1080p SDR ή φθηνό 4K HDR projector

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Kαλησπέρα παιδιά, ψάχνω για projector μιας και έρχεται black friday θέλω να ακούσω 1-2 γνώμες.
Το budget είναι αυστηρά στα 650 ευρώ γιατί ταυτόχρονα κοιτάω και για νέο subwoofer άρα καλό θα είναι να μη ξεφύγω.

Αρχικά κοιτούσα 1080p μοντέλα όπως τα Optoma 144X και τον BenQ W1050 όπου όπως πιστεύω θα καλύψουν άνετα τις τωρινές μου ανάγκες. Έχω τις αμφιβολίες μου όμως..
Λοιπόν , παίζω παιχνίδια η τωρινή γενιά βασίζεται κατά βάση στα 1080p και SDR τεχνολογία άρα τα παραπάνω μοντέλα θα ήταν μια χαρά. Το θέμα είναι ότι στο μέλλον θέλω να παίζω UHD blu ray όχι τόσο για το 4K και το HDR αλλά για το Dolby Atmos και το DTS X όπου σχεδόν έχουν γίνει αποκλειστικά στις UHD εκδόσεις. Πιθανότατα στο άμεσο μέλλον θα γίνει αγορά κονσόλας όπου θα υποστηρίζει 4K, HDR π.χ ΧΒΟΧ one Χ ή όταν έρθει με το καλό PS5.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο προτζέκτορας να υποστηρίζει HDCP 2.2 άρα να δέχεται σήμα 4Κ και HDR και ας το απεικονίζει μέτρια downscaled σε 1080p κτλ..

Πρόσφατα βγήκε ο Optoma HD27HDR https://www.optoma.com/us/product/hd27hdr/
όπου θεωρητικά τουλάχιστον καλύπτει τις ανάγκες μου. Στην Αμερική κοστίζει 650 $ , Ευρώπη μάλλον δεν έχει έρθει ακόμα. Κοιτάω προς τη σωστή κατεύθυνση ? ή θα ήταν προτιμότερο να πάω σε κάποιο από τα παραπάνω sdr μοντέλα και να παίζω κατεβασμένες ταινίες είτε με χρήση Mad VR όπου χρειάζομαι extra κάρτα γραφικών ή να ψάχνω ταινίες τύπου h264 με dts x και atmos ήχο? Έτσι όμως εξαρτώμαι από τον καθένα uploader αν και πότε θα ανεβάσει τη ταινία όπως τη θέλω. Το 90% των ταινιών έως πέρσι τις νοίκιαζα από Video Club , δυστυχώς το τελευταίο χρόνο κατεβάζω αρκετές γιατί θέλω τις νέες μορφές ήχου όπου τα απλά blu ray δεν υποστηρίζουν.

Με λίγα λόγια εσείς που έχετε Αtmos συστήματα ήχου και 1080p προτζέκτορες πως παίζετε τις ταινίες σας και τι σκέφτεστε να κάνετε στο άμεσο μέλλον? Εννοείται αν έχετε κάποια πρόταση προτζέκτορα στο μυαλό σας με βάση τις ανάγκες μου το λέτε.!
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Λίγη προσοχή στις αναφορές σε θέματα πειρατείας παρακαλώ. Υπενθυμίζω ότι γράφεις σε δημόσιο φόρουμ. Στο δια ταύτα:
650 ευρώ είναι όπως καταλαβαίνεις ένα περιοριστικό ποσό για να συζητάμε για 4k. Μπορεί να σου δώσει μια αξιοπρεπή hd εικόνα.
Βέβαια, αν ο προβολέας έχει υποδοχή που υποστηρίζει hdcp 2.2 και αναπαράγεις hdr αρχεία μέσω madvr (θα χρειαστείς αρκετές ώρες διαβάσματος και φυσικά κατάλληλη κάρτα γραφικών π.χ. gtx1050) τότε θα πάρεις όλα απ' τα πλεονεκτήματα του uhd format που μπορείς να απολαύσεις σε 4k hdr προβολείς, εκτός της ανάλυσης.
Καθόλου άσχημα, έτσι δεν είναι;
 


Μηνύματα
6
Reaction score
3
Ανέβασε το ποσό στα 1000 κα πάρε τον viewsonic που έχει βγει σε προσφορά τώρα
Για τα χρήματα που ζητάει είναι απίστευτος ...

http://perfectimage.gr/2018/11/15/12197/
Ωραία πρόταση ο viewsonic, δεν τον είχα στα υπόψιν μου , θα τον παρακολουθώ! Με προβληματίζουν λίγο τα 50+ ms input lag !
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aπο τη στιγμη που εισαι gamer δε σου κανει ο χρονος ειναι μεγαλος 53ms vs 16 ms απορριπτεται χθες.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
O viewsonic εξαιρετικός είναι για τη τιμή του, θα ήθελα να τον δω από κοντά. Σε 3LCD 4k έχει βγει κάτι σε αυτό το budget?
Aπο τη στιγμη που εισαι gamer δε σου κανει ο χρονος ειναι μεγαλος 53ms vs 16 ms απορριπτεται χθες.
Τα ms που λένε οι εταιρίες είναι καθαρό marketing, οι μόνοι σοβαροί που το ψάχνουν σε βάθος είναι σελίδες όπως το tftcentral που έχουν τα κατάλληλα όργανα και σου βρίσκουν με ακρίβεια χιλιοστού τα ms!
Για retro gaming κονσόλες πάντως αρκετοί αρχαιολάτρεις πάνε και σε CRT ειδικά αν θέλουν να παίξουν και duck hunt :p
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: οτι γραφω ισχυει ,8-)οι αποδοσεις στα νουμερα των εταιρειων ειναι ακριβεις,αλλωστε οι ιδια εταιρεια εχει αντιστοιχα προβολεις με διαφορετικες αποδοσεις σε αυτον το τομεα, ο gamer εχει ως προτερεοτητα την ταχυτητα αποκρισης ,ακομη και 10 ms μετρανε.

https://www.projectorcentral.com/Optoma-HD27e-review.htm
https://www.projectorcentral.com/Viewsonic-PX727-4K-review.htm
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Καλησπέρα,

Έχω χαθεί τελείως. Έχω ένα ACER x133-pwh προτζέκτορα και τα τελευταία τέσσερα χρόνια με εξυπηρέτησε ικανοποιητικά. Θέλω λοιπόν εδώ και λίγο καιρό να προβώ σε αναβάθμιση και καθότιν έχω εγκατασταθεί στην επαρχία πλέον, δεν μπορώ βρω ένα κατάστημα να πάω για να δω ιδίοις όμμασι τις διαφορές.

Budget ~1000, δωμάτιο 3x7 με λευκό ταβάνι και τώρα παίζω περίπου στις 110 ίντσες, Denon AVR-X2500H, 5.1.2 "Atmos" και είμαι μεταξύ EPSON EH-TW5650 και VIEWSONIC 727-4k. Το προβολικό το θέλω για ταινίες και μόνο (άντε και κανά single player, οπότε τα ms δεν με απασχολούν καθόλου). Οι ταινίες που συνήθως πέφτουν στα χέρια μου είναι πλεόν 4k REMUXακια των 50-80. Οπότε ερώτω, ποιος από τους δύο παραπάνω θα μου δώσει καλύτερα χρώματα;

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να με διαφωτήσει.

ΥΣ: Εάν κάποιος έχει έτερη πρόταση στην τιμή αυτή είναι ευπρόσδεκτη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Επειδή και εγώ κοιτούσα αυτό τον καιρό στην ίδια κατηγορία τιμής (και λόγω χρήσης gaming) ο viewsonic είναι μονόδρομος..και ως προς τα lumens και ως προς τα επίπεδα θορύβου;)
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Επειδή και εγώ κοιτούσα αυτό τον καιρό στην ίδια κατηγορία τιμής (και λόγω χρήσης gaming) ο viewsonic είναι μονόδρομος..και ως προς τα lumens και ως προς τα επίπεδα θορύβου;)
Πολύ ωραία ευχαριστώ πολύ φίλος, και για πανί τι θα πρότεινες; Θέλω ένα fixed frame και βρίσκω γκρι με 0.8 gain έως τις 92 ίντσες και λευκό 1.1 gain από εκεί και πάνω.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Επειδή και εγώ κοιτούσα αυτό τον καιρό στην ίδια κατηγορία τιμής (και λόγω χρήσης gaming) ο viewsonic είναι μονόδρομος..και ως προς τα lumens και ως προς τα επίπεδα θορύβου;)
Τα 53 ms σε online game είναι λίγο θεμα πάντως. Εγώ δε προκειται να έπαιζα online game σε προβολέα πάντως με τίποτα για άλλους λόγους.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Τα 53 ms σε online game είναι λίγο θεμα πάντως. Εγώ δε προκειται να έπαιζα online game σε προβολέα πάντως με τίποτα για άλλους λόγους.
δεν ξέρεις τι χάνεις!ειδικά αν το game έχει 7.1:party:
[DOUBLEPOST=1549315761][/DOUBLEPOST]
Πολύ ωραία ευχαριστώ πολύ φίλος, και για πανί τι θα πρότεινες; Θέλω ένα fixed frame και βρίσκω γκρι με 0.8 gain έως τις 92 ίντσες και λευκό 1.1 gain από εκεί και πάνω.
για πόσο μπάτζετ μιλάμε?
 
  • Like
Reactions: PPG


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
~350 fixed frame
εγώ θα επέλεγα με 1.1 λόγω της πτώσης φωτεινότητας στο 4κ
+βάλε και ένα καλιμπράρισμα πόσο θα σου την ρίξει...
+κανένα eco mode
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Τα 53 ms σε online game είναι λίγο θεμα πάντως. Εγώ δε προκειται να έπαιζα online game σε προβολέα πάντως με τίποτα για άλλους λόγους.
online φίλος παίζω αυστηρά στον υπολογιστή και έχω ένα DELL s2716dg monitor. Οπότε είμαι κομπλέ, online χωρίς ποντίκι πληκτρολόγιο για εμένα δεν γίνεται.
[DOUBLEPOST=1549317545][/DOUBLEPOST]
εγώ θα επέλεγα με 1.1 λόγω της πτώσης φωτεινότητας στο 4κ
+βάλε και ένα καλιμπράρισμα πόσο θα σου την ρίξει...
+κανένα eco mode
Eco δεν θα παίξει ποτέ, όμως για τα άλλα θα το σκεφτώ.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Χάρη τα Game που έπαιζα εγώ δε γινοταν να παίξεις σε πολύ μεγάλη οθόνη. 24 ιντσες είναι το ιδανικό για την ακρίβεια. Τώρα για solo game ta 50 ms είναι κομπλέ και το λέω εγώ που λιώνω στα souls. Φυσικά αυτό αν μας νοιάζει το μπάτζετ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Χάρη τα Game που έπαιζα εγώ δε γινοταν να παίξεις σε πολύ μεγάλη οθόνη. 24 ιντσες είναι το ιδανικό για την ακρίβεια. Τώρα για solo game ta 50 ms είναι κομπλέ και το λέω εγώ που λιώνω στα souls. Φυσικά αυτό αν μας νοιάζει το μπάτζετ.
ναι βρε...καταλαβαίνω...απλά η αίσθηση είναι αλλού
έχω και μια 24άρα...αλλά
είμαστε σε grand level...πλέον δεν χρειάζομαι να κάνω 20 kill ανά game...παίζεις για την απόλαυση και την αίσθηση της μάχης
:party::smg:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top