Επιλογή subwoofer



Μηνύματα
203
Reaction score
73
Και δύο Εlac EQ φαίνονται τίμια επιλογή για τα λεφτά τους (400-440 ευρώ)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Ti ακόμα τα 13-άρια έχει; Πως είχα την εντύπωση πως είχε πάρει 2 16ultra
Τα πήρα αλλά τα έβαλα στον κήπο γιατί δεν είναι ωραία στο σαλόνι. :p:p:p
Έχω σοβαρότερα θέματα απο τα subs.
 




Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Μισό λεπτό για να καταλάβω.
Ζητάει ένας άνθρωπος ένα σαμπ να αντικαταστήσει το sb1000 που για δικούς του λόγους δεν του έκανε,δεν του άρεσε και η μόνη επιλογή του είναι να πάρει ένα επισκευαστικό για το σπίτι και να πουλήσει και ένα νεφρο για να αποκτήσει 2 ?
Μέση λύση δεν υπάρχει?
Δεν θυμάμαι να αναφέρει κάπου ούτε πως του αρέσει να ακούει ούτε με τη ηχεία παίζει και σε τι εντάσεις θέλει.
Ζητάει ένα Σεντάν να κάνει κάνα ταξίδι και η μόνη σωστή λύση είναι evo,skyline,cl63,m5?
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει μικρότερες απαιτήσεις ο άνθρωπος.
Τι να τα κάνει τα 110 db στους 35 κύκλους αν ο άνθρωπος του αρέσει να ακούει μέχρι τα 90 db?
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Τα υπόλοιπα ηχεία τι είναι και με τι ενισχυτή (ες) τα τρέχεις?
Ακούς δυνατα ή έχεις ανθρώπινο κόφτη και ανθρώπινο dsp( ζαλίστηκε το κεφάλι μου από τα μπάσα χαμήλωσε τα,χαμήλωσε το τρομάζω κλπ)
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
840
Μισό λεπτό για να καταλάβω.
Ζητάει ένας άνθρωπος ένα σαμπ να αντικαταστήσει το sb1000 που για δικούς του λόγους δεν του έκανε,δεν του άρεσε και η μόνη επιλογή του είναι να πάρει ένα επισκευαστικό για το σπίτι και να πουλήσει και ένα νεφρο για να αποκτήσει 2 ?
Μέση λύση δεν υπάρχει?
Δεν θυμάμαι να αναφέρει κάπου ούτε πως του αρέσει να ακούει ούτε με τη ηχεία παίζει και σε τι εντάσεις θέλει.
Ζητάει ένα Σεντάν να κάνει κάνα ταξίδι και η μόνη σωστή λύση είναι evo,skyline,cl63,m5?
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει μικρότερες απαιτήσεις ο άνθρωπος.
Τι να τα κάνει τα 110 db στους 35 κύκλους αν ο άνθρωπος του αρέσει να ακούει μέχρι τα 90 db?
Στατιστικα τα μελη του φορουμ απο 1 ξεκινανε και σε περισσοτερα καταληγουν, οποτε δωσαμε καποιες πληροφοριες για το εγγύς μελλον!!
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Στατιστικα τα μελη του φορουμ απο 1 ξεκινανε και σε περισσοτερα καταληγουν, οποτε δωσαμε καποιες πληροφοριες για το εγγύς μελλον!!
Στατιστικά νομίζω ότι ο μέσος ακροατής αποζητά μια λογική στάθμη και όσων δυνατόν λιγότερα καλώδια ηχεία γκρίνιες φωνές .
Οπότε η λύση των 2 σαμπ οσο και να ακούγεται τεχνικά και ουσιαστικά καλύτερη έχει πολλά εμπόδια να υπερπηδήσει για να γίνει εφικτή.
Επίσης το οικονομικό κομμάτι πλέον έχει αγγίξει όλους πια.
Μακαρι να μπορούσαμε να κάνουμε ότι σκεφτόμαστε και ότι είναι σωστο.
Μπορεί κάποιοι να είναι χαρούμενοι με ένα σαμπ και πραγματικά να παίζει και καλύτερα.
[DOUBLEPOST=1531574598][/DOUBLEPOST]
Έχω Dali Zensor 3, Dali Zensor κεντρικό και Denon AVR-X2400Η. Στο 60% ακούω, εκτός αν είναι blockbuster οπότε το βάζω στο 66-70%
[DOUBLEPOST=1531574196][/DOUBLEPOST]Εδώ δεν πήρα Zensor 7 ακόμα να συμπληρώσω το set, θα έχω δύο subwoofer? Αν και αυτό το Elac είναι αρκετά οικονομικό για να πάρω και δεύτερο κάποια στιγμή.
Και σε τι απόσταση ακούς ??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.518
Μπορεί κάποιοι να είναι χαρούμενοι με ένα σαμπ και πραγματικά να παίζει και καλύτερα
Δεν γίνεται. Τα δυο παίζουν καλύτερα έξ ορισμού. (Και τα τέσσερα ακόμα καλύτερα 8-).)
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Δεν γίνεται. Τα δυο παίζουν καλύτερα έξ ορισμού. (Και τα τέσσερα ακόμα καλύτερα 8-).)
Ναι θα παίξουν καλύτερα αλλά μιλάμε για τον μέσο ακροατή που αν του πεις ,για ξεχωριστο dsp με διαφορετικές αποκοπές στα σαμπ χρονοκαθυστερησεις μετρήσεις με μικρόφωνα και πολλά άλλα που χρειάζονται για να μην χάσεις αντί να κερδίσεις,τον έχασες.
Εγώ πχ.Ειχα 2 σαμπ ,γύρισα το σπίτι γύρω γύρω για να δω που θα παίξει καλά το δεύτερο και τελικά το sweet spot είναι ένα.
Αν θέλω άλλο πρέπει να επέμβω με άλλους τρόπους που δεν μπορώ τώρα.
Οπότε πούλησα το δεύτερο και μεταξύ μας παραδόξος είμαι χαρούμενος που παρά το ότι είναι ένα παλιό 10αρακι ριφλεξ παίζει μια χαρά για τα αυτακια μου και πάει και βόλτα τον καναπέ σε 30 τμ αν έχεις ορέξεις και μετράει και 20 χρόνια στη πλάτη.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
που παρά το ότι είναι ένα παλιό 10αρακι ριφλεξ παίζει μια χαρά για τα αυτακια μου και πάει και βόλτα τον καναπέ σε 30 τμ αν έχεις ορέξεις και μετράει και 20 χρόνια στη πλάτη.
Mήπως έχεις ροδάκια κάτω απ'τον καναπέ και τον σπρώχνεις ακούσια με τα πόδια;:lolsign:
 


Μηνύματα
203
Reaction score
73
Και σε τι απόσταση ακούς ??
2,5-3 μέτρα, αναλόγως.
Πάντως τα Elac με την εφαρμογή θα είναι πλήρως παραμετροποιήσιμα, το πρόβλημα είναι ότι δε θέλω ναστηρίζομαι σε εφαρμογές αποκλειστικά.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Το zensor 3 είναι μια χαρά μεγαφωνακι.
Πάρε ένα ακόμα ζευγάρι βάλτο πίσω και γλιτώνεις και τα λεφτά από το 7αρι
Την διαφορά βαλτην στο σαμπ και νομίζω θα είσαι καλύτερα.
Δεν ακους καλά με τα zensor 3?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.307
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top