Σκέψεις για κατασκευή lm3886 bpa200

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εδω και αρκετο καιρο μου χει καρφωθει η ιδεα να φτιαξω εναν δυνατουλι ενυσχητη με lm3886...
Γιατι με 3886? Εχω φτιαξει πολους με ενα τσιπακι, και μουβαρεσουν πολυ. Ειναι σταθεροτατοι, δε ζεσταινονται πολυ, παιζουν πολυ ομορφα και ειναι ευκολοι στην κατασκευη...

Εχω απο παλια μπολικα ποιοτικα υλικα, αντιστασεις dale, kiwame ,πυκνωτες muse, elna κτλ, εχω 8 τεμαχια γνησια Lm3886 και για τροφοδοσια εχω δυο κουκλους γαλλικους Rcore 24.0.24 300VA που καθονται, και δυο γαιδουρινες ψυκτρες 300χ150χ40...

Ψαχνοντας για ετοιμες πλακετες βρηκα στο ebay απο αγγλια αυτες που εχω επισυναψει... Δε μου γεμιζουν ομως το ματι και επειδη δεν ειμαι ηλεκτρονικος και οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες, θα ηθελα την γνωμη σας. Το σχηματικο ειναι οκ? Φαινεται να ειναι κατι λαθος?

Απλα σας παρακαλω μη μου προτεινεται αλλους ενυσχητες, θελω να φτιαξω κατι με 3886, να δινει πανω απο 100watt στα 4ω και απλα θελω να ειναι οσο ποιο σωστο μπορω..

Σαν σκεψη, εαν το σχηματικο ειναι σωστο και οκ αλλα οι πλακετες ειναι μετριες, σκεφτομαι να φτιαξω αλλες πλακετες, ποιο ανετες ωστε να χωρανε ποιο μεγαλες αντιστασεις και ποιοτικοτεροι πυκνωτες κτλ...
IMG_20180914_095856.jpg
Screenshot_2018-09-14-09-58-24-242_com.ebay.mobile.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σαν συνδεσμολογία είναι σωστό.
Οι πυκνωτές Ci1 και Ci2 είναι πολύ μικροί. Χρειάζεται τουλάχιστον Χ 10.

Ενισχυτής γνωστής εταιρίας, αξίας +7000 ευρώ, χρησιμοποιεί ακριβώς αυτή την διάταξη στην τελική βαθμίδα.
Αποδίδει 180 watts στο κανάλια στα 8 Ωμ, αλλά με +_42 Volts.
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Aυτο ελεγα να φτιαξω αρχικα, αλλα απο την μια δν εχω καθολου εμπειρια σε κολησεις smd, απο την αλλη δεν φτανουν οι μετασχηματιστες μου.. θα ειναι στα ορια και δε θελω...

Petermeni ενοεις οι Ci1 και Ci2 4.7uF να γινουν 47uF? .. αυτοι ειναι ηλεκτρολυτικοι φανταζομαι ε? γιατι στην πλακετα εχουν πολικοτητα αλλα στο σχηματικο οχι.. το θεμα ειναι οτι και οι Ci3 κ Ci4 εχουν πολικοτητα στην πλακετα ενω ειναι στην εισοδο σηματος... δε νομιζω εκει να θελει ηλεκτρολυτικο.. εχω κατι σπεσιαλ mkp..

Να ρωτησω κατι? γιατι τα U1 k U2 δεν εχουν πυκνωτη στην εισοδο ενω τα U3 k U4 εχουν?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εννοώ να γίνουν τουλάχιστον 47 και ακόμα καλύτερα 150 ή 220. Θέλει καλό και γρήγορο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή εκεί.

Υπάρχει ένα κεντρικός πυκνωτής εισόδου και μετά το σήμα σπάει στα τέσσερα ολοκληρωμένα.
Αυτά ανά δύο είναι παραλληλισμένα και μετά γεφυρωμένα τα δύο τμήματα.
Η ύπαρξη ή όχι πυκνωτή σε σειρά με το σήμα έχει να κάνει με την ύπαρξη τάσης DC στο ποδαράκι του LM.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ωραια.. κατι τελευταιο.
Για τις βατικες αντιστασεις εξοδου. Η pcb εχουν θεση για τα κλασικα "τουβλακια" 5w. Εχω τα κλασικα τουβλακια της KOA , κατι Fukushima αλλα εχω και μερικες Dale LVR-5 0.1 ohm +/-1% 5W οι οποιες ειναι axial wirewound .. Νομιζω αξιζει να κανω πατεντα στην πλακετα να μπουν οι dale, η οχι?

Οι πλακετες ερχονται, θα επανελθω...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.410
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top