DIY class A ενισχυτής ακουστικών από Ebay

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Stay tuned, ευτυχώς το παράγγειλα από Γερμανία και θα έλθει σχετικά γρήγορα. Πάντως να ξέρετε ότι αν και έτοιμα τα "πειράζω" λίγο...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Να τον ακούσουμε και με τα HD-600 αν θέλεις, πριν τον πειράξεις;

EDIT: Τώρα είδα ότι δεν θέλει να παίζει με ακουστικά αντίστασης πάνω από 32 Ohm. Τα δικά σου πόσο είναι;
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Προς το παρόν έχω τα ΑΚG K701 αλλά δε θυμάμαι την αντίστασή τους, έχω πιεί και λίγο...
[DOUBLEPOST=1547333605][/DOUBLEPOST]Γιατί να μη θέλει μεγαλύτερη αντίσταση; Θεωρητικά είναι πιο εύκολο φορτίο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
62 Ohms είναι αυτά.

Μη ρωτάς εμένα, θεωρητικά έτσι θα έπρεπε να είναι, αλλά οι περισσότεροι ενισχυτές τα βρίσκουν σκούρα, μάλλον επειδή χρειάζεται μεγάλη τάση. Δεν ξέρω λεπτομέρειες.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Τελικά έχουμε μια εξίσωση με τόσους παράγοντες όσους και αγνώστους, άντε να την λύσουμε...
 




Μηνύματα
355
Reaction score
686
Πριν μερικά χρόνια φίλος αγόρασε σε κιτ και συναρμολόγησε αυτόν τον κλώνο του Lehmann black cube linear. Είναι εξαιρετικός.

Αναβαθμίζονται και οι op amps του. Δεν γνωρίζω όμως αν συνεχίζει να τους στέλνει.

Συναρμολογημένους, μάλλον όχι. Σε κιτ πιθανόν και να στέλνει.

Επειδή μου άρεσε πολύ αλλά δεν ήθελα να φτάσω το 250άρι, πήρα έναν έτοιμο Κινέζικο κλώνο του παραπάνω κλώνου. Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί στον Μπέη. Π.χ. αυτός.

Μου βγήκε γύρω στο κατοστάρικο. Παίζει πολύ καλά, αρκετά κοντά σε αυτόν που είχα ακούσει αρκετά. Τα υλικά του βέβαια είναι υποδεέστερα και ίσως κάποτε τον αναβαθμίσω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιάννη κράτα μας ενήμερους μιας και ενδιαφέρομαι κι εγώ για ενισχυτή ακουστικών. DIY ή έτοιμο, δεν με απασχολεί. Αν είναι και balanced, ακόμα καλύτερα.
Το DIY αξίζει για τη χαρά της δημιουργίας, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να γλιτώσεις και ελάχιστα χρήματα. Εσένα αν δε σε απασχολεί γιατί δεν πας κατευθείαν εδώ και να ξενοιάσεις: https://www.massdrop.com/buy/massdrop-x-thx-aaa-789-linear-amplifier.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Οι προδιαγραφές του φαίνονται άριστες, το θέλω!
Επειδή πρέπει να κάνω sign-in για να δω την τιμή, δε μου τη λες εσύ;
Με τρόπο, ε. Μην πάθω κάνα έμφραγμα. Εγώ το υπολογίζω γύρω στα 130-150 ευρώ.

EDIT: Βλέπω έχει και αναμονή 8 μήνες;;;;;;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η τιμή παίζει με το τελωνείο. Κάπου στα 400-450€ θα πρέπει να βγαίνει αν περάσει τελωνείο (λογικά θα περάσει). Το "τέλος του δρόμου" όμως σε headamp, τουλάχιστο αυτό λένε όλα τα reviews και οι μετρήσεις στο διαδίκτυο.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το πλέον συνηθισμένο που απαντάτε σε κιτ, είναι ένας τελεστικός στο πρώτο στάδιο να οδηγεί ένα στάδιο εξόδου με διακριτά.
Πριν από κάμποσα χρόνια είχα φτιάξει για φίλο έναν τέτοιο ενισχυτή με διακριτά στοιχεία από την αρχή μέχρι το τέλος. Επαρκέστατη οδήγηση και εντυπωσιακό το άκουσμα. Δυστυχώς δεν βρίσκω πλέον κάτι σχετικό γιαυτόν.

Εξυπακούεται πως αν προχωρήσεις σε κιτ αντικαθιστάς όλους τους πυκνωτές, μιας και κατά την προσφιλή Κινέζικη τακτική θα είναι μαϊμού.

Παραδόξως μου έκανε κλικ ο παρακάτω:
https://www.ebay.com/itm/Assembeled...b0df7b19:m:mrQMF4NI36HS9hI0mglVyKw:rk:46:pf:0
 
Last edited:


Μηνύματα
469
Reaction score
239

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Τα πράγματα ήλθαν και συναρμολογήθηκαν το ΣΚ. Μετασχηματιστής από Ελλάδα (Γιατράς). Είναι αυτός εδώ:
https://www.ebay.com/itm/JLH-1969-C...h=item2cd5d8ee4f:g:XtcAAOSw5L9XD53t:rk:8:pf:0
Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό! Τρομερή ανάλυση, καθόλου θόρυβος ή φύσημα, ικανότατος στην οδήγηση μεγάλης γκάμας ακουστικών (το δοκίμασα με 60, 34, 300 Ωμ) σε πολύ δυνατές στάθμες χωρίς παραμόρφωση με προτιμότερο τα AKG 701. Να πω και του στραβού το δίκιο, άλλαξα μερικούς πυκνωτές με καλύτερης ποιότητας, έτσι για να δώσω έναν ποιο audiphile τόνο στην κατασκευή. Σίγουρα βελτιώθηκε το άκουσμα από την φορά που τον άκουσα όπως το παρέλαβα. Τον άκουσα όλο το ΣΚ και ξανα-άκουσα πολλά από τα αγαπημένα μου κομμάτια σαν να τα άκουγα για πρώτη φορά. Για τα λεφτά του συστήνεται ανεπιφύλακτα!
Φιλικά,
Γιάννης
 

Attachments


Μηνύματα
683
Reaction score
296
Καλημέρα. Τα πράγματα ήλθαν και συναρμολογήθηκαν το ΣΚ. Μετασχηματιστής από Ελλάδα (Γιατράς). Είναι αυτός εδώ:
https://www.ebay.com/itm/JLH-1969-C...h=item2cd5d8ee4f:g:XtcAAOSw5L9XD53t:rk:8:pf:0
Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό! Τρομερή ανάλυση, καθόλου θόρυβος ή φύσημα, ικανότατος στην οδήγηση μεγάλης γκάμας ακουστικών (το δοκίμασα με 60, 34, 300 Ωμ) σε πολύ δυνατές στάθμες χωρίς παραμόρφωση με προτιμότερο τα AKG 701. Να πω και του στραβού το δίκιο, άλλαξα μερικούς πυκνωτές με καλύτερης ποιότητας, έτσι για να δώσω έναν ποιο audiphile τόνο στην κατασκευή. Σίγουρα βελτιώθηκε το άκουσμα από την φορά που τον άκουσα όπως το παρέλαβα. Τον άκουσα όλο το ΣΚ και ξανα-άκουσα πολλά από τα αγαπημένα μου κομμάτια σαν να τα άκουγα για πρώτη φορά. Για τα λεφτά του συστήνεται ανεπιφύλακτα!
Φιλικά,
Γιάννης
το κουτί απο που είναι;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ωραία δουλειά, καλοάκουστος. Να υποθέσω πως το συνολικό κόστος ξεπέρασε τα 100€?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Ναι, λίγο...
Το κουτί από Ebay. Γενικά πλήρωσα λίγο παραπάνω αλλά ήλθαν όλα από Ευρώπη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.799
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top