LG 55C8 burn in?

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Καλημέρα σε όλους Και χαίρομαι που βρίσκομαι σε ένα όμορφο περιβάλλον συζητήσεων! Έχω ενα θεματάκι!! Στις 4 Οκτωβρίου παρέλαβα την πρώτην μου OLED. Είναι η 55αρα C8 της LG. Προηγούμενη μου η 47LE8500 με local dimming. Από ότι καταλαβαίνεται μαρεσει το μαύρο! Η καινούρια απίστευτα λεπτή και πολύ όμορφο ντιζάιν. Την ανοίγω τη στάση όλα καλά!! Υπέροχος ήχος με μπάσο, σαν Atmos ομως ουτε καν. Με 2 ηχεια δε γινονται αυτα. Τεσπα δεν το θέμα μας εκεί. Το θέμα μας είναι στην εικόνα. Στις σκοτεινές σκηνές και εννοώ τις γκρίζες εμφανίζονται σκιές στο πανελ. Το έχω παρατηρήσει και σε ταινίες αλλα και σε φόντο τον οποίο έχει η τηλεόραση δικό της π.χ. κάποιο μενού. Έχω κάνει ανανέωση πιξελ 3 φορές αλλα δεν εξαφανίζεται. Φαίνεται σαν να είναι burn in αλλα μόνιμο. Θέλω να ξέρω λοιπόν αν ειναι θέμα μόνο της δικιας μου οθόνης η σε περιπτωση ατικαταστασης θα ειναι και η επόμενη έτσι. Έχω κάνει αίτηση στην lg για βλάβη και περιμενω απο βδομαδα λογικα καποιον τεχνικο. Οποτε περιμένω και τη συμβουλή σας!
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ποιες ρυθμίσεις έχεις βάλει στην εικόνα; Υπάρχει ένα θέμα στις τηλεοράσεις για τις LG Oled, όπου μπορείς να δεις τι ρυθμίσεις έχουν βάλει κάποιοι από τα μέλη.

Πάντως αυτό δεν το έχω δει στην δική μου του 2017.
 

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Δεν εχω κάνει κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Τα έχω πειράξει λίγο μήπως δω διάφορες. Σε ταινία αλλες φορές είναι εντονότερο και άλλες λιγότερο αλλα σε μονόχρωμα φόντο η σκιές είναι ίδιες. Εντονότερες ή λιγότερο. Να κοιτάξω για αντικατάσταση?
 


Μηνύματα
50
Reaction score
9
Η μια πλευρά είναι πιο φωτεινή απο Την άλλη και φαίνεται έντονα μόνο όταν εχω απόλυτο σκοταδι στο δωματι και χαμηλών την αντίθεσή στο 0.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σε κάποια ταινία που το έχεις δει, βάλε σε απόλυτο σκοτάδι Oled light 50-55, contrast 80, brightness 50 και πες μας τι γίνεται.

Αν συνεχίσει να εμφανίζεται, είναι ελαττωματικό πάνελ και πάει για αλλαγή.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
ειναι εκθεσιακη η tv?

επισης τρεξε αυτο το βιντεακι για επιβεβαιωση.

το πιθανοτερο ειναι οτι πας γι'αντικατασταση αφου το κοστος του πανελ ειναι σχεδον ισοδυναμο της αξιας της τηλεορασης.

Η LG στις εγγυήσεις ειναι πολυ μπροστα! μη φοβασαι τιποτα. ;)
 

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Όχι δεν ειναι φυσικά εκθεσιακό και το ρώτησα κιολας στο κατάστημα. Μου ηρθε σφραγισμένη. Εχω ενα ελατωμα. Ειμαι ψηρας. Μπορει να μην ε εχει καποιο προβλημα απλα καθομαι και τα ψαχνω ολα. Αυτες οι σκιές φαίνονται στα χαμηλού φωτισμού. Μιλάμε τελείως σκοτάδι και κόντρας 0 σε εικόνα ένα τσακ πάνω από το απόλυτο μαύρο. Σε φωτινα κομμάτια όπως και στο βίντεο που έτρεξα δεν βλέπεις κάτι γιατί είναι Άντε να τα χρώματα. Μου είπαν ότι σε περίπτωση που δεν έχει κάτι η τηλεόραση τα επιβαρυνθω κάποια έξοδα. Γι αυτό ρωτάω εσάς αν ειναι πρόβλημα η απλά έτσι είναι όλες απλά δεν το εχει προσέξει κάποιος.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το contrast στο 50 ή στο 40 το καταλαβαίνω. Στο 0 τι νόημα έχει; Θα είναι λογικά τελείως ξεπλυμένη η εικόνα .

Βάλε το contrast στο 50, βάλε την ίδια σκοτεινή σκηνή και πες μας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
για αρπαγμένο πάνελ μου μοιάζει

καλώς να δεχτείς την καινούρια :party:
 

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Ξαναλέω ότι σε φωτινες εικόνες δε καταλαβαίνει κάποιος κάτι ειδικά αν δεν ειναι υποψιασμένος. Πέρασα μερικές εικόνες σε αποχρωσεις του γρι απο το λευκό εως το πληρες μαυρο. Στο φουλ λευκό αν παρατηρήσει κάποιος με επιμονή σε κάποια σημεία γίνει ροζ αλλα ελάχιστα και όσο το σκουρενω λιγο Πριν το μαύρο αρχίζει να κάνει αυτά. Κατεβάζοντας τωρα το κοντράστ στο 0 σε πλήρες σκοτεινό δωμάτιο μπορείς εύκολα να δεις τις ατέλειες του πάνελ. Άκου πιο φωτεινό αλλού πιο σκοτεινό και σκιές. Αν ανοίξω φως στο δωμάτιο εννοειται ότι είναι μια μαύρη οθόνη χωρίς να βλέπει κάποιος κάτι. Ας το κάνει κάποιος. Η εικονα είναι R:5 G:5 B:5 και την έπαιξα με 0 contrast και σκοτεινό δωμάτιο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στις δημοσιευθείσες φωτογραφίες μοιάζει να πρόκειται περί φαινομένου Vertical Banding.
(και πράγματι μια τέτοια περίπτωση σημαίνει ότι το πάνελ είναι ελαττωματικό...)


Δυστυχώς,η αγορά ιδίως ενός oled πάνελ ισοδυναμεί με λοταρία.
 

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Ακριβως αυτό!!!! Vertical banding. Καλυπτει η εγγυηση κατι τετοιο? Θα αναγνωρισει ο τεχνικός που θα έρθει οτι οντως είναι ελάττωμα? Θα γινει αντικατασταση? Αυτες ειναι οι σκεψεις που με βασανιζουν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακριβως αυτό!!!! Vertical banding. Καλυπτει η εγγυηση κατι τετοιο? Θα αναγνωρισει ο τεχνικός που θα έρθει οτι οντως είναι ελάττωμα? Θα γινει αντικατασταση? Αυτες ειναι οι σκεψεις που με βασανιζουν.
Δεν είμαι ο ίδιος ενήμερος σχετικά με τους όρους της εγγύησης.Στο εξωτερικό πάντως,όσα πάνελ εμφανίζουν εξαρχής το συγκεκριμένο φαινόμενο θεωρούνται DOA (Dead On Arrival) και ο καταναλωτής έχει δικαίωμα ν'απαιτήσει αντικατάσταση.

Ο λόγος για τον οποίο εταιρείες του βεληνεκούς των LG,Samsung κ.α. διανέμουν πάνελ τα οποία ενδέχεται να προκύψουν ελαττωματικά,έγκειται στο ότι τα λογιστήρια έχουν αποφανθεί ότι θα κόστιζε λιγότερο η ζημία κατά τις πιθανές αντικαταστάσεις σε δυσαρεστημένους καταναλωτές σε σύγκριση με τον ενδελεχή ποιοτικό έλεγχο στο σύνολο της παραγωγής.
Οπότε φροντίζουμε γενικώς να μην προμηθευόμαστε πανάκριβα πάνελ,εκτός και αν διαθέτουμε περίσσεια χρόνου και χρήματος καθώς και διάθεση να δοκιμάζουμε την αντοχή μας σε περίπτωση που θα πέσουμε σε...στραβό πάνελ.;)
 

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Καλημέρα!! Με λίγα λόγια βγάζουν στο εμπόριο πάνελ ελαττωματικά και μη και όποιος "Την φάει τη φολα" την έφαγε. αν δεν ειναι κάποιος φιρας δηλαδή.... Τέλος πάντων. Έχω αποφασίσει να έρθει να έρθει κάποιος να την δει και αν δεν μου την αντικαταστήσουν θα το τραβήξω.

Το παρακατω είναι δικό μου. Το τράβηξα εχθες
 


petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
εμενα παντως στην 65αρα που εβγαλε burn in σε 1 βδομαδα μου την αλαξαν.περιμενα 15 μερες αλλα μου δωσανε αλλη ιδια.ειναι ενα θεμα με τις oled παντως banding εχουν βγαλει κ οι qled
 

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Λοιπόν αύριο απόγευμα έχω ραντεβού με τον τεχνικό. Μιλήσαμε και με ρώτησε τι έχει και του εξηγησα και μου λεει φαίνονται? Το λέω Ναι και έχω και φωτο. Περισσότερα νέα αύριο!!!!!! Μόνο μη μου έρθει καμία άλλη και είναι χειρότερη σκέφτομαι. Ξέρει κάποιος σε τι ποσοστό εμφανίζουν οι τηλεοράσεις το πρόβλημα?
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
καλο ειναι να αποφευγεις τη ρυθμιση vivid κ να δουλευεις πιο πολυ τη game k hdr ειναι πιο safe ετσι
 

Μηνύματα
50
Reaction score
9
Ευχαριστώ! Ελπίζω και εύχομαι αν όλα πάνε καλά και μου την αντικαταστήσουν (Γιατί όλα τα παεριμενω), να είναι είναι μια χαρα η επόμενη γιατι είναι και ψυχοφθόρο διότι για μενα που δεν μου τρεχουν από τα πατζακια, δίνοντας ένα τέτοιο πόσο για αγορά τηλεόρασης περιμένω κάτι σχεδόν τέλειο και τελικά μπλέκομαι με εγγυησεις αντικαταστασεις κ.λ.π.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top