AirPods. Επιτέλους βολικό Bluetooth

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
https://www.apple.com/gr/airpods/

Έχω δοκιμάσει, χάσει και καταστρέψει την μεγάλη πλειοψηφία των Bluetooth ακουστικών της αγοράς.

Χάνοντας την προηγούμενη εβδομάδα ένα ακόμα ακουστικό, και όντας φανατικός appleκιας, είπα να δοκιμάσω τα AirPods.

Σαφώς ο καλύτερος ήχος σε τηλεφωνική κλήση, και για εμένα και για τον συνομιλητή.

Εξαιρετικά έξυπνα, δεν έχουν κουμπιά! Τα φοράς ανάβουν, τα βγάζεις σβήνουν. Τα ακουμπάς δυο φορές για να απαντήσεις κλήση, ή για ο,τι άλλο τα προγραμματίσεις.

Φοράς το ένα, ή και τα δυο. Σετάρονται αυτόματα από το Iphone, και φορτίζονται μόλις μπουν στην θήκη τους.

Δεν πέφτουν με τίποτα από το αυτί. Ξεχνάς πως τα φοράς, έχουν ελάχιστο βάρος.
Η απόδοση τους σε μουσική δεν είναι το φόρτε τους, αλλά είναι μια χαρά για τρέξιμο ή γυμναστήριο.

Χάιλι Ρεκομέντιντ.
 
Last edited:







Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Η jbl και η crown ειναι στην ίδια εταιρία. Harman group
Α, οκ, τα βρήκα και τα ακουστικά της κράουν, μια χαρά είναι.
Αρκετά μοντέλα σε μπόλικα χρώματα, όμως bluetooth, δεν είδα.


161E3F69-E376-48FC-AE7A-6AE467E8F17A.jpeg
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο @costas EAR κι εγώ θα πάρουμε JBL.
Σήμερα πήρα στη μικρή για ένα mp4 που έχει και χάλασαν τα ακουστικά του, τα πιο φθηνά in ear jbl που βρήκα.
Εξαιρετικά για 9,90€..!:thumbsup:

Σορρυ για το οφφ τοπικ, αλλά το καλό να λέγεται.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Μερικά σχόλια.
Τα κοιτάω καιρό αυτά τα ακουστικά. Το σκέφτομαι δηλαδή μήπως τα πάρω.
Το μόνο που με φοβίζει είναι μην σου φύγει κανένα από τα δυο στο μετρο και χάσεις Έτσι στα γρήγορα ένα πενηντάρικο.

Δεν είναι και απίθανο...

Είμαι αιγουρος ότι τα jbl θα παίζουν καλύτερα. Και πολλά αλλα. Όμως δεν μου αρέσει που μπαίνουν μέσα στο αυτί. Τα απλ είναι γύρω από το αυτί, δεν ξέρω πως μα το πω, και μου αρέσει να είναι έτσι. Είναι πιο βολικό για εμένα.
 


Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Κάνουν και για android κινητο ή όλα τα features που αναφέρατε είναι μόνο για iphone;
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Σήμερα πήρα στη μικρή για ένα mp4 που έχει και χάλασαν τα ακουστικά του, τα πιο φθηνά in ear jbl που βρήκα.
Εξαιρετικά για 9,90€..!:thumbsup:

Σορρυ για το οφφ τοπικ, αλλά το καλό να λέγεται.
Μάλλον αναφέρεσαι στα T110. Μου τα χάρισαν κι εμένα. Από την πρώτη ακρόαση παρατήρησα το φούσκωμα στα χαμηλά. Αν τσεκάρεις την απόκριση συχνότητάς τους θα το δεις. Στον υπολογιστή με τον class A ενισχυτή ακουστικών και (αντίστροφη από την απόκριση συχνότητάς τους) ισοστάθμιση παίζουν πολύ καλά. Κάνε ένα κόπο και ίσιωσέ τα από το equaliser του mp4.

Τα AirPods τα έχει ο αδερφός μου. Συνδέονται και με το android κινητό μου. Ο ήχος τους δεν μου άρεσε. Ο αδερφός μου τα χρησιμοποιεί καθημερινά και τα φοράει με κάτι σιλικονούχα επιθέματα για να πιάνουν και πίσω από το αυτί.
Η ιδέα των ασύρματων ακουστικών είναι καλή, γιατί η έξοδος ήχου του κινητού μου είναι μάπα, για κλωτσές, δεν απολαμβάνω μουσική από αυτό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μάλλον αναφέρεσαι στα T110. Μου τα χάρισαν κι εμένα. Από την πρώτη ακρόαση παρατήρησα το φούσκωμα στα χαμηλά. Αν τσεκάρεις την απόκριση συχνότητάς τους θα το δεις. Στον υπολογιστή με τον class A ενισχυτή ακουστικών και (αντίστροφη από την απόκριση συχνότητάς τους) ισοστάθμιση παίζουν πολύ καλά. Κάνε ένα κόπο και ίσιωσέ τα από το equaliser του mp4.

Τα AirPods τα έχει ο αδερφός μου. Συνδέονται και με το android κινητό μου. Ο ήχος τους δεν μου άρεσε. Ο αδερφός μου τα χρησιμοποιεί καθημερινά και τα φοράει με κάτι σιλικονούχα επιθέματα για να πιάνουν και πίσω από το αυτί.
Η ιδέα των ασύρματων ακουστικών είναι καλή, γιατί η έξοδος ήχου του κινητού μου είναι μάπα, για κλωτσές, δεν απολαμβάνω μουσική από αυτό.
Πέτρο δεν τα πήρα για αναπαραγωγή μουσικής, δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά . Για τηλεφωνικές κλήσεις τα πήρα και είναι άριστα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μάλλον αναφέρεσαι στα T110. Μου τα χάρισαν κι εμένα. Από την πρώτη ακρόαση παρατήρησα το φούσκωμα στα χαμηλά. Αν τσεκάρεις την απόκριση συχνότητάς τους θα το δεις. Στον υπολογιστή με τον class A ενισχυτή ακουστικών και (αντίστροφη από την απόκριση συχνότητάς τους) ισοστάθμιση παίζουν πολύ καλά. Κάνε ένα κόπο και ίσιωσέ τα από το equaliser του mp4.
Ναι αυτά είναι!
Εγώ πάλι ένιωσα μια έλλειψη χαμηλού, αλλά μάλλον οφείλεται στο mp4 που είναι της κακιάς ώρας η στα mp3 που έχει κατεβάσει η μικρή. Τέλος πάντων, δεν νομίζω πως είναι σε θέση να καταλάβει ή την ενδιαφέρει και ιδιαίτερα...ούτε πως το mp4 της έχει equaliser, ίσως να έχει κάποιες preset καμπύλες, θα το δω. Αλλά με έβαλες στο τριπακι να τα τσεκάρω στον ενισχυτή ακουστικών του ifi nano και να παίξω με το eq του foobar..
Σορρυ και πάλι ντοκ για το οφφ τοπικ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πέτρο δεν τα πήρα για αναπαραγωγή μουσικής, δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά . Για τηλεφωνικές κλήσεις τα πήρα και είναι άριστα.
Άφωνος!....:o

Ναι αυτά είναι!
Εγώ πάλι ένιωσα μια έλλειψη χαμηλού, αλλά μάλλον οφείλεται στο mp4 που είναι της κακιάς ώρας η στα mp3 που έχει κατεβάσει η μικρή. Τέλος πάντων, δεν νομίζω πως είναι σε θέση να καταλάβει ή την ενδιαφέρει και ιδιαίτερα...ούτε πως το mp4 της έχει equaliser, ίσως να έχει κάποιες preset καμπύλες, θα το δω. Αλλά με έβαλες στο τριπακι να τα τσεκάρω στον ενισχυτή ακουστικών του ifi nano και να παίξω με το eq του foobar..
Σορρυ και πάλι ντοκ για το οφφ τοπικ.
Άμα θες να σου στείλω έτοιμο στο αρχείο από το export του equalizer* του Foobar (όχι του εργοστασιακού).

*plug-in "Graphic Equalizer 0.2.1", όνομα: foo_dsp_xgeq.dll 31 bands (1/3rd octave width)
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Κάποια στοιχεία του review δεν τα επιβεβαιώνω, όπως έγραψε και ο dimi μπορεί να τα νιώθεις ελαφρά και χαλαρά στο αυτί (ζητούμενο αν τα φοράς για πολλές ώρες) δεν φεύγουν όμως με τίποτα.

Επειδή η σύνδεση με το mac είναι piece of cake τα χρησιμοποιώ όταν θέλω να ακούσω κάποιο βίντεο χωρίς να ενοχλώ τους γύρω μου, δεν έχω διαπιστώσει θέματα χρονισμού.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Καλησπέρα ξανά.
Γενικά είμαι έτοιμος να τα αγοράσω. Κοιτάω όμως στο Σκρουτζ έχουν 130 ευρώ σε σχέση με τα 200 των αλυσίδων.

Την έχω πατήσει από εκεί. Αγόρασα τα EarPods πριν Κανα μήνα 25 ευρώ και ήταν μούφα!!! Τεράστια διαφορά στην ποιότητα ήχου και στην ποιότητα κατασκευής! Πήγα στο μαγαζί έκανα φασαρία. Βασικά τον λυπήθηκα λίγο μάλλον δεν είχε καταλάβει ότι έχει μούφα. Με τα πολλά μου είπε να μου δώσει τα λεφτά πίσω.

Γενικότερα μου συνέστησαν να τα πάρω απο "καλό" σκρουτζομάγαζο.

Τα έχει πάρει κανείς απο τα γνωστά?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, επειδή ακούω πολύ μουσική. Είναι καλύτερα απο τα εργοστασιακά earpods?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top