Ποιο SUBWOOFER ποσα και πως.....

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Ποιος προενισχυτης?
Αν μιλαμε για απλο δικαναλο, τοτε απο της pre out δινει full-range σημα.
Ετσι θα παει στον Κραουν...........απο την ιδια ? θα δωσεις και στο σαμπ?
Αν ναι ..........τοτε το ιδιο θα παει και στο σαμπ, αρα πρεπει να μπλεξεις το κρος του σαμπ.
Αν θες να κροσαρεις τα κυριως ηχεια, (hi-pass) δεν γινεται με απλο δικαναλο προ.
Απλος παλιος προενισχυτης. Εχει 2 εξοδους preout (2 ζευγη rca). Η μια εξοδος στελνει στον crown,η αλλη στο sub. Αρα ετσι δεν παιζει καθολου κροσαρισμα. Σωστα;
 

A

AKARL

Guest
Απλος παλιος προενισχυτης. Εχει 2 εξοδους preout (2 ζευγη rca). Η μια εξοδος στελνει στον crown,η αλλη στο sub. Αρα ετσι δεν παιζει καθολου κροσαρισμα. Σωστα;
Λάθος. Με Κραουνάκη μπορεί να γίνει σωστό κροσσάριζμα. ;)
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το σαμπγούφα σου έχει Λόου παςς φίλτρο και ο Κραουνάκης έχει Χάι παςς φίλτρο. Έτσι απλά. Τι άλλο χρειάζεται;
Χρονική ευθυγράμμιση.Και ιδανικώς η διαχείριση των δύο φίλτρων να γινόταν από κοινό και για τα δύο λογισμικό.
 

A

AKARL

Guest
Χρονική ευθυγράμμιση.Και ιδανικώς η διαχείριση των δύο φίλτρων να γινόταν από κοινό λογισμικό.
Πάρα πολύ σωστά. Σε μη ιδανικές συνθήκες, όμως, μπορεί να επιτευχθεί αξιοπρεπέστατο κροσσάριζμα με κατάλληλη τοποθέτηση του σαμπγούφα και λίγο παιχνίδι με τη φάση του αν αυτή είναι συνεχώς μεταβαλλόμενη. Σε αυτή την περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα απέχει παρασάγγας τόσο από τη διευθέτηση υποβαθυφώνου άνευ κροσσαρίζματος όσο και από τη μη διευθέτηση υποβαθυφώνου. Νομίζω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πάρα πολύ σωστά. Σε μη ιδανικές συνθήκες, όμως, μπορεί να επιτευχθεί αξιοπρεπέστατο κροσσάριζμα με κατάλληλη τοποθέτηση του σαμπγούφα και λίγο παιχνίδι με τη φάση του αν αυτή είναι συνεχώς μεταβαλλόμενη. Σε αυτή την περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα απέχει παρασάγγας τόσο από τη διευθέτηση υποβαθυφώνου άνευ κροσσαρίζματος όσο και από τη μη διευθέτηση υποβαθυφώνου. Νομίζω.
Χρειάζονται περισσότερα του ενός τεμάχια για το παιγνίδι.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Πάρα πολύ σωστά. Σε μη ιδανικές συνθήκες, όμως, μπορεί να επιτευχθεί αξιοπρεπέστατο κροσσάριζμα με κατάλληλη τοποθέτηση του σαμπγούφα και λίγο παιχνίδι με τη φάση του αν αυτή είναι συνεχώς μεταβαλλόμενη. Σε αυτή την περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα απέχει παρασάγγας τόσο από τη διευθέτηση υποβαθυφώνου άνευ κροσσαρίζματος όσο και από τη μη διευθέτηση υποβαθυφώνου. Νομίζω.
Ευχαριστω! Βλεποντας το μανουαλ, χρειαζομαι ενα καλωδιο speakon to single rca, ετσι; Θα φευγει δηλαδη απο τον κραουν και θα πηγαινει στο lfe του sub.Παραλληλα, ο κραουν θα στελνει σημα στο ζευγος ηχειων ως εχει. Αρα αυτη ειναι η βελτιστη λυση, δεδομενου του συμβιβασμου που ανεφερε ο bhutia?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό κάπχοιον μου θυμίζει, κάπχοιον μου θυμίζει... αλλά πχοιόν;

Α, εδά τον θυμήθηκα: τον Αχόρταγο!
Εμένα πάλι μου θυμίζει κάποιον...λαγό που έσειε τη φτέρη.:sneaky:
 

A

AKARL

Guest
Εμένα πάλι μου θυμίζει κάποιον...λαγό που έσειε τη φτέρη.:sneaky:
Μιλώντας για τον Αχόρταγο δεν κσέρω αν κσέρεις ότι πσώνισε και άλλα δγυό τεμάχια...:o:o :D
[DOUBLEPOST=1546984309][/DOUBLEPOST]
Ευχαριστω! Βλεποντας το μανουαλ, χρειαζομαι ενα καλωδιο speakon to single rca, ετσι; Θα φευγει δηλαδη απο τον κραουν και θα πηγαινει στο lfe του sub.Παραλληλα, ο κραουν θα στελνει σημα στο ζευγος ηχειων ως εχει. Αρα αυτη ειναι η βελτιστη λυση, δεδομενου του συμβιβασμου που ανεφερε ο bhutia?
Την απάντηση την έδωσες μόνος σου:

Απλος παλιος προενισχυτης. Εχει 2 εξοδους preout (2 ζευγη rca). Η μια εξοδος στελνει στον crown,η αλλη στο sub.
Σωστά. Ρυθμίζεις το σαμπ να κόβει στα 80 Ηζ (και πάνω) και τον Κραουνάκη να κόβει από τα 80 Ηζ και κάτω.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Ευχαριστω! Βλεποντας το μανουαλ, χρειαζομαι ενα καλωδιο speakon to single rca, ετσι; Θα φευγει δηλαδη απο τον κραουν και θα πηγαινει στο lfe του sub.Παραλληλα, ο κραουν θα στελνει σημα στο ζευγος ηχειων ως εχει. Αρα αυτη ειναι η βελτιστη λυση, δεδομενου του συμβιβασμου που ανεφερε ο bhutia?
Οχι................το speakon ειναι καλωδιο ηχειων, και παει στα ηχεια .
Ειπες οτι ο προ εχει δυο pre-out. Θα φυγουν λοιπον 2 rca και θα πανε ενα στον κραουν και ενα στο σαμπ.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Οχι................το speakon ειναι καλωδιο ηχειων, και παει στα ηχεια .
Ειπες οτι ο προ εχει δυο pre-out. Θα φυγουν λοιπον 2 rca και θα πανε ενα στον κραουν και ενα στο σαμπ.
Thank you! Το διαπιστωσα και απο ακαρλ προηγουμενως!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα έχουμε πει ένα εκατομμυριο φορές, έτσι απλά δε θα παίξει, ψάχνετε για σαμπ των 1000,λες και το πράμα αυτό που θα ακούσετε, θα εξαρτηθεί απο την τιμή του σαμπ...ολα καλά.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Σωστά. Ρυθμίζεις το σαμπ να κόβει στα 80 Ηζ (και πάνω) και τον Κραουνάκη να κόβει από τα 80 Ηζ και κάτω.
E, κάτσε ρε όχι. Πρέπει ή ο Κραουνάκης να κόβει από τα ~100 ή το σαμπ από τα ~60 ή ένας τέτοιος συνδιασμός για να μην κάνει bump το μπάσο στην συγκεκριμένη συχνότητα.

Λάθος?
 

A

AKARL

Guest
E, κάτσε ρε όχι. Πρέπει ή ο Κραουνάκης να κόβει από τα ~100 ή το σαμπ από τα ~60 ή ένας τέτοιος συνδιασμός για να μην κάνει bump το μπάσο στην συγκεκριμένη συχνότητα.

Λάθος?
Αυτό που είπα είναι ένας κανόνας αντίχειρα ώστε να γίνει μνιά κάπχοια αρχή. Οι τελικές ρυθμίσεις εξαρτώνται: από την τάξη του κροσσόβα του σαμπγούφα και του Κραουνάκη, από το που είναι τοποθετημένο το σαμπγούφα, από τις ακουστικές ιδιότητες του χώρου τόσο για το σαμπγούφα όσο και για τσι δορυφόροι. ΑΡΑ: η σωστή και αποτελεζματική ενσωμάτωση σαμπγούφα εντός ενός σετάπ ΔΕΝ μπορεί να γίνει μόνο με τ' αφτχιά μας (όσο χρυσά, πλατινένια ή επιροδιωμένα κι αν είναι αφτά). Χρειάζεται να έρθει ο μάστορης με τα εργαλεία του, τις γνώσεις και την εμπειρία του προκειμένου να λειτουργήσει απολύτως σωστά και αποτελεσματικά το όλο εγχείρημα. Τότε μπορεί να δγιαπιστώσει ο οπχοιοσδήποτε, ιδίοις ωσίν, γιατί τραβούν τα μαλλιά των οι εξ Θεσσαλονίκης ιατροί υπέρ των υποβαθυφώνων (με τα γνωστά αποτελέσματα δια την κώμιν των :gotcha: :p).
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Να ρωτήσω τώρα κάτι ,ως ασχετίδης..
Έστω πως διαθέτω έναν δικάναλο τελικό ,ένα ζεύγος ηχείων και θέλω να ενσωματώσω και ένα σαμπ (καλά μη βαράτε...δύο..). Και έστω επίσης πως διαθέτω έναν ολοκληρωμένο A.V με εξόδους pre out για τα δύο front κανάλια.
Οι δυνατότητες bass management του AV ,επεκτείνονται και στις pre out εξόδους του ή αφορούν μόνο την αυτόνομη λειτουργία του ως ολοκληρωμένου ενισχυτή?
Με άλλα λόγια ,σε ένα τέτοιο σετ απ θα πάρω κροσσαρισμένο σήμα από τα pre outs για να στείλω στον τελικό μου και από εκεί στα ηχεία ,ή αυτό θα είναι εφικτό μόνο αν την οδήγησή τους αναλάβει ο av?
Επαναλαμβάνω πως μιλάω για ολοκληρωμένο av receiver και όχι για av preamplifier.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top