Ήχος εικόνα show Athens 2018


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Σωστές θέσεις, ναι.
Στα υπόλοιπα...
Πάλι κάνεις λάθος.
Αλήθεια.. :)
Τελείωσε η σύσκεψη :)
Διαφωνούμε (σχεδόν)
Πρακτικά...
Μπες σε ενα σαλόνι και εξήγησε ότι πρώτα πρέπει να αφήσουμε γύρω γύρω περισσότερα σαμπ από τις καρέκλες της τραπεζαρίας ή ότι στην σαλονοτραπεζαριοκουζίνα εκεί που είναι το πλυντήριο πιάτων πρέπει να μπει ένα σαμπάκι και μετά το συζητάμε.
Θεωρητικά.
Έχω αμφιβολίες. Δεν είναι τόσο απλό, ποτέ δεν είναι, να μεταφέρεις τις ΚΣ ενός εργαστηρίου στην πρακτική εφαρμογή. Άλλο πράμα το ντετικέιτ στούντιο ή υπόγα και άλλο το σαλόνι σχήματος Γ με ανοίγματα και σκάλες. Δεν λέω ότι δεν ισχύει η φυσική, λέω ότι μπορεί και να μην αξίζει τον κόπο και το χρήμα για πάνω από δυο σαμπ. Να αξίζει να τα επενδύσεις αλλού.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.264
Reaction score
2.208
Τον ήχο των elac στην έκθεση τον αγοράζεις σε ενεργό μόνιτορ με 300ε το ζεύγος και ίσως να παίζει και καλύτερα.

Κορυφαία στιγμή της έκθεσης όταν κατά την παρουσίαση των κυτίων γείωσης, καλωδίων κλπ της Nordost και ενώ προσπαθούσαμε να αντιληφθούμε τις ακουστικές βελτιώσεις που αυτά επιφέρουν, απο τον κάτω όροφο (η δίπλα δεν ξέρω) βάραγε τέρμα death metal με απίστευτο βόμβο. Hell yeah. High end.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Τον ήχο των elac στην έκθεση τον αγοράζεις σε ενεργό μόνιτορ με 300ε το ζεύγος και ίσως να παίζει και καλύτερα.

Κορυφαία στιγμή της έκθεσης όταν κατά την παρουσίαση των κυτίων γείωσης, καλωδίων κλπ της Nordost και ενώ προσπαθούσαμε να αντιληφθούμε τις ακουστικές βελτιώσεις που αυτά επιφέρουν
Τον ήχο της απολύτως κορυφαίας ακουστικής βελτίωσης που μπορείς να έχεις με καλώδια της νόρντοστ ή οποιασδήποτε άλλης φίρμας, ομοίως τον αγοράζεις σε ενεργό μόνιτορ με 300ε το ζεύγος και είναι σίγουρο οτι θα παίζει και καλύτερα, γιατί σα το "μη καλώδιο" δεν υπάρχει καλώδιο. ;)

Αλλά ενώ αυτά είναι γνωστά, συνεχίζει η ακρόαση καλωδίων. Hell yeah. High end.:p
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Τον ήχο των elac στην έκθεση τον αγοράζεις σε ενεργό μόνιτορ με 300ε το ζεύγος και ίσως να παίζει και καλύτερα.

Κορυφαία στιγμή της έκθεσης όταν κατά την παρουσίαση των κυτίων γείωσης, καλωδίων κλπ της Nordost και ενώ προσπαθούσαμε να αντιληφθούμε τις ακουστικές βελτιώσεις που αυτά επιφέρουν, απο τον κάτω όροφο (η δίπλα δεν ξέρω) βάραγε τέρμα death metal με απίστευτο βόμβο. Hell yeah. High end.
Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Τα ενεργά ηχεία είναι μεν ενεργά, αλλά πρωτίστως είναι ηχεία και υπόκειται στους περιορισμούς απόδοσης που έχει κάθε ηχείο (σχεδιασμός καμπίνας, ποιότητα μεγαφώνων, κ.λ.π, κ.λ.π). Άν ήταν τόσο απλά τα πράγματα θα πέρναμε όλοι ενεργά με 800-1000 ευρώ που θα παίζαν καλύτερα και από τα Kii ή τα Grimm. Αλλά δυστυχώς τα φτηνά ενεργά, είναι φτηνά ενεργά....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Αλλά δυστυχώς τα φτηνά ενεργά, είναι φτηνά ενεργά....
Τουλάχιστον δεν θέλουν καλώδια ηχείων, και αν τους προσθέσεις οποιοδήποτε πανάκριβο καλώδιο ηχείων (πχ νόρντοστ) θα παίξουν χρειρότερα.

Οπότε, το κόστος κτήσης των ενεργών, υπολόγισε ότι αντιστοιχεί σε κόστος κτήσης παθητικών συν ενισχυτή συν καλωδίων και βυσμάτων, και πιθανώς υποστηρικτικών καλωδίων.

Γιατί τα καλώδια ηχείων είναι συσκευές.
Ακριβές.
Hell yeah. High end.
 

Μηνύματα
12.850
Reaction score
10.066
Άν ήταν τόσο απλά τα πράγματα θα πέρναμε όλοι ενεργά με 800-1000 ευρώ που θα παίζαν καλύτερα και από τα Kii ή τα Grimm. Αλλά δυστυχώς τα φτηνά ενεργά, είναι φτηνά ενεργά....
Μακάρι να παίρνατε, καλύτερα θα έπαιζαν από συμβατικά παθητικά ηχεία με ενισχυτές μεγαλύτερου κόστους.
Από τα Kii ή τα Grimm δεν θα έπαιζαν καλύτερα όμως.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
και πιθανώς υποστηρικτικών καλωδίων.
Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησιμοποιώ ειδικά στηριχτήρια που στα δικά μου αυτιά κάνουν μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο. Γιατί δεν είναι όλα τα αυτιά ίδια, κι αυτά με τις καμπύλες ακουστότητας είναι υποκειμενικά.


IMG_20181129_143552.jpg
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Μακάρι να παίρνατε, καλύτερα θα έπαιζαν από συμβατικά παθητικά ηχεία με ενισχυτές μεγαλύτερου κόστους.
Από τα Kii ή τα Grimm δεν θα έπαιζαν καλύτερα όμως.
Αρα συμφωνουμε!
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησιμοποιώ ειδικά στηριχτήρια που στα δικά μου αυτιά κάνουν μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο. Γιατί δεν είναι όλα τα αυτιά ίδια, κι αυτά με τις καμπύλες ακουστότητας είναι υποκειμενικά.


View attachment 111369
:lol::lol:
[DOUBLEPOST=1543496225][/DOUBLEPOST]
Άκουσες τα ενεργά της Elac???
Τι ηχεια ειναι αυτά της Rois Acoustics??
Ξέρουμε μοντέλο χαρακτηριστικά :thumbsdown:, τιμη ρώτησε κανεις η μπα....:biggrin:
Στο site της Rois δεν αναφέρει κάτι.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησιμοποιώ ειδικά στηριχτήρια που στα δικά μου αυτιά κάνουν μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο. Γιατί δεν είναι όλα τα αυτιά ίδια, κι αυτά με τις καμπύλες ακουστότητας είναι υποκειμενικά.
Στο βάζο μέσα σκάγια με άμμο έχεις; Αυτά κάνουν την διαφορά στη στήριξη; Το χαμηλό σφίγγει; :gotcha::roflmao:
 

Μηνύματα
1.264
Reaction score
2.208
Τον ήχο της απολύτως κορυφαίας ακουστικής βελτίωσης που μπορείς να έχεις με καλώδια της νόρντοστ ή οποιασδήποτε άλλης φίρμας, ομοίως τον αγοράζεις σε ενεργό μόνιτορ με 300ε το ζεύγος και είναι σίγουρο οτι θα παίζει και καλύτερα, γιατί σα το "μη καλώδιο" δεν υπάρχει καλώδιο. ;)

Αλλά ενώ αυτά είναι γνωστά, συνεχίζει η ακρόαση καλωδίων. Hell yeah. High end.:p
Καλά δεν είπα οτι αγόρασα, ομιλία είχε ο άνθρωπος, κάθησα να την ακούσω (την ομιλία). Εχει γράψει και pdf νομίζω. Αν έχω ή θα πάρω nordost? Hell no. Με τα ίδια λ7 προτιμώ να αγοράσω καινούρια ηχεία.
[DOUBLEPOST=1543498606][/DOUBLEPOST]
Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Τα ενεργά ηχεία είναι μεν ενεργά, αλλά πρωτίστως είναι ηχεία και υπόκειται στους περιορισμούς απόδοσης που έχει κάθε ηχείο (σχεδιασμός καμπίνας, ποιότητα μεγαφώνων, κ.λ.π, κ.λ.π). Άν ήταν τόσο απλά τα πράγματα θα πέρναμε όλοι ενεργά με 800-1000 ευρώ που θα παίζαν καλύτερα και από τα Kii ή τα Grimm. Αλλά δυστυχώς τα φτηνά ενεργά, είναι φτηνά ενεργά....
Τονίζω ότι μίλησα για τον ήχο των elac στην έκθεση που άρεσε σε κάποιους. Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου η μουσική όπως την έπαιζαν τα kii στην έκθεση πάλι, ούτε φέτος, ούτε και πέρισυ.
 

Μηνύματα
14.984
Reaction score
20.657
Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησιμοποιώ ειδικά στηριχτήρια που στα δικά μου αυτιά κάνουν μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο. Γιατί δεν είναι όλα τα αυτιά ίδια, κι αυτά με τις καμπύλες ακουστότητας είναι υποκειμενικά.
εγω παλι διαβασα σειχτηρικια και λεω να ενας ακομη χριστιανος που ριχνει 5-6 μπινελικια και ερχονται ολα στη θεση τους
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Στο βάζο μέσα σκάγια με άμμο έχεις; Αυτά κάνουν την διαφορά στη στήριξη; Το χαμηλό σφίγγει; :gotcha::roflmao:
Έχει 1480 γραμμάρια* Atabites τσ' Ατακάμας το καθένα. Το χαμηλό μεταμορφώνεται και αποκτά ωθόριτυ, οι υψηλές αερίζονται και καθαρίζουν, ο ρυθμός βελτιώνεται σε τέτοιο βαθμό που αρχίζεις να χτυπάς το γόνατο με το χέρι. :onthequiet:

Ομολογώ όμως, πως δυστυχώς δεν λειτουργεί σαν σηκωμαροτριχόμετρο. :(






*μάζα και πυκνότητα που αποφασίστηκε μετά απο άπειρες δοκιμές ανα γραμμάριο και υλικό.
 



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησιμοποιώ ειδικά στηριχτήρια που στα δικά μου αυτιά κάνουν μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο. Γιατί δεν είναι όλα τα αυτιά ίδια, κι αυτά με τις καμπύλες ακουστότητας είναι υποκειμενικά.


View attachment 111369
Στρουμφοχαιεντά, το συστημα των καλωδιων σας ειναι ελλιπες. Απ' ό,τι βλεπω τα καλωδια δεν κανουν ημιτόνιο, επομένως εχουν κόκκο. Και φυσικά, ουτε λόγος για στρωτηριο καλωδιων που ειμαι απολυτα σιγουρη πως δεν εχουν εισαχθει. Λιγη ντροπη θα ελεγα...διαχειρίζεστε και φόρουμ higher-end.:D
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Γιατί δεν είναι όλα τα αυτιά ίδια, κι αυτά με τις καμπύλες ακουστότητας είναι υποκειμενικά.
[DOUBLEPOST=1543502090][/DOUBLEPOST]
Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησιμοποιώ ειδικά στηριχQUOTE="Zizik, post: 2366841, member: 9631"]Σωστά έγραψες πιθανώς, γιατί χρησαυτιά κάνουν μεγάλη διαφορά προς το καλύτερ
[DOUBLEPOST=1543502637][/DOUBLEPOST]κυριε ζιζικ μπορω να σας χαρισω spesial στηριχτηρια πορσελανης του οτε που ειχε στης κολονες
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.537
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top