Denon AVR-X3200W σε λειτουργία... stereo

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Καλησπέρα σας.

Αν και ασχολούμαι με την στερεοφωνία αρκετές δεκαετίες, με τα πολυκάναλα τα βρήκα σκούρα.

Παρακαλώ για την βοήθειά σας στο παρακάτω από όποιον ξέρει.

Έχω τον Ραδιοενισχυτή Denon AVR-X3200W που βγάζει έως 7.2 channels (για ισχύ λέει 7Χ180W αλλά… μην κολλήσουμε εκεί).

Αυτό τον καιρό θέλω να τον χρησιμοποιήσω ως 2 channel (stereo), μόνο για μουσική.

Το ερώτημα είναι πώς να συνδέσω τα δύο ηχεία left & right, τα οποία υπ’ όψιν είναι Magnepan MMG -τα μικρούλια της εταιρείας-. Αυτά, δουλεύουν στα 4Ω και έχω ήδη δηλώσει αυτή την αντίσταση στα settings του ενισχυτή, καθώς επίσης τα έχω δηλώσει ως Large:

1.- Στην λειτουργία 5.1channel του ενισχυτή.

Εδώ ο ενισχυτής βγάζει 5.1channel στην MAIN ZONE και 2channel -Pre-out- στην ZONE2.

Να συνδέσω τα ηχεία στις υποδοχές Front Left & Front Right και κατόπιν να δηλώσω τα center, surround left, surround right & subwoofer ως ‘’none’’ (ότι δεν υπάρχουν) και εννοείται ότι θα δουλέψω τον ενισχυτή στην MAIN ZONE, χωρίς να κάνω χρήση την Pre-out της ZONE2, ή

2.- Στην λειτουργία 5.1channel (γιατί έχει ίδια ονομασία??) του ενισχυτή.

Εδώ ο ενισχυτής βγάζει 5.1channel στην MAIN ZONE και 2channel -Speaker out- στην ZONE2.

Να συνδέσω τα ηχεία στις υποδοχές Surround Back Left & Surround Back Right (υποδοχές για stereo σύνδεση σε άλλο δωμάτιο) και να δουλέψω τον ενισχυτή στην ZONE2, χωρίς να κάνω χρήση του 5.1 της MAIN ZONE.


Αφορμή για το ερώτημα είναι ότι το δουλεύω έχοντας κάνει την σύνδεση 1.- (στην MAIN ZONE) και ο ενισχυτής ζεσταίνεται υπερβολικά (ιδίως το καλοκαίρι) χωρίς να ρίχνει την προστασία, ενώ για εξαερισμό δεν υπάρχει πρόβλημα αφού είναι τελείως μόνος του.

Τον ζορίζουν τα ηχεία (4Ω)??

Αν έκανα την σύνδεση 2.- (στην ZONE2) θα άλλαζε κάτι, θα δούλευε ο ενισχυτής πιο χαλαρά??

Παρακαλώ όποιον έχει την καλοσύνη να απαντήσει, όχι μισόλογα που προκαλούν φαύλο κύκλο -νέων- ερωτήσεων (και εννοείται όχι ειρωνείες για την -όποια- ασχετοσύνη μου!! χαχα).

Ευχαριστώ.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Να συνδέσω τα ηχεία στις υποδοχές Front Left & Front Right και κατόπιν να δηλώσω τα center, surround left, surround right & subwoofer ως ‘’none’’ (ότι δεν υπάρχουν) και εννοείται ότι θα δουλέψω τον ενισχυτή στην MAIN ZONE, χωρίς να κάνω χρήση την Pre-out της ZONE2
Aυτό!
 

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Λογικό είναι να ζορίζεται ο denon.
Τα ηχεία αυτά θέλουν πολλά και καλά βατ και ρεύματα.
Η σύνδεση που πρέπει να κάνεις (μέχρι να πάρεις έναν καλό ενισχυτή 2καναλο αφού δεν σε ενδιαφέρει το 5.1)είναι η 1η
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Να συνδέσω τα ηχεία στις υποδοχές Front Left & Front Right και κατόπιν να δηλώσω τα center, surround left, surround right & subwoofer ως ‘’none’’ (ότι δεν υπάρχουν) και εννοείται ότι θα δουλέψω τον ενισχυτή στην MAIN ZONE, χωρίς να κάνω χρήση την Pre-out της ZONE2, ή
Αυτό. Και λογικά δεν θα χρειαστεί να δηλώσεις ότι δεν υπάρχουν τα surround και το κεντρικό - ο ενισχυτής θα το καταλάβει μόνος του επειδή δεν θα βλέπει φορτίο στις εξόδους.
 


Μηνύματα
77
Reaction score
4
Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιά τις άμεσες απαντήσεις. Καλές ακροάσεις, πάντα με όμορφους ήχους στα ηχεία σας!!
Καλημέρα,

λογικά έχει επιλογή "STEREO" που απομονώνει τα DSP
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top