Usb audio interface με χαμηλή τάση ΔΕΗ

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Καλησπέρα,

Έχω βάλει σε όλο το σετάπ τον voltage regulator της APC. Συχνά κατά την διάρκεια της ημέρας ανάβει το λαμπάκι της χαμηλής τάσης. Παρατηρώ πως τις μισές φορές και πλέον που ανάβει κρασάρει το usb audio interface που παίρνει ρεύμα από το usb του PC. Τίποτα άλλο δεν κρασάρει. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά αλλά εκεί πρέπει να κάνω reset (βάλε/βγάλε το usb καλώδιο). Τί μπορεί να φταίει για αυτό? Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι δεν έδωσα πολλά χρήματα για PSU του PC? Πήρα το φτηνότερο επώνυμο που βρήκα.

Εάν έχετε καμιά ιδέα ρίξτε!

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
57
Ποιο τροφοδοτικό είναι και τι τροφοδοτεί; (αν και δε νομίζω να είναι από εκεί)
Δοκίμασε άλλο καλώδιο usb και όσο πιο κοντό αν μπορείς....
Εναλλακτικά δοκίμασε να τυλίξεις το usb καλωδιο που έχεις και να έρθει το usb interface όσο ποιο κοντά στην θύρα του pc!
Κουφό αλλά σε φίλο το usb dac του έκανε παρόμοια προβλήματα και έστρωσε όταν τύλιξε το καλώδιο!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Τί μπορεί να φταίει για αυτό? Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι δεν έδωσα πολλά χρήματα για PSU του PC? Πήρα το φτηνότερο επώνυμο που βρήκα.
Το τροφοδοτικό όχι, το motherboard ίσως. Μήπως είναι συνδεδεμένο σε κάρτα USB;

Μπορεί να ευθύνεται το μήκος του USB καλωδίου, όπως γράφουν και οι Μαντούρες αποπάνω.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Το τροφοδοτικό όχι, το motherboard ίσως. Μήπως είναι συνδεδεμένο σε κάρτα USB;

Μπορεί να ευθύνεται το μήκος του USB καλωδίου, όπως γράφουν και οι Μαντούρες αποπάνω.
Καλησπέρα,

Έχω αυτή την motherboard: https://www.skroutz.gr/s/12979391/Gigabyte-Z370-HD3-rev-1-0.html. Τροφοδοσία παίρνει απευθείας από τις θύρες της motherboard USB 3.1.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα,

Έχω βάλει σε όλο το σετάπ τον voltage regulator της APC. Συχνά κατά την διάρκεια της ημέρας ανάβει το λαμπάκι της χαμηλής τάσης. Παρατηρώ πως τις μισές φορές και πλέον που ανάβει κρασάρει το usb audio interface που παίρνει ρεύμα από το usb του PC. Τίποτα άλλο δεν κρασάρει. Όλα τα άλλα δουλεύουν κανονικά αλλά εκεί πρέπει να κάνω reset (βάλε/βγάλε το usb καλώδιο). Τί μπορεί να φταίει για αυτό? Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι δεν έδωσα πολλά χρήματα για PSU του PC? Πήρα το φτηνότερο επώνυμο που βρήκα.

Εάν έχετε καμιά ιδέα ρίξτε!

Ευχαριστώ.
Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αν έχεις θέματα με πτώση τάσης. Μάλλον να απευθυνθείς στην ΔΕΗ ή σε κάποιον ηλεκτρολόγο.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ποιο τροφοδοτικό είναι και τι τροφοδοτεί; (αν και δε νομίζω να είναι από εκεί)
Δοκίμασε άλλο καλώδιο usb και όσο πιο κοντό αν μπορείς....
Εναλλακτικά δοκίμασε να τυλίξεις το usb καλωδιο που έχεις και να έρθει το usb interface όσο ποιο κοντά στην θύρα του pc!
Κουφό αλλά σε φίλο το usb dac του έκανε παρόμοια προβλήματα και έστρωσε όταν τύλιξε το καλώδιο!
Το τροφοδοτικό είναι αυτό εδώ και τροφοδοτεί ελάχιστα πράγματα: https://www.skroutz.gr/s/5604187/Corsair-VS-Series-VS450.html.

Το usb δεν νομίζω πως φταίει. Υποτίθεται πως πήρα κάτι πολύ καλό: https://www.skroutz.gr/s/6460583/Oyaide-USB-2-0-Cable-USB-A-male-USB-B-male-2m-d-Class-S.html.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
57
Έκανες την δοκιμή με το καλώδιο;
Το ότι είναι "κορυφαίο" δεν έχει να κάνει....
Κι ο παππούς μου ήταν κορυφαίος στην ιππασία γαϊδαρου αλλά τον πείραζε η υγρασία :D
Τύλιξε το όπως στην φώτο του σκρουτζ να δοκιμάσεις δε χάνεις τίποτα.!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αν έχεις θέματα με πτώση τάσης. Μάλλον να απευθυνθείς στην ΔΕΗ ή σε κάποιον ηλεκτρολόγο.
Σε πολυκατοικία με 24 διαμερίσματα δεν είναι κι εύκολο να βγάλω άκρη με το ρεύμα αλλά η αλήθεια είναι πως πρέπει να βρω ένα πολύμετρο να μετρήσω ακριβώς τί παίζει με την τάση της ΔΕΗ και σε τί μεταφράζεται ακριβώς το λαμπάκι του APC.
[DOUBLEPOST=1538236169][/DOUBLEPOST]
Έκανες την δοκιμή με το καλώδιο;
Το ότι είναι "κορυφαίο" δεν έχει να κάνει....
Κι ο παππούς μου ήταν κορυφαίος στην ιππασία γαϊδαρου αλλά τον πείραζε η υγρασία :D
Τύλιξε το όπως στην φώτο του σκρουτζ να δοκιμάσεις δε χάνεις τίποτα.!
Πότε να προλάβω να το δοκιμάσω? Αφού γράφω εδώ. :D

Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε αν και δεν έχω και άπειρο περιθώριο τύλιξης.
[DOUBLEPOST=1538236312][/DOUBLEPOST]
Αν δοκίμασες και άλλη θύρα, δε μου φαίνεται πιθανό να ευθύνεται αυτό το m/b.
Θα δοκιμάσω κι άλλη θύρα. Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο πως το usb interface είναι USB 2.0? Η μλκ είναι πως 2 θύρες 2.0 έχει η motherboard όλες κι όλες και είναι του keyboard/mouse.
 


Μηνύματα
97
Reaction score
77
Έλεγξε αν είναι δυνατόν με ποιες άλλες μπρίζες παροχής μοιράζεται το σύστημα την ίδια γραμμή από τον πίνακα. Εχω κι εγώ θέμα διακοπής της αναπαραγωγής όταν κάποιος δουλεύει π.χ. ένα μίξερ (μη γελάτε), στην κουζίνα ή όταν κλείνει ένα διακόπτη διότι βρίσκονται στην ίδια γραμμή. Και ας έχω σταθεροποιητή τάσης , gold corsair psu , jitterbug + usb dac in usb 2.0 (προτείνεται από κάποιους κατασκευαστές) . Δεν ξέρω αν είναι θέμα ευαισθησίας λόγω του ότι το dac στηρίζεται μόνο στη usb για τροφοδοσία ή και της γενικότερης αστάθειας της περιοχής . Οι κάτοχοι dac υλοποιήσεων με αποκλειστικό τροφοδοτικό δε νομίζω να έχουν παρόμοια θέματα.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Έλεγξε αν είναι δυνατόν με ποιες άλλες μπρίζες παροχής μοιράζεται το σύστημα την ίδια γραμμή από τον πίνακα. Εχω κι εγώ θέμα διακοπής της αναπαραγωγής όταν κάποιος δουλεύει π.χ. ένα μίξερ (μη γελάτε), στην κουζίνα ή όταν κλείνει ένα διακόπτη διότι βρίσκονται στην ίδια γραμμή. Και ας έχω σταθεροποιητή τάσης , gold corsair psu , jitterbug + usb dac in usb 2.0 (προτείνεται από κάποιους κατασκευαστές) . Δεν ξέρω αν είναι θέμα ευαισθησίας λόγω του ότι το dac στηρίζεται μόνο στη usb για τροφοδοσία ή και της γενικότερης αστάθειας της περιοχής . Οι κάτοχοι dac υλοποιήσεων με αποκλειστικό τροφοδοτικό δε νομίζω να έχουν παρόμοια θέματα.
Αυτό είναι μεγάλη ιστορία, μοιράζεται με πολλά, νομίζω και με το ψυγείο της κουζίνας - παλιά πολυκατοικία - και το ψυγείο είναι από τα μεγάλα τα παλιά τα δίφυλλα..
 




Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Η ενα ifi audio.iDefender 3.0 το οποίο απομονώνει την usb τροφοδοσία και μπορείς να του δώσεις εσύ από ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top