DIY class A ενισχυτής ακουστικών από Ebay

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Καλημέρα σε όλους. Στην αναζήτηση ενός καλού ενισχυτή ακουστικών είναι αδύνατο να μην σταματήσω στο γνωστό μέρος για μια ματιά σε DIY κατασκευές σε τάξη Α με πολύ καλές προδιαγραφές και υποσχέσεις. Επειδή όμως οι σχιστομάτηδες λένε πολλά και παχιά λόγια που δεν είναι πάντα αλήθεια, έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς παρόμοια υλοποίηση και αν τελικά αξίζει τον κόπο να "παιδευτώ" με κουτιά, τρυπήματα, τροφοδοτικά κλπ.
Ευχαριστώ.
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ. Είπα να το βάλω στην κατηγορία DIY αλλά εδώ νομίζω θα τύχει ζωηρότερης αποδοχής. Άλλωστε δεν υπάρχει σαφές σύνορο, κατά την ταπεινή μου γνώμη, μεταξύ HiFi και DIY...
 



Μηνύματα
12.841
Reaction score
10.056

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
881
Reaction score
807
Είσαι Θεσσαλονίκη?
Τον έχει φτιάξει ο Παντελής , ευχαρίστως να κανονίσουμε συνάντηση.
Τον ακούσαμε με HD880 , DT1990pro , AKG 701.
Είναι πολύ καλός και δεν στοίχισε πάνω από 250€.
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
881
Reaction score
807
Δοκίμασε τον αξίζει.
Υπάρχει έτοιμη πλακέτα και λίστα των υλικών όλα σε κυκλοφορία.
Το παιδί που τον έφτιαξε είναι τελείως αρχάριος.
Για ένα DIY είναι μισή ημέρα υπόθεση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Καλησπέρα. Δεν ψάχνω κάτι απλό αλλά κάτι ποιοτικό. Δεν με φοβίζει η δυσκολία (30 χρόνια με τα ηλεκτρονικά είναι αυτά...) Απλά αν το κόστος μιας DIY κατασκευής φλερτάρει με αυτό μιας έτοιμης συσκευής τότε απλά δεν συμφέρει. Οι κινεζιές είναι πολύ οικονομικές που και να μην πάνε καλά απλά λες ότι δεν έγινε και τίποτα, απλά δοκιμάσαμε...
Γιάννης
 



Μηνύματα
12.841
Reaction score
10.056
Και για να μην παρεξηγηθώ, οι μετρήσεις του είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ, προδιαθέτουν ότι θα παίζει άριστα.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
881
Reaction score
807
Εντάξει δεν ξέρω τι κόστος πρέπει να έχει ένας DIY για να είναι vfm.
Αυτό που άκουσα πάντως σε ποιότητα αν ήταν έτοιμο και έγραφε pass labs
ή κάτι άλλο επάνω θα έκανε χαλαρά 600+€.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Έριξα μια ματιά στο κύκλωμα του και είναι μια τυπική υλοποίηση με τελικό στάδιο σε τάξη Α αλλά με μια πολύ καλή και τακτοποιημένα πλακέτα. Το παιγνίδι παίζεται στην ποιότητα υλικών και από ότι είδα στο κιτ αυτά είναι ποιοτικά. Η τιμή υλοποίησης βέβαια θα ξεπεράσει τα 350 Ευρώ μαζί με ένα κουτί της προκοπής (υλικά μεταφορικά τελωνείο αν είσαι άτυχος κουτί)
Θα το ψάξω λίγο ακόμα όπως και αυτά του EBay.
Γιάννης
[DOUBLEPOST=1547319750][/DOUBLEPOST]Και κάτι ακόμα, δεν έχει κύκλωμα προστασίας με ρελλέ. Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο αλλά οι καλοί το έχουν. Όσο να ναι κανείς δεν θέλει να κλαίει τα ακουστικά του...
Γιάννης
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Παράγγειλα ένα για να παίξω..
Καλά έκανες.... Μεινε σε αυτόν όμως....αν φυσάει ....ξεφυσαει .... ακούγεται χάλια κτλ μην παραγγείλεις άλλον..... αλλιώς σε βλεπω με ένα καρο συρταρωμενους ενισχυτές...... ξέρω που σου λέω....;)
 





Μηνύματα
12.841
Reaction score
10.056
Γιάννη κράτα μας ενήμερους μιας και ενδιαφέρομαι κι εγώ για ενισχυτή ακουστικών. DIY ή έτοιμο, δεν με απασχολεί. Αν είναι και balanced, ακόμα καλύτερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.198
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top