Tannoy Reveal 802 για Πικαπ , οικιακή χρήση

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά . Είμαι νέος στο φόρουμ και προσπαθώ να στήσω το πρώτο μου ηχοσύστημα για οικιακή χρήση και μόνο για πικαπ. Έχω ένα πικαπ Thorens και ο χώρος περίπου 30 μέτρα (σαλόνι). Αρχικά σκέφτηκα Μέτα από αναγνώσεις σε φόρουμ το συνδυασμό Onkyo a 9010 και τα monitor audio bronze 2 . Μπορώ όμως να χρησιμοποιήσω με μια καλή προενίσχυση στο πικαπ ταTannoy 802;έχει δοκιμάσει κάποιος τη χρήση ενεργών monitor ηχείων με πικαπ στο σπίτι ;
Ευρώ άριστα
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...Μπορώ όμως να χρησιμοποιήσω με μια καλή προενίσχυση στο πικαπ ταTannoy 802;έχει δοκιμάσει κάποιος τη χρήση ενεργών monitor ηχείων με πικαπ στο σπίτι...
Το έχω κάνει με δύο διαφορετικά ενεργά, από τη στιγμή που τα ηχεία έχουν volume control δοκίμασε το. Αρχίζεις με τέρμα κάτω το volume και ανεβάζεις. Το Trichord Dino που έχω παρότι χρησιμοποιώ χαμηλοέξοδη MC κεφαλή οδηγεί στις ίδιες στάθμες πάνω κάτω με το CDP.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Το έχω κάνει με δύο διαφορετικά ενεργά, από τη στιγμή που τα ηχεία έχουν volume control δοκίμασε το. Αρχίζεις με τέρμα κάτω το volume και ανεβάζεις. Το Trichord Dino που έχω παρότι χρησιμοποιώ χαμηλοέξοδη MC κεφαλή οδηγεί στις ίδιες στάθμες πάνω κάτω με το CDP.
ευχαριστω πολυ!
ειναι ικανοποιητικό το ηχητικό αποτέλεσμα ή αυτού του είδους τα ηχεία, <<δεν κανουν>> για τετοια χρηση ;
 


Μηνύματα
6
Reaction score
1
οποιαδηποτε δοκιμη παιδια θα κοστισει δυστυχως.Στη Θεσσαλονικη δε ξερω κανενα μερος που μπορω να ακουσω τις δυο αυτες επιλογες που εχω στο μυαλο μου. Γι αυτο το λογο διαβαζω κριτικες και ρωταω τη γνωμη σας .
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Στο διαδίκτυο έχω βρει καλές κριτικές για τα ηχεία αυτά, ψάξε κι εσύ λίγο...
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
οποιαδηποτε δοκιμη παιδια θα κοστισει δυστυχως.Στη Θεσσαλονικη δε ξερω κανενα μερος που μπορω να ακουσω τις δυο αυτες επιλογες που εχω στο μυαλο μου. Γι αυτο το λογο διαβαζω κριτικες και ρωταω τη γνωμη σας .
Βάση της ιστορίας της Tannoy και των αρκετών ηχείων τους που έχω ακούσει δε νομίζω να είναι κακό αλλά είναι εισαγωγικό μοντέλο. Μπορείς να αγοράσεις από μαγαζί που δέχεται επιστροφή αλλά θα πληρώσεις τα ταχυδρομικά να το στείλεις πίσω. Ποια είναι η δεύτερη επιλογή?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δες κι αυτά . Η διαφορά στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλη όσο αρχικά φαίνεται διότι γλιτώνεις τους προενισχυτές, όλα είναι ενσωματωμένα στο ηχείο.

Και το tannoy (ή όποιο άλλο ενεργό ηχείο) θα παίξει με προενισχυτή. Οι επιλογές σου είναι πολλές.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Βάση της ιστορίας της Tannoy και των αρκετών ηχείων τους που έχω ακούσει δε νομίζω να είναι κακό αλλά είναι εισαγωγικό μοντέλο. Μπορείς να αγοράσεις από μαγαζί που δέχεται επιστροφή αλλά θα πληρώσεις τα ταχυδρομικά να το στείλεις πίσω. Ποια είναι η δεύτερη επιλογή?
motiror audio bronze 2 με onkyo a9010 ενισχυτη
[DOUBLEPOST=1547123519][/DOUBLEPOST]
Δες κι αυτά . Η διαφορά στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλη όσο αρχικά φαίνεται διότι γλιτώνεις τους προενισχυτές, όλα είναι ενσωματωμένα στο ηχείο.

Και το tannoy (ή όποιο άλλο ενεργό ηχείο) θα παίξει με προενισχυτή. Οι επιλογές σου είναι πολλές.
δε βλεπω τι μου προτεινεις
 






Μηνύματα
6
Reaction score
1
ευχαριστω ολους για τη βοηθεια παιδια , αν καποιος αλλος εχει να συνεισφερει το εκτιμω.Καλό σαββατοκυριακο!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top