Οθόνη προβολής για jvc Ν7

Μηνύματα
98
Reaction score
4
Καλησπέρα σας....παω για αναβαθμιση και σκεφτομαι το Ν7 αντι του Χ55, θέλω να αλλαξω και οθόνη motorized στο σαλονι...που ειναι άσπρο....Προυπολογισμός 1,5 περίπου η και λιγο παραπάνω αν η διαφορα αξιζει τομ κοπο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Σε τι διάσταση; Τι οθόνη υπάρχει τώρα;
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
αν είσαι ευχαριστημένος από αυτή που έχεις πάρε την ίδια (μάρκα) σε άλλο μέγεθος και άλλο χρώμα οθόνης
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
αν είσαι ευχαριστημένος από αυτή που έχεις πάρε την ίδια (μάρκα) σε άλλο μέγεθος και άλλο χρώμα οθόνης
μαρκα και μοντελο;; γιατι δεν ειμαι ευχαριστημενος από αυττη που ειχα
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απόσταση θέασης;

Έχω μια Stewart firehawk από 2003 :Dκαι είναι μια χαρά ακόμα, αλλά πας ψηλά οικονομικά....
... Από τους πρώτους όταν είχαν βγει οι γκρι οθονες:dance:

Άσε να δω το βράδυ τι παιζει
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
4,5 ΜΕ 5,5 Μέτρα, μιλάω για καινουργια γιατι θα κοπει και τιμολογιο...ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις!
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
https://www.hivilux.de/Tuch-Sortime...inwand-Gehaeuse-weiss-HiViGrey-Cinema-5D.html

120 ιντσες με μαυρο η λευκο κουτι ....
......απο 5μ ως 6μ φακος προβολεα με οθονη .

μιλας μαζι τους και βλεπεις....

.....δεν νομιζω να βρεις κατι αλλο σε αυτη την τιμη

η καλυτερη οθονη ειναι η σταθερη να ξερεις......αν μπορεις γλυτωνεις τα μισα λ7 και με μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
4
https://www.hivilux.de/Tuch-Sortime...inwand-Gehaeuse-weiss-HiViGrey-Cinema-5D.html

120 ιντσες με μαυρο η λευκο κουτι ....
......απο 5μ ως 6μ φακος προβολεα με οθονη .

μιλας μαζι τους και βλεπεις....

.....δεν νομιζω να βρεις κατι αλλο σε αυτη την τιμη

η καλυτερη οθονη ειναι η σταθερη να ξερεις......αν μπορεις γλυτωνεις τα μισα λ7 και με μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο.
ευχαριστώ πολύ ....είμαι ευγνωμων....
[DOUBLEPOST=1541622175][/DOUBLEPOST]
ευχαριστώ πολύ ....είμαι ευγνωμων....
εάν βλέπαμε και μεχρι 2500 γιατι με ενδοκοινοτικη δυναμαι να γλυτωσω το ΦΠΑ υπάρχει κατι άλλο;;
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το γκρίζα οθόνη από μόνο του δε λέει απολύτως τίποτα. Αυτό που ενδιαφέρει είναι οι alr (ambient light rejection) ιδιότητες της.
Αν η γκρίζα οθόνη δεν είναι alr, τότε θα προτιμούσα μια ουδέτερη χρωματικά λευκή με gain γύρω στη μονάδα.
Συνήθως οι alr οθόνες έχουν μεταλλικό, ασημένιο χρώμα. Κάποιες είναι καλές στο να απορρίπτουν το φως των αντανακλάσεων δεξιά αριστερά, κάποιες πάνω κάτω.
Έχω μια firehawk 2.35 και μια screen innovations slate 16/9.
Η πρώτη θεωρώ ότι είναι ιδανική για κάθε σαλόνι. Η δεύτερη είναι ένα επίπεδο πιο πάνω, αλλά δεν τη βρίσκεις εύκολα στην Ευρώπη. Είναι η καλύτερη alr που έχω δει κι έχω δει αρκετές (συμπεριλαμβάνεται και η Cinegrey).
Και οι 2 εταιρείες έχουν πιο ισχυρές alr οθόνες (stewart την phantom, screen innovations την black diamond) αλλά θεωρώ ότι προσφέρουν και πιο "έντονα" μειονεκτήματα.
Μια καλή alr σε σαλόνι φιλτράρει κατά κάποιον τρόπο το χώρο και πολλαπλασιάζει το κοντράστ. Θα νομίζεις ότι πήρες άλλο προβολέα!
Φυσικά έχει και μειονεκτήματα τα οποία πρέπει να προσέξεις κατά την επιλογή σου.
Κάθε κατασκευαστής δίνει το λεγόμενο throw ratio για το alr υλικό που προσφέρει. Γενικά ο προβολέας πρέπει να στήνεται σε απόσταση μεγαλύτερη του πλάτους της οθόνης Χ 1.5. Αν πας πιο κοντά μπορεί να δεις hot spot (πολύ φως στο κέντρο, υποφωτισμένα άκρα).
Επίσης συνήθως αυτές οι οθόνες έχουν gain. Αυτό το αποκτάνε με επιστρώσεις υλικών που μπορεί να λαμπυρίζουν. Κάποιους τους ενοχλεί. Είναι ιδιαίτερα αισθητό το φαινόμενο αν βάλεις να δεις λευκή καρτέλα.
Τέλος όλοι οι κατασκευαστές δίνουν το λεγόμενο half gain. Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν κινηθείς κάποιες μοίρες δεξιά ή αριστερά απ' το sweet spot (ιδανική θέση θέασης-απέναντι από κέντρο οθόνης) η φωτεινότητα θα πέσει κατά το ήμισυ. Αν δηλαδή ο κατασκευαστής σου δίνει half gain 25 μοίρες αυτό σημαίνει ότι ξεκινώντας απ' το sweet spot αρχίζει να πέφτει σταδιακά η φωτεινότητα και φτάνοντας στις 25 μοίρες γωνίας (δεξιά ή αριστερά του sweet spot) η φωτεινότητα έχει πέσει στο μισό.
Φυσικά ότι ψάχνουμε και στις κανονικές οθόνες, ψάχνουμε κι εδώ. Ειδικά τώρα που πάμε σε 4k ανάλυση. Αναφέρομαι στο texture της οθόνης. Να είναι σε θέση να αναδείξει την ευκρίνεια του υλικού, Το αν δεν είναι ουδέτερη χρωματικά φτιάχνεται με calibration.
Λίγες alr οθόνες είναι thx certified εξάλλου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δυστυχώς σε motorized επιλογή ανεβαίνει πολύ το κόστος και περιορίζονται οι επιλογές. Κοντά στο budget που κοιτάς είναι η cinegrey και η euroscreen React. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις δείγματα.
Επίσης η elite έχει και premium σειρά. Λογικά πρέπει να είναι αρκετά πιο ακριβή. Σε motorized έχει την polarstar.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top