JVC 4K DLA-NX9 DLA-N7 DLA-N5

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Παρατείνεται μάλλον η ημερομηνία παράδοσης, με τον Nx9 -που θα βγει νωρίτερα- να μην προλαβαίνει τα Χριστούγεννα, ενώ οι Ν5/Ν7 πάνε πιθανόν για Φεβρουάριο.
Τον NX9 πάντως,τον έχουν δει-εδώ-τουλάχιστον δύο πρώην συμφορουμίτες.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Πού είσαι εσύ καλέ;

Τον NX9 πάντως,τον έχουν δει-εδώ-τουλάχιστον δύο πρώην συμφορουμίτες.
Σαν κομμάτι επίδειξης, πιθανόν. Σαν κομμάτι παραγωγής, (μάλλον) αδύνατον. Τον περιμένει νυν συμφορουμίτης από Γερμανία και έχει πάθει συμφορά. :D

some bad news!
Just off the phone with my dealer. The first batch of NX9 (at least for Germany) will be so small that it will fit mainly for demo units of dealers only. Next batch won’t be available untill next year maybe even February. N5 similar and N7 seems to even more delayed. So have to wait for over 2 months now!
Info came directly from JVC Germany!
https://www.avsforum.com/forum/24-d...ors-anticipation-thread-283.html#post57074556
 
Last edited:





Μηνύματα
689
Reaction score
184
Ρε παιδια εχω μια απορια.Ολοι αυτοι που εσπευσαν να παραγγειλουν μαζικα προβολεις της JVC , ωστε να φρακαρει η παραγωγη της εταιριας, τους ειδανε να παιζουν ,πριν παραγγειλουν? Και αν ναι, που....? Και καλα ο ΝΧ9 που κυκλοφορησε σε μερικα κοματια ''προπαραγωγης'', τους αλλους (ΝΧ5-ΝΧ7) που τους ειδαν ? Ουτε οι reviewers καλα-καλα δεν εχουν γραψει ακομα ,εκτος απο τον κ.Τσωλα του Projectorjunkies, ο οποιος δημοσιευσε μια ικανοποιητικη παρουσιαση του ΝΧ9 ,αναφεροντας μαλιστα και μερικες ατελειες του συγκεκριμενου μοντελου. Οπως και να'χει παντως,η JVC φανερωνει ανεπαρκεστατο προγραμματισμο. Η ιδια ακριβως καθυστερηση συμβαινει και με τα νεα μοντελα της EPSON στην Ελλαδα. Δυστυχως....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Ρε παιδια εχω μια απορια.Ολοι αυτοι που εσπευσαν να παραγγειλουν μαζικα προβολεις της JVC , ωστε να φρακαρει η παραγωγη της εταιριας, τους ειδανε να παιζουν ,πριν παραγγειλουν? Και αν ναι, που....? Και καλα ο ΝΧ9 που κυκλοφορησε σε μερικα κοματια ''προπαραγωγης'', τους αλλους (ΝΧ5-ΝΧ7) που τους ειδαν ? Ουτε οι reviewers καλα-καλα δεν εχουν γραψει ακομα ,εκτος απο τον κ.Τσωλα του Projectorjunkies, ο οποιος δημοσιευσε μια ικανοποιητικη παρουσιαση του ΝΧ9 ,αναφεροντας μαλιστα και μερικες ατελειες του συγκεκριμενου μοντελου. Οπως και να'χει παντως,η JVC φανερωνει ανεπαρκεστατο προγραμματισμο. Η ιδια ακριβως καθυστερηση συμβαινει και με τα νεα μοντελα της EPSON στην Ελλαδα. Δυστυχως....
Στο projectorjunkies δεν γράφηκε παρουσίαση, αλλά...review, κατά δήλωση του ίδιου του σάιτ. Πράγμα που απείχε πολύ από το να χαρακτηριστεί ως τέτοιο.

Ειδικά αφού έλειπε η -βασικότατη, και ειδοποιός διαφορά σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα- επεξήγηση της λειτουργίας της διπλής ίριδας, όπως και οι μετρήσεις σε 4Κ.

Review χωρίς μετρήσεις σε 4Κ στο πρώτο -και καλύτερο- μοντέλο 4Κ της JVC, μόνο review δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Παρουσίαση, ναι, με ολίγον από εντυπώσεις, μάλιστα. Και ενθουσιώδεις. Κατανοητό, αφού ο ίδιος άνθρωπος βρίσκεται πίσω από το service των JVC.

Στο θέμα της διπλής ίριδας υποψιάζομαι ότι επί τούτου δεν επεξηγήθηκε αλλά ούτε και σχολιάστηκε λειτουργία της. Ίσως γιατί θα έπρεπε να συνοδευτεί από φωτό. Πράγμα δύσκολο, αφού -όπως ακούγεται- εκεί βρίσκεται και το πρόβλημα που πάει πίσω την παραγωγή.

Τέλος σε ό,τι αφορά το σχόλιό σου περί σπουδής: έχεις απόλυτο δίκιο. Όλοι, και παρά λίγο κι εγώ, βασιζόμενοι στον "πρότερο έντιμο βίο" της JVC και στην παράδοση που την ακολουθεί να προσφέρει άψογα προϊόντα, αποφάσισαν να ανέβουν πρώτοι στο σοβαρότερο τρένο της 4Κ προβολής. Κίνηση που αποδείχθηκε λάθος, χρονικά τουλάχιστον. Αυτό όμως δεν έγινε μόνο στην Ελλάδα αλλά παγκόσμια. Οι νέοι 4Κ προβολείς της JVC έγιναν -πολύ πριν κυκλοφορησουν- το πιο πολυαναμενόμενο προϊόν σε προβολικό εδώ και πολλά χρόνια. Ακούω ότι τόσο στις ΗΠΑ όσο και στην Γερμανία η ζήτηση ήταν πενταπλάσια του αναμενομένου. Γι' αυτό κατανοώ απόλυτα όσους έσπευσαν.

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι τα 3 νέα μοντέλα θα παραδοθούν χωρίς κανένα πρόβλημα λειτουργίας και αξιοπιστίας.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Και από πότε ένας καταναλωτής πρέπει σώνει και καλά να διαβάσει πρώτα reviews για να παραγγείλει ένα προϊόν, πόσο μάλλον όταν αυτό είναι το νεότερο μοντέλο μιας εταιρείας με αποδεδειγμένη την ποιότητα τους; Είτε λέγεται jvc προβολέας, Mercedes αυτοκίνητο, apple κινητό.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Δεν φράκαραν οι προπαραγγελίες την παράδοση των νέων μηχανημάτων. Υπάρχει πρόβλημα που επισημάνθηκε στο qc (quality check). Όποτε πίσω στο εργοστάσιο όλα τα μοντέλα και εφαρμογή των επιδιορθώσεων. Ποιων επιδιορθώσεων όμως; Το πρόβλημα το βρήκαν, δεν είμαι σίγουρος ότι βρήκαν τη λύση.
Έχω ήδη προπαραγγείλει και καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή. Είμαι σίγουρος ότι όταν κυκλοφορήσουν θα είναι και πάλι οι κορυφαίοι προβολείς της αγοράς. Για την ποιότητα εικόνας δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία. Αλλά δεν έχω και καμία διάθεση να περιμένω ως τον Μάρτιο όπως ακούγεται. Αν είναι δυνατόν!!!
Η jvc τα σκ@τωσε.

By the way. Διπλή ίριδα έχουν όλα τα μεσαία και μεγάλα μοντέλα τα τελευταία 4 χρόνια. Δεν είναι αυτή η διαφορά που προσφέρει ο ΝΧ9. Ο φακός (κυρίως), τα 4k panel, η έξτρα φωτεινότητα, το tone mapping σε hdr , το αυξημένο (???) ansi contrast είναι αυτά που θα κάνουν όλη τη διαφορά.
Στη χειρότερη θα δούμε έναν πιο ευκρινή dla 5900,7900,9900. Στην καλύτερη θα δούμε τον καλύτερο hdr προβολέα με εικόνα ξυράφι. Όποιο σενάριο απ' τα 2 κι αν επιλέξετε, πάλι θα είναι ο καλύτερος προβολέας της αγοράς.
[DOUBLEPOST=1543685149][/DOUBLEPOST]
Και από πότε ένας καταναλωτής πρέπει σώνει και καλά να διαβάσει πρώτα reviews για να παραγγείλει ένα προϊόν, πόσο μάλλον όταν αυτό είναι το νεότερο μοντέλο μιας εταιρείας με αποδεδειγμένη την ποιότητα τους; Είτε λέγεται jvc προβολέας, Mercedes αυτοκίνητο, apple κινητό.
Ειδικά όταν το review γίνεται σε κομμάτι προπαραγωγής. Το επισημαίνει φυσικά κι ο reviewer.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Γιωργο,συμφωνω με οσα λες,αλλα αυτες οι αστοχιες που αναφερεις δεν εκθετουν τελικα την JVC ? Χαιρομαι παντως που θα αποκτησεις τον ΝΧ9.Κανε λιγο υπομονη ,νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.Το μηχανημα το ειδα στην εκθεση,μου αρεσε,αλλα μου φανηκε λιγο υπερεκτιμημενο.Το ζαχαρωνω και εγω,αλλα αν δεν δω ΝΧ9 κανονικης παραγωγης να παιζει,δεν.... Φανταζει δυσκολο,γιατι ποιος dealer εδω θα παρει για demo ενα τοσο ακριβο μηχανημα....Αντε να τον παρεις εσυ με το καλο,να μας δωσεις και μας εντυπωσεις.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Και από πότε ένας καταναλωτής πρέπει σώνει και καλά να διαβάσει πρώτα reviews για να παραγγείλει ένα προϊόν, πόσο μάλλον όταν αυτό είναι το νεότερο μοντέλο μιας εταιρείας με αποδεδειγμένη την ποιότητα τους; Είτε λέγεται jvc προβολέας, Mercedes αυτοκίνητο, apple κινητό.
Melina , η αναφορα μου στους reviewers,αφορα στο γεγονος οτι , αφου το προιον δεν εχει φθασει ουτε σε αυτους που κατα παραδοση το βλεπουν ΠΡΩΤΟΙ και το αξιολογουν ( η διαφημιζουν ? ) πως οι απανταχου αγοραστες σπευδουν μαζικα να παραγγειλουν προβολεα,που δεν εχει κυκλοφορησει,και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να τον δουν να παιζει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ τους? Εννοειται οτι ΔΕΝ αγοραζουμε προιοντα βασιζομενοι στα λεγομενα των ρηβιουερς. Test Drive απαραιτητα,για καθε σοβαρη αγορα.
[DOUBLEPOST=1543708928][/DOUBLEPOST]
Στο projectorjunkies δεν γράφηκε παρουσίαση, αλλά...review, κατά δήλωση του ίδιου του σάιτ. Πράγμα που απείχε πολύ από το να χαρακτηριστεί ως τέτοιο.
Συμφωνω,για αυτο του εδωσα τον χαρακτηρισμο ''παρουσιαση''
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Κωστα ο Γιώργος δεν έγραψε πουθενά ότι θα πάρει τον n9
Απλά όλοι συζητάμε για τον n9 γιατί αυτόν έχουμε δει μόνο
Επίσης ο γιωργος ανάφερε ότι η jvc τα skaτωσε φέτος με αυτό το θέμα
Κ εγώ εσν είχα την οικονομική άνεση
Θα είχα παραγγείλει τον n7 που δειχνει την ποιο λογική επιλογη
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Κωστα ο Γιώργος δεν έγραψε πουθενά ότι θα πάρει τον n9
Απλά όλοι συζητάμε για τον n9 γιατί αυτόν έχουμε δει μόνο
Επίσης ο γιωργος ανάφερε ότι η jvc τα skaτωσε φέτος με αυτό το θέμα
Κ εγώ εσν είχα την οικονομική άνεση
Θα είχα παραγγείλει τον n7 που δειχνει την ποιο λογική επιλογη
Ζητω συγγνωμη,αλλα καπου αναφερει ο Γιωργος οτι εχει προπαραγγειλει .Ισως καταλαβα λαθος για το μοντελο. Επ'ευκαιρια Μακη ,ειδες τον ΝΧ9 στην εκθεση ? Πως σου φανηκε ?
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Γιωργο,συμφωνω με οσα λες,αλλα αυτες οι αστοχιες που αναφερεις δεν εκθετουν τελικα την JVC ? Χαιρομαι παντως που θα αποκτησεις τον ΝΧ9.Κανε λιγο υπομονη ,νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.Το μηχανημα το ειδα στην εκθεση,μου αρεσε,αλλα μου φανηκε λιγο υπερεκτιμημενο.Το ζαχαρωνω και εγω,αλλα αν δεν δω ΝΧ9 κανονικης παραγωγης να παιζει,δεν.... Φανταζει δυσκολο,γιατι ποιος dealer εδω θα παρει για demo ενα τοσο ακριβο μηχανημα....Αντε να τον παρεις εσυ με το καλο,να μας δωσεις και μας εντυπωσεις.
Φυσικά την εκθέτουν Κώστα. Κι όχι μόνο αυτό. Την ζημιώνουν. Στην ουσία έχασαν την καλύτερη καταναλωτική περίοδο του έτους (Χριστούγεννα). Διαβάζω δεξια κι αριστερά ότι θα δώσουν λεπτομέρειες τέλος Γενάρη κι ότι θα κυκλοφορήσουν Μάρτιο. ΑΣΤΕΙΑ πράγματα. Ειδικά όταν τα τελευταία 3 χρόνια κυκλοφορούν eshift μηχανάκια κι ο βασικός ανταγωνιστής τους native 4k.
Αν επιβεβαιώσω τα παραπάνω ακυρώνω άμεσα. Τα ξαναλέμε το Σεπτέμβρη που θα είναι πιο έτοιμοι και θα μας δείξουν τα νέα μοντέλα.
Πλάκα πλάκα η φετινή σειρά θα έχει την πιο σύντομη ζωή στην ιστορία των προβολέων. 6-7 μήνες.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top