Ήχος εικόνα show Athens 2018


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Αυτο με τα ενεργα κατανταει κουραστικο.Και χωρις να εχω στατιστικα στοιχεια εχω την εντυπωση οτι απομακρυνει κοσμο.Δηλαδη τι να μπει να ρωτησει καποιος? Η απαντηση ειναι ιδια.Ασχετως ερωτησης.Και μεχρι πριν λιγο καιρο ειχαμε δυο επιλογες,τωρα που αρχισαν να μπαινουν αγγελιες οι crown εμεινε μια η επιλογη.Με πιο φανατικους υποστηρικτες (για να δειχνουν κομ ιλ φο) καποιους που νομιζουν οτι εχουν γινει ενεργοι ενω μαλλον εχουν ενεργηθει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Η καθαρίστρια είναι ο εχθρός του Hiendά ...ξέρεις πόσες κεφαλές πικάπ ....¨τ´ανάσκελα¨ από ένα ξεσκονόπανο ή από ένα φτερό?:D
Η Άννα δεν καταλαβαίνει τίποτα, αλλά δεν κάνει και ζημιές. Της λεω να μη σηκώνει τα μηχανήματα κάθε εβδομάδα γιατί τα καθαρίζουμε απο κάτω μια φορά το μήνα με το Ντολμαδάκι (και δεν έχει ποτέ τίποτα), χαμπάρι αυτή.
Κάθε εβδομάδα μόλις φύγει τα ισιώνω τέλεια με το μέτρο. :):rolleyes:


Κι ούτε μια φωτογραφία της καθαρίστριας.
Δεν είναι σαν την προηγούμενη τη θεά, αλλά και δεν καθαρίζει απλώς καλά όπως η θεά.
Τι είναι σημαντικότερο, η ψυχική μου υγεία ή το μάτι; :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αυτο με τα ενεργα κατανταει κουραστικο.Και χωρις να εχω στατιστικα στοιχεια εχω την εντυπωση οτι απομακρυνει κοσμο.Δηλαδη τι να μπει να ρωτησει καποιος? Η απαντηση ειναι ιδια.Ασχετως ερωτησης.Και μεχρι πριν λιγο καιρο ειχαμε δυο επιλογες,τωρα που αρχισαν να μπαινουν αγγελιες οι crown εμεινε μια η επιλογη.Με πιο φανατικους υποστηρικτες (για να δειχνουν κομ ιλ φο) καποιους που νομιζουν οτι εχουν γινει ενεργοι ενω μαλλον εχουν ενεργηθει.
Πάρε ενεργά.
Τι είναι σημαντικότερο, η ψυχική μου υγεία ή το μάτι; :p
Το μάτι.
Έτσι κι αλλιώς, βλαμμένοι είμαστε..
 

C

chrispo

Guest
Η Άννα δεν καταλαβαίνει τίποτα........

Δεν είναι σαν την προηγούμενη τη θεά, αλλά και δεν καθαρίζει απλώς καλά όπως η θεά.
Τι είναι σημαντικότερο, η ψυχική μου υγεία ή το μάτι; :p

......παπαστρούμφ...τώρα μου τα μπερδεύεις πάλι...:dance2:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
;)ειναι πολυ χοντρη:) πορσελανη για τα καλωδια ηχειων με γλυκες χαμηλες μεσαιες υψηλες που λεει ο φιλος μου ο κυριος akarl:gamer:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Αυτο με τα ενεργα κατανταει κουραστικο.Και χωρις να εχω στατιστικα στοιχεια εχω την εντυπωση οτι απομακρυνει κοσμο.Δηλαδη τι να μπει να ρωτησει καποιος? Η απαντηση ειναι ιδια.Ασχετως ερωτησης.Και μεχρι πριν λιγο καιρο ειχαμε δυο επιλογες,τωρα που αρχισαν να μπαινουν αγγελιες οι crown εμεινε μια η επιλογη.Με πιο φανατικους υποστηρικτες (για να δειχνουν κομ ιλ φο) καποιους που νομιζουν οτι εχουν γινει ενεργοι ενω μαλλον εχουν ενεργηθει.
Εσύ πάρε πικάπ.
Φυσικά και είναι μια η απάντηση, αφού αυτή είναι η καλύτερη επιλογή πάντα.

Η Άννα δεν καταλαβαίνει τίποτα, αλλά δεν κάνει και ζημιές. Της λεω να μη σηκώνει τα μηχανήματα κάθε εβδομάδα γιατί τα καθαρίζουμε απο κάτω μια φορά το μήνα με το Ντολμαδάκι (και δεν έχει ποτέ τίποτα), χαμπάρι αυτή.
Κάθε εβδομάδα μόλις φύγει τα ισιώνω τέλεια με το μέτρο. :):rolleyes:



Δεν είναι σαν την προηγούμενη τη θεά, αλλά και δεν καθαρίζει απλώς καλά όπως η θεά.
Τι είναι σημαντικότερο, η ψυχική μου υγεία ή το μάτι; :p
Το μάτι!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησιμοποιώ ειδικά στηριχτήρια που στα δικά μου αυτιά κάνουν μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο. Γιατί δεν είναι όλα τα αυτιά ίδια, κι αυτά με τις καμπύλες ακουστότητας είναι υποκειμενικά.


View attachment 111369
Τα καλωδια είναι καλωδια
Ότι κ να κάνεις δεν έχουν διαφορές
Μπορείτε να βαλετε ότι μήκος θέλετε
Utp και είσαι μια χαρά
Πάνω κάτω αυτές είναι οι οδηγίες εδώ μέσα ...
Βρε ζιζικο χαλάς την πιάτσα !
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Στο ποστ #428 με τις τρεις περιπτώσεις τοποθέτησης, τί είναι το σάμπ νο1; Υπταται στο χώρο ή δεν εχω καταλάβει κάτι;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Μου αρέσει που μιλάμε ακόμα για καλώδια, όταν εταιρίες όπως η Genelec μοιράζει συνδέσεις με RJ45.
Κάτι ξέρει νομίζω καλύτερα.

Genelec 8430a IP
https://www.genelec.com/studio-monitors/sam-studio-monitors/8430a-ip-sam-studio-monitor

8430a_ip_4.jpg


'Η όπως πρώην μηχανικοί της DOLBY φτιάχνουν ολόκληρα setups πάνω σε δίκτυο.

http://www.grimanisystems.com/about/

Anthony Grimani
Πρώην μηχανικός της DOLBY και ιδιοκτήτης της GRIMANI SYSTEMS

Manny LaCarrubba
Μηχανικός της GRIMANI SYSTEMS και ο σχεδιαστής του ακουστικού φακού της B&Ο.

Ένα από τα Active speakers με UTP της GRIMANI SYSTEMS.

ALPHA SPEAKERS
Audio Signal: The Alpha can take three types of audio signals. AES/IP over Cat5 cable; AES over 110 Ohm twisted pair with shield XLR cable; Analog Balanced over twisted pair with shield XLR cable.

Τώρα θα μου πεις με τη θα παίζει.

STORM AUDIO Processor
1.jpg


https://www.stormaudio.com/media/st...e_edition__specs__069190400_1608_28122017.pdf
AUDIO OUTPUT > Digital output: AES / EBU 32ch (ch 1 to 32) > RJ45 (4) TOP RIGHT CORNER

11.png


32 κανάλια μέσα σε 4 network cables.

Έτσι για την ιστορία. Όταν κάποιο ηχείο έχει πρόβλημα, ο ιδιοκτήτης ενημερώνει την εταιρία και via web τρέχουν διαγνωστικό να δουν τη συμβαίνει. Αν δεν λύνεται το πρόβλημα στο Remote τότε έρχεται τεχνικός.

Welcome to 2018.

Καληνύχτα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Σωστα θα ερχεται ο τεχνικος....οπως και στα τηλεφωνα....να διαγνωσει οτι ειναι πιο φτηνη η αγορα νεου....εχουμε ερθει χρονια πολλα στο κουρμπετι.....
Αγαπημένο σπορ στην Ελλάδα να προδικάζουμε καταστάσεις, χωρίς να ξέρουμε καν ¨τη χρώμα έχουν¨.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στο ποστ #428 με τις τρεις περιπτώσεις τοποθέτησης, τί είναι το σάμπ νο1; Ίπταται στο χώρο ή δεν εχω καταλάβει κάτι;


Αυτό που αναπαρίσταται κάτω και αριστερά σε καθένα από τα διαγράμματα είναι πλαίσιο με κάτοψη και ακριβώς από κάτω πλαίσιο με διαμήκη διατομή στο μοντέλο παραλληλεπίπεδου δωματίου.Και αυτά συμβολίζουν τη θέση sub ακριβώς στο σημείο τομής των κεντρικών αξόνων από τα παράλληλα επίπεδα που αποτελούν τα τοιχωματικά όρια.Ιπτάμενο και...gentlesub.
Σωστα θα ερχεται ο τεχνικος....οπως και στα τηλεφωνα....να διαγνωσει οτι ειναι πιο φτηνη η αγορα νεου....εχουμε ερθει χρονια πολλα στο κουρμπετι.....
Ενώ η δημοφιλής πρακτική να διαγιγνώσκεται ότι ΄΄φταίει ΄΄ το τάδε και δείνα καλώδιον και αξεσουάρ ή ότι χρειάζεται λάμπα για να ΄΄έλθει στα ίσα του΄΄ ισοδυναμεί με καραμέλα Halls για τη στρεπτοκοκκική φαρυγγίτιδα.Music...Halls σε ανάλογες περιπτώσεις.
Η Άννα δεν καταλαβαίνει τίποτα, αλλά δεν κάνει και ζημιές. Της λεω να μη σηκώνει τα μηχανήματα κάθε εβδομάδα γιατί τα καθαρίζουμε απο κάτω μια φορά το μήνα με το Ντολμαδάκι (και δεν έχει ποτέ τίποτα), χαμπάρι αυτή.
Κάθε εβδομάδα μόλις φύγει τα ισιώνω τέλεια με το μέτρο. :):rolleyes:
Δεν είναι σαν την προηγούμενη τη θεά, αλλά και δεν καθαρίζει απλώς καλά όπως η θεά.
Τι είναι σημαντικότερο, η ψυχική μου υγεία ή το μάτι; :p
Σημαντικότερο είναι να μπορείς να καθαρίζεις - κυριολεκτικώς και μεταφορικώς -...μόνος χωρίς έξωθεν βοήθεια.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ευχαριστώ και για τη διόρθωση στο ορθογραφικό, μου ξεφυγε, ορκίζομαι!
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ευχαριστώ και για τη διόρθωση στο ορθογραφικό, μου ξεφυγε, ορκίζομαι!
Εεεε τα ορθογραφικά στα πρώτα σου βήματα στο room treatment school θέλουν προσοχή. Θα τα πάρει ο δάσκαλος (Bhutia) και θα περάσει σε γραμμική Β.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μου αρέσει που μιλάμε ακόμα για καλώδια, όταν εταιρίες όπως η Genelec μοιράζει συνδέσεις με RJ45.
Κάτι ξέρει νομίζω καλύτερα.
Ω! Το Μέλλον!

Και να παραδεχτό και κάτι. Μη νομίζετε ότι και εγώ δεν ήθελα καλώδια ηχείων και τελικούς class D σε αυτόνομο κουτί, και zobel. Τελευταία (πριν χρόνια) άρχισα να μελετώ τις χρήσεις του zobel και τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει. Επίσης, πίνακες με χωρητικότητα και αυτεπαγωγή καλωδίων και πώς αυτή επιδρά στις υψηλές (κυρίως) συχνότητες.
Αλλά μετά ήρθαν τα ενεργά και απλά ησύχασα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτο με τα ενεργα κατανταει κουραστικο.Και χωρις να εχω στατιστικα στοιχεια εχω την εντυπωση οτι απομακρυνει κοσμο.Δηλαδη τι να μπει να ρωτησει καποιος? Η απαντηση ειναι ιδια.Ασχετως ερωτησης.Και μεχρι πριν λιγο καιρο ειχαμε δυο επιλογες,τωρα που αρχισαν να μπαινουν αγγελιες οι crown εμεινε μια η επιλογη.Με πιο φανατικους υποστηρικτες (για να δειχνουν κομ ιλ φο) καποιους που νομιζουν οτι εχουν γινει ενεργοι ενω μαλλον εχουν ενεργηθει.
Το έχω διατυπώσει κατ'επανάληψιν,συσκευές όπως τα (αυθεντικά) ενεργά και οι Crown δεν είναι για όλους τους χρήστες,μόνο που γι αυτό δεν φέρουν την ευθύνη οι ίδιες οι συσκευές...;)
Ευχαριστώ και για τη διόρθωση στο ορθογραφικό, μου ξεφυγε, ορκίζομαι!
Ούτε χρειάζεται να είναι ιπτάμενο ή αναρτημένο από την οροφή το sub,φτιάχνεται απλώς μια επιδαπέδια βάση στήριξης σα να προοριζόταν για προβολέα,μόνο που αντί του τελευταίου θα εγκατασταθεί το πρώτο.Για την ακρίβεια του κεντραρίσματος ως προς τις επιμέρους διαστάσεις,λογαριάζεις χονδρικά ως σημείο αναφοράς στο ίδιο το sub το γεωμετρικό κέντρο της καμπίνας.Και θα γινόταν κάτι τέτοιο κατ'εκτίμησιν αντί για το ακουστικό κέντρο του μεγαφώνου,αφού συχνά εμπλέκονται επιπρόσθετες πηγές εκπομπής,όπως παθητικοί ακτινοβολητές ή οπές ανάκλασης χαμηλών.
...
.........αδικεις το μυαλό σου νομίζω......
Περιέγραψα γεγονός της σήμερον.....δεν ήταν επιχείρημα για το απέναντι άκρο...
άρα δε προκύπτει ανάγκη εκ μέρους σου της οποιασδήποτε υπεράσπισης .......συνεπώς η ενασχόληση σου και μόνο με το σχόλιο μου....πρέπει να σε προβληματίσει.....αν όντως διάγεις αντικειμενικός....
Μολονότι επιζητώ τα αντικειμενικά δεδομένα,ο ίδιος δεν έχω ποτέ δηλώσει αντικειμενικός.;)
 
Last edited:

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Ενώ η δημοφιλής πρακτική να διαγιγνώσκεται ότι ΄΄φταίει ΄΄ το τάδε και δείνα καλώδιον και αξεσουάρ ή ότι χρειάζεται λάμπα για να ΄΄έλθει στα ίσα του΄΄ ισοδυναμεί με καραμέλα Halls για τη στρεπτοκοκκική φαρυγγίτιδα.Music...Halls σε ανάλογες
.........αδικεις το μυαλό σου νομίζω......
Περιέγραψα γεγονός της σήμερον.....δεν ήταν επιχείρημα για το απέναντι άκρο...
άρα δε προκύπτει ανάγκη εκ μέρους σου της οποιασδήποτε υπεράσπισης .......συνεπώς η ενασχόληση σου και μόνο με το σχόλιο μου....πρέπει να σε προβληματίσει.....αν όντως διάγεις αντικειμενικός....
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Αγαπημένο σπορ στην Ελλάδα να προδικάζουμε καταστάσεις, χωρίς να ξέρουμε καν ¨τη χρώμα έχουν¨.
Οι εταιριες που κατασκευαζουν επαγγελματικο εξοπλισμο χρειαζονται εργαλεια για να μπορουν να δινουν αμεσα λυσεις σε προβλήματα η να μπορουν να διαγνωσουν τι συμβαινει και να στειλουν τον τεχνικο τους με την λυση γρηγορα,γιατι ειναι εργαλεια δουλειας.
Σε οικιακη χρηση ειναι τραβηγμενο αυτο,δεν ειναι τοσο περιπλοκες οι εγκαταστασεις στα σπιτια των περισσοτερων.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top