(Δεν) μου αρέσει, πρέπει να ντρέπομαι;

D

Deleted member 23222

Guest
- δηλαδή σαν Johnny Cash
Μου έδωσες μια καλή πάσα...

Γενικά διαφωνώ (ως πρώτη προσέγγιση), με την άποψη που λέει ότι πρέπει να νοιώθουμε άνετα με όσα ΔΕΝ γουστάρουμε.
Ο λόγος είναι μάλλον απλός.
Η μουσική είναι τέχνη και θέλει σπουδή και εκπαίδευση.
Αυτιού και μυαλού.

Όπως θέλει εκπαίδευση και το μάτι, για να κρίνεις έναν ηθοποιό, έναν σκηνοθετη, έναν ζωγράφο, έναν οδηγό αγώνων ακόμα:D

Θα φανεί εγωιστικό, αλλά δεν αναγνωρίζω στον καθένα να έχει άποψη (που να είναι σεβαστή), για το τι είναι καλό επί παντός επιστητού.
Δεν θα περίμενα πχ τον...Άκη Πάνου (τον τεράστιο) να μου πει αν ο Robert Plant ήταν η καλύτερη φωνή που πέρασε στη ροκ (ήταν!!)

Ο Johnny Cash, είναι θρύλος της country, αλλά εμένα δεν μου λέει κάτι, αν και έχω τα πιο..."σπουδαία" δισκάκια του, που μάλλον δεν τα άκουσα πλήρως ποτέ!!
Φταίω εγώ και η έλλειψη επαφής με το πνεύμα της μουσικής αυτής.
Μια άλλη περίπτωση, ακόμα πιο ιδιαίτερης, είναι το φλαμέγκο...

Μου αρέσει πάρα πολύ, και ακούω με ηδονή δύο, τρία, άντε τέσσερα κομμάτια στη σειρά, αλλά μετά...ξεφουσκώνω.
Σαν να τρώς τούρτα σοκολάτα...πόση θα φας τελικά?
Έρχεται κορεσμός...

Εν κατακείδι, ακλόνητη άποψη μου, είναι ότι η μουσική, ακόμα και η ακρόαση της , είναι εκπαίδευση, είναι κουλτούρα.
Ανάλογα με το πόσο χρόνο της διαθέτεις, εισπράττεις το αντίτιμο της κατανόησης, άρα και της αποδοχής ή της απόρριψης.
Δεν είναι ψόγος φυσικά να μη σου αρέσει κάτι, αλλά πρέπει να ξέρεις το γιατί...
 


D

Deleted member 23222

Guest
Κι έρχομαι τώρα στους οπαδούς του Bach...

Yπάρχουν φυσικά ,έντυπα αφιερωμένα στο μπαρόκ, μουσικοί που έχουν καθιερωθεί στην αναπαραγωγή του.
Υπάρχουν και αυτοί που ασχολούνται με τους μοντέρνους, ή τους κλασικούς, ή τους ρομαντικούς.
Όλοι αυτοί, έχουν άποψη, έχουν γούστο, έχουν προτιμήσεις...
Αλλά όλοι, "ξέρουν" από...κλασική μουσική.
Άρα και "δικαιούνται" και έχουν σεβαστή άποψη...ακόμα και αν μας στενοχωρεί που δεν την αντιλαμβανόμαστε-συμμεριζόμαστε- επικροτούμε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Κι έρχομαι τώρα στους οπαδούς του Bach...

Yπάρχουν φυσικά ,έντυπα αφιερωμένα στο μπαρόκ, μουσικοί που έχουν καθιερωθεί στην αναπαραγωγή του.
Υπάρχουν και αυτοί που ασχολούνται με τους μοντέρνους, ή τους κλασικούς, ή τους ρομαντικούς.
Όλοι αυτοί, έχουν άποψη, έχουν γούστο, έχουν προτιμήσεις...
Αλλά όλοι, "ξέρουν" από...κλασική μουσική.
Άρα και "δικαιούνται" και έχουν σεβαστή άποψη...ακόμα και αν μας στενοχωρεί που δεν την αντιλαμβανόμαστε-συμμεριζόμαστε- επικροτούμε.
Καλά δεν σε είπαμε και καμπούρη. :p
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.033
Πρόκειται για αίσθημα ενοχής λόγω παράβασης της καλής μαρτυρίας που επεβλήθη από τους μουσικοκριτικούς του 'Ηχου από της ενάρξεώς του έως περίπου το 1990. Ο Ζήλος μαζί με δυό-τρεις ακόμη πήραν στο λαιμό τους μια ολόκληρη γενιά, χωρίς να το έχουν μετανιώσει ποτέ. Genesis καλό, Barry White τζιζ κακό. ΡΕ ΟΥΣΤ...
Ζε σουί παθός... :headbang:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
.. νταξ' καλημερα βασικα, ωραιο θεμα κιολας οφειλω να πω. Παω κατ'ευθειαν στο ζουμι τα hiψterαδικα δεν αντεχω (σε σημειο μισους) με τιποτα, δηλαδη αυτο το mainstream που παιζει στα νεανικα μαγαζα, επισης μισω το σκυλαδικο, γιατι θεορω υπαιτιους και τους 2 προαναφερθεντες για την οποια καταντια της κοινωνιας (και οχι μονο, αλλα θα βγω εκτος θεματως).
...ααα...και κατι αλλο ακομα... οχι μεταλ (κατα 99,9%) οπως οχι σκουπιδια οχι πλαστικα σε θαλασσες παραλιες ζουγκλες και ακτες :)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.609
Την προηγούμενη βδομάδα μου βάλανε Πρωτοψάλτη ενώ χειρουργούσα και άρχισα να φωνάζω (να ουρλιάζω μάλλον :roflmao:) “κλείστο, δεν μπορώ, γμτ ...” και όρμηξαν όλοι απο τις δίπλα αίθουσες μέσα νομίζοντας πως είχε γίνει καμιά στραβή με την ασθενή και θα την χάναμε
- άλλη φορά προτείνω τις κάτωθι εναλλακτικές μπαλάντες . . .



SPK - Suture Obsession










SPK (band) - Wikipedia . . . :headbang: . . . που είσαι Ζήλο να δείς τα ''παιδιά σου'' ( αν και αυτό , εγώ του το είχα προτείνει )
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δε θυμάμαι να το'χω δει αυτό..

Έχω αρκετούς δίσκους του Ράιχ, αλλά δε τον αντέχω.
Βλεπω αρκετα στο διαδιχτυο αλλα δε ξερω ποιο ειν' αυτο που ειδα εγω - παντως επαθα πλακα ! αλλα θελει κι αυτος την στιγμη του - δε κανουνε ολες οι μουσικες για ολες τσι ωρες .
Επισης μεγαλη πλακα επαθα με το ρομεο & τζουλιετ βολ. 2 οταν επεισα τον εαυτο μου οτι μπορουσα να το ακουσω (στην αρχη μου φαινοταν σαχλαμαρα γιατι ειμαι ροκ )
Επισης κατι που μου φαινεται μεγαλο αλλα δε μπορω να το πιασω και το δουλευω ειναι το urban tribe "the collapse of modern culture" .
 



D

Deleted member 23222

Guest
Μα την εχω δει και μαλιστα στο σινεμα - τα πρωτα 20 λεπτα θυμαμαι, δεν ηξερα τι στο δι@ολο συμβαινει ...
Kι εμένα μου συμβαίνει πολύ συχνά μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά...
Μετά κοιμάμαι...
 


D

Deleted member 23222

Guest
εμενα μου 'χει συμβει (και) σε τελικο του τσαμπιονσλιγκ ...

View attachment 109332 :D
Έχω κάνει και χειρότερα...:(
Έχω κοιμηθεί σε θέατρο,πρώτη σειρά, σε πάρτυ από βαφτίσια (ήμουν ο νονός), στην Αττική οδό( ήμουν ο οδηγός), σε δείπνο με φίλους (ήμουν ο οικοδεσπότης), πάντα στο αεροπλάνο (δεν είμαι ο πιλότος)...κλπ κλπ
 




Μηνύματα
442
Reaction score
561
δεν εχει καμια σχεση το
αν μας αρεσει κατι - σε σχεση με το ποσο καλη μουσικη συνθεση ειναι.
ειναι ολα θεμα κροταφικου λοβου και εκπαιδευσης.
στο αρχικο ερωτημα, η γνωμη μου ειναι πως φυσικα κ δεν πρεπει να ντρεπεσαι...

+1 για τον δισκο του ντιμιφουτη (γκουλντ- μπαχ γκολντμπεργκ)
:dance2:
 

D

Deleted member 23222

Guest
δεν εχει καμια σχεση το
αν μας αρεσει κατι - σε σχεση με το ποσο καλη μουσικη συνθεση ειναι.
ειναι ολα θεμα κροταφικου λοβου και εκπαιδευσης.
στο αρχικο ερωτημα, η γνωμη μου ειναι πως φυσικα κ δεν πρεπει να ντρεπεσαι...

+1 για τον δισκο του ντιμιφουτη (γκουλντ- μπαχ γκολντμπεργκ)
:dance2:
+1


-1 :D
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.725
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top