(Δεν) μου αρέσει, πρέπει να ντρέπομαι;

Μηνύματα
44
Reaction score
60
Κατ' αρχήν δηλώνω ενθουσιασμένος με το νήμα διότι ξεφεύγει από τα τετριμμένα τεχνοκρατικά και νιώθω ευγνώμων προς τον εμπνευστή του. Εγώ από πλευράς μου έχω ιδιαίτερη σχέση με ένα είδος μουσικής το οποίο είναι (ή μάλλον δεν είναι:idk:) γνωστό με τον όρο "κλασσική Οθωμανική ή/και Αραβική μουσική" και έχει διαμορφώσει σε μεγάλο βαθμό το παραδοσιακό και το (πρώιμο) ρεμπέτικο . Μολονότι δεν μπορώ να πω πως ντρέπομαι ιδιαίτερα γι αυτό, δεν έχει τύχει νομίζω ποτέ να γνωρίσω άτομο που να μοιράζεται το ενδιαφέρον μου για το είδος ή τουλάχιστον να το έχει ακουστά. Για τους καλοπροαίρετα περίεργους θα βάλω κάνα δυο λίνκ.

 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Kι εμένα μου συμβαίνει πολύ συχνά μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά...
Μετά κοιμάμαι...
Μη σβήνεις φώτα λέμεεε!
Κάνεις και οικονομία, δε χρειάζεσαι ολέντ! :D

εμενα μου 'χει συμβει (και) σε τελικο του τσαμπιονσλιγκ ...
ΚΑΙ σε τελικό ΜΟΥΝΤΙΑΑΑΛ! :cry:
(το '94 στην αμέρικα, ούτε ποιοί παίζανε
δε θυμάμαι πια...) :oops:
---
Κατά τα λοιπά, το ποστ #127 του δεκεμβριασμένου,
με καλύπτει σχεδόν πλήρως! :wink:
 
Last edited:

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Έχω ένα πολύ ευρύ φάσμα ακουσμάτων σε διαφορετικά είδη μουσικής και πάντα έχω ανοιχτά αυτιά/μυαλά ώστε να ακούω νέα (ή απλά νέα για εμένα) πράγματα.
Όμως....
Δεν μου αρέσει ο Presley, βαρετό χοροπηδηχτούλη rock n roll και γλυκερές μπαλάντες - με τίποτα και ας στεναχωρώ τον πατέρα μου που μου δίνει τα βινύλιά του με Presley και δεν τα παίρνω. Του έχω τσιμπήσει Beatles και Stones, οπότε όλα καλά.
Δεν καταλαβαίνω τη μανία με τους Depeche Mode. Εδώ ξέρω ότι θα τα ακούσω, αλλά δεν είναι ότι τους θεωρώ κακούς, απλά όχι τοοόσο καλούς όσο οι περισσότεροι.
Δεν αντέχω να ακούω οτιδήποτε που λατινοφέρνει, λατινίζει κτλ κτλ.
Δεν αντέχω τα νησιώτικα, μάλλον κάτι έχει το ηχόχρωμα του βιολιού και με ενοχλεί μετά το πρώτο τέταρτο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα Κρητικά, λατρεύω Κρήτη και νησιά αλλά τη μουσική δεν την αντέχω. Ίσως λόγω του ότι είναι μουσική για χορό πρωτίστως και εμένα αυτό το σπορ δεν με πολυαφορά αν και έχω γυναίκα χορεύτρια σύγχρονου, κουμπάρα κλασσική μπαλαρίνα και κολλητή χορογράφο/χορεύτρια σύγχρονου.
Καλά για τα διάφορα μοδέρνα λαικοπόπ ελληνικά εκτρώματα δεν θέλω καν να ασχοληθώ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.466
Reaction score
50.669
- Queen . . . μία πολύ καλή και διάσημη μπάντα του art & glam rock , με πρωτότυπες ποιοτικές αλλά και εμπορικές συνθέσεις , διεθνώς αναγνωρισμένη και χρονικώς καταξιωμένη

- αν και ακούω bowie , roxy music , golden earing κλπ . . . η εν λόγω μπάντα δεν μου αρέσει
 

S

sk4t4

Guest
Να ντραπω γιατι δε μου αρεσουν τα Ινδοτουρκικοντισκολαικα;Οχι βεβαια.Τιμη μου και καμαρι μου!Ειμαστε "ιδεολογικοι" εχθροι.Τρια ατομα,προσπαθησαν πολλες φορες να με σηκωσουν,τραβωντας με, για να τα χορεψω,στο τραπεζι του γαμου μου αλλα εγω αμετακινητος!:DΓλυτωσα και το ρεζιλικι μπροστα στους φιλους μου.Δε γλυτωσα ομως απο τη γυναικα μου,που μου το "κοπαναει" ακομα,27 χρονια μετα.:D
Υ.Γ.Το επεισοδιο στο τραπεζι του γαμου μου "κοπαναει",οχι τιποτα αλλο,ετσι;:D
 

D

Deleted member 23222

Guest
- Queen . . . μία πολύ καλή και διάσημη μπάντα του art & glam rock , με πρωτότυπες ποιοτικές αλλά και εμπορικές συνθέσεις , διεθνώς αναγνωρισμένη και χρονικώς καταξιωμένη

- αν και ακούω bowie , roxy music , golden earing κλπ . . . η εν λόγω μπάντα δεν μου αρέσει
To μεγαλύτερο θέμα μου με αυτούς ήταν ο έντονος προσανατολισμός με το big audience (παραγωγή, ενορχήστρωση).
Μερικά τραγούδια από τη δεκαετία πια του 80 και μετά,που έγιναν τεράστιες επιτυχίες, δεν είχαν έμπνευση, αλλά πιασάρικες μελωδίες απλούστατης δομής, με όπλο την ΦΩΝΗ...

Βέβαια πούλησαν σαν τρελοί, αλλά και άλλοι πούλησαν εξίσου και καλύτερα...
 

S

sk4t4

Guest
Ραπ,χραπ και συνοδοιποροι,μακρια απο μενα.:DΜονο την πολυλογια τους να βαλω,εγινε το κεφαλι μου "καζανι".
Και κατι αλλο.Παντοτε πιστευα και ακομη πιστευω οτι οποιος λεει οτι ακουει τα παντα,ακουει μεν αλλα δεν τα αγαπα δε.Η μουσικη ειναι σαν τη γυναικα.Δε μπορεις να αγαπησεις παραπανω απο μια."Μονοχνωτος" σπηκινγκ.:D
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.605
Reaction score
30.921
To μεγαλύτερο θέμα μου με αυτούς ήταν ο έντονος προσανατολισμός με το big audience (παραγωγή, ενορχήστρωση).
Μερικά τραγούδια από τη δεκαετία πια του 80 και μετά,που έγιναν τεράστιες επιτυχίες, δεν είχαν έμπνευση, αλλά πιασάρικες μελωδίες απλούστατης δομής, με όπλο την ΦΩΝΗ...

Βέβαια πούλησαν σαν τρελοί, αλλά και άλλοι πούλησαν εξίσου και καλύτερα...

Άλλο ζήτημα το να λέει κανείς ωραία και τίμια πως δεν ακούω γιατί βρε αδερφέ δεν μου αρέσει, δεν μου κάνει κλικ, κλπ, καθώς περί ορέξεως ουδείς λόγος, και άλλο να το αρχίζει στην ανάλυση. Και άντε με τους Queen. Με τον Μπαχ; Έστω και ποιο διστακτικά εκεί. Στο δεύτερο μπορεί και να υπάρχει λόγος να αρχίσει να ντρέπεται, ενδεχομένως για την ίδια την ανεπάρκειά του. Γενικώς και ουχί ειδικώς μιλώντας, εννοείται.

Οπότε ας το αφήσουμε στο πρώτο και ας μείνουμε εκεί.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Άλλο ζήτημα το να λέει κανείς ωραία και τίμια πως δεν ακούω γιατί βρε αδερφέ δεν μου αρέσει, δεν μου κάνει κλικ, κλπ, καθώς περί ορέξεως ουδείς λόγος, και άλλο να το αρχίζει στην ανάλυση. Και άντε με τους Queen. Με τον Μπαχ; Έστω και ποιο διστακτικά εκεί. Στο δεύτερο μπορεί και να υπάρχει λόγος να αρχίσει να ντρέπεται, ενδεχομένως για την ίδια την ανεπάρκειά του. Γενικώς και ουχί ειδικώς μιλώντας, εννοείται.

Οπότε ας το αφήσουμε στο πρώτο και ας μείνουμε εκεί.
Άστοχο.

Διότι ο τίτλος του θέματος κάνει ορισμένες παραδοχές.
Και η κυριότερη , είναι ότι δεν αμφισβητείται η καλλιτεχνική αξία ή μη, των υπό εξέταση περιπτώσεων καλλιτεχνών, με βάση την καθεστυκυία τάξη, την άποψη των ειδημόνων δηλαδή.

Το θέμα καλεί τον ενδιαφερόμενο να εκφράσει την προσωπική του οπτική, απέναντι στο χρυσάφι ή στο κάρβουνο της μουσικής ,καθώς και τα αισθήματα που του δημιουργεί.
Το να λέει απλά, δεν μου αρέσει, αναιτιολόγητα, είναι εκτός θέματος.
Καλύτερα να μην γράψει τίποτα.

Σαφώς λοιπόν , δεν θα ξαναγράψουμε την Ιστορία της μουσικής εδώ...
 
Last edited by a moderator:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.605
Reaction score
30.921
Το δεν μου αρέσει δεν υπόκειται σε κριτική.
Η ίδια η κριτική όμως υπόκειται σε κριτική.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Το δεν μου αρέσει δεν υπόκειται σε κριτική.
Η ίδια η κριτική όμως υπόκειται σε κριτική.
Τι δεν καταλαβαίνεις τελικά?
Δεν κριτικάρεται το γούστο, αιτιολογείται.
H αιτιολογία μπορεί να αμφισβητηθεί, με αποδείξεις ή επιχειρήματα.
Αλλιώς δεν έχει νόημα το thread.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Aπό τα ωραιότερα καψουροσκυλάδικα ever...
 
Last edited by a moderator:

A

AKARL

Guest
Ο Αλέφαντος είδε και σχολιάζει έξαλλος το Bohemian Rhapsody
:hi:

Ποιοι Κουήν μωρέ τώρα, πλάκα κάνουμε; Γελάει το σύμπαν όλο, τι να λέμε τώρα.




Ποιοι Κουήν μωρέ τώρα, πλάκα κάνουμε; ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ; Γελάει το σύμπαν όλο, τι να λέμε, με τον Αλέφαντο μιλάς, πού μιλάς, έφυγες, αλλαγή επί τόπου, γεια σας, ΓΕΙΑ ΣΑΣ, έχει ξεκινήσει η ταινία, έχουν κλείσει τα φώτα κι εσύ ακόμα παραγγέλνεις φουντούκια και τέτοια πες τα, αυτά τα τζελεδάκια τα τσορίτος με τα καλαμπόκια. Έτσι είναι ρε Μερκούρη, έτσι είναι. Ξεχάσω γω που κατεβαίναμε με τον Κώστα τον Κρασσώνη και με τον Παντελή τον Γιακουμέλο, τους γίγαντες, φοβεροί, ασύλληπτοι, χαλάγανε τον κόσμο στον Αθηναϊκό τι να λέμε τώρα, και φεύγαμε να πάμε στον κινηματογράφο, θήριο, μέχρι κει πάνω, δυο μέτρα οθόνη, φοβερή, και μου λένε αρχινάει το έργο του Φρέντη, ποιος Φρέντης μωρέ τώρα τους λέω, σοβαροί να 'μαστε, ποιος Φρέντης, δεν υπάρχει κανένας Φρέντης, τελειώσανε αυτοί, τελειώσανε.

Λοιπόν.




Άσε σου μιλάει Αλεφαντος τώρα, πετάγεσαι, τι πετάγεσαι, ποιος θα στα πει αυτά; Ο Μέι; Της πλάκας κιθαρίστας, ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ, στο λέω γω υπεύτυνα, άστο τώρα κοροδεύετε τον κόσμο, έχει πάρει μια κιθάρα τάκα τούκα, και άμα τον ερωτήσεις τι έχει μέσα η κιθάρα, δεν ξέρει να σου πει. Τι παίζεις, ρε Μέι; Τι παίζεις; Έπειτα έχε υπόψη σου ότι άμα ήτανε καλός θα τον εβάζανε να παίξει κιθάρα και στο 'γουή γουή ρόγιου', δεν θα βάζανε τους άλλους να βαράνε παλαμάκια, σα τον Ουζουνίδη που τρώει το γκολ, αρχινάει τα "πάμε πάμε" και χειροκροτάει. Πού πάτε ρε, τι χειροκροτάς ρε Ουζουνίδη, τι χειροκροτάς, για παλαμάκια είστε τώρα μωρέ, αυτό που σου λέει ο Αλέφαντος να τον ακούς.

Λοιπόν.

Βασίλισσα και παραμύθια τώρα, ποια βασίλισσα, έτσι είναι οι βασίλισσες; Σαν την ΑΕΚ που πήρε ένα κύπελλο πριν κατό χρόνια για να κλαίνε ακόμα ο Μπουλμέτης και οι άλλοι που κάνανε τους βουλευταράδες, ο Βούρος, ο Πάντζας, αυτοί, ούτε στο χωριό τους δεν τους ψηφίζανε αυτούς, στο λέω γω υπεύτυνα, ούτε στο χωριό τους. Περνάγανε από το καφενείο με τρύπια παντελόνια και δεν είχανε ένα λουκούμι να κεράσουνε να πάρουνε κανά ψήφο.

Βασίλισσες ξέρεις ποιες είναι; Σου πω γω ποιες είναι. Βασίλισσες είναι η Ρεαλ, είναι η Φρειδερίκη, είναι η τέτοια, είναι η Ελισσάβετ, ομαδάρες, αυτές είναι βασίλισσες, είναι η μέλισσα, που έχει τους κηφήνες της, έχει τους έτσι, σου λέει "έλα δω εσύ, τι είσαι, εργάτρια; Δεν κάνεις, έφυγες, τρέχα να φέρεις το μέλι, έχουμε μάζεμα".




Λοιπόν; Ποιοι Κουήν; Δεν υπάρχει κανένας Κουήν. Μου πει εμένα "γουή αρ δε τσάμπιον" και "γουή αρ δε τσάμπιον", ποιοι είναι τσάμπιον; Είσαστε σεις δηλαδή και οι άλλοι οι παικταράδες όλοι ο Μέσι, ο Γκαρίντσα, ο Ριβελίνο, οι τιτάνες όλοι, τι είναι; Ρουμενίγκε, Τζαλακώστας, απίθανοι όλοι, Γουότερς (με πχιάνεις ρε Τούρτα, τι να λέμε τώρα, με τον Αλέφαντο μιλάς, πού μιλάς, έφυγες, αλλαγή επί τόπου, γεια σας, ΓΕΙΑ ΣΑΣ) Όζυ Όζμπορ, χαλάγανε τον κόσμο τότε, τι να λέμε τώρα, ό, τι θέλουμε λέμε; Τι είναι αυτά τα πράματα ρε. Έχετε τρελαθεί ρε; Αυτά είναι εγκλήματα ρε. ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Θα πας στον Ντέβιντ Γκίλμουρ να του πεις είμαι πρωταθλητής σου μάθω γω κιθάρα, θα πας να του κάνεις το δασκαλάκο ρε, τον έη τίτσερ λιβ δε κιντς αλόνε, γεια σου, σχόλασες, ΣΧΟΛΑΣΕΣ, πρέπει να το 'χεις μέσα σου αυτό το πράμα, δεν είναι έτσι, πρέπει να το' χεις έφυτο.

Πρώτα πρώτα σου δώσω να καταλάβεις, έχε υπόψη όση μπάλα ήξερε μία τρίχα απ' το δεξί βυζί του Αναστόπουλου δεν ήξερε όλο το μουστάκι του Μερκούρη. Τράβα ξυρίσου, πάρε και το μουστάκι κόντρα σαν τον Σάντος τον καρπουζά και άσε τα γαλιλαίο και τα φιγκαρό, άστα αυτά, αυτά είναι για το μέγαρο, δεν είναι τώρα για τις πίστες για τα τέτοια, και κλαις και φωνάζεις τη μάνα σου και 'μάμα' και 'μάμα', έτσι θα παίξεις μπάλα μωρέ, σκαραμούτς και σκαραμούτς, έλα σε παρακαλώ τώρα, τι σκαραμούτσες, τι είναι αυτά, ο Αλέφαντος σου μιλάει, ποιος σου μιλάει; Ο θεατρίνος που για να σου μοιάσει του βάλανε μασέλα αλογίσα, σαν τον Ροναλντίνιο τον εκάνανε μωρέ, ούτε η Σοφία η Αλιβέρτη τέτοια δόντια, που της τραγούδαγε ο Πάριος ο γίγαντας "καλημέρα, τι κάνεις, να 'σαι πάντα καλά", να την καλοπιάσει να του αλείψει κανά δυο φέτες μέλι, να του κάνει κανά καφέ να ξυπνήσει.

Λοιπόν.




Ποιο Live Aid τώρα, θα μου πεις εμένα για το Live Aid, μέσα ήμουνα το '85, μέσα, είχα πάει να τόνε δω από κοντά στο στάδιο, παραμύθια όλα, παραμύθια, μπάλα δεν ακούμπησες, μπάλα, πεθαμένος. Βγήκες εκεί με ένα φανελάκι, με κάτι ραντάκια 10 δραχμές απ' τον Αρμούτη στη Νέα Ιωνία, να κάνεις το φτωχό, να κάνεις τον έτσι, μπας και σε λυπηθούνε, είπες και δυο τραγούδια και γεια σας. Έτσι είναι ρε Φρέντη; Έτσι είναι οι συναυλίες; Δυο τραγούδια και φύγαμε; Ο Σωκράτης δηλαδή, όχι ο άγιος ο πρόεδρος, ο τιτάνας, ο άλλος ο Μάλαμας και ο ο Θανάσης ο Παπακωνσταντίνου ο ασύλληπτος είναι τα κορόδα που παίζουν μέχρι το πρωί και συ είσαι ο σωστός; Παίζουνε την Πριγκιπέσσα, ανύπαντρη αυτή ακόμα, ούτε γυναίκα του βασιλιά ακόμα, ούτε τίποτα, και εσύ κοτζάμ βασίλισσα δύο τραγούδια όλα κι όλα; Δεν είναι έτσι ρε Μερκούρη, δεν είναι έτσι.

Λοιπόν.

:roflmao::roflmao::roflmao:
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.605
Reaction score
30.921
Βλέπω το νήμα σιγά-σιγά από "δεν μου αρέσει πρέπει να ντρέπομαι;", γίνεται "ντρέπομαι, αλλά μ' αρέσει" :p
...οπότε, ας αποθέσω τα δικά μου δύο σέντς:

(μου το κόλλησε ο κομπάρος)

(μου το κόλλησε η -Δωδωναία- πενθερά)

στο στικάκι με τη μουσική, που έχω και ακούω στο αμάξι, κάπου ανάμεσα στον Μπαχ και τα Τελευταία Κουαρτέτα Εγχόρδων του Μπετόβεν, υπάρχει και ένας φάκελος με την ονομασία *Παρτάλια* που έχει τέτοια... πώς ντρέπομαι δεν λέγεται :oops:
 

D

Deleted member 23222

Guest
...

στο στικάκι με τη μουσική, που έχω και ακούω στο αμάξι, κάπου ανάμεσα στον Μπαχ και τα Τελευταία Κουαρτέτα Εγχόρδων του Μπετόβεν, υπάρχει και ένας φάκελος με την ονομασία *Παρτάλια* που έχει τέτοια... πώς ντρέπομαι δεν λέγεται :oops:
Για τα "Παρτάλια" ή για τον Μπάχ??:p
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.605
Reaction score
30.921
Α... και το παρακάτω


για αυτό ντρέπομαι ακόμη περισσότερο που το κόλλησε και ο μικρός μου, και μάλιστα παραλίγο να το τραγουδήσει το καλοκαίρι στον παπα-Κώστα στην κατασκήνωση :p
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
στο στικάκι με τη μουσική, που έχω και ακούω στο αμάξι, κάπου ανάμεσα στον Μπαχ και τα Τελευταία Κουαρτέτα Εγχόρδων του Μπετόβεν, υπάρχει και ένας φάκελος με την ονομασία *Παρτάλια* που έχει τέτοια... πώς ντρέπομαι δεν λέγεται :oops:
Κι έχεις απόλυτο δίκιο που ντρέπεσαι!! θα 'πρεπε να αυτομαστιγώνεσαι κάθε φορά που επιλέγεις το φάκελο *Παρτάλια* να επισημάνω δε ότι θα έπρεπε προ πολλού να σου έχει αφαιρεθεί ο τίτλος του *βαρώνου* του αβουσάιτ.:D:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.669
Μηνύματα
2.869.596
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top