Ψηφιοποίηση περιεχομένου δημοσιογραφικών (μικρών) κασσετών - help!!!

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους
Όπως ο τίτλος αναφέρει, έχω αναλάβει την υποχρέωση ψηφιοποίησης των δεδομένων που εμπεριέχονται
σε μικρές κασσέτες, αυτές δηλαδή που εγγράφουν τα μικρά κασσετοφωνάκια, τα γνωστά και ως δημοσιογραφικά...(τουλάχιστον εγώ έτσι τα ξέρω)

Υπάρχει και το κασσετοφωνάκι που έκανε τις εγγραφές, το οποίο με μια πρώτη ματιά, έχει μια έξοδο ακουστικών

Τι θα χρειαστεί απο εξοπλισμό για να κάνω τη ψηφιοποίηση εγώ, απο εξοπλισμό και ποιά η διαδικασία?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ένας υπολογιστής, ένα καλώδιο 3.5mm jack to 3.5mm jack και ένα δωρεάν λογισμικό ηχογράφησης. Ο υπολογιστής θα πρέπει να έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου με Line in.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ένας υπολογιστής, ένα καλώδιο 3.5mm jack to 3.5mm jack και ένα δωρεάν λογισμικό ηχογράφησης. Ο υπολογιστής θα πρέπει να έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου με Line in.
Έτσι.
Κατέβασε δωρεάν και το Audacity από εδώ : https://www.audacityteam.org/ και είσαι έτοιμος και με το λογισμικό ηχογράφησης.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους
Όπως ο τίτλος αναφέρει, έχω αναλάβει την υποχρέωση ψηφιοποίησης των δεδομένων που εμπεριέχονται
σε μικρές κασσέτες, αυτές δηλαδή που εγγράφουν τα μικρά κασσετοφωνάκια, τα γνωστά και ως δημοσιογραφικά...(τουλάχιστον εγώ έτσι τα ξέρω)

Υπάρχει και το κασσετοφωνάκι που έκανε τις εγγραφές, το οποίο με μια πρώτη ματιά, έχει μια έξοδο ακουστικών

Τι θα χρειαστεί απο εξοπλισμό για να κάνω τη ψηφιοποίηση εγώ, απο εξοπλισμό και ποιά η διαδικασία?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους
Όπως ο τίτλος αναφέρει, έχω αναλάβει την υποχρέωση ψηφιοποίησης των δεδομένων που εμπεριέχονται
σε μικρές κασσέτες, αυτές δηλαδή που εγγράφουν τα μικρά κασσετοφωνάκια, τα γνωστά και ως δημοσιογραφικά...(τουλάχιστον εγώ έτσι τα ξέρω)

Υπάρχει και το κασσετοφωνάκι που έκανε τις εγγραφές, το οποίο με μια πρώτη ματιά, έχει μια έξοδο ακουστικών

Τι θα χρειαστεί απο εξοπλισμό για να κάνω τη ψηφιοποίηση εγώ, απο εξοπλισμό και ποιά η διαδικασία?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Η δουλειά αυτή μπορεί να γίνει αξιοπρεπώς μέσω της ηχογράφησης των windows με την προεγκατεστημένη εφαρμογή που έχουν στα accesories (βοηθήματα). Δεν απαιτούνται ούτε ειδικά προγράμματα ούτε ειδικό υλικό, εκτός από ένα καλώδιο line in male to line in male.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Απ οτι καταλαβα, εχεις αναλαβει κατι το οποιο δε γνωριζεις πως να φερεις σε περας?
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...δεν είναι κάτι εξειδικευμένο που πρεπει να γίνει...θεωρώ ότι όντως με ένα καλώδιο απλό male σε male στην είσοδο του υπολογιστή θα είμαι οκ
Απλά δεν μου πήγαινε το μυαλό στην είσοδο του μικροφώνου του λαπτοπ μου
Και πάλι ευχαριστω
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...δεν είναι κάτι εξειδικευμένο που πρεπει να γίνει...θεωρώ ότι όντως με ένα καλώδιο απλό male σε male στην είσοδο του υπολογιστή θα είμαι οκ
Απλά δεν μου πήγαινε το μυαλό στην είσοδο του μικροφώνου του λαπτοπ μου
Και πάλι ευχαριστω
Κανονικά θες είσοδο Line και όχι Mic...
Η Mic έχει και προενίσχυση για μικρόφωνο.... οπότε αν το κάνεις με αυτήν την είσοδο επειδη πιθανότατα δεν έχει άλλη το Laptop... χαμήλωσε όσο μπορείς την ένταση απο την είσοδο Mic και άνοιξε αρκετά το κασσετοφωνάκι....
Αν το κάνεις ανάποδα, δηλαδή χαμηλά το κασσετοφωνάκι και δυνατά η Mic θα έχεις περισσότερο θόρυβο.
Σε κάθε περίπτωση θα ρυθμίσεις ΚΑΙ την ένταση εγγραφής στο πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις για την ηχογράφηση, ώστε να μην ξεπερνάει τα -3db.... αλλιώς θα έχεις παραμόρφωση που ακούγεται...
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top