Ποιότητα ήχου Netflix

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Έχω ξεκινήσει να βλέπω ταινίες στο netflix. O ήχος φεύγει απο την τηλεόραση και πάει στον denon AVR-4100 me οπτική ίνα. Γενικά, μου δίνεται η εντύπωση ότι ο ήχος (σε καινούργιες ταινίες με 5.1) είναι υποδεέστερος απο bluray disk ή αρχεία mkv (bluray 1080).Bebaia dεν έχω δει την ίδια ταινία απο netflix kai apo mkv (WD media player αγορασμένο πριν 7 χρόνια) για να συγκρίνω. Απλά όπως είπα, μου δίνεται αυτή η εντύπωση. Πχ σκηνές με εκρήξεις, πυροβολισμούς, κατολισθίσεις κοκ θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν πιο βαθύ χαμηλό.

Εχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

(Από ηχεία 4x klipsch RP-160m, klipsch rp-450c, svs PB-2000)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Το bandwidth του streaming απαιτεί συμπιεσμένο απωλεστικό ήχο. Δεν υπάρχει περίπτωση στο ορατό μέλλον να συγκριθεί με blu-ray και UHD (στα αντίστοιχα προγράμματα συνδρομής) ποιότητα εικόνας και ήχου.
Γενικά, απο ποιότητα εικόνας κάτι γίνεται, ιδίως σε σύγκριση με Νόβες και ΟΤΕτιβίτσες, αλλά για τον ήχο μην περιμένεις πολλά, ακόμα και στα UHD (4K) προγράμματα με Atmos. :)

Το Netflix το αγαπάμε για την ευκολία και τη μνήμη του. Που θυμάται πού το σταματήσαμε. :D
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αρα καλά ακούω!!! Όχι τίποτα άλλο, αλλά είχα αρχίσει να τα βάζω με τον εαυτό μου, ότι και καλα ο ήχος ειναι ΟΚ απλά εμένα μου έχει μπει ότι δεν ειναι!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Και μιας και αναφέρθηκα πιο πριν, σύγκριση mkv-bluray disk υπαρχει; είναι το disk ανώτερο; Σαν mkv εννοώ αυτά πχ των 8 Giga (καθότι έχω δει ότι υπάρχουν και άλλα αρχεία με 1080 και πεντακάναλο ήχο αλλά μικρότερου μεγέθους).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Και μιας και αναφέρθηκα πιο πριν, σύγκριση mkv-bluray disk υπαρχει; είναι το disk ανώτερο; Σαν mkv εννοώ αυτά πχ των 8 Giga (καθότι έχω δει ότι υπάρχουν και άλλα αρχεία με 1080 και πεντακάναλο ήχο αλλά μικρότερου μεγέθους).
Εννοείται ότι έχουν διαφορά! Μόνο το αρχείο του (μη απωλεστικού) ήχου στα bluray disks είναι κοντά στα 4Gb.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
... :(
Υπάρχουν ακόμα dvd clubs? Edw που μένω, λίγο έξω απο Χανιά, δεν έχει... Παλιά είχε δύο...

Φαντάζομαι τουλάχιστον, ότι σε σειρά κατάταξης όσον αφορά την ποιότητα, έρχονται τα mkv, σωστά;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Φαντάζομαι τουλάχιστον, ότι σε σειρά κατάταξης όσον αφορά την ποιότητα, έρχονται τα mkv, σωστά;
Εξαρτάται. Αν κατεβάζεις remux, είναι full blu-ray ποιότητα αλλά κάθε συμπίεση την μειώνει.
Για να φτάσεις σε ποιότητα Netflix βέβαια χρειάζεται σοβαρότατη μείωση, αν και δεν γνωρίζω (και δεν με ενδιαφέρει) σε τι μέγεθος πρέπει να φτάσεις, αφού υπάρχουν πολλοί τρόποι να την επιτύχεις.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Remux, μάλιστα... όσο ζει κανεις μαθαίνει! Και απογοητεύεται όταν διαπιστώνει ότι τόσο καιρό δεν έβλεπε remux....

Τώρα τουλάχιστον ξέρω!
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εξαρτάται. Αν κατεβάζεις remux, είναι full blu-ray ποιότητα αλλά κάθε συμπίεση την μειώνει.
Για να φτάσεις σε ποιότητα Netflix βέβαια χρειάζεται σοβαρότατη μείωση, αν και δεν γνωρίζω (και δεν με ενδιαφέρει) σε τι μέγεθος πρέπει να φτάσεις, αφού υπάρχουν πολλοί τρόποι να την επιτύχεις.
Το netflix από ότι ξερω έχει δικό του πρόγραμμα δειγματοληψιας και δικό του αλγόριθμο που υπολογίζει την ποσοτητα της πληροφορίας που στελνεται αναλογα με τη σύνδεση.
[DOUBLEPOST=1531228742][/DOUBLEPOST]
Remux, μάλιστα... όσο ζει κανεις μαθαίνει! Και απογοητεύεται όταν διαπιστώνει ότι τόσο καιρό δεν έβλεπε remux....

Τώρα τουλάχιστον ξέρω!
Εξαρτάται από που βλέπεις. Παντως το netflix για την ευκολία και την τιμή του είναι τρομερο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Το netflix από ότι ξερω έχει δικό του πρόγραμμα δειγματοληψιας και δικό του αλγόριθμο που υπολογίζει την ποσοτητα της πληροφορίας που στελνεται αναλογα με τη σύνδεση.
Η οποία αλλάζει συνεχώς για να επιτευχθεί ομαλή ροή.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εγω το βρισκω υπεροχο οπτικοακουστικα με auro3d dsp (auromatic)

για 10e το μηνα και οποτε θες το κοβεις ειναι εξαιρετικο.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Άμα σου αρέσει εσένα να κάνεις το Atmos του Netflix κάτι άλλο, ποιος είμαι εγώ να σε εμποδίσω; :D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δυστυχως για σενα εχω την επιλογη στον AV να ακουσω ....
..atmos - auro3d - dtsΧ ...παντα σε σχεση με τον δικο σου AV που δεν μπορει :fuckyou:

εισαι εκτος θεματος παλι. :D....μιλαμε για το κοστος και το αποτελεσμα απο netflix
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Άμα σου αρέσει εσένα να κάνεις το Atmos του Netflix κάτι άλλο, ποιος είμαι εγώ να σε εμποδίσω; :D
Το πρόγραμμα των 10€ δεν έχει Atmos. :p
Εξαρτάται επίσης απο το hardware ασχέτως προγράμματος.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top