AKAI AP-Q60

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα και από μένα νέος στο forum...

Ψάχνω καιρό για αγορά πικάπ και πρόσφατα βρήκα μεταχειρισμένο ένα "ΑΚΑΙ AP-Q60" με κεφαλή "Empire 2000" περί τα 100 ευρώ.

Τι γνώμη έχετε για το παραπάνω πικάπ? Αξίζει?

Σημείωση είμαι νέος στο χώρο και θα είναι το πρώτο μου πικάπ.
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλημέρα!
Καλώς ήρθες!
Συνήθως αποφεύγουμε τους αυτοματισμούς στα πικάπ. Όσο πιο απλό ίσως τόσο πιο καλό.

 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλώς ήλθες!
Το πικάπ δεν είναι άσχημο..
Είναι classic vintage κομμάτι.
Είναι κ Direct Drive οπότε δεν σε απασχολούν ιμάντες κλπ.
Αν μπορείς να το ακούσεις πριν το αγοράσεις ώστε να τσεκάρεις τα στοιχειώδη..
Δηλαδή να είναι σε καλή (όσο γίνεται) κατάσταση η κεφαλή, να δουλεύουν όλα, διακόπτες κλπ..
Με τί θα το παίξεις?
Εννοώ από ενισχυτικά & ηχεία κ υπόλοιπο σύστημα?
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Το είχα και το χάρισα.
ΜΗΝ δώσεις λεφτά να το αγοράσεις. Εάν στο χαρίσουν ΟΚ να το πάρεις.
Με 100 € έχεις και άλλες επιλογές.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Επίσης αν σε ενδιαφέρει η ΑΚΑΙ δες κ αυτήν την αγγελία που πουλάει ολοκαίνουργιο πικάπ σφραγισμένο αχρησιμοποίητο
με φυσικά ολοκαίνουργια βελόνα στην ίδια τιμή των 100€..
Είναι το ΑΚΑΙ AP-D2.
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-561146679.html

Αυτό είναι το μοντέλο..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα συμφωνησω οτι δεν ειναι κακο πικαπ,αλλα ενα πιθανο προβλημα θα ειναι η βελονα της empire οποτε αν χρειαστει και κεφαλη τοτε δεν θα ειναι 100 ευρω.
Απο την αλλη θα το προτιμουσα εστω και με 30-40 ευρω επιπλεον για κεφαλη,απο το νεο ΑΚΑΙ AP-D2 που δεν μου φαινεται και κατι αξιολογο.
Αν δουλευει σιγουρα ενταξει θα το σκεφτομουν.........μετα απο λιγο παζαρεμα !!!!!!! ας πουμε 80 ευρω
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δες κ αυτό στα 75€ σύν κάποια έξοδα αποστολής γύρω στα 20 με 30 ευρώ από Ιωάννινα..
https://www.car.gr/parts/view/19955904-sound-record-player-numark-tt1625

Εναλλακτικά με βάση τα 100€ δες κ αυτό το Pionner PL-640 (προσωπικά εγώ θα το προτιμούσα!)
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-568696561.html
[DOUBLEPOST=1549712548][/DOUBLEPOST]
Θα συμφωνησω οτι δεν ειναι κακο πικαπ,αλλα ενα πιθανο προβλημα θα ειναι η βελονα της empire οποτε αν χρειαστει και κεφαλη τοτε δεν θα ειναι 100 ευρω.
Απο την αλλη θα το προτιμουσα εστω και με 30-40 ευρω επιπλεον για κεφαλη,απο το νεο ΑΚΑΙ AP-D2 που δεν μου φαινεται και κατι αξιολογο.
Αν δουλευει σιγουρα ενταξει θα το σκεφτομουν.........μετα απο λιγο παζαρεμα !!!!!!! ας πουμε 80 ευρω
Κοίτα στα 100€ δεν έχεις πολλές επιλογές για πικάπ σε καλή κατάσταση εμφανισιακά/λειτουργικά και με κεφαλή σε ικανή/αποδεκτή κατάσταση..
Το πρώτο ΑΚΑΙ όντως με το στροβοσκόπιο κλπ δείχνει πιό οκ, αλλά από την άλλη το δεύτερο σαν αχρησιμοποίητο κ εντελώς καινούργιο γοητεύει περισσότερο τον υποψήφιο αγοραστή ώς "ΝΕΑ" αγορά, χωρίς να χάνει σε επίπεδο παιξίματος, λόγω του ότι η Empire θα είναι ούτως ή άλλως "κουρασμένη"..
Οπότε το κόστος με την αντικατάσταση θα ανέβει όπως σωστά προείπες..
Φυσικά καλό θα είναι ο φίλος να μας πεί κ το υπόλοιπο σύστημα που πιθανόν θα έχει, καθώς επίσης κ τι μουσική ακούει..
Δηλαδή τα πικάπ γενικότερα έχουν πιό ζεστό ήχο, αλλά με Goa Trance δύσκολα θα το αντιληφθείς, σε σχέση με κάποιες ήσυχες μπαλάντες..
( H Υποκειμενική μου γνώμη πάντα Guys!!);)
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλώς ήλθες!
Το πικάπ δεν είναι άσχημο..
Είναι classic vintage κομμάτι.
Είναι κ Direct Drive οπότε δεν σε απασχολούν ιμάντες κλπ.
Αν μπορείς να το ακούσεις πριν το αγοράσεις ώστε να τσεκάρεις τα στοιχειώδη..
Δηλαδή να είναι σε καλή (όσο γίνεται) κατάσταση η κεφαλή, να δουλεύουν όλα, διακόπτες κλπ..
Με τί θα το παίξεις?
Εννοώ από ενισχυτικά & ηχεία κ υπόλοιπο σύστημα?
Από ενισχυτή έχω έναν "Denon PMA-680R" και ηχεία "Cerwin Vega vs10s".
Παλιά κομμάτια 20ετιας αλλά άριστη κατάσταση

Επίσης ακούσματα πιο πολύ σε jazz, blues
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δες κ αυτό στα 75€ σύν κάποια έξοδα αποστολής γύρω στα 20 με 30 ευρώ από Ιωάννινα..
https://www.car.gr/parts/view/19955904-sound-record-player-numark-tt1625

Εναλλακτικά με βάση τα 100€ δες κ αυτό το Pionner PL-640 (προσωπικά εγώ θα το προτιμούσα!)
http://www.xe.gr/hlektronika/pikap|ad-568696561.html
[DOUBLEPOST=1549712548][/DOUBLEPOST]

Κοίτα στα 100€ δεν έχεις πολλές επιλογές για πικάπ σε καλή κατάσταση εμφανισιακά/λειτουργικά και με κεφαλή σε ικανή/αποδεκτή κατάσταση..
Το πρώτο ΑΚΑΙ όντως με το στροβοσκόπιο κλπ δείχνει πιό οκ, αλλά από την άλλη το δεύτερο σαν αχρησιμοποίητο κ εντελώς καινούργιο γοητεύει περισσότερο τον υποψήφιο αγοραστή ώς "ΝΕΑ" αγορά, χωρίς να χάνει σε επίπεδο παιξίματος, λόγω του ότι η Empire θα είναι ούτως ή άλλως "κουρασμένη"..
Οπότε το κόστος με την αντικατάσταση θα ανέβει όπως σωστά προείπες..
Φυσικά καλό θα είναι ο φίλος να μας πεί κ το υπόλοιπο σύστημα που πιθανόν θα έχει, καθώς επίσης κ τι μουσική ακούει..
Δηλαδή τα πικάπ γενικότερα έχουν πιό ζεστό ήχο, αλλά με Goa Trance δύσκολα θα το αντιληφθείς, σε σχέση με κάποιες ήσυχες μπαλάντες..
( H Υποκειμενική μου γνώμη πάντα Guys!!);)
Aυτους τους "πλαστικοποιημενους" και τσιπικους βραχιονες ειναι που φοβαμαι στα καινουργια πικαπ των 60-100 ευρω.
Κατα τα αλλα δεν διαφωνω.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ενισχυτή έναν "Denon PMA-680R" και ηχεία "Cerwin Vega vs10s"
O ενισχυτής είναι καλός με 2 Χ 65..
Τα ηχεία σου λόγω ευαισθησίας θα παίζουν αρκετά δυνατά με τον Denon.
Από όσο κατάλαβα μάλλον εννοείς τα VS10 τα τρίδρομα με το 10" woofer.
Κ όχι το CV10S το sub..
Καλός συνδυασμός..
Από ακούσματα?
[DOUBLEPOST=1549713213][/DOUBLEPOST]
Aυτους τους "πλαστικοποιημενους" και τσιπικους βραχιονες ειναι που φοβαμαι στα καινουργια πικαπ των 60-100 ευρω.
Κατα τα αλλα δεν διαφωνω.
Ναί τό ξέρω..
Μεταφέρουν απίστευτο βόμβο στο τελικό άκουσμα, ιδιαίτερα αν παίζουν σε μεγάλους κώνους κ μικρό χώρο ακρόασης..
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
O ενισχυτής είναι καλός με 2 Χ 65..
Τα ηχεία σου λόγω ευαισθησίας θα παίζουν αρκετά δυνατά με τον Denon.
Από όσο κατάλαβα μάλλον εννοείς τα VS10 τα τρίδρομα με το 10" woofer.
Κ όχι το CV10S το sub..
Καλός συνδυασμός..
Από ακούσματα?
Ναι αυτά εννοώ! Όντως παίζουν δυνατά με τον Denon. Από ακούσματα πιο πολύ σε jazz - blues αλλά σίγουρα θα αγοραστούν δισκάκια rock, ρεμπέτικα-λαϊκά (αν βρω!) και πιο new age triphop κλπ.. Σίγουρα όχι Goa Trance που αναφέρθηκε!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Από ενισχυτή έχω έναν "Denon PMA-680R" και ηχεία "Cerwin Vega vs10s".
Παλιά κομμάτια 20ετιας αλλά άριστη κατάσταση

Επίσης ακούσματα πιο πολύ σε jazz, blues
Θεωρώ ότι το Pionner PL-640 θα "δέσει" καλύτερα ακουστικά στο σύστημα σου, με την προϋπόθεση ότι θα το ακούσεις πρίν όπως δηλώνει ο πωλητής.
Πάρε κάνα δύο LP μαζί σου πρίν αγοράσεις όποιο τελικά καταλήξεις κ άκουσε τα..
Ωραία τα CV10..
Τα είχα ακούσει παλαιότερα σε φίλο..
Ωραίο μπάσο χορταστικό κ καλή ένταση, χωρίς ιδιαίτερη απαίτηση για πολλά watt!
[DOUBLEPOST=1549713666][/DOUBLEPOST]
Ναι αυτά εννοώ! Όντως παίζουν δυνατά με τον Denon. Από ακούσματα πιο πολύ σε jazz - blues αλλά σίγουρα θα αγοραστούν δισκάκια rock, ρεμπέτικα-λαϊκά (αν βρω!) και πιο new age triphop κλπ.. Σίγουρα όχι Goa Trance που αναφέρθηκε!
Kαλά Goa δεν αντέχω ούτε κατά διάνοια να ακούσω..!
Το ανέφερα απλώς για να διατυπώσω το χάσμα μεταξύ διαφόρων ακουσμάτων κ μόνο!
 



Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Καλησπέρα και από μένα.Δεν ξέρω αν πήρες πικάπ,αν όχι εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό
https://www.avsite.gr/forum/threads/sony-ps-11-direct-drive.165410/

Καμμία σχέση με τα παραπάνω.Μόνο τον βραχίονα να δεις...
Κι εγώ καμμία σχέση με την πώληση.Απλά αν διέθετα τώρα 100 ευρώ αυτό θα έπαιρνα.
Καλές αγορές..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top