Προτεραιότητα στην Μουσική

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Καλη Χρονιά σε όλους.

Το παρόν μου σύστημα αποτελείται από τον Denon avr 3312 και ζεύγος ηχείων της Paradigm τα Monitor 9.

Δυστυχώς οι θύρες usb και ethernet πλεον δεν δουλεύουν στον denon. Με αποτέλεσμα να ακούω μουσική είτε απο το ραδιόφωνο του ενισχυτή είτε από τον υπολογιστή.

Προτεραιότητα για μένα είναι η Μουσική για την οποία θα ήθελα το καλύτερο δυνατό ηχητικό αποτέλεσμα και δευτερευόντως ο ήχος των ταινιών.

Τα ηχεία δεν θέλω προς το παρόν να τα αλλάξω αλλά στο πολύ μέλλον θα ήθελα να τα αναβαθμίσω σε 5.2 το πολύ,
αφού πρώτα διαθέσω μέχρι 2.000 για μία ή περισσότερες συσκευές που καλύπτουν τις λειτουργίες ενός προενισχυτή HT και τελικού μαζί με network player, ή ενός ολοκληρωμένου που τα κάνει όλα. Μάλλον ο 3312 θα αποσυρθεί.

Στην πρώτη περίπτωση σε συνδυασμούς που κοίταξα σε Marantz, Cambridge audio (azur) ξεφεύγουμε πολύ σε λεφτά.

Στην δεύτερη περίπτωση πρώτη επιλογή είναι ο Marantz 7013 με καλές κριτικές και εντός budget. Με προσθήκη αργότερα ενός μουσικού δικάναλου, αν χρειάζεται (;), για την οδήγηση των δύο μπροστινών ηχείων και καλύτερη απόδοση της μουσικότητας που θα ήθελα, με πηγή τον 7013.

Σκέφτηκα και την περίπτωση να στραφώ αποκλειστικά σε μουσικούς δικάναλους ενισχυτές αλλά θα χάσω τις ευκολές που δυστυχώς προσφέρουν μόνο οι HT ενισχυτές.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.445
Στην δεύτερη περίπτωση πρώτη επιλογή είναι ο Marantz 7013 με καλές κριτικές και εντός budget. Με προσθήκη αργότερα ενός μουσικού δικάναλου, αν χρειάζεται (;), για την οδήγηση των δύο μπροστινών ηχείων και καλύτερη απόδοση της μουσικότητας που θα ήθελα, με πηγή τον 7013.
Αφού δεν θέλεις να χάσεις τις ευκολίες, πάρε τον Marantz. Μια χαρά θα είναι.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Δεν μας ξακαθαρίζεις αν ο 3312 θα σε κάλυπτε αν ήταν 100% λειτουργικός. Αν ναι, τότε η πιο συνετή επιλογή είναι να τον δώσεις για επισκευή. Αν όχι, πιθανότατα ο Marantz θα σε καλύψει, ΚΑΙ στο δικάναλο.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Σκέφτηκα και την περίπτωση να στραφώ αποκλειστικά σε μουσικούς δικάναλους ενισχυτές αλλά θα χάσω τις ευκολές που δυστυχώς προσφέρουν μόνο οι HT ενισχυτές.
Που ειναι ποιες ? Αφου δυο ηχεια εχεις.Γιατι αν ειναι να δωσεις ενα καρο λεφτα μονο και μονο για να παιζει ο av τον ρολο του hdmi switch..Εκτος αν κανεις streaming μουσικη, σποτιφυ και τετοια μεσω του denon.Aυτα θα τα κανει και το network player που λες
Γιατι μπορεις να πας αναποδα .Να παρεις εναν δικαναλο (που να μπορει να χρησιμοποιηθει σαν τελικος ) και στο μακρινο οπως λες μελλον οπου θες να φτιαξεις 5.2 , να παρεις και τον av .Mεχρι τοτε μπορει να εχουν πεσει οι τιμες.
 



Μηνύματα
31
Reaction score
0
Δεν μας ξακαθαρίζεις αν ο 3312 θα σε κάλυπτε αν ήταν 100% λειτουργικός. Αν ναι, τότε η πιο συνετή επιλογή είναι να τον δώσεις για επισκευή. Αν όχι, πιθανότατα ο Marantz θα σε καλύψει, ΚΑΙ στο δικάναλο.
Δυστυχώς έχει καεί η πλακέτα του denon και δεν επισκευάζεται. Εννοείται ότι θα τον κρατούσα αν έπαιζε ψηφιακά αρχεία μουσικής και θα πρόσθετα έναν τελικό δικάναλο. Αλλά να ναι καλά τα παιδιά μου που βραχυκύκλωσαν τη θύρα usb.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
#ear mode on# Προφανώς τον 7013 για να διαχειριστεί τα σαμπς που θα έπρεπε να είχες πάρει χθες..#ear mode off#:D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν ακούσεις από δικαναλο μουσική σοβαρό δεν πρόκειται να ξανακουσεις μουσική από πολυκάναλο ειδικά του χιλιαρικου εκτός εάν είναι τύπου ναυαρχίδας προενισχυτη που θα χρειαστείς και τελικό αλλά και πάλι δεν θα είναι καλύτερος .
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Που ειναι ποιες ? Αφου δυο ηχεια εχεις.Γιατι αν ειναι να δωσεις ενα καρο λεφτα μονο και μονο για να παιζει ο av τον ρολο του hdmi switch..Εκτος αν κανεις streaming μουσικη, σποτιφυ και τετοια μεσω του denon.Aυτα θα τα κανει και το network player που λες
Γιατι μπορεις να πας αναποδα .Να παρεις εναν δικαναλο (που να μπορει να χρησιμοποιηθει σαν τελικος ) και στο μακρινο οπως λες μελλον οπου θες να φτιαξεις 5.2 , να παρεις και τον av .Mεχρι τοτε μπορει να εχουν πεσει οι τιμες.
Είναι κι αυτή η μία λύση η καθαρά μουσική που ούτως η άλλως είναι η προτεραιότητα μου. Χρειάζομαι επομένως έναν δικάναλο και ένα network player. Μη μου πείτε για λαμπάτο ενισχυτή αν και...

Στην περίπτωση αυτή είτε χρησιμοποιώ τον 3312 σαν hdmi switch, όπως πολύ ωραία σημειώσατε, και συνδέω στην προενίσχυση του τον καθαρά μουσικό δικάναλο. Σωστά; (μπορεί να γράφω ανοησίες)

Είτε χρησιμοποιώ έναν δικάναλο με μία ψηφιακή είσοδο για να συνδέσω την τηλεόραση στις ταινίες.
[DOUBLEPOST=1547409563][/DOUBLEPOST]
Εάν ακούσεις από δικαναλο μουσική σοβαρό δεν πρόκειται να ξανακουσεις μουσική από πολυκάναλο ειδικά του χιλιαρικου εκτός εάν είναι τύπου ναυαρχίδας προενισχυτη που θα χρειαστείς και τελικό αλλά και πάλι δεν θα είναι καλύτερος .
Συνδυασμό δικάναλου και player μέχρι 2χιλ. που θα με κάνει να μην ξανακούσω πολυκάναλο, παρακαλώ να μου προτείνετε;
[DOUBLEPOST=1547409808][/DOUBLEPOST]
marantz sr7013
.....θαχεις και στο μελλον εξαιρετικο αποτελεσμα στην πολυκαναλη μουσικη αφου θα πας σε πιο πολλα ηχεια.
θα αργήσω να πάω σε πιο πολλά ηχεία. Για καιρό θα παίζω με τα 2. Μέχρι τότε μπορεί ο 7013 να είναι αρχαίος...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εχεις σαμπ; Εαν οχι εχεις σκοπο να παρεις; Εαν ναι τοτε θες pre pro η avr. Αν οχι μια χαρα δουλεια κανεις και καλυτερα με ενα dac στη θεση προενισχυτη και τελικους με ενσωματομενο dsp. Ιδια λεφτα θα σου βγει και φτηνοτερα και το αποτελεσμα θα ειναι σαφως καλυτερο. Εγω σε κατι τετοιο θα κινουμουν
https://www.nakas.gr/prd/rme-adi-2-dac-fs-da-converter-el
και 2 τετοια
https://www.diyclassd.com/product/fusionamp-fa501/158
Βαλε και κοστος να σου ρυθμισει καποιος το dsp και εισαι ανετα εντος budget.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Στην περίπτωση αυτή είτε χρησιμοποιώ τον 3312 σαν hdmi switch, όπως πολύ ωραία σημειώσατε, και συνδέω στην προενίσχυση του τον καθαρά μουσικό δικάναλο. Σωστά; (μπορεί να γράφω ανοησίες)
Eγω αυτο θα εκανα.Νομιζω οτι ο denon εχει προενισχυση για ολα τα καναλια και αρκει ο δικαναλος να παιζει σαν τελικος.

Υπαρχουν και δικαναλοι με ψηφιακες εισοδους (σπανια hdmi) οπως ειπες και εισοδο sub αλλα αρχιζουν να περιοριζονται δραματικα οι επιλογες .Δηλαδη απο μια τετοια λυση χιλιες φορες καλυτερα να συνδεσεις τα παντα στην tv για εικονα και τα παντα αναλογικα στο δικαναλο.

Μετα υπαρχουν και οι λυσεις προενισχυτη-τελικος , dac/προενισχυτης τελικος κλπ

Το τελευταιο που θα επρεπε να σε απασχολει ειναι οι θυρες usb του denon.Δηλαδη ενταξει, με ενα 40αρι παιρνεις media player και παιζει και ενα καρο αλλα αρχεια ,ουτε καν network player που λεει ο λογος (αλλα ειπες οτι θες ιντερνικο ραδιοφωνο και υποθετω spotify/tidal ), με ενα 150 παιρνεις λαπτοπ η nuc
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Εχεις σαμπ; Εαν οχι εχεις σκοπο να παρεις; Εαν ναι τοτε θες pre pro η avr. Αν οχι μια χαρα δουλεια κανεις και καλυτερα με ενα dac στη θεση προενισχυτη και τελικους με ενσωματομενο dsp. Ιδια λεφτα θα σου βγει και φτηνοτερα και το αποτελεσμα θα ειναι σαφως καλυτερο. Εγω σε κατι τετοιο θα κινουμουν
https://www.nakas.gr/prd/rme-adi-2-dac-fs-da-converter-el
και 2 τετοια
https://www.diyclassd.com/product/fusionamp-fa501/158
Βαλε και κοστος να σου ρυθμισει καποιος το dsp και εισαι ανετα εντος budget.

αν και σαμπ δεν προκειται να πάρω σύντομα, για λόγους οικονομικούς, ωστόσο αυτό θα μπορούσε να συνδεθεί στον 3312.

Παρόλο που το dac με λαπτοπ προσφέρει περισσότερες δυνατότητες και οικονομικότερα απότι ένα network music player. Θα προτιμούσα το λαπτοπ να ναι κλειστό και να χρησιμοποιώ ένα φλασάκι στο media player και ίσως spotify.

Προτιμώ τώρα να χτίσω το μουσικό μου σύστημα.

επίσης κοίταξα και την περίπτωση του Yamaha R-N803D αλλά δεν με πολυενθουσίασε.
[DOUBLEPOST=1547490948][/DOUBLEPOST]
Eγω αυτο θα εκανα.Νομιζω οτι ο denon εχει προενισχυση για ολα τα καναλια και αρκει ο δικαναλος να παιζει σαν τελικος.

Υπαρχουν και δικαναλοι με ψηφιακες εισοδους (σπανια hdmi) οπως ειπες και εισοδο sub αλλα αρχιζουν να περιοριζονται δραματικα οι επιλογες .Δηλαδη απο μια τετοια λυση χιλιες φορες καλυτερα να συνδεσεις τα παντα στην tv για εικονα και τα παντα αναλογικα στο δικαναλο.

Μετα υπαρχουν και οι λυσεις προενισχυτη-τελικος , dac/προενισχυτης τελικος κλπ

Το τελευταιο που θα επρεπε να σε απασχολει ειναι οι θυρες usb του denon.Δηλαδη ενταξει, με ενα 40αρι παιρνεις media player και παιζει και ενα καρο αλλα αρχεια ,ουτε καν network player που λεει ο λογος (αλλα ειπες οτι θες ιντερνικο ραδιοφωνο και υποθετω spotify/tidal ), με ενα 150 παιρνεις λαπτοπ η nuc
Το βασικότερο είναι ότι θέλω πρόσβαση και άκουσμα των ψηφιακών μου αρχείων μουσικής. Τώρα δεν το έχω. όταν γυρνάω από τη δουλειά θέλω να ακούσω με 2, 3 κουμπάκια την μουσική που θέλω. όχι να ανοίξω πι σι κτλ.

αν υπήρχε μία θύρα usb-a στους DENON PMA 2600NE ή 1600ΝΕ θα τους είχα ήδη πάρει αλλά δουλεύουν μόνο ως dac.

Αλλα όπως γράφεις δεν ξέρω αν θα πρέπει να επενδύσω μόνο σε ένα καλό δικάναλο και έναν φθηνό player ή θα πρέπει να υπάρχει μεταξύ τους ισσοροπία εννοείται απόδοσης και κόστους.

Προτιμώ να πάρω κάτι καλύτερο αργότερα όταν μπορέσω παρά να δώσω πχ 100 ευρώ και να τα πετάξω μετά.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Δυστυχώς έχει καεί η πλακέτα του denon και δεν επισκευάζεται. Εννοείται ότι θα τον κρατούσα αν έπαιζε ψηφιακά αρχεία μουσικής και θα πρόσθετα έναν τελικό δικάναλο. Αλλά να ναι καλά τα παιδιά μου που βραχυκύκλωσαν τη θύρα usb.
δηλαδη δεν δουλευει η usb εισοδος και η ethernet? Το ψηφιακο κομματι δουλευει κανονικα? Οι οπτικες,ομοαξονικες,hdmi εισοδοι εννοω.Αν ναι και σου αρεσει ο ηχος του τοτε πολυ απλα παρε ενα network music player για μουσικη αναπαραγωγη. Δεν ξερω ποσα χρηματα θελεις να δωσεις,αλλα αν ειναι κατι προσιτο (λιγο πανω απο 300 ευρω ) μπορεις να το συνδεσεις αναλογικα αλλα και ψηφιακα και θα δεις ποτε παιζει καλυτερα.Αν πας σε κατι πιο ακριβο (πανω απο 600 ευρω δηλαδη),τοτε μονο αναλογικα γιατι σιγουρα θα παιζει καλυτερα απο τα ψηφιακο κομματι του ενισχυτη σου (αν ειναι εν ζωη βεβαια).
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Αλλα όπως γράφεις δεν ξέρω αν θα πρέπει να επενδύσω μόνο σε ένα καλό δικάναλο και έναν φθηνό player ή θα πρέπει να υπάρχει μεταξύ τους ισσοροπία εννοείται απόδοσης και κόστους.

Προτιμώ να πάρω κάτι καλύτερο αργότερα όταν μπορέσω παρά να δώσω πχ 100 ευρώ και να τα πετάξω μετά.
To media player το ανεφερα σαν την ευκολη φθηνη λυση του ενος κουμπιου.Μεταξυ αυτου και του δικαναλου παρεμβαλλεις οτι dac θες , οποιασδηποτε τιμης θες.
Και το network player αυτο ειναι, ενας mediaplayer με ενσωματωμενο συνηθως dac και streaming δυνατοτητες.
Δεν ξερω γιατι εχεις σε τοση εκτιμηση τις usb θυρες των ενισχυτων , τοσο δηλαδη που θα καθοριζαν την αγορα σου.Αν υπαρχουν κανεις δεν λεει οχι, αλλα σιγα την λυση
[DOUBLEPOST=1547496377][/DOUBLEPOST]Iσως να σου ταιριαζει και κατι τετοιο που εχει και dac

https://usa.yamaha.com/products/aud...ing_amplifiers/wxc-50/specs.html#product-tabs

Aλλα μην ελπιζεις να συναγωνιστουν στην φακελο πλοηγηση ενα media player , ποσο μαλλον ενα pc
 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Kατι σαν αυτο, οχι απαραιτητα αυτο .Αν κοιταξεις κατι συγκεκριμενο να δεις αν και τι χωρητικοτητας δισκους υποστηριζει απο usb
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
δηλαδη δεν δουλευει η usb εισοδος και η ethernet? Το ψηφιακο κομματι δουλευει κανονικα? Οι οπτικες,ομοαξονικες,hdmi εισοδοι εννοω.Αν ναι και σου αρεσει ο ηχος του τοτε πολυ απλα παρε ενα network music player για μουσικη αναπαραγωγη. Δεν ξερω ποσα χρηματα θελεις να δωσεις,αλλα αν ειναι κατι προσιτο (λιγο πανω απο 300 ευρω ) μπορεις να το συνδεσεις αναλογικα αλλα και ψηφιακα και θα δεις ποτε παιζει καλυτερα.Αν πας σε κατι πιο ακριβο (πανω απο 600 ευρω δηλαδη),τοτε μονο αναλογικα γιατι σιγουρα θα παιζει καλυτερα απο τα ψηφιακο κομματι του ενισχυτη σου (αν ειναι εν ζωη βεβαια).
όλα στον denon παίζουν μια χαρά εκτός της θύρας usb και ethernet.

Η πρώτη λύση που σκέφθηκα ήταν να αγοράσω ένα player για τον υπαρχον 3312. αλλά και όταν άκουγα flac αρχεία δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα. Επομένως χρειάζομαι και έναν ενισχυτή για αγορά ή σε δεύτερη φάση. το συνολικό ποσό που θέλω να διαθέσω είναι περίπου στο χιλιάρικο για τον player και άλλα τοσα για τον ενισχυτή.
[DOUBLEPOST=1547564191][/DOUBLEPOST]
To media player το ανεφερα σαν την ευκολη φθηνη λυση του ενος κουμπιου.Μεταξυ αυτου και του δικαναλου παρεμβαλλεις οτι dac θες , οποιασδηποτε τιμης θες.
Και το network player αυτο ειναι, ενας mediaplayer με ενσωματωμενο συνηθως dac και streaming δυνατοτητες.
Δεν ξερω γιατι εχεις σε τοση εκτιμηση τις usb θυρες των ενισχυτων , τοσο δηλαδη που θα καθοριζαν την αγορα σου.Αν υπαρχουν κανεις δεν λεει οχι, αλλα σιγα την λυση
[DOUBLEPOST=1547496377][/DOUBLEPOST]Iσως να σου ταιριαζει και κατι τετοιο που εχει και dac

https://usa.yamaha.com/products/aud...ing_amplifiers/wxc-50/specs.html#product-tabs

Aλλα μην ελπιζεις να συναγωνιστουν στην φακελο πλοηγηση ενα media player , ποσο μαλλον ενα pc

σίγουρα η ποιοτικότερη λύση είναι κάθε λειτουργία να ναι σε ξεχωριστή συσκευή (άλλο το player άλλος ο ενισχυτης).

Για λόγους οικονομίας όμως και ευκολίας θα προτιμούσα έναν κλώνο των πολυκάναλων ενισχυτών homecinema με δύο κανάλια. Αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

την αγορά του denon pma 1600 με ένα player πως τη βλέπεις;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Η πρώτη λύση που σκέφθηκα ήταν να αγοράσω ένα player για τον υπαρχον 3312. αλλά και όταν άκουγα flac αρχεία δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστηκα.
αν παρεις ενα network music player θα ακουσεις τα flac (αλλα και ολα τα αρχεια κυριως ομως αυτα που δεν ειναι απωλεστικα συμπιεσμενα) σαφως καλυτερα απο οτι με τον denon ,μιας και το player θα εχει καλυτερο και ψηφιακο κομματι αλλα και αναλογικο. Κανε αυτο και αν δεν σε καλυψει το αποτελεσμα πας και σε ενισχυτη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top