Πρόβλημα με ήχο γείωσης πικάπ

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα θορύβου που έχω.


Βγαίνει από τα ηχεία ένας θόρυβος (σαν γείωσης) και η πηγή νομίζω είναι το πικάπ.

Ο θόρυβος είναι αυτός:

https://vocaroo.com/delete/s1am7ZHucm5P/482b42dacbbe28f6

είναι αυτός ο οξύς κυματιστός ήχος στο background, όχι το γενικό distortion που ακούγεται.


Έχω δοκιμάσει τα εξής:

Άλλον ενισχυτή - τα ίδια
άλλο καλώδιο γείωσης - τα ίδια
Άλλα rca καλώδια (αν και έβαλα υποδεέστερα) - τα ίδια


Πήγα το πικάπ για τσεκ, μου είπαν ότι είναι μια χαρά η γείωση, το βάλαμε εκεί επιτόπου και όντως δεν ακουγόταν αυτός ο ήχος (παρά μόνο ελάχιστα όταν το βάζαμε σε μεγάλη ένταση).
Ο Τεχνικός τσέκαρε και την κεφαλή/βραχίονα κτλ, όλα οκ ήταν.

Όταν το γυρίζω στο ράδιο φεύγει ο ήχος, με το που το πάω στο phono εμφανίζεται (από εκεί κατέληξα ότι είναι το πικάπ).


Να σημειώσω ότι αυτό έγινε ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες, δεν υπήρχε παλιά. Δεν θυμάμαι να έγινε κάτι διαφορετικό όμως... Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω.... έχετε καμιά ιδέα;


Ευχαριστώ.

Υ.Γ. To πικάπ είναι ένα παλιό Sansui SR 212
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Καποια νέα συσκευή μήπως μπήκε πρόσφατα κοντά στο πικάπ και βγάζει παράσιτα που τα αρπάζει η κεφαλή; Κανένας μετασχηματιστής;
 

Μηνύματα
635
Reaction score
575
Μήπως έφερες πολύ κοντά το ηχείο σου στο πικάπ τελευταία; επίσης μήπως προσθέσες η άλλαξες κάποια άλλη συσκευή στο σύστημα;
Αν δε συμβαίνει τίποτα από αυτά τότε λογικά κάτι την έχει ακούσει στην προενισχυση του πικάπ σου η τραβήχτηκε το καλώδιο και κάνει κανένα βραχυκύκλωμα. Άλλο σενάριο είναι ότι μπηκε κάποια συσκευή σε λειτουργία στο σπίτι σου μέσα η κάπου κοντά η οποία κάνει παράσιτα στο δίκτυο... Αν υπάρχει φίλτρο ρεύματος να δανειστείς ίσως να έδινε τη λύση.
Πρέπει να πας τον ενισχυτή και το το πικαπ πακέτο σε ένα φίλο αρχικά να τα συνδέσεις σπίτι του να δεις αν φεύγει ο θόρυβος...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Εχεις πολύπριζο που τροφοδοτεί τις συσκευές;
Δεδομένου οτι το σύμπτωμα συμβαίνει με όλους τους ενισχυτές, τσέκαρε τις γειώσεις του πολύπριζου και το φις.
Τα ίδια στην πρίζα του τοίχου! Βγάλτην και τσέκαρε τις συνδέσεις της γείωσης.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
υπάρχει μια περίπτωση, να έχει ξεκολλήσει ή να έχεις ¨ψυχρή " κόλληση στη σημείο της γείωσης του πικάπ εσωτερικά στον ενισχυτή σου.
Βγάλε του το καπάκι και δες στο σημείο αυτό εσωτερικά του ενισχυτή αν το καλώδιο είναι κολλημένο.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Το πικάπ (sansui SR 212) και ο ενισχυτής (Yamaha CR 820) παίρνουν ρεύμα από το ίδιο πολύμπριζο, δοκίμασα κι άλλο αλλά πάλι τα ίδια. Η γείωση της πρίζας στον τοίχο είναι οκ, το τσέκαρα.

Έχω πάει το πικάπ σε άλλο δωμάτιο με άλλο ενισχυτή αλλά το έκανε πάλι. Θα δοκιμάσω να τα πάω πακέτο σε άλλο σπίτι...

Τα ηχεία είναι όντως κοντά αλλά και όταν τα πάω περίπου στο 1 μέτρο μακρυά δεν έχει κάποια διαφορά.. καινούρια συσκευή εκεί κοντά δεν έχει μπει... Πρόσφατα άλλαξα κεφαλή και headshell αλλά νομίζω το πρόβλημα υπήρχε και πριν.

Θα το ψάξω κι άλλο και θα μελετήσω αυτά που μου είπατε.. αν στο μεταξύ σας έρθει κάποια άλλη ιδέα, πείτε την!

Ευχαριστώ πολύ.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Βγαλε το καλωδιο του πικαπ και της γειωσης απο τον ενισχυτη,ανοιξε το volume του ενισχυτη και δες αν το κανει παλι
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Βγαλε το καλωδιο του πικαπ και της γειωσης απο τον ενισχυτη,ανοιξε το volume του ενισχυτη και δες αν το κανει παλι
Τα έβγαλα και δεν κάνει τον θόρυβο. Είναι το ίδιο με το selector του ραδιοενισχυτή, όταν το βάζω στο radio είναι οκ, όταν το βάζω στο phono κάνει τον θόρυβο, άρα είναι το πικάπ.

Το παράξενο είναι ότι όταν πήγα το πικαπ στο μάστορα και το έβαλε στον δικό του ενισχυτή δεν έκανε το θόρυβο.... δηλαδή ήμαρτον...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
άρα είναι το πικάπ.

Το παράξενο είναι ότι όταν πήγα το πικαπ στο μάστορα και το έβαλε στον δικό του ενισχυτή δεν έκανε το θόρυβο.... δηλαδή ήμαρτον...
Αν δεν χρησιμοποιεις το καλωδιο γειωσης ;
 



Μηνύματα
31
Reaction score
2
οκ. ειναι ευκολο να δοκιμασεις/συνδεσεις την παλια κεφαλη;
Η παλια κεφαλη καταστράφηκε, στράβωσε η βελόνα και την πέταξα..
Θα δοκιμάσω αρχικά να πάω μόνο το πικάπ σε άλλο σπίτι να το συνδέσω με άλλο ενισχυτή και με άλλα καλώδια.
Θα έχω νέα το βράδυ.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Βλέπω ότι ο ενισχυτής σου τα έχει τα χρονάκια του. Αφού το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά, πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο γήρανσης κάποιων πυκνωτών στην είσοδο phono.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Τσέκαρε τις επαφές των εξωτερικών δακτυλιδιών των RCA του ιντερκονέκτ, με τα θυλικά του ενισχυτή.
Αν το κάνει με κάθε ενισχυτή, δεν φταίει ο ενισχυτής,
( Αποσύνδεσε κάθε συσκευή πλην του πικάπ από τον ενισχυτή όταν δοκιμάζεις ) .
Το να πας σε άλλο σπίτι μάλον περιττό, ασ'το σαν τελευταία ελπίδα.

Πάντως... στο "Πρόσφατα άλλαξα κεφαλή και headshell" διαισθάνομαι οτι κρύβεται ο ένοχος
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Βλέπω ότι ο ενισχυτής σου τα έχει τα χρονάκια του. Αφού το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά, πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο γήρανσης κάποιων πυκνωτών στην είσοδο phono.
Του έκανα recap πρόσφατα.. και ο δεύτερος ενισχυτής που το δοκίμασα (αν και είναι παλιός και αυτός -sansui 7070-) είναι και αυτός πρόσφατα recapped, πάλι τα ίδια κι εκεί...
[DOUBLEPOST=1547893422][/DOUBLEPOST]
Τσέκαρε τις επαφές των εξωτερικών δακτυλιδιών των RCA του ιντερκονέκτ, με τα θυλικά του ενισχυτή.
Αποσύνδεσε κάθε συσκευή πλην του πικάπ από τον ενισχυτή.
Το να πας σε άλλο σπίτι μάλον περιττό, ασ'το σαν τελευταία ελπίδα.

Πάντως... στο "Πρόσφατα άλλαξα κεφαλή και headshell" διαισθάνομαι οτι κρύβεται ο ένοχος
Οκ θα το δω και αυτό και θα σας πω
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Απ' οσα ποστ διαβασα, πιθανοτατα το προβλημα συγκεντρωνεται στην κεφαλη και στην καλωδιωση. Τσεκαρε τα πινς στους ακροδεκτες της κεφαλης. Στην αλλαγη κεφαλων εχουν καταστραφει καλωδιωσεις αφου τα πινς ειναι καλωδιακια υπερευαισθητα και κοβονται για πλακα με το παραμικρο ''ακομψο'' τραβηγμα. Κοιτα λοιπον εκει. Κατι συμβαινει με τα καλωδιακια καναλιων ή ground στη συνδεση ή βραχυκυκλωνει το headshell και θελει αλλαγη. Δοκιμασε, δε χανεις κατι.
 

Μηνύματα
956
Reaction score
1.135
Φίλε μου αν τα rca βύσματα του πικάπ έχουν οξειδωθεί από τα χρόνια ίσως δεν κάνουν σωστή επαφή με τα rca in του ενισχυτή . Σύστρεψε τα rca με το volume σε στάθμη να ακούγεται ο θόρυβος και δες αν αλλάζει -μειώνεται ο θόρυβος . Καλό ψάξιμο.
Τώρα βλέπω οτι έχεις αλλάξει rca ,μια φωτο θα βοηθούσε .
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.117
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top