Πρόβλημα με USB Stick στο Media Player του Αυτοκινήτου

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Παιδιά καλησπέρα , ελπίζω να είμαι σε λάθος κατηγορία. Χθες μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα που δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ. Δεν ξέρω αν είναι εδώ το σωστό μέρος να ρωτήσω για κάτι τέτοιο σε σχέση με το media player του αυτοκινήτου , αλλά καθώς δεν γνωρίζω αν φταίει η θύρα USB του media player , το stick η κάτι άλλο , είπα μήπως έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο και σε σας , και μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. έχω ένα Ford Ka του 2009 , το οποίο έχει το εργοστασιακό Media Player , και υποστηρίζει USB αλλά η θύρα δεν βρίσκεται πάνω του , βρίσκεται στο κάτω μέρος της κονσόλας .
Άπο τότε που το πήρα λοιπόν , χρησιμοποιούσα κανονικά την θύρα αυτή για να παίζω μουσική στο αυτοκίνητο μέσω USB και λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα. ξάφνικα λοιπόν χθές , ανάβω το αυτοκίνητο , και αντί να φορτώσει το usb και να παίξει η μουσική μου , ακούω ραδιόφωνο. παω να αλλαξω το source απο fm σε media ( η ονομασία της ford για τα usb φαντάζομαι ) και το media player μου εμφανίζει το μήνυμα NO SOURCE ( σαν να μην αναγνωρίζει ότι υπάρχει κάτι στην θύρα ).

Δοκίμασα να το βγάλω και να το ξαναβάλω, να καθαρίσω την υποδοχή και το flashακι , να το ξαναφορμάρω σε Fat32 και να περασω λιγα κομματια , δοκιμασα αλλο flashακι και δεν άλλαξε τίποτα. σαν να νέκρωσε η θύρα.

Παρόλα αυτά , όταν έβαλα το κινητό μου με ένα καλώδιο στην θύρα , το κινητό άρχισε να φορτίζει ( που θεωρώ πως σημαίνει πως υπάρχει ρεύμα στην θύρα άρα δεν έχει κάει ) , και ξαναδοκίμασα τα στικάκια , χωρίς αποτέλεσμα.

Εχω ψάξει πάρα πολύ στο google , έχω κοιτάξει τα εγχειρίδια κατόχου του αυτοκινήτου κλπ αλλά δεν βρήκα κάτι.

Τέλος ,δεν δοκίμασα να βγάλω τον πόλο της μπαταρίας για να κάνει reset το media player , γιατί διάβασα πως θα χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο 4 ψήφιο κωδικό το media player για να δουλέψει , τον οποίο δεν έχω.

Αυτά! Ελπίζω κάποιος να γνώριζει κάτι , ή και γιατί όχι να ξέρει πως φτιάχνεται.

Και πάλι συγγνώμη αν είμαι σε λάθος forum ή κατηγορία , αλλά είμαι παντελώς απελπισμένος!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Καλώς όρισες! :drinks:

Είσαι στην σωστή κατηγορία. Ελπίζω να υπάρχει άλλος κάτοχος που να γνωρίζει και να έχει λύση στο πρόβλημά σου.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
@rose.athens , Καλώς σας βρήκα!

Ωραία! καλό αυτό!

Ναι παιδιά αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλησπέρα είναι πολύ πιθανόν κάτι στο ΕEPROM του Media Player να έχει στακάρει και με ένα F_Reset να επανέλθει..
Πολύ σωστά ο "Δημητρης Α" σου πρότεινε την λύση της επικοινωνίας με το Ford Service.
Είναι η πιό σίγουρη λύση κ εξασφαλίζεις άμεση και βέβαιη επίλυση εάν κάτι πάει στραβα..
Εάν η τιμή της πιθανόν χρεώσιμης πληροφορίας είναι μέσα στις δυνατότητές σου τότε κάνε αυτό.
Σε αντίθετη περίπτωση εάν θέλεις να δοκιμάσεις μόνος σου για να αποφύγεις τυχόν χρεώσεις υπάρχει αυτός ο Key Generator ο οποίος έχει μεγάλη απήχηση..
http://www.freefordradiocode.co.uk/

Με το μοντέλο κ το έτος κατεβάζεις το key generator μεσω του οποίου θα πάρεις τον 4ψήφιο κωδικό.

Απλώς έχε κατά νού στην περίπτωση που δεν δουλέψει κανένας κωδικός, ότι θα πρέπει να απευθυνθείς στο Service προκειμένου
να λειτουργήσει κανονικά το Media Player..
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Ανεξαρτήτως πρόβλημα στο usb πρέπει να έχεις τον κωδικό. Σε οποιοδήποτε service του αυτοκινήτου θα αποσυνδέσουν την μπαταρία, οπότε πρέπει να τον έχεις! Με την άδεια του αυτοκινήτου μπορούν να σου δώσουν τον κωδικό, οπότε το πρώτο που θα κάνεις είναι το reset στην πηγή μήπως και ενεργοποιηθεί εκ νέου η θύρα usb.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. well , το στικάκι δουλεύει σε άλλο αυτοκίνητο , μόνο στο δικό μου δεν δουλέυει! όσον αφορά τον κωδικό , ξέρει κάποιος πως περίπου είναι; εννοώ πως στο εγχειρίδιο λέει τετραψήφιος από το 1 ως το 6 αλλά διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ πως μπορεί να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο κάπου και να έχει μπροστά κάποιο γράμμα όπως Μ ή V.

Επίσης για να λέμε και την αλήθεια , σκέφτηκα να μιλήσω με την ford αλλά μιλώντας πρώτα με έναν γνωστό μου μου είπε πως η τιμή θα είναι υπερβολικά μεγάλη και ότι με συμφέρει καλύτερα να πάρω καινούργια πηγή αν είναι να μπώ στην διαδικασία. έχει κάποιος ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει;

Και πάλι ευχαριστώ πολύ παιδιά.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Επίσης για να λέμε και την αλήθεια , σκέφτηκα να μιλήσω με την ford αλλά μιλώντας πρώτα με έναν γνωστό μου μου είπε πως η τιμή θα είναι υπερβολικά μεγάλη και ότι με συμφέρει καλύτερα να πάρω καινούργια πηγή αν είναι να μπώ στην διαδικασία. έχει κάποιος ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει;
.
η τιμή θα είναι υπερβολικά μεγαλη για να σου δώσουν ένα κωδικό?που κανονικά θα επρεπε να τον εχει το εγχειρίδειο του αυτοκινήτου?
αν ισχύουν αυτά ,που εμένα μου φαινονται πολύ περιεργα,ας το γνωριζουν οσοι θελουν να παρουν Ford!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Επίσης για να λέμε και την αλήθεια , σκέφτηκα να μιλήσω με την ford αλλά μιλώντας πρώτα με έναν γνωστό μου μου είπε πως η τιμή θα είναι υπερβολικά μεγάλη και ότι με συμφέρει καλύτερα να πάρω καινούργια πηγή αν είναι να μπώ στην διαδικασία. έχει κάποιος ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει;
Είναι απίθανο να ζητούν χρήματα για να σου δώσουν τον κωδικό σου.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Δεν το εξήγησα καλά παιδιά , με συγχωρείτε. Ο Γνωστός μου μου είπε πως θα είναι πολλά τα λεφτά σε περίπτωση που το πάω στην αντιπροσωπεία και χρειαστεί να το συνδέσουν με κάποιο υπολογιστή για να δουν τι έχει συμβεί στον εγκέφαλο. για τον κωδικό δεν ξέρω αν θα ζητήσουν λεφτά γιατί δεν έχω καλέσει ακόμη. είναι και Κυριακή σήμερα , λογικά αύριο το πρωί θα τους πάρω.

επίσης , μιας και γενικά δεν γνωρίζω από αυτοκίνητα , πέραν του να το οδηγώ και να το πλένω , ήθελα να ρωτήσω. βρήκα μια πλαστική κάρτα ( σαν πιστωτική ) της ford που γράφει 2 Codes αλλά για τα κλειδιά από οτι καταλάβα μιας και έχει εικόνες των κλειδιών επάνω , και πέραν αυτού κανένας από τους 2 κωδικούς που έχει δεν περιέχει μόνο 4 ψηφία απο το 1 εως το 6.

μήπως διαβάζω κάτι λάθος?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Πήγαινε με την πρώτη ευκαιρία σε συνεργείο ford να πάρεις τον κωδικό που θα τον χρειαστείς.
Σ3 περίπτωση που δεν θα δουλέψει και με το reset τότε θα πρέπει να αφαιρεθεί η πηγή για επισκευή.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Παιδιά καλησπέρα και πάλι , μίλησα σήμερα το πρωί με την ford Hellas από όπου με παρέπεμψαν σε κάποιο πωλητή ( αν δεν κάνω λάθος τον παζαρόπουλο στην Ν. Ιωνία. ) εκεί μίλησα με έναν τεχνικό και του εξήγησα το πρόβλημα. το code δεν μπορεί να μου το δώσει λέει , γιατί μπαίνουν σε κάποια συστήματα της εταιρείας κλπ όπου δεν γίνεται να έχω πρόσβαση εγώ. όσον αφορά το πρόβλημα μου είπε πως το πιο πιθανό είναι να φταίει η πηγή και να θέλει ολική αντικατάσταση , πράγμα που δε μου συνιστά γιατί είναι πολύ ακριβό. καλύτερα πάρε μια aftermarket μου είπε.

με το λοιπόν , μιας και το θέμα είναι ανοιχτό , θέλω να σας ρωτήσω γνώμες για να αλλάξω . το αυτοκίνητο έχει bluetooth οπότε λαμβάνω κλήσεις και μιλάω στο κινητό κανονικά. επίσης έχει και χειρισμό στο τιμόνι. Σκέφτηκα να πάω σε Pioneer καθώς τα έχω δουλέψει σε 3 αυτοκίνητα και ήμουν πλήρως ικανοποιημένος από την ποιότητα και τα λοιπά , σκέφτομαι όμως πως λογικά θα χρειαστώ κάποιο adaptor kit για το χειρισμό στο τιμόνι όπως επίσης και αλλαγή του πλαστικού , καθώς ο σχεδιασμός του δεν είναι ορθογώνιος όπως στα aftermarket .

έχει κάποιος να προτείνει κάτι , ή κάποια tips όσον αφορά την αγορά και την εγκατάσταση; ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
4.846
Reaction score
25.672
το εγχειρίδιον της ford δεν το έχεις; εκεί μέσα έχει τον κωδικό εκτός κι αν το αγόρασες μετ/νο το αμάξι και δεν το έχεις.Δοκίμασε το 1234 .....
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Παιδιά καλησπέρα και πάλι , μίλησα σήμερα το πρωί με την ford Hellas από όπου με παρέπεμψαν σε κάποιο πωλητή ( αν δεν κάνω λάθος τον παζαρόπουλο στην Ν. Ιωνία. ) εκεί μίλησα με έναν τεχνικό και του εξήγησα το πρόβλημα. το code δεν μπορεί να μου το δώσει λέει , γιατί μπαίνουν σε κάποια συστήματα της εταιρείας κλπ όπου δεν γίνεται να έχω πρόσβαση εγώ. όσον αφορά το πρόβλημα μου είπε πως το πιο πιθανό είναι να φταίει η πηγή και να θέλει ολική αντικατάσταση , πράγμα που δε μου συνιστά γιατί είναι πολύ ακριβό. καλύτερα πάρε μια aftermarket μου είπε.

με το λοιπόν , μιας και το θέμα είναι ανοιχτό , θέλω να σας ρωτήσω γνώμες για να αλλάξω . το αυτοκίνητο έχει bluetooth οπότε λαμβάνω κλήσεις και μιλάω στο κινητό κανονικά. επίσης έχει και χειρισμό στο τιμόνι. Σκέφτηκα να πάω σε Pioneer καθώς τα έχω δουλέψει σε 3 αυτοκίνητα και ήμουν πλήρως ικανοποιημένος από την ποιότητα και τα λοιπά , σκέφτομαι όμως πως λογικά θα χρειαστώ κάποιο adaptor kit για το χειρισμό στο τιμόνι όπως επίσης και αλλαγή του πλαστικού , καθώς ο σχεδιασμός του δεν είναι ορθογώνιος όπως στα aftermarket .

έχει κάποιος να προτείνει κάτι , ή κάποια tips όσον αφορά την αγορά και την εγκατάσταση; ευχαριστώ πολύ.
δηλαδή φιλε μου μας λες τωρα ότι αμα ηθελες ν αλλαξεις μπαταρία,οποτε θακανε ρησετ το μηντια πλειερ,θαπρεπε μαζι να πεταξεις και το μηντια πλειερ αφου θα ηταν πλεον αχρηστο.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
@sportteo , Το έχω. αυτό γράφει ότι θέλει 4 ψηφία για να ξεκλειδώσει. αλλά ναι , το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο.

@Δημητρης Α , Όχι , μάλλον πάλι λάθος το έγραψα. σας λέω , πως στην προκειμένη , το πρόβλημα με το usb είναι θέμα της πηγής και για αυτό πιθανώς θέλει αλλαγή. στο θέμα του ξεκλειδώματος , ο άνθρωπος απλά μου είπε πως πρέπει να του το πάω εκεί , γιατί δεν μπορεί να μου δώσει τους κωδικούς έτσι.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
δηλαδή φιλε μου μας λες τωρα ότι αμα ηθελες ν αλλαξεις μπαταρία,οποτε θακανε ρησετ το μηντια πλειερ,θαπρεπε μαζι να πεταξεις και το μηντια πλειερ αφου θα ηταν πλεον αχρηστο.
Οταν αλλαζεις μπαταρια δεν χρειαζεται reset. Δεν διακοπτεται η παροχη ρευματος στο αυτοκινητο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Διακόπτεται η παροχή ρεύματος. Δεν χάνονται οι ρυθμίσεις οι οποίες είναι αποθηκευμένες σε non volatile μνήμη, εκτός του ρολογιού.
 


Μηνύματα
4.846
Reaction score
25.672
εγώ όσες φορές άλλαξα μπαταρία στο focus μου ζητάει τον κωδικό που υπάρχει στο εγχειρίδιο (σε ξεχωριστό χαρτί τον γράφει τον κωδικό).
Μήπως μπορείς από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη να ζητήσεις τον κωδικό ;.1234 δοκίμασες σαν κωδικό;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top