MAG-LEV Audio - ML1 - First Levitating Turntable

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλημέρα σε όλους!
Ειπα να ανοίξω ένα θέμα γιατί από τότε που είδα την σχετική ανακοίνωση στην Ελλάδα για το παραπανω πικάπ που το φέρνει γνωστή αντιπροσωπεία δεν σας κρύβω ότι μου έχει δημιουργηθεί μία ευεξία για το μέλλον του συγκεκριμμένου και αγαπημένου μέσου παραγωγής μουσικής αλλά και μια ανησυχία για τα παρελθόντα ήδη μοντέλα πού εχουμε όλοι στα σπίτια μας. Η τεχνολογία ευτυχώς κάνει τεράστια άλματα και αυτό που πρίν μερικά χρόνια μόνο σε ταινίες θα το βλέπαμε σήμερα είναι μπροστά μας. Το θέμα μου όμως είναι καθαρά και μόνο ακουστικό. Το συγκεκριμμένο πικάπ σιγουρα είναι πολυ εντυπωσιακό σαν κατασκευή και χάρμα οφθαλμών όταν παιζει. Ακουστικά όμως τι γίνεται? Η συγκεκριμμένη τεχνολογία παρέχει όντως πλεονεκτήματα που περιμέναμε όπως μηδενική τριβή, εξάλιψη κραδασμών κλπ κλπ η απλώς είναι ένα γκάτζετ και εκει θα μείνει? Αυτό ακριβώς όμως δεν ήταν έως σήμερα το δισκοπότηρο της τεχνολογίας στα πικάπ? Η εξάλιψη δηλαδη όλων των μειονεκτημάτων που υποχρεωτικά έχουν τα μηχανικά μέρη ενός πικάπ? Γιατί το ένστικτο μου μου λέει ότι έχουμε να κάνουμε με μια πραγματική εξέλιξη εδω και όχι απλα για ένα απο τα εκατοντάδες καινουρια μοντέλα που σκανε μυτη κάθε τρεις και λίγο....αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Είναι απλά ένστικτο και όχι γνώση και πολλές φορές ειναι λανθασμένο...
Κάθε αποψη δεκτή και οι γνώστες της τεχνολογίας αν θέλουν ας μας δώσουν τα φωτα τους...

Ευχαριστώ πολυ
[DOUBLEPOST=1539139734][/DOUBLEPOST]https://www.maglevaudio.com/
 

ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.826
Το τι δείχνουν τα βιντεάκια μπορεί να απέχει πολύ από την πραγματικότητα, σίγουρα δείχνει εντυπωσιακό αλλά κοντός ψαλμός αλληλούια.
Πάντως 73db S/N μου λίγο δείχνει για χωρίς τριβές, την στιγμή που ένα γνωστό (και με τριβές) έχει 78db και 1000€ λιγότερα.
Όταν τεσταριστεί θα δούμε.

Θυμάμαι παλαιότερα, τον φονιά των κασσετοφώνων, το ELCassette. Αύτανδο πήγε μετά 1-2 χρόνια και ας ήταν καλύτερο θεωρητικά.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Δεν θα ξεχάσω την επισήμανση που έκανε ο @Μελίδης Μιχάλης, όταν πρωτοαναφέρθηκε το συγκεκριμένο πικ απ, βλέποντας αυτό το video: Ο τύπος στο video είναι παντελώς άσχετος με την ακρόαση μουσικής. Αντί να κάθεται στη μέση (έστω!) των ηχείων, κάθεται στο πλάι! Lifestyle 100, μουσική 0.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Παιδια ν διευκρινισω οτι το βιντεο απλα το εβαλα για να πηγαινει καποιος ευκολα και μα βλεπει για τι μιλαμε. Δεν ειχα δει αυτο που ειδε ο Μιχαλης γιατι απλα δεν το προσεξα. Κοιτουσα μονο το πικαπ. Και το ποστ το ανοιξα με σκοπο να βγαλω-ουμε καποια ακρη για το αν η συγκεκριμμενη τεχνολογια εχει οντως ουσιαστικα πλεονεκτηματα η ειναι αερας κοπανιστος και θα ξεχαστει οπως τοσα και τοσα. Οχι ομως καταθετοντας προσωπικες αποψεις μονο αλλα και τεχνολογικες γνωσεις οσοι τουλαχιστον τις κατεχουν. Σε ποιον απο μας δεν θα αρεσε αν καποια στιγμη μαθαιναμε οτι η παραπανω τεχνολογια ειναι οντως αυτο που περιμεναμε απο την επιστημη σαν επομενο βημα στην εξελιξη της βινυλιακης ακροασης? Οτι οντως δεν επηρεαζεται απο κραδασμους, τριβες, θορυβους κλπ. Και οτι οντως ολα αυτα μεταφραζονται σε καλυτερη ποιοτητα αναπαραγωγης του βινυλιου....
Εγω παντως θα εμπαινα στην πριζα για τα καλα....
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Το επόμενο βήμα στην εξέλιξη της βινυλιακής ακρόασης είναι το πικάπ λέιζερ. Α, ξέχασα, αυτό έχει ήδη κλείσει 20ετία και δεν το έχει αγοράσει σχεδόν κανένας...
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Το επόμενο βήμα στην εξέλιξη της βινυλιακής ακρόασης είναι το πικάπ λέιζερ. Α, ξέχασα, αυτό έχει ήδη κλείσει 20ετία και δεν το έχει αγοράσει σχεδόν κανένας...
Αυτό ακριβώς θέλω να διαπιστώσουμε! Αν είναι και αυτό κάτι τέτοιο η .....μήπως όχι?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Πιστεύω ένα μεγάλο ρόλο παίζει και η τιμολογιακή πολιτική/σχεδιασμός της κάθε εταιρείας.
Π.χ. δεν περίμενα να διατίθεται σε χαμηλή τιμή το MAG, μιας και δεν ποντάρουν στην ποσότητα για να έχουν κέρδη.
Αντίστοιχα και το λέιζερ-πικάπ.
 

ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.826
Δεν θα ξεχάσω την επισήμανση που έκανε ο @Μελίδης Μιχάλης, όταν πρωτοαναφέρθηκε το συγκεκριμένο πικ απ, βλέποντας αυτό το video: Ο τύπος στο video είναι παντελώς άσχετος με την ακρόαση μουσικής. Αντί να κάθεται στη μέση (έστω!) των ηχείων, κάθεται στο πλάι! Lifestyle 100, μουσική 0.
Όχι ο τύπος (ηθοποιός), ο σκηνοθέτης και αυτοί από την εταιρεία. Αλλά άμα καθότανε στη μέση δεν θα φαινόταν το πικαπ
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Όχι ο τύπος (ηθοποιός), ο σκηνοθέτης και αυτοί από την εταιρεία. Αλλά άμα καθότανε στη μέση δεν θα φαινόταν το πικαπ
Ακόμα χειρότερα. Εταιρία η οποία κατασκευάζει προϊόν αναπαραγωγής μουσικής και δεν μπορεί να δώσει μια βασική οδηγία "Παιδιά, λίγο στην άκρη το πικ απ, να φαίνεται και βάλτε τον ηθοποιό στη μέση των ηχείων" στην fucking προώθηση του προϊόντος της, δεν θα πάρει ούτε cent από εμένα.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Ακόμα χειρότερα. Εταιρία η οποία κατασκευάζει προϊόν αναπαραγωγής μουσικής και δεν μπορεί να δώσει μια βασική οδηγία "Παιδιά, λίγο στην άκρη το πικ απ, να φαίνεται και βάλτε τον ηθοποιό στη μέση των ηχείων" στην fucking προώθηση του προϊόντος της, δεν θα πάρει ούτε cent από εμένα.
Τώρα....να πω ότι δεν συμφωνώ θα ήταν ψέμα. Και έχει περάσει η περίοδος που έλεγα ψέματα....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top