Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.
S

sk4t4

Guest
Ας μη βλέπουμε τις ακρότητες και τους υποστηρικτές γκαβλωδίων:roflmao:, εντάξει, αν και αυτά χαρακτηρίζουν τον ανορθόδοξο τρόπο με τον οποίο πολλοί ανάμεσά μας ψάχνουν τον "καλό ήχο". Ωστόσο, και επί της ουσίας του θρεντ, σας βάζω στοίχημα ότι στα 99 στα 100 συστήματα παθητικών ηχείων και δικάναλου ήχου των φίλων εδώ μέσα, μπορώ βασιζόμενος μόνο σε γνώσεις δημοσιευμένες στην AES, να κάνω ουσιαστική αναβάθμιση στον ήχο τους, αλλάζοντας τον ενισχυτή τους με ένα φτηνο Κράουν, και δίνοντας τα ρέστα σε σαμπ, μίνι ντιεσπί, κάνα ντιφιούσιον και σωστό στήσιμο ηχείων. Αντί αυτών όμως, το σύνηθες είναι αλλαγή μηχανημάτων εις το διηνεκές, και παπαροφιλολογία περί χροιων...:lol:
Και μην ανησυχειτε,αν δεν συμβει αυτο,απλως θα ειστε, τυχαιως-μονιμως, ο 1 στους 100.:p
Και δοκιμες σε "αφροντιστους" χωρους;Προοδος!:D
 
Last edited by a moderator:

I

iason

Guest
Άσε που έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μη δει τον crown καμία φίλη της γυναίκας σου στο σαλόνι και της πει: "καλέ και στο κομμωτήριο έχουν τέτοιο!". Τότε να δεις παντόφλα.....

Θερμή παράκληση στον iason να παραθέσει και άλλους επαγγελματικούς χώρους για τους οποίους είναι κατάλληλος ο crown.
Στρατόπεδο για έπαρση Σημαίας,Χώρος ψυχαγωγίας σε καράβι, Γάμος αλλά Ελληνικά,Παιδικός σταθμός,Σχολείο, Φεστιβάλ ΚΝΕ. ..........κτλπ:p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Και μην ανησυχειτε,αν δεν συμβει αυτο,απλως θα ειστε, τυχαιως-μονιμως, ο 1 στους 100.:p
Και δοκιμες σε "αφροντιστους" χωρους;Προοδος!:D
Αφού αναφέρει και ντιφιούζιον (diffusion=διάχυση) στο πακέτο.Το οποίο ως γνωστόν όλες τις Ενιαίες Οντότητες μπορεί να εξυπηρετήσει...:D
 

S

sk4t4

Guest
Αφού αναφέρει και ντιφιούζιον (diffusion=διάχυση) στο πακέτο.Το οποίο ως γνωστόν όλες τις Ενιαίες Οντότητες μπορεί να εξυπηρετήσει...:D
Ναι,αλλα δε διευκρινιζει αν τα...ρεστα,θα τα "ακουμπησει" πριν η μετα τη δοκιμη.:D
 


Μηνύματα
962
Reaction score
1.147
Η AES. 8-)

Εκεί είναι μαζεμένη η γνώση για τον ήχο, σε αυτόν τον πλανήτη τουλάχιστον.:p

Οι αρχές λειτουργίας για ότι σχετίζεται με τον ήχο, από κει βγαίνουν, και κει μπορείς να βρεις απαντήσεις για ότι ψάχνεις, είτε σε επίπεδο μετρήσεων, είτε περί ψυχοακουστικής, είτε περί φίλτρων, περί ψηφιακών που λέτε, κλπ.

Τα γνωστά άγνωστα papers της AES έχουν όλη την αλήθεια, από τους χρόνους αντήχησης, μέχρι ότι δε φαντάζεσαι.

Οι "μεγάλοι" του ήχου, φαίνονται στην AES. Ο φίλος μας ο Μπρούνο, ο φίλος του Καραμ (ο δόκτωρ Τουλ), το γκρουπ Χάρμαν, ο γκέντες της τζένελεκ, ο μπάρμπα βέις, όλοι εκεί δείχνουν τι και πως και προχωράει η γνώση και η αλήθεια.

Μελέτες για τα σαμπ, είναι δημοσιευμένες στην AES, κι αποτελούν δεδομένα, αλήθειες και πραγματικότητες.

Στο άλλο άκρο, είναι ο κάθε πικραμένος που πχ δε θέλει σαμπ γιατί του χαλάει τις χροιές. Που θέλει τη λάμπα να καίει αποδεδειγμένα τζάμπα. Κλπ κλπ κλπ.

Αυτός ο πικραμένος λοιπόν, θέλει βήμα να πει τον πόνο του, αντί να πάρει το βιβλίο του Τουλ να ξεστραβωθεί. Ας τον πει τον πόνο του, το μακρύ του και το κοντό του, να δω τι θα καταλάβεις.:lol:

Προσωπικά σας μεταφέρω τις γνώσεις που υφίστανται, την αλήθεια στο χώρο του όντιο, όπως είναι αυτή πχ που αφορά το ντάμπινγκ φάκτορ που λέγαμε πριν, τους χρόνους αντήχησης, της ανάγκης ισοσταθμισης, της οδήγησης, του τριγώνου ακρόασης, κλπ κλπ κλπ, πράγματα που δεν αποτελούν προσωπικές απόψεις, εκτιμήσεις, εμπειρίες ή πεφωτισμένες ανακαλύψεις, αλλά τμήματα των ισχυουσών αρχών του όντιο.

Είναι δεδομένο ότι η βλακεία είναι ανίκητη. Όπως κυκλοφορούν ανάμεσά μας άνθρωποι που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους, έτσι κυκλοφορούν κι άνθρωποι που αγοράζουν καβλώδια με επικάλυψη σκατού. Μπιλιβ ιτ ορ νοτ, ισχύει. :D

Ας μη βλέπουμε τις ακρότητες και τους υποστηρικτές γκαβλωδίων:roflmao:, εντάξει, αν και αυτά χαρακτηρίζουν τον ανορθόδοξο τρόπο με τον οποίο πολλοί ανάμεσά μας ψάχνουν τον "καλό ήχο". Ωστόσο, και επί της ουσίας του θρεντ, σας βάζω στοίχημα ότι στα 99 στα 100 συστήματα παθητικών ηχείων και δικάναλου ήχου των φίλων εδώ μέσα, μπορώ βασιζόμενος μόνο σε γνώσεις δημοσιευμένες στην AES, να κάνω ουσιαστική αναβάθμιση στον ήχο τους, αλλάζοντας τον ενισχυτή τους με ένα φτηνο Κράουν, και δίνοντας τα ρέστα σε σαμπ, μίνι ντιεσπί, κάνα ντιφιούσιον και σωστό στήσιμο ηχείων. Αντί αυτών όμως, το σύνηθες είναι αλλαγή μηχανημάτων εις το διηνεκές, και παπαροφιλολογία περί χροιων...:lol:

Ο Κράουν είναι χάλια ενισχυτής, μάπα. Ωστόσο, είναι καλύτερος από ότι χρειάζεται ένα μέσο ηχοσύστημα-χώρος, κι είναι και φτηνός.

Συμπέρασμα: το μέσο ηχοσύστημα-χώρος είναι γτπκ.:lolsign:
Αφού συμφωνείς πώς ο Κραουν είναι χαλια ενισχυτής και για να παίξει πρέπει να συντρέχουν οι προϋποθέσεις που βάζεις προς τι οι χαρακτηρισμοι και τα άλλα περιττά ;
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αφού συμφωνείς πώς ο Κραουν είναι χαλια ενισχυτής και για να παίξει πρέπει να συντρέχουν οι προϋποθέσεις που βάζεις προς τι οι χαρακτηρισμοι και τα άλλα περιττά ;
Ελπιζω να αστειευεσαι και απλως ξεχασες να βαλεις φατσουλες...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Στρατόπεδο για έπαρση Σημαίας,Χώρος ψυχαγωγίας σε καράβι, Γάμος αλλά Ελληνικά,Παιδικός σταθμός,Σχολείο, Φεστιβάλ ΚΝΕ. ..........κτλπ:p
Φίλε Ιάσων επειδή ήμουνα ο πρώτος εδώ που πήρα crown (βέβαια μετά από αλλεπάλληλα p.m. με τον Στέργιο τον Κακαλιό που είχε δοκιμάσει πιο παλιά κλασοντέδες) πρέπει να σου πω ότι ο δικός μου xls 1500 πρέπει να κλείνει τώρα 3,5 -4 χρόνια καθημερινού βασανισμού καθώς είμαι και λίγο ταλι-fuckin-μπαν. Τα μουσικά μου ακούσματα είναι κυρίως κλαρίνα αλλά οι στάθμες κυμαίνονται σε μέση τιμή (και όχι κορφές του γιαουρτιού που λέει και ο dimi :roflmao:) από 95 ως 100+db σε "σοβαρές ακροάσεις".....
Βέβαια ψήνομαι άγρια να πάρω κανα fusion έτσι για την αλητεία του dsp ρε αδερφέ 8-), αλλά ο συγκεκριμένος 1500 θα μείνει στο σπίτι έστω και για το κεντρικό.
Βέβαια ακούω με προσοχή τις γνώμες κάποιων hi-end φίλων (όπως εσένα λόγου χάρη ή τον φίλο μου τον marba με τα σαραντάρια atc) που λέτε για πανηγύρια και ψητό αρνί με έφη θώδη.....
Από την άλλη όμως όταν (από τα διάφορα post σου) βλέπω ότι δεν ξες τα βασικά για να μπορείς να εκφράσεις μια άποψη, θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να σκάσεις κανα φράγκο για να σου μετρήσουνε τον χώρο όπως εσύ έλεγες, να καταλάβεις τι παίζει και αφού φέρεις το θέμα εκεί που πρέπει έλα να μας πεις ξανά για ενισχυτικά με λίγα βατ πλατίνας και υγρά καλώδια.
Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει (σε κοντινούς σε μένα hi-endo κυνηγούς) είναι ότι όλοι επικεντρώνονται σε εντελώς άμπασα κομμάτια κυρίως με φωνές (γυναικείες) μόνο κ.λ.π. Παίζει να είναι τυχαίο αυτό;
Αλήθεια τι ενισχυτικά έχεις;
 

Μηνύματα
1.747
Reaction score
1.016
εωρώ ότι πρώτα πρέπει να σκάσεις κανα φράγκο για να σου μετρήσουνε τον χώρο όπως εσύ έλεγες, να καταλάβεις τι παίζει και αφού φέρεις το θέμα εκεί που πρέπει έλα να μας πεις ξανά για ενισχυτικά με λίγα βατ πλατίνας και υγρά καλώδια
.....ναι αλλα απο την αλλη και σε καλο χωρο αν ακουσει τους 2 ενισχυτες το πρωτο θα ακουστει ακομη καλυτερο ενω το δευτερο λιγοτερο χαλια ....παλι απο την αρχη δεν παμε?
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
παίδες το θέμα είναι απλό, ο κράουν είναι ένα vfm μηχανάκι και δατς ολ φολκς.
Δεν έγινε και goldmund!!:lolsign::lolsign:

τώρα, όπως σωστά ανέφερε κι ο φίλος eteokritis, στον ίδιο χώρο (καλό ή κακό), με τα ίδια συνοδά(καλά ή κακά) στο ίδιο κομμάτι, ο κράουν θα μείνει κράουν κι ο goldmund ή το κάθε επώνυμο μηχανάκι με την αντίστοιχα μεγαλύτερη τιμή απλά θα τον ταπώνει!:dance2::dance2:
Δατς δε φ@κιν τρούθ!!:fuckyou:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Συμφωνώ. Σε έναν τέτοιο χώρο που λες να γίνει ένα τυφλό τεστ με τα συμπράγκαλα σκεπασμένα όπως σε εκείνο που αναφέρθηκε ο ακάρλ. Και μην βάλουμε στην φάση τίποτα "δύσκολα" ηχεία γιατί εκεί θα πέσει πολύ γέλιο ή κλάμα από μερικούς...... :gotcha:
 

I

iason

Guest
Φίλε Ιάσων επειδή ήμουνα ο πρώτος εδώ που πήρα crown (βέβαια μετά από αλλεπάλληλα p.m. με τον Στέργιο τον Κακαλιό που είχε δοκιμάσει πιο παλιά κλασοντέδες) πρέπει να σου πω ότι ο δικός μου xls 1500 πρέπει να κλείνει τώρα 3,5 -4 χρόνια καθημερινού βασανισμού καθώς είμαι και λίγο ταλι-fuckin-μπαν. Τα μουσικά μου ακούσματα είναι κυρίως κλαρίνα αλλά οι στάθμες κυμαίνονται σε μέση τιμή (και όχι κορφές του γιαουρτιού που λέει και ο dimi :roflmao:) από 95 ως 100+db σε "σοβαρές ακροάσεις".....
Βέβαια ψήνομαι άγρια να πάρω κανα fusion έτσι για την αλητεία του dsp ρε αδερφέ 8-), αλλά ο συγκεκριμένος 1500 θα μείνει στο σπίτι έστω και για το κεντρικό.
Βέβαια ακούω με προσοχή τις γνώμες κάποιων hi-end φίλων (όπως εσένα λόγου χάρη ή τον φίλο μου τον marba με τα σαραντάρια atc) που λέτε για πανηγύρια και ψητό αρνί με έφη θώδη.....
Από την άλλη όμως όταν (από τα διάφορα post σου) βλέπω ότι δεν ξες τα βασικά για να μπορείς να εκφράσεις μια άποψη, θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να σκάσεις κανα φράγκο για να σου μετρήσουνε τον χώρο όπως εσύ έλεγες, να καταλάβεις τι παίζει και αφού φέρεις το θέμα εκεί που πρέπει έλα να μας πεις ξανά για ενισχυτικά με λίγα βατ πλατίνας και υγρά καλώδια.
Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει (σε κοντινούς σε μένα hi-endo κυνηγούς) είναι ότι όλοι επικεντρώνονται σε εντελώς άμπασα κομμάτια κυρίως με φωνές (γυναικείες) μόνο κ.λ.π. Παίζει να είναι τυχαίο αυτό;
Αλήθεια τι ενισχυτικά έχεις;
Αγαπητέ Φίλε Georgesod, Ελπίζω με αυτά που έγραψα να μην έχω θίξει την προέκταση του ανδρισμού σου.(crown) Εγώ δεν ακούω το στυλ της μουσικής που σου αρέσει .Ακούω γενικώς κλασικό ροκ,μπλουζ,Ελληνικά, και γενικώς δεν απορρίπτω κανένα είδος μουσικής που μου δίνει ψυχική ευχαρίστηση .Έχουν περάσει πολλά ενισχυτικά και ηχεία από τα χέρια μου ειμαι βέβαια και κάποιας ηλικίας .Χαιεντας δεν θα με αποκαλούσα ,δεν είναι και το πορτοφόλι μου ανάλογο.Λατρης της ποιότητας Ναι......Τωρα άμα δεν τη φτάνω άλλη ιστορία.Εχεις δίκαιο δεν έχω το τεχνικό υπόβαθρο, παρόλα αυτά μπορώ να ξεχωρίσω ένα ποιοτικά υλοποιημένο μηχάνημα. Εσύ μπορείς? Τα τελευταία 4 χρόνια έχω ένα ολοκληρωμένο ενισχυτή της Cayin cs100a. 50 watt triode 80 watt ultralinear.Και πίστεψε με δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε οδήγηση από τον προηγούμενο ενισχυτή μου.Harman kardon hk 990 2x150 watt.Ελπιζω να σε κάλυψα. Όσο αναφορά τα Καλώδια επειδή δουλεύω και με καλώδια είναι το Α και το Ω σε ένα ηχοσυστημα .Έστω και Εάν δε σού αρέσει.Φιλικα Ιάσων
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.145
Reaction score
77.996
Φίλε Ιάσων επειδή ήμουνα ο πρώτος εδώ που πήρα crown (βέβαια μετά από αλλεπάλληλα p.m. με τον Στέργιο τον Κακαλιό που είχε δοκιμάσει πιο παλιά κλασοντέδες) πρέπει να σου πω ότι ο δικός μου xls 1500 πρέπει να κλείνει τώρα 3,5 -4 χρόνια καθημερινού βασανισμού καθώς είμαι και λίγο ταλι-fuckin-μπαν. ;
Του'πρηξεςτ@rxidiaτουανθρώπου..:p:roflmao::laugh:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.469
Reaction score
74.988
Σκέφτομαι να αλλάξουμε ελαφρά τη δομή των δικάναλων κατηγοριών. Να χωριστούν σε Αισθαντικές® και Μετρημένες©.
Θα μπλεχτούμε λίγο με τις ψηφιακές πηγές που απευθύνονται και στις δυο κατηγορίες αλλά θα βρεθεί η λύση, ίσως να μείνει εκτός των δυο.

Στις μεν Αισθαντικές® θα απαγορεύεται να γράψει ο EAR, ο Μπουτία και μερικοί ακόμη, ενώ στις Μετρημένες© θα απαγορεύεται και θα διαγράφεται οτιδήποτε υποκειμενικό.

Τι λέτε; Ν' ανοίξουμε poll που θα περιλαμβάνει και προτάσεις για ονομασίες αν αυτές δε σας αρέσουν;
 


Μηνύματα
1.747
Reaction score
1.016
Μην παρεξηγηθω ειμαι βεβαιος σε καποιους θα αρεσει ο ηχος του.
Εγω τον ειχα , τον ακουσα στον χωρο μου σε 2 ζευγαρια ηχειων και με 2-3 προενισχυτες.
Ειδικα στα πιο καλα ηχεια ( Infinity Kappa 400 ταξεως των 1300 € περιπου) η διαφορα ηταν πολυ μεγαλυτερη.
Καταλαβα ομως και το πολυ σημαντικο στοιχειο της οδηγησης των ηχειων.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.145
Reaction score
77.996
Σκέφτομαι να αλλάξουμε ελαφρά τη δομή των δικάναλων κατηγοριών. Να χωριστούν σε Αισθαντικές® και Μετρημένες©.
Θα μπλεχτούμε λίγο με τις ψηφιακές πηγές που απευθύνονται και στις δυο κατηγορίες αλλά θα βρεθεί η λύση, ίσως να μείνει εκτός των δυο.

Στις μεν Αισθαντικές® θα απαγορεύεται να γράψει ο EAR, ο Μπουτία και μερικοί ακόμη, ενώ στις Μετρημένες© θα απαγορεύεται και θα διαγράφεται οτιδήποτε υποκειμενικό.

Τι λέτε; Ν' ανοίξουμε poll που θα περιλαμβάνει και προτάσεις για ονομασίες αν αυτές δε σας αρέσουν;
ψοφάς για b0uρδέλο ε? :roflmao::lol:

Δεν είναι τα ηχεία το Α;
το gαμα ?:laugh:
 

I

iason

Guest
Δεν είναι τα ηχεία το Α;
Εννοείται .Μελέτη, μηχανήματα ότι μπορεί και ότι ταιριάζει στο χώρο του καθενός, καλώδια, φροντίδα χώρου όσο το επιτρέπει το Αφεντικό.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Αγαπητέ Φίλε Georgesod, Ελπίζω με αυτά που έγραψα να μην έχω θίξει την προέκταση του ανδρισμού σου.(crown) Εγώ δεν ακούω το στυλ της μουσικής που σου αρέσει .Ακούω γενικώς κλασικό ροκ,μπλουζ,Ελληνικά, και γενικώς δεν απορρίπτω κανένα είδος μουσικής που μου δίνει ψυχική ευχαρίστηση .Έχουν περάσει πολλά ενισχυτικά και ηχεία από τα χέρια μου ειμαι βέβαια και κάποιας ηλικίας .Χαιεντας δεν θα με αποκαλούσα ,δεν είναι και το πορτοφόλι μου ανάλογο.Λατρης της ποιότητας Ναι......Τωρα άμα δεν τη φτάνω άλλη ιστορία.Εχεις δίκαιο δεν έχω το τεχνικό υπόβαθρο, παρόλα αυτά μπορώ να ξεχωρίσω ένα ποιοτικά υλοποιημένο μηχάνημα. Εσύ μπορείς? Τα τελευταία 4 χρόνια έχω ένα ολοκληρωμένο ενισχυτή της Cayin cs100a. 50 watt triode 80 watt ultralinear.Και πίστεψε με δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε οδήγηση από τον προηγούμενο ενισχυτή μου.Harman kardon hk 990 2x150 watt.Ελπιζω να σε κάλυψα. Όσο αναφορά τα Καλώδια επειδή δουλεύω και με καλώδια είναι το Α και το Ω σε ένα ηχοσυστημα .Έστω και Εάν δε σού αρέσει.Φιλικα Ιάσων

Χαχαχ όχι ρε συ η προέκταση του ανδρισμού μου είναι το ktm μου :laugh: . Καλά μην φανταστείς το επίπεδό μου είναι ενός average τσοπάνου απλά προσπαθώ να την ψάχνω λίγο παραπάνω, τόσο ώστε να έχω αυτό που θέλω πάνω στο αντικείμενο χωρίς να με πιάνουν "κώτσο". Τώρα για τα καλώδια που λες αυτό που μπορώ να δεχτώ είναι (με την προϋπόθεση ότι τα πάντα όλα είναι "στην πένα") εκείνα που όντας στις σωστές για το αντικείμενο προδιαγραφές έχουν την μεγαλύτερη καθαρότητα στο μέταλλο που χρησιμοποιούν (χαλκό κυρίως). Το να πάρω καλώδια που κοστίζουν παραπάνω από έναν ενισχυτή π.χ. θα μου ήταν εντελώς τρελό για να έχω ένα τυχαίο εκουαλάιζινγ που με λίγο ψάξιμο θα το κατάφερνα με ένα φτηνό dsp σε υποπολαπλάσια τιμή.....
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.803
Μηνύματα
2.876.710
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top