:lol:
 

A

AKARL

Guest
Επισής ακούω έναν θόρυβο από τον ενισχυτή ο οποίος σίγουρα δεν προέρχεται απο τον ανεμιστήρα του. Τον κάνει απο την στιγμή που τον ανοίγω και νομίζω οτι προέρχεται απο το τροφοδοτικό του. Μπορούν οι κάτοχοι να μου επιβεβαιώσουν αν τον κάνει και σε αυτούς ή έχω πέσει σε ελλατωματικό κομμάτι? Ειδικά το βράδυ ακούγεται αρκετά.
Ο θορυβος που αναφερω ακούγεται από τον ενισχυτή χωρίς να έχω τιποτα συνδεμένο πάνω. Ούτε RCA ούτε ηχεια, μόνο το καλώδιο του ρεύματος. Από την στιγμή που τον ανοίγω και χωρίς να παίζει κάτι, κάνει έναν θόρυβο σαν να τρίζει κάτι μεσα.
Τέλος έκανα και μια τελευταία δοκιμή, χωρίς να παίζει κάτι ανέβασα την ένταση από τον ροτελ και ακούστηκε ένας βομβος από τα ηχεία, οπότε χαμός από θόρυβο...
Άρα είναι φυσιολογικό και όλα καλά.
ΟΧΙ!

Ο τελικός θα πρέπει να είναι σε κατάσταση "άκρα του τάφου σιωπή" ένα πράμα τόσο ως σασί και εντόσθια όσο και φύσημα προς τα ηχεία. Τότε μόνο είναι στην κατάσταση που πρέπει να είναι.

Άκου ήντα σου είπε ο Ταντάκης (χωρίς να τόνε "στρώσεις" - οι υβριδοδγιακοπτικοί ενισχυτές δεν στρώνουν ;) ):

παρτον παραμάσχαλα να τον δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο σπίτι. Αν δεν το κάνει εκει, βρες ένα ηλεκτρολόγο να δει την εγκατάσταση.
Αν το κάνει και σε άλλο/α σπίτι/α τότε άκου τον Σόκο - τάχιστα (είσαι εντός εγγύησης, έτσι; ).

Αλλιως πας για τεχνικο ελεγχο .
Προτείνω να ζητήσεις αλλαγή με νέο και όχι κάποιου είδους επισκευή.
[DOUBLEPOST=1529750097][/DOUBLEPOST]
Τέλεια!!
Βρήκες ασχολία για τις μεγάλες-βαρετές ημέρες του καλοκαιριού.
Σε ζηλεύω.
Χωρίς πλάκα τώρα: Γύρνα τον πίσω και πάνε πάρε κανά γιαμαχα ΑΒ, να ακους μουσική, αλλιώς κράτα τον να τον βάζεις σε καμιά μπαλκονόπορτα - αντί για τούβλο - να μη «χτυπάει» από τον αγέρα!
:p :p
Όλοι αυτοί οι τελικοί με τα ανεμιστήρια και τα λαμπάκια είναι για μπαρ/ οικογενειακές ταβέρνες/αίθουσες εκδηλώσεων/λαϊκά πανηγύρια και αργόσχολους.
Εσύ, βρε παλιοπροβοκάτορα, δεν έχεις να καθαρίσεις τίποτα γούφερζ από τη σκόνη, τσι μύγες και τσι κώνωπες αντί να ζμπρώχνεις τον κόζμο σε χαλιεντικές ακολασίες; :whistling: :D
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
να ζητήσεις αλλαγή με νέο και όχι κάποιου είδους επισκευή.
Ναι, ναι, πάρε νέο να σου βγει κάνα περίεργο, να σφυρίζει σα κουνούπι να μη μπορείς να κοιμηθείς.

Αργόσχολε.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Αν το κάνει και σε άλλο/α σπίτι/α τότε άκου τον Σόκο - τάχιστα (είσαι εντός εγγύησης, έτσι; ).
Τον ενισχυτή τον αγόρασα την Πέμπτη 21/06. Μου έκανε εντύπωση ο θόρυβος και γι'αυτο ρώτησα και στο Forum απευθείας έτσι ώστε να προλάβω καταστάσεις. Τώρα βέβαια δε ξέρω πως θα πείσω το κατάστημα οτι είναι προβληματικός. Για αρχή θα δοκιμάσω σε άλλο σπίτι μη σας πω σπίτια για να είμαι σίγουρος και στην συνέχεια θα τον πάω πίσω.

Χωρίς πλάκα τώρα: Γύρνα τον πίσω και πάνε πάρε κανά γιαμαχα ΑΒ, να ακους μουσική, αλλιώς κράτα τον να τον βάζεις σε καμιά μπαλκονόπορτα - αντί για τούβλο - να μη «χτυπάει» από τον αγέρα!
Αγαπητέ Marba η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουνα να δώσω τον rotel και να έπαιρνα το Yahmaha AS701 αλλά δε διάβασα καλά λόγια για το ταίρισμα του με τα Kef. Επίσης γενικά διαβάζω οτι τα συγκεκριμένα ηχεία θέλουν ισχύ και είπα να δοκιμάσω τον crown μετά απο αυτά που διάβασα εδώ στο Forum.

Μέχρι στιγμής πάντως το μπάσο στα Kef ήρθε μπροστά χωρίς να έχω αλλάξει κάτι άλλο.. Τα ηχεία ακούγονται πιο ισοροπημένα και δε με κουράζουν καθόλου.

 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Kατ'αρχήν έχω την εντύπωση ότι τον υποοδηγείς.Ρύθμισε το input sensivity του crown στα 0.775v.
Τα volume knobs του crown τέρμα δεξια.Ομοίως και του υπολογιστή 100%.Παίζε με ένα volume,αυτό του rotel.

Για το φύσημα τώρα δεν ξέρω.Δες μήπως αλλάξει αλλάζοντας την ευαισθησία εισόδου.Δοκίμασε ακόμα να τραβήξεις τα rca τόσο ώστε να μην ακομπάει το (-) του αρσενικού βύσματος με αυτό του θυληκού στον crown.


View attachment 99548
με συγχωρεις αλλα κανεις λαθος. το sensitivuty στο normal και απο εκει και περα τα ποτενσιομετρα του crown πρεπει να τα βρει ο ιδιος.

Τα ποτενσιομετρα του κραουν ειναι το gain.oποτε πρεπει να βρει που ταιργιαζει με το gain του rotel. Πολλες φορες ενα απειρο αυτι μπορει να εννοει οτι ηρθε το μπασο με το οτι ακουγεται πιο εντονο και αυτο ειναι το φαινομενο απο gain και ειναι τελειως λαθος. για να το βρεις βαλε καποιον να ανεβαζει απο την 2 ωρα του κραουν κλικ προς το τερμα ενα καθε φορα και στα δυο και θα βγαλεις ακρη.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Όλοι αυτοί οι τελικοί με τα ανεμιστήρια και τα λαμπάκια είναι για μπαρ/ οικογενειακές ταβέρνες/αίθουσες εκδηλώσεων/λαϊκά πανηγύρια και αργόσχολους.
Βιάστικες.
Διάβασε λίγο specs αν μπορείς δοκίμασε κιόλας και ξαναέλα.. :p

201405051016084350.jpg
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
για να το βρεις βαλε καποιον να ανεβαζει απο την 2 ωρα του κραουν κλικ προς το τερμα ενα καθε φορα και στα δυο και θα βγαλεις ακρη.
Προς το παρόν δεν έχω αλλάξει ακόμα το sensitivity ούτε το gain. To gain το έχω στις 2 και το sensitivity στο νορμαλ. Όταν άλλαξα το sensitivity στα 0.775 με το gain πάλι στις 2 άκουγα ένα σφύριγμα στα ηχεία οπότε και το επανέφερα. Αυτό με το gain δε το κατάλαβα ακριβώς ωστόσο θα κάνω την δοκιμή για να δω αν υπάρχει διαφορά.
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Αν και κατοχος του 1002 πιστευω οτι δεν θα επρεπε να ακους τιποτα απο μεσα.. Ο δικος μου ειναι τελειως αθορυβος!την ευαισθησια πρεπει να την εχεις στο 0.775 και κανονικα δεν πρεπει να ακους τιποτα απο τα μεγαφωνα. Αν ακους κατι απο τα μεγαφωνα μπορει να φταιει και ο προενισχυτης σου. Εγω ειχα θεματα με λαμπατο προ και ευτυχως τα ελυσα με την βοηθεια τον τσακιριδεων.
 



Μηνύματα
136
Reaction score
22
Ακριβώς, μπροστά και δεξιά ακούγεται πιο δυνατά. Άρα είναι φυσιολογικό και όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Σήμερα θα δοκιμάσω διαφορετικο input sensitivity για να δω και τι ψαρια πιάνει ο ροτελ σαν προ.
Απο την crown

Placing my ear up near the front panel I can hear a small noise, it’s most likely a coil or transformer in the power supply side. It’s normal and won’t be of any concern.
 


Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top