Μπροστινά Ηχεία για Μουσική - Home Cinema

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Καλημέρα.
Διαβάζοντας αρκετά αλλά μη έχοντας καταλήξει κάπου συγκεκριμένα, είπα να ποστάρω για να πάρω γνώμες.
Λοιπόν ο σκοπός είναι σε βάθος χρόνου να στηθεί home cinema για Dolby Atmos και ότι υπάρχει διαθέσιμο σε ένα χρόνο από τώρα.
Παρακάτω έχω δύο φωτογραφίες του χώρου. Όπως θα δείτε ο χώρος που θα τοποθετηθούν τα ηχεία είναι αριστερά και δεξιά της τηλεόρασης και αυτή η απόσταση είναι δύο μέτρα.
Η απόσταση ακρόασης- θέασης είναι τέσσερα μέτρα. Δεξιά προς το τζάκι έχει άλλο ένα και δέκα περίπου. Αριστερά ανοίγει ο χώρος κατά δυόμιση μέτρα περίπου και οδηγεί σε διάδρομο. ΕίνΑι διαμέρισμα πολυκατοικίας και δεν κουφαίνομαι όταν ακούω γιατί υπάρχει και η πιτσιρίκα.
[DOUBLEPOST=1541658311][/DOUBLEPOST]Για την ώρα ασχολούμαι με την επιλογή μπροστινών μόνο και αργότερα με τα υπόλοιπα και ένα νέο ενισχυτή. Τώρα υπάρχει ένας Yamaha RX-V671 για την ώρα. Τα ερωτήματα:
Α. Ηχεία βιβλιοθήκης ή δαπέδου;
Β. Πόσα Watt;
Έχω διακρίνει για την ώρα από δαπέδου τα Magnat Tempus 77, τα Bronze 5-6, τα klipsch R-26 f και 28f και τα αντίστοιχα μικρά τους σε περίπτωση βιβλιοθήκης.
Κλείνω προς τα 8 ohm γιατί διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι είναι ευκολοδήγητα. Τελικά τα Magnat τι ohm δουλέυουν γιατί διαβάζω για 4-8 ohm!
Τα klipsch τα βρίσκω σε σούπερ τιμές από Γερμανία.
Παρακαλώ τις γνώμες σας. Ευχαριστώ.
[DOUBLEPOST=1541658608][/DOUBLEPOST]Ο ενιαίος χώρος είναι γύρω στα 50 τμ
 

Attachments


Μηνύματα
285
Reaction score
110
Ταβάνι στα 2,68 μέτρα με τη γυψοσανίδα που φαίνεται να είναι στους 10 πόντους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Α. Ηχεία βιβλιοθήκης ή δαπέδου;
Βάσεως και subwoofer. Μην ασχολείσαι ιδιαίτερα με ohm και watt γιατί τα περισσότερα κάθε κατηγορίας είναι παρόμοια ό,τι κι αν αναφέρουν.
Αν έχουν 6,5" woofer, σε συνδυασμό με το sub είναι αρκετά για τη χρήση σου σε μεσαία ένταση.
Η απόσταση ακρόασης- θέασης είναι τέσσερα μέτρα.
Μίκρυνέ την αν μπορείς.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Η ιδέα για lifestyle σύστημα για τον χώρο σου οπως αυτό που προτείνει ο Εαρ ειναι καλή, αλλά μπερδεύεται λίγο με το Atmos, γιατί δεν εχει η Bose τετοια δυνατότητα και οι συνδέσεις ειναι περίεργες. Θα χρειαστείς δυο σετ.

Εχουν παρόμοια σετάκια και άλλες εταιρίες, πχ η Focal
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Βάσεως και subwoofer. Μην ασχολείσαι ιδιαίτερα με ohm και watt γιατί τα περισσότερα κάθε κατηγορίας είναι παρόμοια ό,τι κι αν αναφέρουν.
Αν έχουν 6,5" woofer, σε συνδυασμό με το sub είναι αρκετά για τη χρήση σου σε μεσαία ένταση.

Μίκρυνέ την αν μπορείς.
Η απόσταση άντε να μικρύνει όχι παραπάνω από 20 πόντους. Όσο για τα βάσεως σαν να λέμε πχ Bronze 2, Klipsch r15, τα δοκιμάζω και εάν θέλω κάτι παραπάνω πάω στα αντίστοιχα δαπέδου;
[DOUBLEPOST=1541676898][/DOUBLEPOST]
Η ιδέα για lifestyle σύστημα για τον χώρο σου οπως αυτό που προτείνει ο Εαρ ειναι καλή, αλλά μπερδεύεται λίγο με το Atmos, γιατί δεν εχει η Bose τετοια δυνατότητα και οι συνδέσεις ειναι περίεργες. Θα χρειαστείς δυο σετ.

Εχουν παρόμοια σετάκια και άλλες εταιρίες, πχ η Focal
Πάρε ένα σετάκι της Μπος, σαμπ με τους μικρούς βολικούς δορυφόρους.
Έχω ένα σετάκι της Jbl 7.1 αλλά επειδή πέφτει παντόφλα γι’ αυτά , κοιτάζω κάτι που αισθητικά θα πάρει και την σχετική έγκριση από την γυναίκα η οποία δεν λέει όχι σε κάτι σαν και αυτά που προανέφερα! Βέβαια δεν αποφασίζει η γυναίκα, έτσι δεν είναι;
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Η απόσταση άντε να μικρύνει όχι παραπάνω από 20 πόντους. Όσο για τα βάσεως σαν να λέμε πχ Bronze 2, Klipsch r15, τα δοκιμάζω και εάν θέλω κάτι παραπάνω πάω στα αντίστοιχα δαπέδου;
[DOUBLEPOST=1541676898][/DOUBLEPOST]


Έχω ένα σετάκι της Jbl 7.1 αλλά επειδή πέφτει παντόφλα γι’ αυτά , κοιτάζω κάτι που αισθητικά θα πάρει και την σχετική έγκριση από την γυναίκα η οποία δεν λέει όχι σε κάτι σαν και αυτά που προανέφερα! Βέβαια δεν αποφασίζει η γυναίκα, έτσι δεν είναι;
Αν πας με σκεπτικό σειράς δες Dali zensor,και έχουν και καλό war( wife accept factor!!!!)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Η απόσταση άντε να μικρύνει όχι παραπάνω από 20 πόντους. Όσο για τα βάσεως σαν να λέμε πχ Bronze 2, Klipsch r15, τα δοκιμάζω και εάν θέλω κάτι παραπάνω πάω στα αντίστοιχα δαπέδου;
[DOUBLEPOST=1541676898][/DOUBLEPOST]


Έχω ένα σετάκι της Jbl 7.1 αλλά επειδή πέφτει παντόφλα γι’ αυτά , κοιτάζω κάτι που αισθητικά θα πάρει και την σχετική έγκριση από την γυναίκα η οποία δεν λέει όχι σε κάτι σαν και αυτά που προανέφερα! Βέβαια δεν αποφασίζει η γυναίκα, έτσι δεν είναι;
Ε, ναι, δεν αποφασίζει η γυναίκα. Η παντόφλα της αποφασίζει!:D:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Επειδή είναι μακρύς ο δρόμος, πολύ μακρύς και ποτέ δεν ξέρεις αν θα τον διανύσεις μέχρι τέλους, θα έλεγα να ξεκινήσεις από αυτά που σου κάνουν κλικ στο μάτι και έχουν και την έγκριση της συζύγου. Και βέβαια μετράει η γνώμη της αφού ζει στον ίδιο χώρο. Μετά τρώγοντας έρχεται η όρεξη και ίσως πας σε κάτι άλλο αργότερα με πιο συγκεκριμένες απαιτήσεις.
Μην κοιτάς watt και ohm. Πάρε ένα ζευγάρι για μπροστά όποιο θέλεις και κάνε τη δουλειά σου. Τα κλιπς για παράδειγμα αν τα βρίσκεις σε καλές τιμές όπως λες είναι μια περίπτωση ηχείων που από ότι λένε αυτοί που τα έχουν τους αρέσουν πολύ και που σημαίνει ότι αν αύριο θέλεις να τα πουλήσεις θα βρεις εύκολα αγοραστές.
Αφού αρχίζεις να παίζεις ταινίες και διαβάζεις παράλληλα εδώ μέσα θα μάθει και θα διαπιστώσεις πράγματα και μετά θα θέλεις κεντρικό ηχείο, σαμπγούφερ, δορυφόρους, ταβανάτα και πάει λέγοντας.
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Αν πας με σκεπτικό σειράς δες Dali zensor,και έχουν και καλό war( wife accept factor!!!!)
Ναι πάω με σκεπτικό σειράς, τα έχω υπόψη τα ZENSOR 3 κάτι όμως μου στραβώνει με το χρώμα τους και τα 6 ohm. Αύριο θα πάω να δώ κάποια και ίσως live, τα χρώματα και τα ακούσματα να δώσουν πόντους ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έχω ένα σετάκι της Jbl 7.1 αλλά επειδή πέφτει παντόφλα γι’ αυτά , κοιτάζω κάτι που αισθητικά θα πάρει και την σχετική έγκριση από την γυναίκα η οποία δεν λέει όχι σε κάτι σαν και αυτά που προανέφερα! Βέβαια δεν αποφασίζει η γυναίκα, έτσι δεν είναι;
Αν πέφτει παντόφλα, περαστικά...

Όσον αφορά τον ήχο, σε τέτοιο χώρο, εκτιμώ ότι καλύτερο ήχο από τα Μπος δε μπορείς να στήσεις.
Τον π@πό σου κάτω να χτυπάς, κι όσα λεφτά κι αν δώσεις.
Δες τουλάχιστον αν της αρέσουν τα Μπος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Έχω ένα σετάκι της Jbl 7.1 αλλά επειδή πέφτει παντόφλα γι’ αυτά , κοιτάζω κάτι που αισθητικά θα πάρει και την σχετική έγκριση από την γυναίκα η οποία δεν λέει όχι σε κάτι σαν και αυτά που προανέφερα! Βέβαια δεν αποφασίζει η γυναίκα, έτσι δεν είναι;
Ας την σύζυγο να διαλέξει τότε ο,τι της αρέσει εμφανισιακά.
Έτσι κι αλλιως δεν πρέπει να επενδυθούν πολλά χρήματα κυνηγώντας καλή απόδοση, διότι αυτό είναι αδύνατον με τις υπάρχουσες συνθήκες και αποστάσεις ακρόασης. Μην μπλέξεις.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Αν πέφτει παντόφλα, περαστικά...

Όσον αφορά τον ήχο, σε τέτοιο χώρο, εκτιμώ ότι καλύτερο ήχο από τα Μπος δε μπορείς να στήσεις.
Τον π@πό σου κάτω να χτυπάς, κι όσα λεφτά κι αν δώσεις.
Δες τουλάχιστον αν της αρέσουν τα Μπος.
Μαζί γράφαμε
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Αν πέφτει παντόφλα, περαστικά...

Όσον αφορά τον ήχο, σε τέτοιο χώρο, εκτιμώ ότι καλύτερο ήχο από τα Μπος δε μπορείς να στήσεις.
Τον π@πό σου κάτω να χτυπάς, κι όσα λεφτά κι αν δώσεις.
Δες τουλάχιστον αν της αρέσουν τα Μπος.
Κάποιο link;
[DOUBLEPOST=1541677981][/DOUBLEPOST]
Ας την σύζυγο να διαλέξει τότε ο,τι της αρέσει εμφανισιακά.
Έτσι κι αλλιως δεν πρέπει να επενδυθούν πολλά χρήματα κυνηγώντας καλή απόδοση, διότι αυτο ειναι αδύνατον με τις υπάρχουσες συνθήκες και αποστάσεις ακρόασης. Μην μπλέξεις.
Εντάξει το ελάφρυνα αρκετά. Αυτό που θέλω να πώ είναι πως μάλλον ότι θα αποφύγουμε τους δορυφόρους .
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Έχω ένα σετάκι της Jbl 7.1 αλλά επειδή πέφτει παντόφλα γι’ αυτά , κοιτάζω κάτι που αισθητικά θα πάρει και την σχετική έγκριση από την γυναίκα η οποία δεν λέει όχι σε κάτι σαν και αυτά που προανέφερα! Βέβαια δεν αποφασίζει η γυναίκα, έτσι δεν είναι;
Έτσι δεν αποφασίζει η παντόφλα, βάρα το χέρι στο τραπέζι λέμε.
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Έτσι δεν αποφασίζει η παντόφλα, βάρα το χέρι στο τραπέζι λέμε.
Είναι κεραμικό η θα σπάσει ή θα μου σπάσει το χέρι!
[DOUBLEPOST=1541678530][/DOUBLEPOST]
Καταιγισμός μηνυμάτων και αλλού το έστειλα. Ευχαριστώ για τα λινκ. Τα focal είναι μια καλή επιλογή που έχουν και Atmos αν πάω σε τέτοιο τύπο τελικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ωραία και τα φοκαλάκια, αλλά προτίμησε αυτά χωρίς τουίτερ, ενός δρόμου δορυφόρο.

Σα τα μπος, ένα μεγάφωνο φουλ φάσματος. Ή έστω ομοαξονικά.

Παιζει καλύτερα σε μη περιποιημένο χώρο.
 
Last edited:

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Επειδή είναι μακρύς ο δρόμος, πολύ μακρύς και ποτέ δεν ξέρεις αν θα τον διανύσεις μέχρι τέλους, θα έλεγα να ξεκινήσεις από αυτά που σου κάνουν κλικ στο μάτι και έχουν και την έγκριση της συζύγου. Και βέβαια μετράει η γνώμη της αφού ζει στον ίδιο χώρο.....
Αφού αρχίζεις να παίζεις ταινίες και διαβάζεις παράλληλα εδώ μέσα θα μάθει και θα διαπιστώσεις πράγματα και μετά θα θέλεις κεντρικό ηχείο, σαμπγούφερ, δορυφόρους, ταβανάτα και πάει λέγοντας.
Ευχαριστώ. Αυτό είναι και το σκεπτικό, αρχίζω με τα δύο και προχωράω με τα υπόλοιπα.
Απλώς ξεκίνησα το thread, επειδή από την Κομοτηνή που είμαι δεν μπορώ να βρώ κατάστημα να πάω και να δώ τέτοιου τύπου ηχεία και να τα ακούσω (αύριο θα δώ και θα ακούσω στη Θεσσαλονίκη επειδή έτυχε). Γι ‘ αυτό ρωτάω εδώ τους ειδικούς και αυτούς που ήδη τα έχουν σχετικά με μεγέθη, watt και λοιπά λόγω του χώρου. Σαφώς και δεν μπορώ να κάνω το σπίτι village cinema!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top