Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
242
Reaction score
77
Καλημερα
Με αφορμή την εξωπραγματική τιμή κάποιων power cables, θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του χώρου, αν αξίζει το κόπο να δαπανήσει κάποιος ένα σημαντικό ποσό, ειδικα στις εποχές που ζουμε, για την αγορά κάποιου «αξιόλογου» καλωδίου ρεύματος, το οποίο, σύμφωνα με την αδέκαστη γνώμη του «Χ» «αντικειμενικού» και «ανιδιοτελώς σκεπτόμενου» reviewer, απογειωνει την απόδοση του μηχανήματος που τροφοδοτεί!
Οι τεχνικές μου γνώσεις επιεικώς χαρακτηρίζονται ανύπαρκτες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως βελτιώνεται η δεδομένη χαμηλή ποιότητα του ρεύματος που έρχεται από το στύλο της ΔΕΗ στην πρίζα μου, με ένα μέτρο ακριβού καλωδίου ρεύματος!
Θα είχε νόημα η αγορά αυτού του καλωδίου, μόνο αν υπήρχε η ιδεατή δυνατότητα να συνδεθεί απ´ευθειας από το στύλο της ΔΕΗ στον ενισχυτή ή οποιοδήποτε μηχάνημα της αλυσίδας.
Λογικά σκεπτόμενος, αγοράζοντας ένα φτηνό καλώδιο (το οποίο σε κάθε περίπτωση ειναι ποιοτικά ανώτερο από την εσωτερική καλωδίωση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση του διαμερίσματος) γίνεται η δουλειά στο ακέραιο!
Μου διαφεύγει κάτι;;;;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Καλημερα
bo dia
Με αφορμή την εξωπραγματική τιμή κάποιων power cables, θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του χώρου, αν αξίζει το κόπο να δαπανήσει κάποιος ένα σημαντικό ποσό, ειδικα στις εποχές που ζουμε, για την αγορά κάποιου «αξιόλογου» καλωδίου ρεύματος, το οποίο, σύμφωνα με την αδέκαστη γνώμη του «Χ» «αντικειμενικού» και «ανιδιοτελώς σκεπτόμενου» reviewer, απογειωνει την απόδοση του μηχανήματος που τροφοδοτεί!
εαν σε νοιαζει τι λεει ο καθε γριβιουερ ή μελος ΄........ή τι ακουνε ή δεν ακουνε τα αυτια σου ?
Οι τεχνικές μου γνώσεις επιεικώς χαρακτηρίζονται ανύπαρκτες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως βελτιώνεται η δεδομένη χαμηλή ποιότητα του ρεύματος που έρχεται από το στύλο της ΔΕΗ στην πρίζα μου, με ένα μέτρο ακριβού καλωδίου ρεύματος!
εσενα σε νοιαζει να εξηγησεις πως ενα καλωδιο μπορει ή δεν μπορει να αλλαξει τον ηχο ? ή εισαι της θεωριας ?
Θα είχε νόημα η αγορά αυτού του καλωδίου, μόνο αν υπήρχε η ιδεατή δυνατότητα να συνδεθεί απ´ευθειας από το στύλο της ΔΕΗ στον ενισχυτή ή οποιοδήποτε μηχάνημα της αλυσίδας.
Εδω η λυση ειναι μια τα τρως σουβλακια........οποτε κακως ασχολησαι με τα καλωδια
Λογικά σκεπτόμενος, αγοράζοντας ένα φτηνό καλώδιο (το οποίο σε κάθε περίπτωση ειναι ποιοτικά ανώτερο από την εσωτερική καλωδίωση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση του διαμερίσματος) γίνεται η δουλειά στο ακέραιο!
Μου διαφεύγει κάτι;;;;
Σου διαφευγει οτι ακομα δεν εισαι στο σουβλατζιδικο.......
αν παρολα αυτα εχεις διαθεση να δεις - ακουσεις ......αν ακουνε τα αυτια σου .....
τα οποια αν ακουσουν τα πιο πανω που εγραψες περι κολωνας πανε περιπατο.....
Αν λόιπον εισαι νοτια προαστια ελα να σου δωσω ενα καλωδιο για δοκιμη....
ή πας σε καθε ριτσο και σου δανειζει αυτος ενα.............
Απλα αν ακουσεις διαφορες το σουβλατζιδικο θα κανει μαυρα ματια να σε δει....................
 

S

sk4t4

Guest
Σου διαφευγει οτι ακομα δεν εισαι στο σουβλατζιδικο.......
αν παρολα αυτα εχεις διαθεση να δεις - ακουσεις ......αν ακουνε τα αυτια σου .....
τα οποια αν ακουσουν τα πιο πανω που εγραψες περι κολωνας πανε περιπατο.....
Αν λόιπον εισαι νοτια προαστια ελα να σου δωσω ενα καλωδιο για δοκιμη....
ή πας σε καθε ριτσο και σου δανειζει αυτος ενα.............
Απλα αν ακουσεις διαφορες το σουβλατζιδικο θα κανει μαυρα ματια να σε δει....................
Μην ξυνεις πληγες Αργυρηηηηηηηηηηη.:DΠαντοτε προηγουνται οι αποδειξεις και ακολουθουν οι ακροασεις,οι οποιες,παντοτε,δεν αποδεικνυουν τιποτα.;):D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............εννοηται αγοραζουμε παντα μπαι δε μπουκ.......(ασχετα αν ακουμε διαφορες)
νομιζουμε οτι ακουμε......
(πως λενε δεν πεινας ................................................διψας.....πιες ενα μπουκαλι νερο και η πεινα εξαφανιζεται δια μαγειας)....................
 


P

PMC

Guest
Υποτίθεται ότι το καλώδιο ρεύματος κάνει κάτι σαν καθάρισμα - φιλτράρισμα στο βρωμικο ρεύμα.
Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα καλωδια αυτό του ρεύματος πρέπει να είναι μακρύ.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Λογικά σκεπτόμενος, αγοράζοντας ένα φτηνό καλώδιο (το οποίο σε κάθε περίπτωση ειναι ποιοτικά ανώτερο από την εσωτερική καλωδίωση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση του διαμερίσματος) γίνεται η δουλειά στο ακέραιο!
Aπάντησες στο ερώτημα σου .Καλημέρα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Υποτίθεται ότι το καλώδιο ρεύματος κάνει κάτι σαν καθάρισμα - φιλτράρισμα στο βρωμικο ρεύμα.
Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα καλωδια αυτό του ρεύματος πρέπει να είναι μακρύ.

Kαι γιατι αραγε κανει διαφορες σε κορυφαια power reganarators ?
τελικα ...το σουβλατζιδικο ειναι μονοδρομος......και μετα θα γινεις φιλος και με τον φαρμακοποιο.....
οταν αποκτησεις χοληστερολη............
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τα ακριβά καλώδια ρεύματος είναι μια καλοστημένη φάρσα στο χώρο του όντιο, ένα παιχνίδι αρμέγματος της τσέπης ευκολόπιστων ανθρώπων με μηδενικές γνώσεις στο κεφάλι τους.

Το είπα ευγενικά.
 

gid

Μηνύματα
7.317
Reaction score
8.540
Αυτός που ενδιαφέρεται για την "καλή" παροχή ρεύματος μπορεί να κοιτάξει:
  • το καλώδιο να είναι αξιοπρεπούς διατομής για τις συσκευές που θα τροφοδοτήσει
  • το πολύμπριζο (που πιθανότατα υπάρχει) να μην είναι επιιπέδου σούπερ-μάρκετ (ορισμένα τέτοια δεν έχουν καν σωστή γείωση!)
  • η γραμμή να μην έχει πάνω της κλιματιστικά ή άλλες ενεργοβόρες συσκευές
  • να υπάρχει UPS κατάλληλης ισχύος και σοβαρού κατασκευαστή με σταθεροποιητή τάσης, που να βγάζει ημίτονο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ολα τα ακριβα ειναι......
αλλα αν παιρνεις 250 ευρω το μηνα ,.....ενα συστημα 1000 ευρω ειναι ακριβο
Αν εχεις καβα αφαγωτων λεφτων ................σε ειναι αδιαφορο...
γιατι ......αλλο πραμα ειναι ακριβο για τον φτωχουλη και αλλο για τον ευκαταστατο......
΅Ειναι ενα πραμα σαν να φας το πιο φτηνο και πιο ακριβο σουβλακι
και τα 2 γεμιζουν απλα το καθε <στομαχι>,,,,,,,,,,,,,,,
κριμα να ακουνε καποιοι διαφορες .,.....αντι να κανουνε τα λεφτα τους καλωδια θα ειχε γεμισει ο τοπος
σουβλατζιδικα..και <σουβλατζιδικα>......
ή μηπως εχει γεμισει ?
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Καλημερα
Με αφορμή την εξωπραγματική τιμή κάποιων power cables, θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του χώρου, αν αξίζει το κόπο να δαπανήσει κάποιος ένα σημαντικό ποσό, ειδικα στις εποχές που ζουμε, για την αγορά κάποιου «αξιόλογου» καλωδίου ρεύματος, το οποίο, σύμφωνα με την αδέκαστη γνώμη του «Χ» «αντικειμενικού» και «ανιδιοτελώς σκεπτόμενου» reviewer, απογειωνει την απόδοση του μηχανήματος που τροφοδοτεί!
Οι τεχνικές μου γνώσεις επιεικώς χαρακτηρίζονται ανύπαρκτες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως βελτιώνεται η δεδομένη χαμηλή ποιότητα του ρεύματος που έρχεται από το στύλο της ΔΕΗ στην πρίζα μου, με ένα μέτρο ακριβού καλωδίου ρεύματος!
Θα είχε νόημα η αγορά αυτού του καλωδίου, μόνο αν υπήρχε η ιδεατή δυνατότητα να συνδεθεί απ´ευθειας από το στύλο της ΔΕΗ στον ενισχυτή ή οποιοδήποτε μηχάνημα της αλυσίδας.
Λογικά σκεπτόμενος, αγοράζοντας ένα φτηνό καλώδιο (το οποίο σε κάθε περίπτωση ειναι ποιοτικά ανώτερο από την εσωτερική καλωδίωση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση του διαμερίσματος) γίνεται η δουλειά στο ακέραιο!
Μου διαφεύγει κάτι;;;;

Marketing λεγεται φιλε μου...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μαρκετινγκ ....................ο νεος τροπος (μαλλον παλιος)
να μην ακους.....
ή και να μην θες να ακους.....
ή και να μην πρεπει να ακους........
μακαριοι οι κουφοι το πνευματι........
Οσοι λοιπον ακουτε διαφορες απλα δενε εχετε παει ακομα σουβλατζιδικο...........................
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Να ρωτήσω και γω που έχω 2 απορίες σαν άσχετος:
Έχουμε ένα απλό καλώδιο έτοιμο από τη μάνα του, κινεζιά σαν αυτά που δίνουν με τους υπολογιστές.
Και έχουμε και ένα καλώδιο custom, λίγο καλύτερης ποιότητας με μπλεντάζ (που συνδέουμε μόνο στο σούκο) και με καλύτερης ποιότητας φισάκια.
Δεν θα λειτουργήσει καλύτερα από το έτοιμο? Και όταν λέω να λειτουργήσει καλύτερα, δεν εννοώ να κάνει το ταπεινό μου σύστημα των λίγων εκατοντάδων ευρώ να ακούγεται σαν σύστημα δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Εννοώ πως παρέχεις σε μια συσκευή λίγο πιο "φιλτραρισμένο" ρεύμα. Μιλάω καθαρά για το ηλεκτρολογικό κομμάτι. Το οποίο, γιατί όχι, να το καθιερώσουμε για όλες τις συσκευές του σπιτιού; PC, τηλεοράσεις κλπ.

Δεύτερη απορία σχετικά με το ρεύμα και την αύξηση ποιότητας του ήχου: Ας πούμε υποθετικά πως είχαμε το σούπερ δίκτυο με τους σούπερ χαλκούς, να δίνει τέλειο ρεύμα. Έρχεται το ρεύμα από τον υποσταθμό, τις κολώνες, μπλαμπλαμπλα, φτάνει στον πίνακα του σπιτιού και πάει στην πρίζα. Από την πρίζα, περνάει στο καλό ή κακό καλώδιο που έχουμε επιλέξει για τη συσκευή μας και σκάει στον μετασχηματιστή που βρίσκεται μέσα στη συσκευή μας... Εκεί δεν τελειώνουν όλα?
Όλο αυτό το καλό ρεύμα που ήρθε από το σούπερ δίκτυο δεν αλλάζει στον μετασχηματιστή και γίνεται κάτι άλλο?
Δεν αλλάζουν όλες οι ιδιότητες του?
Γιατί δεν έχω ακούσει κάποιος να λέει θα επενδύσω σε ένα καλό καλώδιο ρεύματος και θα αλλάξω τον μετασχηματιστή του ενισχυτή με έναν σούπερ επίχρυσο, ασημένιο, φτιαγμένο από νάνους στα ορυχεία της Μόρια, που κοστίζει ένα χιλιάρικο επιπλέον?

Πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση να κάνω flaming, ούτε να τρολάρω, ούτε να βάλω τους μεν να σφαχτούνε με τους δε (αυτούς που πιστεύουν πως ένα καλό καλώδιο αλλάζει τον ήχο από αυτούς που δεν το πιστεύουν.)

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει σοβαρά, ειδικά στην 2η ερώτηση μου σχετικά με το τι συμβαίνει στο ρεύμα που φτάνει στον μετασχηματιστή της συσκευής.
 
Last edited:


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Παίδες όλα είναι φυσική. Νόμοι που έχουν διατυπωθεί χρόοοοονια τώρα. Που έχουν αποδειχθεί, που έχουν μετρηθεί, που, που....
Δεν σηκώνει άποψη και "αυτί" το θέμα.
Στο μεταξύ μένω κάγκελο κατά καιρούς με αυτά που γράφονται, που νομίζω ότι άλλαξαν οι νόμοι της φυσικής!:o
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Να ρωτήσω και γω που έχω 2 απορίες σαν άσχετος:
Έχουμε ένα απλό καλώδιο έτοιμο από τη μάνα του, κινεζιά σαν αυτά που δίνουν με τους υπολογιστές.
Και έχουμε και ένα καλώδιο custom, λίγο καλύτερης ποιότητας με μπλεντάζ (που συνδέουμε μόνο στο σούκο) και με καλύτερης ποιότητας φισάκια.
Δεν θα λειτουργήσει καλύτερα από το έτοιμο?
εξαρταται τι εχεις φαει - πιει πριν.............
Και όταν λέω να λειτουργήσει καλύτερα, δεν εννοώ να κάνει το ταπεινό μου σύστημα των λίγων εκατοντάδων ευρώ να ακούγεται σαν σύστημα δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Εννοώ πως παρέχεις σε μια συσκευή λίγο πιο "φιλτραρισμένο" ρεύμα. Μιλάω καθαρά για το ηλεκτρολογικό κομμάτι. Το οποίο, γιατί όχι, να το καθιερώσουμε για όλες τις συσκευές του σπιτιού; PC, τηλεοράσεις κλπ.
το κακο θα ειναι να ακουγεται και στο δικο σου.......θα αναγκαστεις να κοψεις τα σουβλακια....και τις μπυρες

Δεύτερη απορία σχετικά με το ρεύμα και την αύξηση ποιότητας του ήχου: Ας πούμε υποθετικά πως είχαμε το σούπερ δίκτυο με τους σούπερ χαλκούς, να δίνει τέλειο ρεύμα. Έρχεται το ρεύμα από τον υποσταθμό, τις κολώνες, μπλαμπλαμπλα, φτάνει στον πίνακα του σπιτιού και πάει στην πρίζα. Από την πρίζα, περνάει στο καλό ή κακό καλώδιο που έχουμε επιλέξει για τη συσκευή μας και σκάει στον μετασχηματιστή που βρίσκεται μέσα στη συσκευή μας... Εκεί δεν τελειώνουν όλα?
υπαρχουν συκευες - αναγεννητες ρευματος που κανουν το ρευμα πενα σε μια γεννητρια.......αλλα και εκει ενα gamoκαλωδιο ερχεται να χαλσει τον προυπολογισμο του σουβλατζη

Όλο αυτό το καλό ρεύμα που ήρθε από το σούπερ δίκτυο δεν αλλάζει στον μετασχηματιστή και γίνεται κάτι άλλο?
Δεν αλλάζουν όλες οι ιδιότητες του?
Γιατί δεν έχω ακούσει κάποιος να λέει θα επενδύσω σε ένα καλό καλώδιο ρεύματος και θα αλλάξω τον μετασχηματιστή του ενισχυτή με έναν σούπερ επίχρυσο, ασημένιο, φτιαγμένο από νάνους στη Μόρια που κοστίζει ένα χιλιάρικο επιπλέον?
αναλογα που θες να χωσεις τα λεφτα σου.......προτεινω σουβλατζιδικο ....εν θα τσακωνεσαι προσπαθοντας να αποδειξεις οτι νομιζεις οτι ακους διαφορες

Πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση να κάνω flaming, ούτε να τρολάρω, ούτε να βάλω τους μεν να σφαχτούνε με τους δεν (αυτούς που πιστεύουν πως ένα καλό καλώδιο αλλάζει τον ήχο από αυτούς που δεν το πιστεύουν.)

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει σοβαρά, ειδικά στην 2η ερώτηση μου σχετικά με το τι συμβαίνει στο ρεύμα που φτάνει στον μετασχηματιστή της συσκευής.
προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν η συσκευη μου εχει μετασχηματιστη ή ξυλο παλο σαντο ......
με νοιαζει να ακουω διαφορες........γιαυτο και τσακωθηκα με τον σουβλατζη......εκανα και κορμαρα.......25 κιλα κατω.........
Αλλοι παλι κατατροπωνουν το ενα 2πιτο πισω απο το αλλο....και μετρανε αδεια μπουκαλια.....ολοι κατω απο τον ιδιο ηλιο ειμαστε
sat nam.......namaste












φυσικη δεν υπαρχει..........δεν υπηρξε ποτε .......υπαρχει μονο χημεια.....
Τα εχουμε πει μυριες φορες
@ αποφοιτοι φυσικοι αποφασιζουν να το ρειξουν στα καλωδια
υλικα στριψιματα γνωσεις εμνευση εμπειρια
θα κανουν καλωδια διαφορετικα...?....θα ακουγονται διαφορετικα ?
Τα μακαριτικα ultralink ηταν 6Ν χαλκος και τεφλονακι.....
το ιδιο και τα Nordost........
αλλα δυστυχως δεν επαιζαν το ιδιο........και αν ψαξεις να βρεις ποσα καλωδια υπαρχουν με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα.....αλλα δεν παιζουν ιδια........αστα
αφου σου λεω σουβλατζιδικο τωρα....................
και εδω θεμα χημειας ειναι.....γυρο γουρουνι ? η πουλιου ?
αμστελ ή μυθος........
χαρουμενος σουβλατζης ή ψιλοανεργουλης......
σκεψου το διπλανο σου........αυριο μπορει να εισαι εσυ στη θεση του
ad guray namey sat guray name .siry guruday em name
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να ρωτήσω και γω που έχω 2 απορίες σαν άσχετος:
Έχουμε ένα απλό καλώδιο έτοιμο από τη μάνα του, κινεζιά σαν αυτά που δίνουν με τους υπολογιστές.
Και έχουμε και ένα καλώδιο custom, λίγο καλύτερης ποιότητας με μπλεντάζ (που συνδέουμε μόνο στο σούκο) και με καλύτερης ποιότητας φισάκια.
Δεν θα λειτουργήσει καλύτερα από το έτοιμο? Και όταν λέω να λειτουργήσει καλύτερα, δεν εννοώ να κάνει το ταπεινό μου σύστημα των λίγων εκατοντάδων ευρώ να ακούγεται σαν σύστημα δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Εννοώ πως παρέχεις σε μια συσκευή λίγο πιο "φιλτραρισμένο" ρεύμα. Μιλάω καθαρά για το ηλεκτρολογικό κομμάτι. Το οποίο, γιατί όχι, να το καθιερώσουμε για όλες τις συσκευές του σπιτιού; PC, τηλεοράσεις κλπ.

Δεύτερη απορία σχετικά με το ρεύμα και την αύξηση ποιότητας του ήχου: Ας πούμε υποθετικά πως είχαμε το σούπερ δίκτυο με τους σούπερ χαλκούς, να δίνει τέλειο ρεύμα. Έρχεται το ρεύμα από τον υποσταθμό, τις κολώνες, μπλαμπλαμπλα, φτάνει στον πίνακα του σπιτιού και πάει στην πρίζα. Από την πρίζα, περνάει στο καλό ή κακό καλώδιο που έχουμε επιλέξει για τη συσκευή μας και σκάει στον μετασχηματιστή που βρίσκεται μέσα στη συσκευή μας... Εκεί δεν τελειώνουν όλα?
Όλο αυτό το καλό ρεύμα που ήρθε από το σούπερ δίκτυο δεν αλλάζει στον μετασχηματιστή και γίνεται κάτι άλλο?
Δεν αλλάζουν όλες οι ιδιότητες του?
Γιατί δεν έχω ακούσει κάποιος να λέει θα επενδύσω σε ένα καλό καλώδιο ρεύματος και θα αλλάξω τον μετασχηματιστή του ενισχυτή με έναν σούπερ επίχρυσο, ασημένιο, φτιαγμένο από νάνους στα ορυχεία της Μόρια, που κοστίζει ένα χιλιάρικο επιπλέον?

Πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση να κάνω flaming, ούτε να τρολάρω, ούτε να βάλω τους μεν να σφαχτούνε με τους δεν (αυτούς που πιστεύουν πως ένα καλό καλώδιο αλλάζει τον ήχο από αυτούς που δεν το πιστεύουν.)

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει σοβαρά, ειδικά στην 2η ερώτηση μου σχετικά με το τι συμβαίνει στο ρεύμα που φτάνει στον μετασχηματιστή της συσκευής.
Στράτο,
για το 2ο ερώτημα σου σκέψου κάτι απλό.
Ο μετασχηματιστής παίρνει το χ ρεύμα και βγάζει αναλόγως τις ανάγκες του μηχανήματος, α ρεύμα. β ρεύμα, γ...κ.ο.κ.
Τώρα, αν με κάποιο τρόπο τον τροφοδοτίσεις με χ+ ρεύμα, αντίστοιχα θα σου δώσει α+ ,β+, γ+ ρεύμα.
Με άλλα λόγια, μετατρέπει το ρεύμα με μία ή περισσότερες σταθερές (ανάλογα πόσες διαφορετικές τάσεις βγάζει για τα αντίστοιχα κυκλώματα που καλέίται να τροφοδοτήσει).
Επομένως, αν τον τροφοδοτήσεις με "καλύτερο" ρεύμα, καλύτερο ρεύμα θα πάρεις στην έξοδο του!
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
μαρκετινγκ ....................ο νεος τροπος (μαλλον παλιος)
να μην ακους.....
ή και να μην θες να ακους.....
ή και να μην πρεπει να ακους........
μακαριοι οι κουφοι το πνευματι........
Οσοι λοιπον ακουτε διαφορες απλα δενε εχετε παει ακομα σουβλατζιδικο...........................


Το μαρκετινγκ εχει να κανει με πολλα.

Φωτογραφια πχ. Οι περισσοτεροι κατασκευαστες προμοταρουν σωματα μηχανων, οπερ σημαινει αναλωσιμα, καθοτι ψηφιακα.

Ελαχιστοι ζμπρωχνουν πρεμιουμ φακους διοτι απαξ και τον πηρες, τον χαι εντ φακο ντε, εκλεισες...
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Στράτο,
για το 2ο ερώτημα σου σκέψου κάτι απλό.
Ο μετασχηματιστής παίρνει το χ ρεύμα και βγάζει αναλόγως τις ανάγκες του μηχανήματος, α ρεύμα. β ρεύμα, γ...κ.ο.κ.
Τώρα, αν με κάποιο τρόπο τον τροφοδοτίσεις με χ+ ρεύμα, αντίστοιχα θα σου δώσει α+ ,β+, γ+ ρεύμα.
Με άλλα λόγια, μετατρέπει το ρεύμα με μία ή περισσότερες σταθερές (ανάλογα πόσες διαφορετικές τάσεις βγάζει για τα αντίστοιχα κυκλώματα που καλέίται να τροφοδοτήσει).
Επομένως, αν τον τροφοδοτήσεις με "καλύτερο" ρεύμα, καλύτερο ρεύμα θα πάρεις στην έξοδο του!
Λέανδρε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Εδώ όμως μιλάμε για πλήρη μετατροπή του ρεύματος από εναλλασσόμενο σε συνεχές... δεν μιλάμε για ενίσχυση ρεύματος που πχ το ασθενές σήμα έχει θόρυβο και ο ενισχυτής αυξάνει το σήμα, αυξάνει και τον θόρυβο μαζι. Υποτίθεται ο μετασχηματιστής αλλάζει το ρεύμα, δίνει μια εντελώς νέα έξοδο. Άρα ποιοτικά παίζει ρόλο και ο μετασχηματιστής, περισσότερο από το καλώδιο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top