BEHRINGER SRC-2496 ULTRAMATCH PRO

Μηνύματα
7
Reaction score
1
χαιρετε, χρονια πολλα, αν εχετε την καλοσυνη θελω τα φωτα σας πανω στη λειτουργια της συσκευης.
εγγραψα στην εταιρια, μου απαντησαν, αλλα δεν καταλαβα τιποτα.
επειδη διαβασα οτι ειναι καλο εργαλειο ,
ειναι και προσιτο στην αγορα αναρωτιεμαι αν μπορω να το χρησιμοποιησω προς βελτιωση του ηχου.
ειμαι ασχετος σε τετοια θεματα οποτε ειναι πιθανο να γραψω πραγματα περα απο καθε φαντασια.

ερωτησεις...
το συνδεουμε μετα την ψηφιακη πηγη ,
cd player της κακιας ωρας ταξης 150 ευρα ?
καρτα ηχου του υπολογιστη ??
και μετα συνδεουμε πανω του τον προενισχυτη ??
η το συνδεουμε αναμεσα σε προ και τελικο ??
με σκοπο να βελτιωθει ο ηχος που δινει το ολο συστημα ειτε απο cd ειτε απο υπολογιστη.
και με τι καλωδια αφου πισω του δεν βλεπω rca και ο προ μου δεν εχει τετοιες εισοδους εξοδους.
η χρειαζετε και καποιο αλλο μηχανημα καπου στο ενδιαμεσο ??
η δεν κανει αυτο που εχω καταλαβει, οποτε να παω για αλλα ?

Σας ευχαριστω πολυ.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
κατ' αρχάς και χωρίς να ξέρω, αλλά απ΄ότι διάβασα, ωραίο θέμα, επαγγελματικό και με πολύ συγκεκριμένες δυνατότητες

you can
- transfer digital audio signals between devices with different sample rates, formats or interfaces
- remove dropouts or jitter from digital media.
- high-quality 24-bit/96kHz A/D and D/A conversion
- get conversion between AES/EBU and S/PDIF (coaxial or optical), with 16-, 20-, or 24-bit output.

XLR, RCA, and optical outputs are simultaneously operational with separately selectable inputs,


το συνδεουμε μετα την ψηφιακη πηγη ,
cd player της κακιας ωρας ταξης 150 ευρα ?
καρτα ηχου του υπολογιστη ??
και μετα συνδεουμε πανω του τον προενισχυτη ??
μετά την πηγή, είτε αναλογική είτε ψηφιακή και μετά στον προενισχυτή

με τι καλωδια αφου πισω του δεν βλεπω rca και ο προ μου δεν εχει τετοιες εισοδους εξοδους
ή σε ψηφιακές εξόδους/εισόδους με S/PDIF (coaxial or optical) ή σε αναλογικές με αντάπτορες xlr σε rca

μπορω να το χρησιμοποιησω προς βελτιωση του ηχου
θεωρητικά ναι αλλά στην περίπτωσή σου μάλλον όχι

η δεν κανει αυτο που εχω καταλαβει, οποτε να παω για αλλα ?
δεν ξέρω τι έχεις καταλάβει αλλά από την στιγμή που δεν έχεις καταλάβει μάλλον δεν κάνει για σένα
(και δεν είναι προσωπικό, για όλους μας ισχύει)
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
δεν ξέρω τι έχεις καταλάβει αλλά από την στιγμή που δεν έχεις καταλάβει μάλλον δεν κάνει για σένα
(και δεν είναι προσωπικό, για όλους μας ισχύει)
Είναι καλό όμως που αναρωτιέται. Καλά κάνει.

αναρωτιεμαι αν μπορω να το χρησιμοποιησω προς βελτιωση του ηχου.
Και φυσικά μπορεί να σου προσφέρει βελτίωση.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Ευχαριστω για τις απαντησεις, οποιος αλλος εχει ηδη το dac και θελει να προσθεσει κατι για την λειτουργια του μονο καλο θα κανει , η γνωση ποτε δεν εβλαψε κανεναν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Σωστά μιλάς (περί γνώσης), δες όμως κάποιο άλλο μηχάνημα.

Υποψιάζομαι ότι θα σε ενδιέφερε απλώς ένα καλό Ντακ, το οποίο βεβαίως δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αν είναι απλώς ένα Ντακ.

Στριμερ-ντακ ίσως, με Wi-Fi και τετοια. Ένα σποτιφάι να παίζει βρε αδερφέ, κι από το κινητό, για ευκολία..

Το src 2496 το έχω εδώ και... Άστα να πάνε, γεράσαμε..:p
Πιθανώς να είμαι ο πρώτος στη χώρα που το χρησιμοποίησε "σωστά".:D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
https://www.thomann.de/gb/behringer_ultramatch_pro_src_2496.htm
Μπορει να σταθει ακομα αξιοπρεπεστατα μπροστα σε καποια νεα ντακ στην ιδια τιμη?
Η τιμη του δεν ειναι απαγορευτικη.
Όχι. Δε θα το συνιστούσα ως Ντακ.

Αν θες να πάρεις οπτική ψηφιακή έξοδο όμως, και να την μετατρέψεις σε AES EBU, είναι μια εξαιρετική επιλογή. ;)

Ομοίως αν θες να πάρεις μια αναλογική έξοδο, και να την μετατρέψεις σε pro ψηφιακή έξοδο.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Σωστά μιλάς (περί γνώσης), δες όμως κάποιο άλλο μηχάνημα.

Υποψιάζομαι ότι θα σε ενδιέφερε απλώς ένα καλό Ντακ, το οποίο βεβαίως δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αν είναι απλώς ένα Ντακ.

Στριμερ-ντακ ίσως, με Wi-Fi και τετοια. Ένα σποτιφάι να παίζει βρε αδερφέ, κι από το κινητό, για ευκολία..

Το src 2496 το έχω εδώ και... Άστα να πάνε, γεράσαμε..:p
Πιθανώς να είμαι ο πρώτος στη χώρα που το χρησιμοποίησε "σωστά".:D
Συνεχιζω να γραφω και ρωταω.
Διαβασα σε καποια ποστ εδω διαφορα πολυ ομορφα λογια και μερικα ασχημα για το ντακ.
Οταν ενα τοσο προσιτο στη τιμη μηχανακι μαζευει τοσα καλα σχολια... ε θελω να μαθω γιαυτο.

Αλλα να γραψω συγκεκριμενα τι και πως ωστε να βρουμε στοχο πιο κατω.
Διαβασα οτι με τη προσθηκη του σε καποια συστηματα βελτιωθηκε ,καθαρισε, δυναμωσε ο ηχος .
Ομοιως σε καποια αλλα δεν εκανε διαφορα .

Ακουω απο ψηφιακα δισκακια εμποριου αλλα και γραμμενα ειτε σε υπολογιστη η σιντι ρεκ.
Επισης ακουω απο υπολογιστη , απο τους σκληρους. Οχι απο ιντερνετ.
Επομενως ΑΝ υπαρχει τροπος να μπει πριν τον προ , και να παρει πανω του τοσο το σιντι αλλα και την καρτα του υπολογιστη , θα βοηθησει ωστε να παραχθει καλυτερος ηχος ?

Το cdp που εχω τωρα εχει μονο rca, με ανταπτορ XLR το συνδεω στο ντακ? ναι, απο οτι καταλαβα.

Η καρτα ηχου sound blaster platinum εχει εξοδο μονο καρφακι , βαζω ανταπτορ rca σε XLR και το στελνω στο προ.
Μπορω να στειλω το rca της καρτας στο ντακ με ανταπτορ rca σε XLR? ναι, απο οτι καταλαβα.

Ωραια τα γραφω εε . ρωταω και απανταω μονος μου.
Και τα δυο μαζι, σιντι και καρτα συνδεονται στο ντακ ? δεν ξερω .
Αν ναι τοτε θα παιζουν στη ιδια γραμμη του προ ? ετσι μου φαινετε .
Κλεινοντας η εικονα που εχω ειναι οτι αυτο το μηχανακι βοηθαει τα συστηματα χαμηλης, μεσης αξιας να παραγουν πιο καθαρο ηχο .
Επισης κατι εχω πιασει οτι ο τροπος που το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι δεν ειναι γι αυτο το οποιο φτιαχτηκε, κατι τετοιο μου ειπαν απο την εταιρια που ρωτησα πανω κατω τα ιδια αλλα δεν ... πολυ ορολογια και χαθηκα στη μεταφραση.
Τελος για να ξερουμε τι ακριβως παιζει , εχουμε
ηχεια as artemis tls, κατι τετοιο μοντελο 1999
ενισχυτη Rotel RB-930AX
παθητικο, ιδιοκατασκευη , απο φιλαρακι , μου το χαρισε οταν εφτιαξε αλλο με λαμπες.
σι ντι ενα της κακιας ωρας, καλα να παθω αφου χαρισα το πρωτο οταν πηρα δευτερο , και το δευτερο οταν πηρα τριτο, και το τριτο παπαλα, και ταβλα ανασκελα εγω που εμεινα μπουκαλα.
οποτε καντε ενα κοπο εστω και μονολεκτικες απαντησεις στα ερωτηματα.

Ευχαριστω

και αν υπαρχει κανενας που το εχει και που μενει κοντα - ανατολικα προαστια αττικης- και θελει να περασει , εχω καλη συλλογη απο τσαγια.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
αυτό που λες με τις συνδέσεις με τα καρφιά τα rca και τα xlr γίνεται αλλά δε έχει κανένα νόημα.
η λογική του να χρησιμοποιήσεις dac είναι να παρακάμψεις το αναλογικό κομμάτι του cd player σου ή της κάρτας ήχου και να χρησιμοποιήσεις του dac που θεωρητικά είναι καλύτερο. έτσι συνδέεις ψηφιακή έξοδο cd ( ή κάρτα) με dac και αναλογική έξοδο dac με προενισχυτή.
το να πάρεις την αναλογική έξοδο του cd να την κάνεις ψηφιακή (με το dac) και μετά ξανά αναλογική, μόνο κακό μπορεί να κάνει.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
αυτό που λες με τις συνδέσεις με τα καρφιά τα rca και τα xlr γίνεται αλλά δε έχει κανένα νόημα.
η λογική του να χρησιμοποιήσεις dac είναι να παρακάμψεις το αναλογικό κομμάτι του cd player σου ή της κάρτας ήχου και να χρησιμοποιήσεις του dac που θεωρητικά είναι καλύτερο. έτσι συνδέεις ψηφιακή έξοδο cd ( ή κάρτα) με dac και αναλογική έξοδο dac με προενισχυτή.
το να πάρεις την αναλογική έξοδο του cd να την κάνεις ψηφιακή (με το dac) και μετά ξανά αναλογική, μόνο κακό μπορεί να κάνει.
ομορφα, κομπλε απαντηση,
αμα τα ξερα αυτα δεν θα ρωταγα.
νεα ερωτηση γιατι ειμαι εκτος κλιματος του ηχου.
μεχρι 250 ευρα, δευτερο χερι, τα ποιο κομπλε cdp,
καλο μηχανισμο αναγνωσης, και ντακ, και οτι αλλο εχει μεγιστη σημασια,
χωρις σημασια στην ηλικια, πειτε μερικα να τα βαλω για ψαξιμο,
η καποιο λινκ σε παρομοια ερωτηση.
ας πουμε αυτο που μου αρεσει και στο ματι ειναι οκ ?
Cambridge Audio Azur 740c
Η ο δεινοσαυρος MARANTZ CD63KIS ειναι οκ ?
ευχαριστω.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
1
Θέλεις οπωσδήποτε να επενδύσεις τόσα χρήματα για μια άχρηστη πλέον τέτοια συσκευή; Έχεις πολλά CD;
οχι δεν θελω να δωσω ουτε μια για οτι δεν μου κανει.
θελω με τα λιγοτερα λαλα να παρω το καλυτερο αποτελεσμα,
εχοντας δεδομενο οτι ηχεια και ενισχυτικα δεν αλλαζουν,
εχω δισκακια ψηφιακα , το πολλα ειναι σχετικο, και με βολευουν.
ακουω και απο υπολογιστη απο τη μητρικη, συντομα θα παρω μια καρτα χωριστα
αλλα θελω να αλλαξω και το σιντι η να παρω καλυτερο ηχο απο αυτο.
εφοσον το ντακ δεν συνδεεται με ουσια, ελλειψη ψηφιακων, δεν υπαρχει λογος να το παρω
αλλαζω σιντι και μετα βλεπουμε.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ακουω απο ψηφιακα δισκακια εμποριου αλλα και γραμμενα ειτε σε υπολογιστη η σιντι ρεκ.
Επισης ακουω απο υπολογιστη , απο τους σκληρους. Οχι απο ιντερνετ.

εχουμε
ηχεια as artemis tls, κατι τετοιο μοντελο 1999
ενισχυτη Rotel RB-930AX
παθητικο, ιδιοκατασκευη , απο φιλαρακι , μου το χαρισε οταν εφτιαξε αλλο με λαμπες.
Φίλε μου θέλω πραγματικά να σε βοηθήσω αλλά αυτά που θα σου πω είναι ριζοσπαστικά και πονάνε...
[DOUBLEPOST=1547331486][/DOUBLEPOST]Πες μας και σε πόση απόσταση ακούς, σε ποιές διαστάσεις χώρου;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Φίλε μου θέλω πραγματικά να σε βοηθήσω αλλά αυτά που θα σου πω είναι ριζοσπαστικά και πονάνε...
[DOUBLEPOST=1547331486][/DOUBLEPOST]Πες μας και σε πόση απόσταση ακούς, σε ποιές διαστάσεις χώρου;
Χαιρετε, ακουω στα 120 cm με 140 cm απο τη μεση των ηχειων, αναλογα πως θα βολευτω τη στιγμη.
Ο χωρος ειναι 440 cm χ 340 cm .τα ηχεια κοιταζουν την 440.
απεχουν απο αυτην 200 cm και απο την αδερφη της οπισθεν 100 cm +- κατι ψιλα.
απο τις πλαινες 80 και 120 και μεταξυ τους 140 cm
πως θακουσω καλυτερα τα δισκακια ?
με σκετο cdp η με συνδυασμο cdp + dac σε οριο λεφτων ιδιο .
πως θα ακουσω καλυτερα απο τον υπολογιστη ?
βαζοντας την αρχαια sound blaster live , που εχω στο συρταρι
η μια καινουργια καρτα ιδιας εταιριας στα 50 ευρα ?
η βαζοντας καποιο μηχανημα αναμεσα στην καρτα μητρικης και στον προ
η βαζοντας καποιο μηχανημα αναμεσα στη προσθετη καρτα ηχου και στον προ ?
διαβασα μερικα εδω μεσα και ειναι πλεον ηλιου φαεινοτερον οτι ειμαι εκτος ...
οτι αφηνεις σε αφηνει λενε.
επισης αντιληφθηκα οτι καποιοι πληρωνουν για να ακουνε απο το ιντερνετ
δε με ενδιαφερει αυτο το μοτιβο , παιζω με δισκακια και σκληρους.
ευχαριστω για το χρονο σας.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
το ειχα παλια, morpheus74 το καλυτερο ειναι να διαβασεις το user guide του src 2496 για να δεις αν σου κανει, εχει ολες τις ψηφιακες εισοδους εξοδους που μπορεις να φανταστης, τωρα ως ντακ που ενδιαφερει τους περισσοτερους ως εχει δεν λεει πολλα, κυριους λογω των φθηνων τελεστικων, μετα ομως απο μετατροπη που το εχω ακουσει δεν ειναι καθολου μα καθολου κακο. Μπορει να ειναι παλιο πλεον μηχανημα, αλλα ειναι 24/96 και σε αυτα τα λεφτα που ειναι ο ανταγωνισμος?
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Χωρίς να έχω κάτι να προτείνω, σε προτρέπω να δώσεις βάση για το μέλλον σε μουσική απ το PC, η ευκολία είναι απίστευτη και δε ψάχνεις το επόμενο κομμάτι σε άλλο cd, αν είσαι σαν εμένα που ακούω μια το ένα, μια το άλλο. Μην την ψάχνεις με stand-alone cd players. Μόνο αν βάζεις ένα CD και το αφήνεις να παίζει, τότε ψάξ το λίγο παραπάνω.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Χωρίς να έχω κάτι να προτείνω, σε προτρέπω να δώσεις βάση για το μέλλον σε μουσική απ το PC, η ευκολία είναι απίστευτη και δε ψάχνεις το επόμενο κομμάτι σε άλλο cd, αν είσαι σαν εμένα που ακούω μια το ένα, μια το άλλο. Μην την ψάχνεις με stand-alone cd players. Μόνο αν βάζεις ένα CD και το αφήνεις να παίζει, τότε ψάξ το λίγο παραπάνω.
ερωτησεις
εαν συνδεσω στο pc μεσω θυρας usb , dac εστω το μικρο ifi nano, τοτε το dac θα στειλει καλυτερη αναλυση της μουσικης ( 128-160-192-256-320 -flag ) στον ενισχυτη απο τη μητρικη πλακετα realtec alc888b/alc887?
---υποθετουμε οτι η οποια αναλυση ειναι σωστη, οχι αρχικο 128 το κανουμε 320 γιατι ακουσαμε καποτε οτι παιζει καλυτερα, και δεν εξεταζουμε αν η εστω καλυτερη αναλυση ακουστει απο τα ηχεια η απο το χωρο ---
ποιο προγραμμα αναπαραγωγης επιλεγουμε με το dac ? εχει δικο του player ?
η το dac αποδιδει μονο οταν εχουμε υπηρεσια μουσικης στο νετ ? πx spotify απλη η πληρωμενη
το σημα που θα φτασει στον ενισχυτη απο το dac θα ειναι και ποιο ισχυρο ? δεν ξερω τη εξοδο δινει η realtec
τελος το spotify συνδεεται σε πυργο pc ? για αντικατασταση οσων ακουω απο youtube
Ευχαριστω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top