Προβολέας 4Κ ή τεράστια TV;

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.422
Reaction score
74.785
στειλτην στη μάνα της μέχρι να τελειώσεις :roflmao:
"Σύρε μαρή στη μάνα σ' μέχρι να τα κάνω πουτ@να", θα της πω οτι μου είπες να της πω. Του χρόνου που θα έρθουμε στη Θράκη θα τα συζητήσετε.

Αλλη λύση, αν δεν σου αρέσει η πρώτη, για να δεις οτι δεν αντέχεις.
Πάρε μια γαμωτιβι 75αρα με τα 1600 και στήσε την μπροστά από την οθόνη σε ένα stand με ρόδες και δοκίμασε. Μετά είτε την πουλάς είτε την πας στο wc.
Να νοικιάσω μια; Ποιός δίνει για μια εβδομάδα;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.906
Reaction score
77.523
"Σύρε μαρή στη μάνα σ' μέχρι να τα κάνω πουτ@να", θα της πω οτι μου είπες να της πω. Του χρόνου που θα έρθουμε στη Θράκη θα τα συζητήσετε.
;
έτσι! έτσι! έτσι! :party:


Υ.Γ.
σε ένα χρόνο σιγά μη θυμάται αυτό...θα χω πει ένα σωρό άλλα :p:roflmao:

για δες
https://www.amazon.com/LG-Electroni...e=UTF8&qid=1536151124&sr=1-4&keywords=86-inch
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.422
Reaction score
74.785

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.906
Reaction score
77.523
Θα έπαιρνες τιβί απο έξω; Γιατί εγώ όχι.
Μόνο που σκέφτομαι τι θα τραβήξει στη μεταφορά και πόσο (περισσότερο) μπλέξιμο θα έχω αν πάθει κάτι... :o
Γιατί στα εδώ καταστήματα πως έρχονται? με τα πόδια?
Γερμανικά καταστήματα είναι καλέ...δεν είναι Αμερική και Αυστραλία:)

κάνω πάρα πολλές αγορές από εκεί
και πίστεψέ με....οι δικοί μας εδώ στο θέμα συνεννόησης είναι πολύ πίσω όταν φτάσει η στιγμή της εγγύησης;)
[DOUBLEPOST=1536152842][/DOUBLEPOST]την έχει και ο κωτσος
https://www.skroutz.gr/s/14699110/LG-86UK6500.html

μέγεθος 86άρας
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Ωραία τιμή! Με μια τετράδα κάνει video wall. :laugh:
Δεν πειράζει που θα έχει τον σταυρό στην μέση, τελευταία έγινε θεούσα. :roflmao:

στειλτην στη μάνα της μέχρι να τελειώσεις :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.792
Reaction score
83.739
Είμαι υπέρ της μετάβασης σε TV για πολλούς λόγους. Κατάλαβαινω ότι για τους φανατικούς ακούγεται σαν ιεροσυλία, αλλά είπαμε ότι, όσο μεγαλώνουμε, απαιτούμε την ελάχιστη ασχολία μέχρι την απόλαυση (οπτική ή ακουστική), με τις λιγότερες ενδιάμεσες συσκευές και ρυθμίσεις.

Με τους προβολείς έχω πάψει να ασχολούμαι πάνω από 15 χρόνια. Πλέον, για ό,τι αγοράζω θέλω να το βγάζω από το κουτί και να παίζει. Αν είναι να πληρώνω για να προσπαθώ να λύνω προβλήματα που δεν είχα πριν την αγορά, προτιμώ να μην ασχοληθώ.

Έχω φάει πολλά χρόνια έχοντας ως χόμπι το στήσιμο συσκευών και έχω μετανιώσει. Τώρα πια, το μοναδικό μου χόμπι είναι η αγορά και η απόλαυση της χρήσης των συσκευών με μηδενική χρονική σπατάλη για στήσιμο, οδηγίες, μετατροπές, συγκρίσεις, συντήρηση, σκαριφήματα, κατόψεις, τηλέφωνα, συζητήσεις κλπ. :D Όποτε ξέφυγα λίγο από αυτά που έγραψα, η συσκευή μπήκε στο ντουλάπι για πάντα.

Η τεχνολογία οφείλει να μας διευκολύνει τη ζωή αλλιώς απέτυχε.

Αν παραβλέψουμε το μικρότερο μέγεθος της TV, αυτό που μπορεί να μας ξενερώσει στα μεγάλα LCD πάνελ είναι η ανομοιομορφία στο γκρι και στο μαύρο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Αν παραβλέψουμε το μικρότερο μέγεθος της TV, αυτό που μπορεί να μας ξενερώσει στα μεγάλα LCD πάνελ είναι η ανομοιομορφία στο γκρι και στο μαύρο.
Μα εδώ ακριβώς βρίσκεται το ζουμί. Αν μπορέσει να παραβλέψει το μέγεθος, τότε τηλεόραση. Μπορεί;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.422
Reaction score
74.785
Διάβασα πέντε λεπτά, αφού για τα πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν βαριέμαι γρήγορα. :party:

Θέμε VA πάνελ και προτιμώ να μην πάρω κορεάτικη έστω κι αν το πάνελ είναι δικό τους. Και το Eizo monitor μου έχει πάνελ Samsung αλλά είναι τέλειο με 39.000! ώρες. Αν ήταν Σαμσούνγκ θα είχε πεταχτεί χρόοοονια πριν. :)
Θέμε ομοιομορφία, όπως λέει και ο Άλεξ. Δε θέμε κλάουντινγκ, αλλά κάνουμε μικρή θυσία στην ανομοιογενή φωτεινότητα που δεν είναι εύκολα διακριτή σε περίπτωση μέτριου backlighting.
OLED δεν υπάρχουν σ' αυτές τις διαστάσεις, πάει κι αυτό. :)
Θέμε οπωσδήποτε μεγαλύτερη απο 82"!

Τι άλλο θέμε κορίτσα για να δούμε αν υπάρχει ώστε να μην ασχολούμαι άδικα;
Για να ησυχάσουν ο λογκέος και ο τριανταφυλλένιος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.792
Reaction score
83.739
Μα εδώ ακριβώς βρίσκεται το ζουμί. Αν μπορέσει να παραβλέψει το μέγεθος, τότε τηλεόραση. Μπορεί;
Εγώ αυτό το έχω λύσει με τον κινηματογράφο. Τις απαιτητικές ταινίες θα τις δω εκεί.

Κι ο Zizik πάει συχνά κινηματογράφο, οπότε δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Εγώ αυτό το έχω λύσει με τον κινηματογράφο. Τις απαιτητικές ταινίες θα τις δω εκεί.

Κι ο Zizik πάει συχνά κινηματογράφο, οπότε δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα.
Διαρκείας στα Village με κουβερτάκι και καναπεδάκι. Γουστάρω! :party::party:
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τις τελευταίες εβδομάδες σκέφτομαι συχνά να μικρύνω λίγο το κύριο home theater και να εγκαταστήσω μια 80"-85" στα δυόμισι μέτρα.
Η έλευση του 4Κ αλλάζει τόσο τα δεδομένα που μόνο αυτή μου φαίνεται σήμερα ολοκληρωμένη λύση για 2 θεατές, και βαρέθηκα να περιμένω τον "τέλειο"* προβολέα σε λογική τιμή.
Μετά απο τόσα χρόνια με διάφορους προβολείς έχω επίσης λίγο κουραστεί απο τη διαδικασία.

Τον αντίλογο τον γνωρίζω και τον έχω χρησιμοποιήσει, αλλά στα μεγέθη τηλεοράσεων που κυκλοφορούν σήμερα σε μεγάλο βαθμό δεν ισχύει.

Τι λέτε; Θα φρίξω ή όχι;
Η Διαδικασία του προβολέα είναι όντως κουραστική, εάν είναι η τηλεόραση αρκετά μεγάλη, σπάνια θα ξαναδείς προβολέα!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Δεν συμφωνώ
Απλα υπαρχουν υπέρ και κατα στο καθένα
Το όλο μυστικό ειναι συσκότιση για προβολεα
Τωρα βέβαια εαν δεν κυνηγάς το απόλυτο η τηλεόραση ειναι ευκολία
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.368
Εγώ αυτό το έχω λύσει με τον κινηματογράφο. Τις απαιτητικές ταινίες θα τις δω εκεί.

Κι ο Zizik πάει συχνά κινηματογράφο, οπότε δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα.
ναι αλλα ο Zizik θελει συχνα κινηματογραφο...γι αυτο εφτιαξε εναν μινι δικο του σπιτι του. :p

αυτο του ειχα πει και γω την πρωτη φορα που πηγα σπιτι του. εχεις ενα village σε downscale.:thumbsup:

βασικα αν γινοταν να τα βαλει ολα σ'ενα dedicated με εναν native 4K N7 JVC θα τα εβλεπε αλλιως τα πραγματα. ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.957
Reaction score
41.250
Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που έχει η διαδικασία του προβολέα σε σχέση με την τηλεόραση που τον κάνει πιο κουραστικό ή πιο δύσκολο :idk:
Ένα κλικ στο harmony είναι όλα. :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.792
Reaction score
83.739
ναι αλλα ο Zizik θελει συχνα κινηματογραφο...γι αυτο εφτιαξε εναν μινι δικο του σπιτι του. :p
Συμφωνώ!
Εκείνος όμως άνοιξε την κουβέντα της μετάβασης και γι' αυτό συζητάμε.

Την "ιεροτελεστία" του κινηματογράφου δεν την αλλάζω με κανένα home theater. Όλα τα "τριγύρω" συνήθως είναι πιο σημαντικά για μένα από την ταινία. 8-)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.869.611
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top