Tsakiridis Apollon plus (απόψεις)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
319
Reaction score
128
Καλησπέρα πέρασα από τον Γιάννη

(Σε περίπτωση που δεν ξέρετε είναι ένας εκπληκτικός κύριος που επισκευάσει παντός είδους μηχανήματα ότι και να του πας το κάνει)

και έχει πολλά χρόνια και εμπειρίας και αλλαγής μηχανημάτων
και μου είπε ότι απέφυγε ότι είναι από τσακιριδη και γενικά με το που το είδε από μέσα μου λέει ξέχασε το δεν αξίζει

μου πρότεινε καλύτερα να πάω σε έναν xindak v20 που θα αλλάξει της λάμπες του ( με κάτι καλύτερο ) πάρα να πάω στον Απόλλωνα... γενικά μου είπε μόνο μην πας για τον τσακιριδη φύγε μακριά

έχετε κάποια γνώμη όση είστε στον τσακιριδη εσείς τι πιστεύεται.. σέβομαι την γνώμη του γιατί έχει πολλά χρόνια εμπειρίας και όλη μέρα επισκευάσει μηχανήματα από 200 έως και 10000 ευρώ... και το αστείο είναι ότι τα έχει και εκεί μπροστά στα ράφια του οπότε δεν είναι απλος φήμες
 

Μηνύματα
635
Reaction score
575
Τι να πω βρε παιδι μου. Οι γνωμες ειναι σαν τις ........... που λεει και μια ψυχη!
Λεφτα να εχεις να αγοραζεις απ ολα και πες του Γιαννη να μη λεει τετοια γιατι θα χρειαστει να τα εξηγησει κι ολας.
Χωρις παρεξηγηση....Αν θες φθηνη και καλη λαμπα, καλυτερη απ τα λεφτα που δινεις που να πας δηλαδη?
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
την γνώμη του την βασίζει στα ηλεκτρονικά του μέσα.. και σύμφωνα με αυτό που είδε.. με το που το είδε κοίταξε αλλου
[DOUBLEPOST=1548068553][/DOUBLEPOST]συμφωνώ στο γεγονός που ότι πληρώνουμε περνούμε αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα... αρκετες φορές οχι πάντα
 

Attachments


Μηνύματα
434
Reaction score
211
φιλε μου εχω Τσακιριδη μονομπλοκ Ορφεα με 845 λαμπες εδω και τρια χρονια. παιζουν καταπληκτικα και δεν εχει χρειαστει να κανω τιποτα. τωρα ο καθε ενας λεει οτι θελει. Προχθες περασα απο Τσακιριδη να παρω κατι και ειδα οτι τα παιδια δεν προλαβαινουν να ετοιμαζουν ενισχυτες για εξω. μαλλον εκει τους εκτιμουν καλυτερα. αυτα
 


Μηνύματα
319
Reaction score
128
Ναι φυσικά είπαμε ο καθένας έχει την γνώμη του εγώ τον ακούω ως ηλεκτρονικό δεν μπορεί αυτός να μου πιεί τι θα μου αρέσει εμένα .. για αυτο μπήκα σε σκέψεις
 

Μηνύματα
434
Reaction score
211
Ανεστη εχω περασει απο αρκετους ηλεκρονικους ας πουμε απο χαιντεδες εως απλους ενας δεν εχει πει καλη κουβεντα για καποιο μηχανημα, ολο και κατι εχουν, ενω αυτα που φτιαχνουν αυτοι ειναι τοπ. γιατι πολυ απο αυτους ειναι και ντιουης. αυτα.
 

Μηνύματα
962
Reaction score
1.146
Φίλε μου , αφού μεταφερεις άποψη οχι δική σου ας σου πω τη δική μου .Ημουν κάτοχος ενισχυτικων των αφων τσακιριδη και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις να καταθεσω . Τίμια μηχανακια που αξίζουν κάθε ευρώ . Καλο είναι να τα ακούσεις . Χαιρετώ .
 

Μηνύματα
2.356
Reaction score
4.925
Καλησπέρα πέρασα από τον Γιάννη

(Σε περίπτωση που δεν ξέρετε είναι ένας εκπληκτικός κύριος που επισκευάσει παντός είδους μηχανήματα ότι και να του πας το κάνει)

και έχει πολλά χρόνια και εμπειρίας και αλλαγής μηχανημάτων
και μου είπε ότι απέφυγε ότι είναι από τσακιριδη και γενικά με το που το είδε από μέσα μου λέει ξέχασε το δεν αξίζει

μου πρότεινε καλύτερα να πάω σε έναν xindak v20 που θα αλλάξει της λάμπες του ( με κάτι καλύτερο ) πάρα να πάω στον Απόλλωνα... γενικά μου είπε μόνο μην πας για τον τσακιριδη φύγε μακριά

έχετε κάποια γνώμη όση είστε στον τσακιριδη εσείς τι πιστεύεται.. σέβομαι την γνώμη του γιατί έχει πολλά χρόνια εμπειρίας και όλη μέρα επισκευάσει μηχανήματα από 200 έως και 10000 ευρώ... και το αστείο είναι ότι τα έχει και εκεί μπροστά στα ράφια του οπότε δεν είναι απλος φήμες
Άλλη άποψη σχηματίζει ο τεχνικός/ηλεκτρονικός, άλλη άποψη σχηματίζει ο απλός χρήστης/ακροατής. Πολλές φορές το να πω εγώ ότι ο ενισχυτής μου είναι φοβερός, παίζει τέλεια, δεν έχει χαλάσει ποτέ, δεν σημαίνει ίσως και πολλά πράγματα καθ' ότι είναι υποκειμενική άποψη. Αλλά ο τεχνικός ναι, δικαιούται να έχει άποψη η οποία μπορεί να είναι εκ διαμέτρου αντίθετη από αυτή των απλών χρηστών, όμως οφείλει να την τεκμηριώνει με μετρήσεις. Θα μπορούσε δηλαδή να σου πει, ότι ο ενισχυτής έχει π.χ παραμόρφωση 10% ή ότι η ισορροπία των καναλιών είναι αλλού κ.λ.π τεχνικά. Έτσι ώστε να καταλάβουμε και εμείς γιατί έχει αυτή την άποψη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.233
Να ρωτήσω κάτι...
Αυτός ο Κυρ Γιάννης τον είδε μόνο ή τον μύρισε κιόλας τον ενισχυτή για να έχει καλύτερη άποψη;

Αυτό γιατί ένας σημαντικός παράγοντας όλων των λαμπάτων μηχανημάτων είναι ο μετασχηματιστής εξόδου.
Οι ηλεκτρονικοί σε όλο τον κόσμο, για να αποφανθούν για την ποιότητα του, κάνουν μετρήσεις.
Ο Κυρ Γιάννης με τον που τον είδε κατάλαβε...

Στο δε εσωτερικό του ο Απόλλων φέρει γνήσιους πυκνωτές Nippon Chemicon στην τροφοδοσία, ενώ στο σήμα arcotronics-kemet, που είναι αξιοπρεπέστατοι και ότι ποιο τίμιο στα χρήματα τους, χωρίς να είναι βέβαια του πανακρίβου.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Είχα για 6 χρόνια powerhouse τελικό, προ Alexander τον παλιό με τις 6SN7 και το λαμπάτο buffer Zeus phono. Ο τελικός οδηγούσε ένα ζεύγος Audio spectrum Artemiz V2 σε χώρο περίπου 20 m^2.

Για τα λεφτά που είχα δώσει ήμουν ευχαριστημένος.

Ο powerhouse έκαιγε μερικές φορές την ασφάλεια των ανοδικών τάσεων την οποία άλλαζα και δεν είχα κάποιο άλλο θέμα. Όμως τα rca εισόδου του ήταν λίγο πιο λεπτά σε πάχος, συνεπώς αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ interconnect με βιδωτά βύσματα.


Η μετακόμιση του συστήματος σε μεγαλύτερο χώρο ακρόασης, όπως επίσης και η ως ένα βαθμό έλλειψη λεπτομέρειας και ακρίβειας στην αναπαραγωγή επέβαλε και την αλλαγή των μηχανημάτων αυτών με άλλα τρανσιστορικά ανώτερης κατηγορίας τιμής και απόδοσης.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας καθώς είμαι άσχετος στα ηλεκτρονικά κομμάτια του ενισχυτή η και του κάθε μηχανήματος αλλά όχι και άγρια μεσάνυχτα και για αυτο μου έκανε μεγάλη εντύπωση η άποψη του σε κάθε περίπτωση να πω ότι δεν ειναι άσχετος ο κύριος απλός με μια ματιά δεν του άρεσε έτσι όπως το είδε.. από εκεί και πέρα θα πω μετα τι μου ειπε
 

Μηνύματα
691
Reaction score
419
1η αληθεια: Οι περισσοτεροι που εχουν διαθεσει περισσοτερα αναλογικα χρηματα απο τα αντιστοιχα μοντελα των Τσακιριδαιων θα σου πουνε μακρια. Λιγοι θα σου πουν οκ αν δεν μπορεις να πας σε περισσοτερα χρηματα. Μετρημενοι θα σου πουν καλα... 2ηαληθεια Συσχετιση τιμης ηχου πολυ σωστη. 3η αληθεια Οι χροιες τους που εχουν πολυ καλες αλλα λειπει το ραφιναρισμα ο εκλεπτισμενος ηχος.. 4η αληθεια Η βελτιωση των μηχανηματων τους συνεχης. 5η αληθεια Η αυξηση πωλησεων στο εξωτερικο δεδομενη. 6η αληθεια Πατανε κυριως στο μοττο:Σας δινω στα ιδια χρηματα περισσοτερα χαρακτηριστικα. Ειναι ομως σωστο? Εξαρταται απο τοτι θελει ο αγοραστης.
[DOUBLEPOST=1548073911][/DOUBLEPOST]Αυτα εννοειται οτι τα νομιζω εγω χωρις διαθεση επικριτικη η υπερ
 

Μηνύματα
438
Reaction score
608
Παραθέτω την δική μου εμπειρία από τα ενισχυτικά Tsakiridis Alexander,Tsakiridis apollon και phono Tsakiridis.Ολα τα παραπάνω ενισχυτικά ήταν κ μια εμπειρία.Λογω των πολύ καλών τιμων τους(Που δεν τα λες κ φθηνα)ειχα στραφεί κ εγώ σε αυτά(Το μετάνιωσα στην πορεια).Βαρεθηκα να πηγαίνω στο εργαστήριο τους γιατί τη μια μικροφωνιζαν την άλλη έκαναν θόρυβο οι μετασχηματιστές που σε χαμηλή στάθμη το βράδυ τους άκουγες κ μου έλεγαν δεν πειράζει δεν είναι κάτι σοβαρό.Τον Alexander Επειδή μου είχε καψει μια δίοδο στη οθόνη ενώ ήταν στην εγγύηση από τον προηγούμενο αγοραστη έδωσα 30Ευρουλακια.
Ειδικά το να βρω πάρκινγκ στο μαγαζί ήταν το κατι άλλο.
Βέβαια κάποιοι άλλοι πίνουν νερό στο όνομα τους.Δεκτο.
Η παραπάνω ήταν η δική μου εμπειρία.
Τους έδωσα και βρήκα την ηρεμία μου.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
η αλήθεια είναι ότι ο κύριος έχει δώσει αρκετά λεφτά στο σύστημα του και έχει προσελκύσει αρκετά αυτό που θέλει με αυτα που κάνει είτε λέγετε ηχεία είτε ενισχυτης...αλλα αυτο είναι γιατί δουλεύει μέσα σε αυτά έχει βρει αυτό που θέλει και οτιδήποτε άλλο δεν τον συναρπάζει η αρέσει φυσικά από μια μεριά τον καταλαβαίνω αλλά αυτό δεν δικαιολογεί να βγάζουμε "σκαρτο" ένα μηχάνημα που για εμάς τους κοινούς θνητούς μπορεί να αρέσει... σίγουρα και εμείς μπορεί να είχαμε άλλες επιλογές άμα είχαμε την ελευθερία να παίζαμε με μηχανήματα... σε κάθε περίπτωση δεν περνώ μεριά με κανένα απλος ακούω γνώμες
[DOUBLEPOST=1548075803][/DOUBLEPOST]έχει και ενα luxman 3600 που έχω βάλει στο μάτι..
[DOUBLEPOST=1548075845][/DOUBLEPOST]και τον δίνει 1000 ευρώ χμμμ
 


Μηνύματα
319
Reaction score
128
για πες μας τι είπε
στην ουσία άφησε σχόλια ότι είναι "άδειος" εσωτερικά και ότι για 4 λάμπες έχει μια "εσωτερική έξοδο" ΠΡΟΣΟΧΉ δεν είπε αυτό ακριβός καθώς λόγο δουλειάς δεν θυμάμαι ποιά ήταν ακριβός τα λόγια του ( θα τον ξανά ρωτήσω) μετά είπε ότι αρκετά πράγματα μέσα είναι κινέζικα και μου έδειξε τα γρήγορα πάνω στην πλακέτα..
[DOUBLEPOST=1548076700][/DOUBLEPOST]
Audio spectrum Artemiz
Νομίζω είδα μια αγγελία στην Θεσσαλονίκη εσυ είσαι που τα πουλάς :p
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.988
Reaction score
2.929
Καλησπέρα

Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλησαντες αλλα κυρίως με την άποψη ότι όταν αφορίζεις κάτι με μια ματιά χωρίς μετρήσεις, χωρίς τεχνική αξιολόγηση θυμίζει συνεργείο που φτιάχνει μόνο Χ μάρκα και όλες οι άλλες είναι μάπα. Τι αγόρασες πχ OPEL, πρόβλημα έκει πρόβλημα αλλού, μάπα κτλ (αυτά άκουγα πριν 14 χρόνια που αγόρασα το corsa μου) απο διάφορους συνεργειάδες με πολλά αυτοκίνητα έξω απο το συνεργείο τους ακριβά και μή, αλλα το corsaki ακόμα επιβιώνει με 250Κ χιλιόμετρα, χωρίς καμένα λάδια και δεν τρίζει. Καλό είναι να αξιολογούμε και να μετράμε όχι με τα μάτια αλλα και με εργαλεία. Η εμπειρία μας δεν μας δίνει το δικαίωμα να αφορίζουμε με το μάτι.

Τέλος αναφέρω ότι αγόρασα την X-Fi HD η οποία στο internet ήταν ενας αφορισμός ο ίδιος και με μεγάλη έκπλήξη αφού ακουσα τα έσω μου και όχι τα reviews απεδειχθεί πάρα πολύ καλή για τα αυτιά μου.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 



Status
Not open for further replies.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.821
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top