Ελληνικά ηχεία τέλος 80s μοντέλο Illinois

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Έπεσε στα χέρια μου ηχείο βάσης, απο φίλο αγορασμένο το 89, ελληνικής εταιρίας, μοντέλο Illinois.
Μεγάλο βάσης στο κλασικό αδιάφορο στυλ της εποχής.
Ερώτηση πρώτη...
Ξέρει κανείς την εταιρία αλλά και πληροφορίες για το εν λόγω μοντέλο; τα πουλούσε ο κ.Πετρόπουλος στην Ιπποκράτους αλλά δεν τον έχω βρει ακόμα λόγω διακοπών.
Ερώτηση δεύτερη...
Το ηχείο παίζει εξαιρετικά. Είναι λιγάκι ταλαίπωρο αν και ο φίλος δεν το έβαλε όλα αυτά τα χρόνια πάνω από 20 φορές να παίξει...
Καμπίνα κλειστού τύπου...
Αξίζει να φτιάξω μια καμπίνα με καλύτερα υλικά μέσα; Τι να προσέξω όσον αφορά το μέγεθος αν το κάνω; Αν μεγαλώσω την καμπίνα αλλά κρατήσω ίδια τα λίτρα θα είμαι οκ;

Το έχω δει σαν προτζεκτακι αλλά αν δεν βγει καλό το ηχητικό δεν κάνουμε δουλειά....
received_1093734444107189.jpeg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Τα Illinois ήταν ο πρόδρομος των Crystal Audio. Είχα αγοράσει το τρίδρομο μοντέλο -σχεδόν 1 μέτρο ύψος- με την ίδια "κουτίλα" στην εμφάνιση το 1982. Λόγω νεανικής ταρζανιάς έκαψα τα tweeters, που αλλάχθηκαν από την αντιπροσωπία (στην Καλλιθέα τότε) με καλύτερα της Seas. Tα είχα πραγματικά ευχαριστηθεί μέχρι και το 1997 που έστησα το πρώτο μου υποτυπώδες home cinema με ηχεία της B&W, οπότε τα Illinois χαρίστηκαν σε φίλο.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Οπότε θα ξέρεις και ποια εταιρία τα έφτιαχνε! Ήταν καλό ηχείο στην εποχή του η κάτι οικονομικό;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Αφού παίζει εξαιρετικά (κατά τα γραφόμενα σου) γιατί να το πειράξεις; :idk:
Έλεγχο εσωτερικά στα μεγάφωνα μήπως λόγω παλαιότητας χρειάζεται κάτι, "φρεσκάρισμα" εξωτερικά, και είσαι jet. :king:
Ερώτηση: Γράφεις στον ενικό σαν να πρόκειται για ένα ηχείο και όχι δύο. Δύο έχεις, σωστά; :lolsign:
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Δύο !
Δε βλέπονται και πολύ.... Άσε που ψάχνω δικαιολογία για να τα κρατήσω...εξού και το προτζεκτ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Οπότε θα ξέρεις και ποια εταιρία τα έφτιαχνε! Ήταν καλό ηχείο στην εποχή του η κάτι οικονομικό;
Το ανέφερα και πιο πάνω, λέγονταν Ιllinois πριν η εταιρία ξεκινήσει την πορεία της ως Crystal Audio από τον -συγγνώμη αν θυμάμαι λάθος...- Βασίλη Τσακίρη.

Αν επίσης δεν κάνω λάθος, στο μεταξύ των Illinois και Crystal Audio διάστημα, ο ίδιος κατασκευαστής έφτιαχνε τα Roister.

...και το γ@μημένο alzheimer δεν βοηθάει. :D
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Εμενα παλι μου θυμιζουν κατι μονιτορ της Ροιστερ σειρα 800 των 90ς. Αν ισχυει αυτο, δε θα εχουν καθολου μπασο και δεν θα εχουν τιποτα μεσα στο κουτι. Βγαλε γουφερ και αν ειναι αδειο, γεμισε το με ηχοαπορροφητικο. Τουλαχιστον ετσι θα σταματησει η καμπανιλα και θα στρωσει λιγο το μπασακι...8-) Δεν αξιζει να κανεις και τιποτε αλλο σ' αυτα.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Το ανέφερα και πιο πάνω, λέγονταν Ιllinois πριν η εταιρία ξεκινήσει την πορεία της ως Crystal Audio από τον -συγγνώμη αν θυμάμαι λάθος...- Βασίλη Τσακίρη.

Αν επίσης δεν κάνω λάθος, στο μεταξύ των Illinois και Crystal Audio διάστημα, ο ίδιος κατασκευαστής έφτιαχνε τα Roister.

...και το γ@μημένο alzheimer δεν βοηθάει. :D
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Δεν το κατάλαβα γιατί νόμιζα ότι το Illinois ήταν μόνο το όνομα του μοντέλου...
[DOUBLEPOST=1533850855][/DOUBLEPOST]Κι όμως παίζουν πολύ ωραία!

Εμενα παλι μου θυμιζουν κατι μονιτορ της Ροιστερ σειρα 800 των 90ς. Αν ισχυει αυτο, δε θα εχουν καθολου μπασο και δεν θα εχουν τιποτα μεσα στο κουτι. Βγαλε γουφερ και αν ειναι αδειο, γεμισε το με ηχοαπορροφητικο. Τουλαχιστον ετσι θα σταματησει η καμπανιλα και θα στρωσει λιγο το μπασακι...8-) Δεν αξιζει να κανεις και τιποτε αλλο σ' αυτα.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Εδώ,
upload_2018-8-10_0-46-52.png
τι γράφει; ταμπελάκι είναι με χαρακτηριστικά; και αν ναι παράξενο να είναι στη φάτσα.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Εδώ, View attachment 102622 τι γράφει; ταμπελάκι είναι με χαρακτηριστικά; και αν ναι παράξενο να είναι στη φάτσα.
Έχει κάποια χαρακτηριστικά αλλά όχι την ευαισθησία. Δεν τα έχω κοντά τώρα να σου πω δυστυχώς...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Έπεσε στα χέρια μου ηχείο βάσης, απο φίλο αγορασμένο το 89, ελληνικής εταιρίας, μοντέλο Illinois.
Μεγάλο βάσης στο κλασικό αδιάφορο στυλ της εποχής.
Ερώτηση πρώτη...
Ξέρει κανείς την εταιρία αλλά και πληροφορίες για το εν λόγω μοντέλο; τα πουλούσε ο κ.Πετρόπουλος στην Ιπποκράτους αλλά δεν τον έχω βρει ακόμα λόγω διακοπών.
Ερώτηση δεύτερη...
Το ηχείο παίζει εξαιρετικά. Είναι λιγάκι ταλαίπωρο αν και ο φίλος δεν το έβαλε όλα αυτά τα χρόνια πάνω από 20 φορές να παίξει...
Καμπίνα κλειστού τύπου...
Αξίζει να φτιάξω μια καμπίνα με καλύτερα υλικά μέσα; Τι να προσέξω όσον αφορά το μέγεθος αν το κάνω; Αν μεγαλώσω την καμπίνα αλλά κρατήσω ίδια τα λίτρα θα είμαι οκ;

Το έχω δει σαν προτζεκτακι αλλά αν δεν βγει καλό το ηχητικό δεν κάνουμε δουλειά....
View attachment 102620
Καλησπέρα. Αν θυμάμαι καλά, η διεύθυνση της Illinois ήταν ΣΑΠΦΟΥΣ και ΤΗΝΙΩΝ στην ΚΑΛΛΙΘΕΑ, στο ημιυπόγειο. Είχα κι εγώ ένα ζευγάρι ηχείων Illinois (δεν θυμάμαι το μοντέλο, αλλά ήταν δυο δρόμων βάσης με το μιντ-γούφερ σε άσπρο χρώμα) και είχα πάει κάποια στιγμή ως εκεί για αλλαγή ενός καμένου γούφερ :) Ήταν το πρώτο ζευγάρι ΗΧΕΙΩΝ που αγόρασα εκείνη την εποχή, μαζί με έναν ενισχυτή ΝΙΚΚΟ ΝΑ-590 και πικάπ το DUAL CS-505. Πραγματικά υπέροχος ήχος που συνόδευσε τις νεανικές μου ακροάσεις για αρκετά χρόνια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top