Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φελιζόλ, σχετικά ελαφρύ, με βίδα και σιλικόνη στη γυψοσανίδα στο ταβάνι.
Η γυψοσανίδα έχει καλή ποσότητα απορρόφησης μέσα.
Έχουμε πληροφόρηση για το πως μπορούμε να φτιάξουμε τέτοια;
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σαχτα μονο σου.....(μονος μου τα ειχα σαξει).......ελαφρυ ξυλακι...και μια πλατουλα........
ξυλοκολιτσα και ετοιμος......
 



VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
[DOUBLEPOST=1540184244][/DOUBLEPOST]
Έχουμε πληροφόρηση για το πως μπορούμε να φτιάξουμε τέτοια;
Θα πληρώσουμε μαλλον... Δεν έχω βρει πουθενά φτηνά τετοια.
Από Thomann πάντα βγαίνει πιο φθηνα.
Και γρήγορα.;)

https://www.felizol.gr/

φτιαχνουν τα παντα αρκει να του δωσεις το καταλληλο αρχειο.
Κτυπα τους ενα τηλ.

Μου ειχαν πει ελαχιστη παραγγελια ενα κυβικο.
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
Δεν εννοούσα τα φελιζόλ αλλά τα έτοιμα.
Κι εγώ στα έτοιμα αναφερόμουν. Σαν αυτά που εμφανίζονται στο link του Βλάση, πιο κάτω.

Ευχαριστώ, το έψαξα λίγο και βρήκα αρκετά. Κρατάω το link για σκοπούς αναφοράς/μελλοντική χρήση.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
Να μην μετρηθεί ο χώρος (μου) και μετά; Λογικό δεν είναι; Διάχυση προβλέφθηκε ήδη, ίσως να μην χρειάζεται άλλη (λέω εγώ τώρα...). Για τα subwoofers, βλέπουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Να μην μετρηθεί ο χώρος (μου) και μετά; Λογικό δεν είναι; Διάχυση προβλέφθηκε ήδη, ίσως να μην χρειάζεται άλλη (λέω εγώ τώρα...). Για τα subwoofers, βλέπουμε.
Αν έχει προβλεφθεί για το ταβάνι, οκ.
Αν δεν έχει, πάρε.
Το ταβάνι είναι τραγικά σημαντικό.
Αδιανόητα σημαντικό...
Το έχω ζήσει το έργο.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
Αν έχει προβλεφθεί για το ταβάνι, οκ.
Αν δεν έχει, πάρε.
Το ταβάνι είναι τραγικά σημαντικό.
Αδιανόητα σημαντικό...
Το έχω ζήσει το έργο.
Χμμμμ…. για το ταβάνι, δεν θυμάμαι, πρέπει να δω την μελέτη. Το κοιτάω κι επανέρχομαι.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Χμμμμ…. για το ταβάνι, δεν θυμάμαι, πρέπει να δω την μελέτη. Το κοιτάω κι επανέρχομαι.
Μη βιαζεσε ,περιμενε πρωτα μετρησεις, αυτες θα κρινουν πολλα, ποιος ο λογος να παρεις αυτα τα ετοιμα diffusers που η χρηση τους ειναι για συγκεκεριμενες συχνοτητες ενω εσυ μπορει να εχεις αλλου.
Τα ετοιμα ειναι μια χαρα αλλα περιορισμενου βαθους αρα και ευρους συχνοτητων...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Κατά το δικό μου σκεπτικό, δεν βρίσκω ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε στοχευμένη διάχυση.

Η συμπεριφορά του χώρου στο μεγάλο χρήσιμο ακουστό φάσμα εκτός των μπάσων (>200 κύκλους) είναι γενικά ομοιόμορφη, και τυπικά θα πέσει λίγο παραπάνω στο τμήμα πάνω από τους 8-10 χιλιόκυκλους, λόγω υφασμάτων (καναπέδες, κουρτίνες, μπουχάρες, κλπ) οπότε καλό είναι να περιορίζονται αυτά στο απολύτως μίνιμουμ.

Τώρα το ταβάνι, είναι συνήθως η μόνη τεράστια άδεια επιφάνεια μέσα σε ένα χώρο ακρόασης, όπου οι άδειες επιφάνειες ...ενοχλούν.
Ε, βάλτε κάτι. Ότι νά'ναι, δε με νοιάζει. Αρκεί να μην είναι μια άδεια ίσια επιφάνεια. Αλλάζει τόσο πολύ, που δεν περιγράφεται. Περισσότερο από ότι όταν βάζεις ένα χαλί κάτω. Τραγικά περισσότερο, γιατί κάτω, στο δάπεδο, εκτός από χαλί, έχει κι άλλα πράγματα, έπιπλα, καναπέδες, διαφορα. Πάνω έχει πέσει περονόσπορος...:p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
Μη βιαζεσε ,περιμενε πρωτα μετρησεις, αυτες θα κρινουν πολλα, ποιος ο λογος να παρεις αυτα τα ετοιμα diffusers που η χρηση τους ειναι για συγκεκεριμενες συχνοτητες ενω εσυ μπορει να εχεις αλλου.
Τα ετοιμα ειναι μια χαρα αλλα περιορισμενου βαθους αρα και ευρους συχνοτητων...
Μα κι εγώ αυτό λέω: μετρήσεις και βλέπουμε. Ο @costas EAR βιάζεται!

Κατά το δικό μου σκεπτικό, δεν βρίσκω ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε στοχευμένη διάχυση.

Η συμπεριφορά του χώρου στο μεγάλο χρήσιμο ακουστό φάσμα εκτός των μπάσων (>200 κύκλους) είναι γενικά ομοιόμορφη, και τυπικά θα πέσει λίγο παραπάνω στο τμήμα πάνω από τους 8-10 χιλιόκυκλους, λόγω υφασμάτων (καναπέδες, κουρτίνες, μπουχάρες, κλπ) οπότε καλό είναι να περιορίζονται αυτά στο απολύτως μίνιμουμ.

Τώρα το ταβάνι, είναι συνήθως η μόνη τεράστια άδεια επιφάνεια μέσα σε ένα χώρο ακρόασης, όπου οι άδειες επιφάνειες ...ενοχλούν.
Ε, βάλτε κάτι. Ότι νά'ναι, δε με νοιάζει. Αρκεί να μην είναι μια άδεια ίσια επιφάνεια. Αλλάζει τόσο πολύ, που δεν περιγράφεται. Περισσότερο από ότι όταν βάζεις ένα χαλί κάτω. Τραγικά περισσότερο, γιατί κάτω, στο δάπεδο, εκτός από χαλί, έχει κι άλλα πράγματα, έπιπλα, καναπέδες, διαφορα. Πάνω έχει πέσει περονόσπορος...:p
Συμφωνώ. Δεν είδα ακόμα τη μελέτη λεπτομερώς για να ξέρω τις πρόνοιες διάχυσης στο ταβάνι (εάν υπάρχουν). Υπομονή!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top