Τι ηχεία και ενισχυτικά έχουμε;

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Φωτογραφιων συνεχεια....Εδω φαινονται τα δυο παλαια κομματια onkyo 8130 που παιζει τα πισω προσωρινα ,και το pioneer 636 ,το οποιο αραια παιζει τον ρολο του cd player.
 

Attachments



BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Αναβαθμισεων συνεχεια
Ενισχυτης------- ASR EMITTER 1 BLUE VERSION
Dac Rockna Wavedream Signature with Rd-0 27 bit,new mondules May 2018---(επαιξε στο μοναχο με τα ηχεια του Προεστακη ΑΝΙΜΑ-------Ενισχυτες της Τραφοματικ και καλωδια Σκογκαρντ),με εξαιρετικα σχολια
AUDIO RLAYER---------AURENDER N100H(2 TERRA)
Tranport-------Panasonic Dmp-Bd-900 4k uhd bluray
Πολυμπιζο--------Vibex 6 Rodium
Ηχεια Atc-50 SL(νεο τουιτερ και μιντρειντζ--νεο κροσοβερ με πυκνωτες Μουντορφ σιλβερ γκολντ) και εσωτερικη καλωδιωση Transparent
Ξεχωριστικη γραμμη ρευματος και ασφαλεια απο τον πινακα
Καλωδια ρευματος --------------Signalprogects Hydra
Καλωδια ηχειων και ιντερκονεκτ--------Signalprogects Lynx
Bass traps from Vicoustic

Spfif Cris Samovigo Veloce
Hdmi-i2S----Rockna
Διαμορφωση χωρου ακροασης,ηχητικη περιποιηση και μετρησεις απο Χαρι Τσακιρη
Rd 60 (0.4--0.2)
Ευχαριστω τον Νικο Κορακακη,Χαρι Τσακιρη, Αλεξανδρο Ηλιαδη, τον Θεμι Ζαφειροπουλο και τον Νiκο Μαρματσουρη για την συμβολη τους,σε αυτη την προσπαθεια
Το συστημα εικονας ειναι ξεχωριστο.με 5,1,2 atmos,500 watt,απο την LG,wITH oled 55B7V-Z Dolby vision,hdr 10,HLG,και ηχομπαρα SJ-9,Dune hd 4k media player,Panasonic 4k uhd ub900,με Fiber 50 cosmote streaming και ethernet isolator Baaske Mi-1005,και καλωδια cat 7,Netflix 4k
Kαλιμπραρισμα τηλεορασης και πλειερς απο Μανωλη Καστρουνη
Η τελικη διαμορφωση του χωρου μετα απο την ακουστικη και αισθητικη βελτιωση του




Πειραματισμων συνεχεια
Usb receivers From Amtel and XMOS XU-208 to i2S


http://audiobyte.net/products/hydra-z
http://www.ideonaudio.com/index.php/pro ... enaissance
https://www.diyinhk.com/shop/audio-kits ... 15ax2.html
https://www.magnahifi.com/en/webshop/pr ... dge-dsd512
Οι λοιπες φωτο απο τις δοκιμες
IMG_0039.JPG IMG_0040.JPG IMG_0041.JPG
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Να σας παρουσιασω με τη σειρα μου το δικο μου συστημα:

Πηγη: NAS - QNAP 531P 6TB * 2, Laptop MSI i7 με foobar

DAC: T+A DAC 8 DSD

Ηχεια: KS Digital C88 Coaxial
Πες μου (με πμ) για το ντακ σε παρακαλω
 



Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Βαράει καλά το εργαλείο;
Σαμπ δεν του'δωσες;
Σε τι χώρο είναι και σε τι απόσταση ακρόασης παίζει;

Βαραει και μαλιστα πολυ καλα! Σε σχεση με το προηγουμενο συστημα που εχω (παροπλισμενο).

Σαμπ, οχι, δεν μου ειχε περασει καν απο το μυαλο. Τωρα με σας εδω εχω γουρλωσει τα ματια απο το διαβασμα! ;) :gamer:

Και τωρα παμε στα ωραια πουθαμουταχωσεις! (σε παρακουλουθω, μη νομιζεις)

Χωρος...

Σαλονι 8,40 * 6,70 * 2,80 με ανοιγμα σε κουζινα 3 * 4,50, συνολο 70 τμ.

Τα ηχεια τοποθετημενα στη μεγαλη διασταση, ισοπλευρο 3,60 (τα τουιτερ) και 1,10 τα κεντρα απο τα πισω συρομενα κουφωματα.

Ταβανι (ολο το σπιτι) με επενδυση γυψοσανιδας (οχι τρυπιας-ακουστικης) και απο μεσα πετροβαμβακας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
Βαραει και μαλιστα πολυ καλα!
Ήμουν βέβαιος! Ωραίο ζώο πήρες.

Θέλεις για αρχή 2 σαμπ. Βαρβάτα. Είναι μεγάλος ο χώρος, έχεις σίγουρα σημαντικά κενά στις χαμηλές συχνότητες, θα το χαρείς πολύ όταν γεμίσει...

Τα σαμπ θα πρέπει να μπορούν να βγάλουν Μαξ εσπιέλ καμία 15-αριά ντιμπί πάνω από τα ζώα που πήρες, ειδάλλως δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν μέχρι τέλους τα ομοαξονικά σου..

Το προηγούμενο σύστημα, το παροπλισμένο που λες, τι ήταν;
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Ήμουν βέβαιος! Ωραίο ζώο πήρες.

Θέλεις για αρχή 2 σαμπ. Βαρβάτα. Είναι μεγάλος ο χώρος, έχεις σίγουρα σημαντικά κενά στις χαμηλές συχνότητες, θα το χαρείς πολύ όταν γεμίσει...

Τα σαμπ θα πρέπει να μπορούν να βγάλουν Μαξ εσπιέλ καμία 15-αριά ντιμπί πάνω από τα ζώα που πήρες, ειδάλλως δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν μέχρι τέλους τα ομοαξονικά σου..

Το προηγούμενο σύστημα, το παροπλισμένο που λες, τι ήταν;

Αρα προτεινεις σαμπ με 130 ντιμπι spl.o_O

Βασικα σκεφτομουν μηπως τα ρευστοποιησω και παρω τα S3H....:p

Το προηγουμενο συστημα (βλεπω γελια):D ειναι ενας ολοκληρωμενος DENON PMA 1080R, ηχεια B&W DM 640i, 4ωμα και ντακ Benchmark DAC1 Pre. To Benchmark το κραταω στο υπαρχον συστημα για λογους συγκρισης με το Τ+Α καθως επισης και για ακροαση με ακουστικα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θέλεις για αρχή 2 σαμπ
Αναγκαστικά, έχει βγει νόμος που απαγορεύει την πώληση και χρήση ενός μόνο σαμπ. (Επιτρέπεται κατ´ εξαίρεση η πώληση ενός, μόνο σε ήδη κατόχους ενός τουλάχιστον σαμπ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
Και τα s3h να πάρεις, το πρόβλημα των χαμηλών παραμένει.

Με δγιό εφτάργια μιντγούφερ, μη περιμένεις σε τέτοιο χώρο 25 και 30 κύκλους σε προβλεπόμενη στάθμη, είναι αδύνατο..

Σαμπ.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Και τα s3h να πάρεις, το πρόβλημα των χαμηλών παραμένει.

Με δγιό εφτάργια μιντγούφερ, μη περιμένεις σε τέτοιο χώρο 25 και 30 κύκλους σε προβλεπόμενη στάθμη, είναι αδύνατο..

Σαμπ.

Βασικα ψαχνομαι να φτιαξω ολιγον το χωρο. Ηρθε ο zakman απο εδω, μετρησε, ξαναμετρησε, καλιμπραρισε, εστησε, ησυχασε το συστημα κι εκανε τις προτασεις του, πολυ στοχευμενες.

Μπαινοντας εδω μεσα διαβασα πολλα για απορροφηση - διαχυση και δυσκολευομαι να καταληξω καπου.

Ειναι σαλονι, οπερ σημαινει πως θα μπουν :errwhat:το πολυ 8 κομματια 60 * 60 εκ. καποιου υλικου σε σημεια πισω απο τη θεση ακροασης.

Μετα απο αυτα, βλεπουμε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Βασικα ψαχνομαι να φτιαξω ολιγον το χωρο. Ηρθε ο zakman απο εδω, μετρησε, ξαναμετρησε, καλιμπραρισε, εστησε, ησυχασε το συστημα κι εκανε τις προτασεις του, πολυ στοχευμενες.

Μπαινοντας εδω μεσα διαβασα πολλα για απορροφηση - διαχυση και δυσκολευομαι να καταληξω καπου.

Ειναι σαλονι, οπερ σημαινει πως θα μπουν :errwhat:το πολυ 8 κομματια 60 * 60 εκ. καποιου υλικου σε σημεια πισω απο τη θεση ακροασης.

Μετα απο αυτα, βλεπουμε.
Πάντως, το ότι είναι σαλόνι δεν θα πρέπει (σε λογικά επίπεδα) να σε (σας) ανησυχεί. Υπάρχουν πολύ καλαίσθητες υλοποιήσεις προϊόντων ακουστικής φροντίδας χώρων, οι οποίες άνετα θα έμπαιναν σε σαλόνι χωρίς να χαλάνε την όποια αισθητική του σαλονιού.
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Πάντως, το ότι είναι σαλόνι δεν θα πρέπει (σε λογικά επίπεδα) να σε (σας) ανησυχεί. Υπάρχουν πολύ καλαίσθητες υλοποιήσεις προϊόντων ακουστικής φροντίδας χώρων, οι οποίες άνετα θα έμπαιναν σε σαλόνι χωρίς να χαλάνε την όποια αισθητική του σαλονιού.

Εχω δει GIK, Vicoustic, Artnovion μεχρι τωρα. Αν εχεις να προτεινεις κατι, ευπροσδεκτο!

Τα γκικ τα εχω απορριψει γιατι μυριζουν (τσεκαρισμενο). Ειμαστε καπνιστες (ακομα) εγω και η γυναικα, αλλα επισης σαλονι με κουζινα ειναι μαζι, ο πετροβαμβακας κραταει μυρωδιες.

Φαντασου να φτιαχνει η γυναικα σπανακοπιτα και να ρουφαει το γκικ :gotcha::gotcha:

Για τα βικουστικ διαβαζω διαφορα, δεν ξερω τι σοι δουλεια κανουν.

Τα αρτνοβιον, χμ, ειδα τιμες για διαχυση, πανε θεο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το Gik ξε-μυρίζει σύντομα. Βαλτα μια βδομάδα στο μπαλκόνι. Τα vicoustic δεν μυρίζουν.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top