Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear








costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πάμε σε μερικά "τυχαία", ή όχι και τόσο τυχαία νούμερα, που μετρώ. ;)

Το ηχείο, κατά τον κατασκευαστή, δεν πρέπει να τοποθετηθεί σε απόσταση από τον πίσω τοίχο μεταξύ του εύρους 80-100cm. Δεν είναι τυχαία τα νούμερα. Οπότε, οι επιλογές έγιναν μικτά, ώστε να μη πέφτει σε αυτό το εύρος κανένα, σχηματίζοντας τον κύκλο ακρόασης.

IMG_20181215_235435.jpg


Το ύψος του δωματίου είναι (ακριβώς) 2,9μ.

Το ύψος του ακουστικού κέντρου του γούφερ (που για λόγους απλοποίησης ας πούμε ότι συμπίπτει με το ακουστικό κέντρο του ηχείου - 1,2cm διαφέρει, σιγά τα ωά), όπως μπήκε στη βάση χωρίς "πολλά πολλά", είναι 1,08μ, και απόσταση από το ταβάνι 1,82μ. Τυχαίο; Δε νομίζω..

Η βάση (θυμίζω) έχει κάποιων εκατοστών δυνατότητα ρύθμισης, βιδώνοντας τις ακίδες που ακουμπάνε στο δάπεδο.

Λόγος αποστάσεων από πάτωμα και ταβάνι:
1,82:1,08=1,685

Λεπτομέρειες:
Αν σηκώσω 2,5cm το ηχείο, θα πάει στα 110,5cm από δάπεδο, και 179,5 από ταβάνι.
Λόγος αποστάσεων 1,625.

Τα πλαϊνά ηχεία, απέχουν 66,5cm από τον πίσω τοίχο.
Λόγος αποστάσεων 108:66,5=1,624
Στο 66,46 από τον πίσω τοίχο, βγαίνει 1,625 ακριβώς, αλλά στο 110,5 που λέμε να πάει από το δάπεδο, θέλει 68cm, άρα εκεί θα πάει.

Τα εμπρός ηχεία, απέχουν 180 από τον πλαϊνό τοίχο, και 110 από τον πίσω. 180:110=1,636.
Για να πάει 1,625, θα μετακινηθεί 0,77cm εμπρός.
Είπαμε, σημασία στη λεπτομέρεια.
Τα "χοντρά", προφανώς έχουν γίνει.;)

Το κεντρικό από τον πίσω τοίχο 72cm, και από το πάτωμα 64. Λόγος 1,125, έρχεται ίσως στο 1,14 κατά Sepmeyer (i). Θα παίξω αναλόγως και του κέντρου της θέσης ακρόασης, όπως θα βγει από τα υπόλοιπα ηχεία.

Άλλοι παίζουν με καλώδια, άλλοι με αποστάσεις, ένα παιχνίδι είναι, διάλεξε πως θα παίξεις! 8-)



ΥΓ. Το 2,90 του ύψους του δωματίου, είναι η μία "κρυφή" διάσταση της γυψοσανίδας του ταβανιού. Εν ολίγοις, ένας συνηχητής μήκους 3,6μ συντονισμένου εύρους στο ύψος του δωματίου. Έτσι παλεύεται το θηρίο. :sneaky:
Το δε ύψος των ξύλινων υποστρωμάτων των πλαϊνών διαχυτών, όπως και του κεντρικού, είναι 1,5μ. Δηλαδή χονδρικά το μισό του ύψους του ταβανιού (2,95 στον προηγούμενο χώρο). Τυχαίο; :o:tongue:
 
Last edited:




Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Φαίνονται τα χάλια στο σπέκτρογκραμ. ;)
Ναι. 60 και 120. Θα ήθελες λίγο περισσότερη απορρόφηση σε αυτές τις συχνότητες;

58 και 116 μου βγάζει εμένα με 2,94, αλλά να σου πω την αλήθεια, το 58 δεν με χαλάει και πολύ, ενισχύει τα μικρά ηχεία μου.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ναι. 60 και 120. Θα ήθελες λίγο περισσότερη απορρόφηση σε αυτές τις συχνότητες;

58 και 116 μου βγάζει εμένα με 2,94, αλλά να σου πω την αλήθεια, το 58 δεν με χαλάει και πολύ, ενισχύει τα μικρά ηχεία μου.
και το 116 ενισχυει τη μποτα; ;) Φυσικο eq λεμε.:o:p:p
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Το 116 όπως θα ξέρεις, ως αρμονική είναι σε πολύ χαμηλότερη τόνωση.
Αλλά τί σου είπα τώρα... Αρμονική του Room mode του πατώματος-ταβανιού!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Η γυψοσανιδα ειναι καρφωμενη πανω σε κατι τετοιο η απλα χυμα;
https://antivibration-systems.com/el/νέες-αντικραδασμικές-βάσεις-vibro/
Χύμα.
Προφανώς θα ήταν καλύτερα με τις βάσεις που λες.
Ναι. 60 και 120. Θα ήθελες λίγο περισσότερη απορρόφηση σε αυτές τις συχνότητες;
Μπα, μου φτάνει η απόσβεση που υπάρχει, είναι εντελώς εντός προδιαγραφών, by the book:



Λίγη ισοσταθμιση θέλει όπως το βλέπεις, να κοκκινίζει στο 80-100 και στο 40-50, να ανέβει η ενέργεια σε αυτά τα σημεία, και μετά σβήνει απολύτως άριστα στα 0.3 sec, ίσα που αγγίζει τα 0,4 στους 60. Απολύτως by the book, δε χρειάζεται τίποτα.

Εκτιμώ ότι με τα υπόλοιπα σαμπ θα γεμίσει το κενό και δε θα χρειαστεί ισοσταθμιση.

Σε ένα άδειο δωμάτιο, μόνο με 3 πολυθρόνες στο κέντρο, βλέπεις αυτούς τους ρυθμούς απόσβεσης.
Προφανώς φτάνουν οι διατάξεις που έφτιαξα. ;)

Θυμίζω ότι μιλάμε για εντελώς άδειο δωμάτιο. Ούτε κουρτίνες, ούτε καναπέδες, ούτε βιβλιοθήκες, ούτε έπιπλα, τίποτα. 3 καρέκλες στο κέντρο με μια λεπτή μοκέτα για την εικόνα, και μέτρηση. Άντε γειά.

Προφανώς θα μπουν και έπιπλα, και CD-θήκες, και διάφορα. Δε θα παραμείνει "άδειο". Το "άδειο" να μετράει "έτσι", είναι φάκιν ανμπιλίβαμπλι πέρφεκτ. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δηλαδή, για να καταλάβω καλά, δεν μας χαλάει το κόκκινο στους 80 και 120, γιατί είναι εντός προδιαγραφών και δεν θέλουμε να το κατεβάσουμε, αλλά θέλουμε να γεμίσουμε τα κενά στους 80-100 και στους 40-50 γιατί από το διάγραμμα καταλαβαίνουμε ότι εκεί έχουμε ακυρώσεις;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δηλαδή, για να καταλάβω καλά, δεν μας χαλάει το κόκκινο στους 80 και 120, γιατί είναι εντός προδιαγραφών και δεν θέλουμε να το κατεβάσουμε, αλλά θέλουμε να γεμίσουμε τα κενά στους 80-100 και στους 40-50 γιατί από το διάγραμμα καταλαβαίνουμε ότι εκεί έχουμε ακυρώσεις;
Περίπου.
Θέλουμε παντού μπόλικη ενέργεια (κόκκινα στη βάση) και γρήγορο ομαλό σβήσιμο.

Τα Ρουμ γκεινς και τα πολλαπλά σαμπ, όπως και η τοποθέτηση για να μοιράζονται στο φάσμα οι γκρίνιες, αυτά έχουν ως στόχο.
Ενέργεια παντού, με σωστό σβήσιμο.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Περίπου.
Θέλουμε παντού μπόλικη ενέργεια (κόκκινα στη βάση) και γρήγορο ομαλό σβήσιμο.

Τα Ρουμ γκεινς και τα πολλαπλά σαμπ, όπως και η τοποθέτηση για να μοιράζονται στο φάσμα οι γκρίνιες, αυτά έχουν ως στόχο.
Ενέργεια παντού, με σωστό σβήσιμο.
Εντάξει, ΤΕΡΑΣΤΙΟ σχολείο... Έχεις κάνει φανταστική δουλειά, καλές ακροάσεις!! :drinks:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top