Την πρώτη σύνδεση οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι ενεργοποίησε η Cosmote

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Η Cosmote ενεργοποίησε σήμερα το πρωί, παρουσία και του υπουργού Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών & Ενημέρωσης, Νίκου Παππά, την πρώτη σύνδεση οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου με την ταχύτητα τόσο στη λήψη όσο και στην αποστολή δεδομένων να φθάνει στο 1 Gbps στη ζωντανή επίδειξη που ακολούθησε.

Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε πριν από την ενεργοποίηση της σύνδεσης στον κόμβο του ΟΤΕ στο Παλαιό Φάληρο, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του ομίλου ΟΤΕ, Μιχάλης Τσαμάζυποστήριξε ότι η κάλυψη όσον αφορά τις συνδέσεις οπτικών ινών μέχρι το σπίτι (FTTH) θα φθάσει στα 150.000 νοικοκυριά μέχρι το τέλος του 2019, ενώ αναφέρθηκε και στο επενδυτικό πρόγραμμα του ομίλου που προβλέπει επενδύσεις 2 δισ. ευρώ μέχρι το 2022, έχοντας ως στόχο τη σύνδεση 1 εκατ. νοικοκυριών με FTTH.

https://banks.com.gr/tin-proti-syndesi-optikis-inas-mechri-spiti-energopoiise-cosmote/





και μια ωραια εικονα για full streaming:headbang:

 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Δεν κάνουν το δικό μου 10MBit πρώτα; :D:p Τι ζητάω; :(
Εγώ βρίζω στο εξοχικό που κλειδώνει στα 14. Τους πήρα και τηλέφωνο σήμερα να μου αλλάξουν router γιατί το WiFi είναι για τα πανηγύρια.
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
για δες οι Γερμανοί! χαίρεται και ο παππάς λαό δίπλα
 








wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Εγώ βρίζω στο εξοχικό που κλειδώνει στα 14. Τους πήρα και τηλέφωνο σήμερα να μου αλλάξουν router γιατί το WiFi είναι για τα πανηγύρια.
(αν και δεν είναι thread για Wi-Fi troubleshooting) Δοκίμασες να αλλάξεις κανάλι ασύρματης εκπομπής στο router; Κάποιες φορές συνεχείς αποσυνδέσεις κτλ, λύνονται με αυτόν τον τρόπο.

(on-topic) Εδώ, στο νησί, ξεκίνησε ο ημικρατικός πάροχος (CYTA) την δημιουργία κι εγκατάσταση της απαιτούμενης υποδομής (σύμφωνα με τα όσα διαφημίζει). Δεν ξέρω πότε κι εάν θα δούμε FTΤΗ, προς το παρόν όμως, είμαι πολύ ευχαριστημένος με cable DSL (coaxial cable all the way) και 100Mbits σταθερά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
(αν και δεν είναι thread για Wi-Fi troubleshooting) Δοκίμασες να αλλάξεις κανάλι ασύρματης εκπομπής στο router; Κάποιες φορές συνεχείς αποσυνδέσεις κτλ, λύνονται με αυτόν τον τρόπο.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Τo router είναι παλιό, της πρώην HOL και νυν Vodafone. Δεν υποστηρίζει καν το n πρωτόκολλο. Κι αφού ανανέωσα το συμβόλαιο πριν 2 μήνες , ας μου κάνουν κι αυτοί κανά δωράκι. :)
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σήμερα παρουσιάζει και το δικό της "πρώτο" η Vodafone, επίσης παρουσία του υπουργού :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top