Well Tempered Amadeus 254

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382


Nέο Amadeus 254 πικάπ από την Well Tempered Labs, που ακόμη βασίζεται σε έρευνα του 1977 της Δανέζικης εταιρίας Bruel and Kjær.

Το Amadeus 254 φοράει βραχίονα 10,5 ιντσών LTD, ακρυλικό πλατό, έχει ηλεκτρονικό έλεγχο των στροφών, σερβοελεγχόμενο κινητήρα χωρίς δονήσεις και balanced XLR έξοδο.

Το Amadeus 254 έχει μελετημένη απόσβεση στον βραχίονα με «μπαλάκι του γκολφ» που είναι αναρτημένο σε υγρή σιλικόνη.

Ο ιμάντας είναι πολυεστερική κλωστή πάχους 0,004 ιντσών, η βάση του πικάπ είναι από διπλή απομόνωσης πολλών στρωμάτων ξύλου, ενώ η ρύθμιση του αζιμούθιου είναι εύκολη.



http://www.hxoseikona.gr/nea/6650-well-tempered-neo-amadeus-254.html



Specifications

  • Double isolated multi-layer plinths
  • Full electronic speed control incorporating a regulated power supply
  • Balanced and unbalanced outputs
  • LTD tonearm
  • “Zero Clearance” platter bearing
  • Servo controlled motor with vibration controlled mounting
  • 0.004” polyester thread belt
  • Fully damped tonearm featuring precision made golf ball suspended in silicone fluid for optimum variable damping
  • Easy azimuth adjustment Fixed headshell with no fussy setup
  • Acrylic platter
  • Isolation feet included
https://www.monoandstereo.com/2018/10/new-well-tempered-ltd-amadeus-254.html





- σχετικά με την φιλοσοφία έδρασης του βραχίονα . . .


Well Tempered Lab Amadeus 아지무스 및 오일 댐핑 기능

 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
- βλέπετε πόσο μέλλον υπάρχει ακόμα ;
Το αντίθετο βλέπουμε, δεν έχει κανένα μέλλον, τελείωσε η ιστορία το '77 και απλώς ακόμα πουλάει το ίδιο άρωμα, σαν εκείνο το "Μυρτώ", την κολώνια που μας έλουζε η μάνα μας προ αμνημονεύτων ετών, ε, πάρτε και Μυρτώ, ακόμα πουλάει η συνταγή, και κάτι παπούδια την προτιμούν, αυτή ξέρουν, αυτή προτιμούν, τα άλλα τα καινούργια τους βρωμάνε..:p
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Πικαπάρες τα Well Tempered αλλά δύσκολα να τα ρυθμίσεις.
Στα 8500 ευρώ μόνο!

:)
Να φανταστώ ότι στην κούτα περιλαμβάνεται και εξουσιοδοτημένος ρυθμιστής από την εταιρεία, πληρωμένος για 1 χρόνο με τα ένσημά του...:laugh:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382
. . . γιά να μας μάθει να ρυθμίζουμε μόνοι μας . . . και αυτή είναι μία από τις χαρές του αναλογικού :rolleyes:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η λογική σχεδίασης του βραχίονα μου αρέσει πάαρα πολύ. Απλός όσο και όπως πρέπει.
Τώρα για 8500 ευρώ...
προφανώς το μπαλάκι του γκολφ θα είναι από αυτά που κέρδισε πρωτάθλημα ο Τάιγκερ Γουντς! :)
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Το σασί μου θυμίζει πολύ voyd, πικαπ κολοσσοί στα 80’s. Τυχαίο; Απλησίαστο ομως, κρίμα. Παρεμπιπτόντως έχω το amadeus mk2 και από όσα πικάπ έχω ακούσει, ανεξάρτητου τιμης, μόνο το voyd reference ενός φίλου μπορεί να το χτυπήσει σε σημεία.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Το αντίθετο βλέπουμε, δεν έχει κανένα μέλλον, τελείωσε η ιστορία το '77 και απλώς ακόμα πουλάει το ίδιο άρωμα, σαν εκείνο το "Μυρτώ", την κολώνια που μας έλουζε η μάνα μας προ αμνημονεύτων ετών, ε, πάρτε και Μυρτώ, ακόμα πουλάει η συνταγή, και κάτι παπούδια την προτιμούν, αυτή ξέρουν, αυτή προτιμούν, τα άλλα τα καινούργια τους βρωμάνε..:p

Λίγα τα λόγια σου για την Μυρτώ και τους παππούδες!
 

S

sk4t4

Guest
Λίγα τα λόγια σου για την Μυρτώ και τους παππούδες!
Και για τις γιαγιαδες και για τα παιδια,διοτι η Μυρτω ηταν γιουνισεξ κολωνια που την χρησιμοποιουσαν απο την παιδικη ηλικια.Α,τωρα που το θυμηθηκα,μου εχουν μεινει δυο,αχρησιμοποιητα,μπουκαλια.Δεχομαι ανταλλαγη με καλωδιο ρευματος αντιστοιχης διαχρονικοτητας.:p
[DOUBLEPOST=1539422156][/DOUBLEPOST]
Λίγα τα λόγια σου για την Μυρτώ και τους παππούδες!
Και για τις γιαγιαδες και για τα παιδια,διοτι η Μυρτω ηταν γιουνισεξ κολωνια που την χρησιμοποιουσαν απο την παιδικη ηλικια.Α,τωρα που το θυμηθηκα,μου εχουν μεινει δυο,αχρησιμοποιητα,μπουκαλια.Δεχομαι ανταλλαγη με καλωδιο ρευματος αντιστοιχης διαχρονικοτητας.:p
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
φοράει βραχίονα 10,5 ιντσών LTD
10.5 ιντσών;

Μια χαρά!

Του πετάς και ένα swifer στην άκρη και χώνεται άνετα κάτω από το Linn για να μαζέψει τη σκόνη!

Είναι και λεπτούλης-λεπτούλης, θα μπαίνει και κάτω απ´τον Luxman!

Άντε, γιατί με τις χερούκλες μου, αυτό το vettex, δε χωράει πουθενά!
 

C

chrispo

Guest
..πάντως για να πούμε και καμιά αλήθεια, τα well tempered έχουν ΚΟΡΥΦΑΙΟ ήχο... που κάτι ¨βαρκούλες¨ με ανάρτηση δεν μπορούν να τα πλησιάσουν. Παλιότερα είχα ένα και μαζί με τα verdier ,αποτελούσαν τις αγαπημένες μου επιλογές για πικάπ. Τώρα πλέον δεν ακούω βινύλιο,αλλά αν μου ξανά έρθει θα στήσω ένα empire (εξαίρεση) ,που έπεσε στα χέρια μου πριν λίγο καιρό. (και πάντα μακριά από βαρκούλες και φουρτούνες).
 
Last edited by a moderator:




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top