Ποιο SUBWOOFER ποσα και πως.....


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Να μπει στο νομοσχέδιο του @Dimifoot.
Done
[DOUBLEPOST=1547022095][/DOUBLEPOST]
Να ρωτήσω τώρα κάτι ,ως ασχετίδης..
Έστω πως διαθέτω έναν δικάναλο τελικό ,ένα ζεύγος ηχείων και θέλω να ενσωματώσω και ένα σαμπ (καλά μη βαράτε...δύο..). Και έστω επίσης πως διαθέτω έναν ολοκληρωμένο A.V με εξόδους pre out για τα δύο front κανάλια.
Οι δυνατότητες bass management του AV ,επεκτείνονται και στις pre out εξόδους του ή αφορούν μόνο την αυτόνομη λειτουργία του ως ολοκληρωμένου ενισχυτή?
Με άλλα λόγια ,σε ένα τέτοιο σετ απ θα πάρω κροσσαρισμένο σήμα από τα pre outs για να στείλω στον τελικό μου και από εκεί στα ηχεία ,ή αυτό θα είναι εφικτό μόνο αν την οδήγησή τους αναλάβει ο av?
Επαναλαμβάνω πως μιλάω για ολοκληρωμένο av receiver και όχι για av preamplifier.
Ναι
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οι pre out είναι παράλληλα με την προενίσχυση του ολοκληρωμένου όπου και γίνεται η επεξεργασία φυσικά. Εάν συνδέσεις και αυτές θα δεις ότι έχει και από εκεί ήχο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οι pre out είναι παράλληλα με την προενίσχυση του ολοκληρωμένου όπου και γίνεται η επεξεργασία φυσικά. Εάν συνδέσεις και αυτές θα δεις ότι έχει και από εκεί ήχο.
Συνεπώς ,η επιλογή ενός αξιοπρεπούς παλαιότερου avr ,από αυτούς που κάποτε βρίσκονταν στα πάνω ράφια των εταιρειών ,αλλά τώρα πωλούνται ως μτχ με κανένα διακοσάρι γιατί δεν διαθέτουν τα σύγχρονα καλούδια (atmos ,auro) ,θα ήταν για εσάς μια καλή λύση για κάποιον που θέλει να ενσωματώσει σαμπ σε 2.1 (2.2...γαμώτο...2.2 :D) σετ απ με χρήση τελικού για τα ηχεία ,χωρίς να διαθέσει πολλά λεφτά για το κομάτι της προενίσχυσης?

Ή η χρήση κάτι τέτοιου ανάμεσα στον ήδη υπάρχοντα προενισχυτή και τον τελικό ,θα ήταν καλύτερη επιλογή?
Πάντα με την προϋπόθεση το κόστος να μη φύγει πάνω από τα πχ 200€.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εγώ τι έχω; :D το μίνι θέλει το μάστορα του, καλό είναι να αγοραστεί η HD έκδοση για επαρκή οδήγηση συν το μάστορα να στο σεταρει αλλά είναι η καλύτερη λύση.
Ο παλαιότερος av θα στο κόψει, ευθυγράμμισει, αυτόματα συν οποία ισοστάθμιση δορυφόρων είναι ικανός.. αλλά μέχρι εκει.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ τι έχω; :D το μίνι θέλει το μάστορα του, καλό είναι να αγοραστεί η HD έκδοση για επαρκή οδήγηση συν το μάστορα να στο σεταρει αλλά είναι η καλύτερη λύση.
Στο hd βλέπω και ir remote control. Λειτουργεί και απευθείας ως προενισχυτής και αν ναι το έχεις δοκιμάσει έτσι?
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Στο hd βλέπω και ir remote control. Λειτουργεί και απευθείας ως προενισχυτής και αν ναι το έχεις δοκιμάσει έτσι?
Ναι, ρώτα τα πρώην ηχειάκια σου τι ωραία πέρασαν !!
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top