Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Κέφαλε, εγώ αφού έστησαν τα 7 ηχεία κάτω, τώρα για πες, τα 4 ηχεία οροφής που θα βάλω, λες να τα στήσω κατά όρο; Όχι άτμος; Δηλαδή τι διαφορά έχει στο στήσιμο;

Να μη βάλω 6 οροφής, υπερβολή, ε; 4 αρκούν νομίζω..

Λέω να βάλω 4 τεμάχια 310. Ίδια.

Μου βγαίνουν μια χαρά οι αποστάσεις, όμοιες με την 7-άδα, όλα στα 2,2μ από το κεφάλι μου.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ο Ζαπ θα σου πει ακριβως....ειναι ανοιχτομυαλος

και φυσικα να βαλεις τα ιδια πανω, μην μου το κανεις οπως αλλοι !!
.....καποιοι δικαιολογουνται φυσικα, εσυ οχι...
εβαλες που εβαλες το κεντρικο χαμηλα μην κανεις κιαλλη μ@λ@κια
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Συνδέθηκε ο προβολέας, πέρασε (με ατσαλίνα) το 15-μετρο HDMI από το λούκι του ταβανιού, μαζί με 2 καλώδια ηχείων για τα πίσω ηχεια, και με καλώδιο για το πίσω σαμπ.
Συνδέθηκαν όλα και στο ρεύμα, έτοιμα για χρήση.
Ο προβολέας δουλεύει κανονικά με το καλώδιο, έγινε δοκιμή με το Nvidia shield:


IMG_20190105_224503.jpg


Αυτή λοιπόν είναι η πίσω πλευρά του δωματίου, με τα 7" Adam για την ώρα σε θέση μαχης: (θέλει λίγο συμμάζεμα το καλωδιομάνι)

IMG_20190106_192940.jpg


Μπροστά έφυγε το έπιπλο, για να κάνει χώρο πίσω από τα κυρίως ηχεία για να μπουν τα νέα σαμπ:

IMG_20190106_193011.jpg


Τα ηχεία είναι όλα συνδεδεμένα, μπήκαν καλώδια, κολληθηκαν βύσματα, έγινε δουλειά, όλα στην μπριζα, ετοιμοπόλεμα.

Συνδεθηκαν και τα μάγκνεπαν, μπήκαν οι ενκόρ στη θέση τους, λείπει καλώδιο σύνδεσης των ενκόρ με τη μέτρικ...

Η οθόνη κατέβηκε λίγο πιο κάτω, ξεκινάει εικόνα στους 70 πόντους ακριβώς. Ίσως με παίρνει να την κατεβάσω λίγο ακόμα...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
και φυσικα να βαλεις τα ιδια πανω, μην μου το κανεις οπως αλλοι !!
.....καποιοι δικαιολογουνται φυσικα, εσυ οχι...
εβαλες που εβαλες το κεντρικο χαμηλα μην κανεις κιαλλη μ@λ@κια
Και που θες να το βάλω το κεντρικό βρε τρελοκομείο; Στη μέση της οθόνης; :lol::lol::lol::lol::lol:

Βέβαια θα είναι λίγο πάνω από τους υπότιτλους, αυτούς θα τους διαβάζω! :lol::lol::lol::lol:

ο Ζαπ θα σου πει ακριβως....ειναι ανοιχτομυαλος
Εγώ εσένα ρώτησα! Μη μου τη σκαπουλάρεις, απάντα!
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Λεπτομέρεια: στο πολύμπριζο κάτω από την οθόνη, καλύφθηκε το κόκκινο λαμπάκι του φωτιζόμενου διακόπτη! :o:D:D:D

(Μπήκε μαύρο πολύμπριζο, να μη τραβάει το μάτι το λευκό..)

Το καλώδιο για το πίσω σαμπ είναι AES EBU της belden, το γνωστό 1696Α. 8-)

Αναμένεται το κατάλληλο φιούζιον.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. ;)

Όμοιο θα πάει και στο χρέπι (δεν πρόλαβα..). Θα δει AES EBU το χρέπι, θα λυποθυμησει από τη συγκίνηση! :p
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εσυ την σκαπουλαρεις οχι εγω .......;)

δικαιολογιες οθονης δεν υπαρχουν....τοσα παιρνεις, επρεπε να την δωσεις(σουπερ οθονη ειναι και θα την εδινες ευκολα) και να παρεις μια που να κανεις σωστη δουλεια....το κυριοτερο καναλι τοχεις υποβαθμιζμενο....ουτε μουσικη θακους σωστα ουτε ταινιες...
Τι συστημα πολεμας να φτιαξεις με τοση ακριβεια και με κεντρικο στο πατωμα !!!! :p:D

οταν παρεις av θα σου πω, τοτε να στησεις τα υψους ...;)
 



Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Καλά που χιόνισε και αποκλείστηκες και έκανες δουλειά. :gamer:
Τελείωνε λέμεεεεε , 700+ ποσταρίσματα , έτσι που πας θα τα χιλιάσεις :roflmao::roflmao::drinks::p

Ωραίος.

Υ. Γ. Αν δεν κρύψεις τα καλώδια, θα ρθω με το κοφτάκι :p:lol:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
εσυ την σκαπουλαρεις οχι εγω .......;)

δικαιολογιες οθονης δεν υπαρχουν....τοσα παιρνεις, επρεπε να την δωσεις(σουπερ οθονη ειναι και θα την εδινες ευκολα) και να παρεις μια που να κανεις σωστη δουλεια....το κυριοτερο καναλι τοχεις υποβαθμιζμενο....ουτε μουσικη θακους σωστα ουτε ταινιες...
Τι συστημα πολεμας να φτιαξεις με τοση ακριβεια και με κεντρικο στο πατωμα !!!! :p:D

οταν παρεις av θα σου πω, τοτε να στησεις τα υψους ...;)
Δεν είναι έτσι..

Άντε να στο αναλύσω:

Η Στιούαρτ είναι οθονάρα, και δε τη σκοτώνεις, και ο κόσμος δε βλέπω να έχει να δώσει λεφτά για να πάρει Στιούαρτ..
Νομίζω δε πουλιέται με τίποτα, μόνο σκοτώνεται, και δεν προτίθεμαι..

Ταυτόχρονα, η σκέψη της ηχοπερατής μου πέρασε, αλλά βλέποντας τις αποστάσεις, μου έφυγε! :D

Διότι αν πάει μπροστά από το κεντρικό, θα είναι στα 2,1μ απόσταση, που δε παίζει, είναι πολύ κοντά για οθόνη, τώρα είναι στα 2,95μ, σχεδόν 3μ.

Πιο πίσω δε πάει αυτό το ηχείο, είναι λαθος απόσταση ακρόασης (τώρα είναι 2,15μ και νομίζω το τερμάτισα).

Δηλαδή, ο μόνος τρόπος να μπει ηχοπερατή, είναι να παρθεί μεγαλύτερο κεντρικό (420) και να μπει η οθόνη μπροστά από το κεντρικό το οποίο τότε θα έχει βάθος 45cm, άρα η οθόνη πάει μαξ στα 2,5 μέτρα, κοντά πάλι, αλλά καλύτερα από τα 2μ, έτσι μόνο παλεύεται, με άλλο κεντρικό ώστε να είναι στα 2,55 μέτρα απόσταση ακρόασης, που δεν μπαίνουν τα 310.

Τώρα όλα τα 7 ηχεία, γύρω γύρω, απέχουν ακριβώς 2,15μ από το κεφάλι μου. Τα πλαϊνά δε παν πιο πίσω, τερμάτισαν, είναι ηχομονώσεις και τοίχος, τέλος δωματίου.

Δηλαδή, για ηχοπερατή θέλει πιο μεγάλο δωμάτιο, υπολογίζω μίνιμουμ τα 50τμ, και πιο μεγάλα ηχεία, οχι με 8", αλλά με 10". Τώρα είμαι στα 34τμ. Σεμνά..8-)

Με 8" που η απόσταση ακρόασης δε πρέπει να φτάσει τα 2,5μ (ιδανικό σενάριο εκτιμώ τα 2μ) δεν παίζει η οθόνη να είναι μπροστά από το ηχείο.

Τα έχω υπολογίσει όλα. Μη νομίζεις... ;)

Τώρα για av, το επικρατέστερο σενάριο είναι το ακριβό. Ναι, καλά κατάλαβες. Αυτό. 8-)
 
Last edited by a moderator:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Είναι υποδεέστερο το ντιράκ σε σχέση με του τρίνοβ τη δουλειά. ;)

Παρόλα αυτά, ως επιλογή την έχω κι αυτή, είναι υπό σκέψη, αναλόγως των τελικών κοστολογίων..

Τα 8 κανάλια από 1 rg45 με αγχώνουν λίγο, θα προτιμούσα db25..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Είναι υποδεέστερο το ντιράκ σε σχέση με του τρίνοβ τη δουλειά. ;)

Παρόλα αυτά, ως επιλογή την έχω κι αυτή, είναι υπό σκέψη, αναλόγως των τελικών κοστολογίων..

Τα 8 κανάλια από 1 rg45 με αγχώνουν λίγο, θα προτιμούσα db25..
σε τεστ στο avforum που είχα δει δεν θα έλεγα ότι δικαιολογούσε τα λεφτά του η trinnov σε σχέση με το dirac...στα ίδια πατούσαν ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
και δεν μου λες....
καμμια πενια ερειξες ?
No. :p

Δεν έχω στήσει τη μέτρικ ακόμα. :D
Θέλει να φτιάξω και νέο ρούτινγκ, χρειάζεται να στήσω το Μακ μίνι, και το πισί, χαμός...

Θέλω κι άλλα καλώδια εν τω μεταξύ, να περάσω για σαμπ και το πλαϊνό αριστερό ηχείο, όπως και για τους ενκόρ, μου τελείωσε.. να απλώσω και για τα άτμος θέλει, μια γύρα στη γυψοσανίδα πάνω. Άλλη μια κουλούρα μογκάμι και κλείσαμε.

Δε ξανασυνδέω το behringer, βαριέμαι τα βάλε βγάλε...

Πιθανώς αύριο να προλάβω. ;)
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top