Περί φθοράς δίσκων βινυλίου και όχι μόνο του διαμαντιού

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Εάν είσαι επιμελής δεν υπάρχει ανησυχία γιατί προλαμβάνεις το πρόβλημα. Μάλιστα έχεις και 2-3 αντίγραφα τον κάθε δίσκο που σ' ενδιαφέρει περισσότερο. Έχω βινύλια 40 και 50 χρονών που έχουν παίξει εκατοντάδες φορές και ακόμη ακούγονται καταπληκτικά. Δεν καταλαβαίνω όμως τι εννοείς θα μετρήσεις επιστημονικά ένα φθαρμένο δίσκο...δεν σου αρκεί που θα ακούγεται χάλια?
Συμφωνώ απόλυτα.Έχω κι εγώ δίσκους 50 χρόνων(και βινυλια του 1958)και παίζουν χωρίς πρόβλημα γιατί προσέχω 2-3 βασικά πράγματα,βασικά είναι αυτά που έγραψες με κυριότερο τη ρύθμιση του πικάπ. Οι μετρήσεις είναι ψυχαναγκασμός για μένα, κατάλαβα οτί χάνω την ουσία,που είναι..τι άλλο? Η ΜΟΥΣΙΚΗ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τα περι φθορας του δισκου τα ακουω απο 14 χρονων τοτε που αγορασα το πρωτο μου συστημα με shure m75ed2.
Τιποτα δεν αλλαξε απο τοτε.Την φθορα την προκαλουν οι κακες βελονες, οι κακες ρυθμισεις και η κακη χρηση.
Ειχα την τυχη αν θελετε να ειχα καλες κεφαλες απο τοτε και με την βοηθεια του πατερα μου βεβαια (δεν ζητουσα απο τον Αη Βασιλη περιεργα δωρα για την ηλικια μου,ζητουσα ας πουμε μια shure v15 ΜR και μετα απο την μουρμουρα του πατερα μου,ο Αη Βασιλης την εφερνε :laugh:).Παντα προσεχα τους δισκους μου και τις κεφαλες μου.Εχω σημερα στα 59 μου δισκους που θα επαιξαν χιλιαδες φορες και δεν εχουν ιχνος θορυβου κλπ.
Πολυ απλα τα πραγματα για οποιον θελει.Οι επιστημονες δεν ασχολουνται με το βινυλιο αστε τους στην ησυχια τους :D
Τα ιδια φανταζομαι θα ακουμε περι φθορας και στα 120 μας :roflmao:
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Εάν είσαι επιμελής δεν υπάρχει ανησυχία γιατί προλαμβάνεις το πρόβλημα. Μάλιστα έχεις και 2-3 αντίγραφα τον κάθε δίσκο που σ' ενδιαφέρει περισσότερο. Έχω βινύλια 40 και 50 χρονών που έχουν παίξει εκατοντάδες φορές και ακόμη ακούγονται καταπληκτικά. Δεν καταλαβαίνω όμως τι εννοείς θα μετρήσεις επιστημονικά ένα φθαρμένο δίσκο...δεν σου αρκεί που θα ακούγεται χάλια?
Δε με κατάλαβες. Προφανώς αν φτάνει στο σημείο να ακούγεται χάλια δεν υπάρχει ανάγκη για μετρήσεις. Το θέμα είναι πώς πιστοποιείς ότι δεν έχει φθορά όταν ακούγεται καλά. Μπορεί να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά γιατί έγινε σταδιακά και τη συνήθισες.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δε με κατάλαβες. Προφανώς αν φτάνει στο σημείο να ακούγεται χάλια δεν υπάρχει ανάγκη για μετρήσεις. Το θέμα είναι πώς πιστοποιείς ότι δεν έχει φθορά όταν ακούγεται καλά. Μπορεί να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά γιατί έγινε σταδιακά και τη συνήθισες.
Δισκους που τους εχω διπλους (ιδιας κοπης) κανω καπου καπου συγκριση με τον καινουργιο.Γερασα και δεν εχω παραπονο,πιστεψε με.Ο εγγονος μου θα κληρονομησει καινουργιους ακομη και σφραγισμενους δισκους με τους υπολοιπους που ειναι σε αψογη κατασταση λογω σωστης/καλης χρησης,Οπως τα ειπα πιο πανω.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δε με κατάλαβες. Προφανώς αν φτάνει στο σημείο να ακούγεται χάλια δεν υπάρχει ανάγκη για μετρήσεις. Το θέμα είναι πώς πιστοποιείς ότι δεν έχει φθορά όταν ακούγεται καλά. Μπορεί να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά γιατί έγινε σταδιακά και τη συνήθισες.
Η προκαλούμενη φθορά στα βινύλια γίνεται αισθητή και αντιληπτή συνήθως από το θόρυβο επιφανείας ... αυτός ακούγεται πολύ καλά εάν δεν τα μεταχειρίζεσαι σωστά όπως είπαμε, δεν χρειάζεται να μετρήσεις τίποτα. Τώρα αν τα αποθηκεύεις στην τύχη τους και τα πετάς και στο πάτωμα, τότε θα δεις και άλλα προβλήματα ...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Δε με κατάλαβες. Προφανώς αν φτάνει στο σημείο να ακούγεται χάλια δεν υπάρχει ανάγκη για μετρήσεις. Το θέμα είναι πώς πιστοποιείς ότι δεν έχει φθορά όταν ακούγεται καλά. Μπορεί να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά γιατί έγινε σταδιακά και τη συνήθισες.

- κάνοντας A to B test με το τωρα VS τότε ( όλο και κάποια τα έχουμε γράψει σε ψηφιακό)

- εάν δεν έχουμε τέτοια εγράφη, την κάνουμε τώρα και αργότερα συγκρίνουμε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δισκους που τους εχω διπλους (ιδιας κοπης) κανω καπου καπου συγκριση με τον καινουργιο
Δουλειά δεν είχε ο ντεβιλ... :p

Τα περι φθορας του δισκου τα ακουω απο 14 χρονων
Κι ακόμα να τα πιστέψεις;

Δε πειράζει, ποτέ δεν είναι αργά. :D

Φθορά, υπάρχει σε κάθε παίξιμο
Μετρήσιμη.
Τα πρώτα 2-3 παιξίματα είναι τα καλύτερα, μετά πέφτει.
Και μετά από κάποιο σημείο, που έχει πέσει όσο ήταν να πέσει, μετά δε πέφτει ουσιαστικά άλλο, αλλά και δε ξανασηκώνεται.

Live with it. :drinks:

Βιαγκρα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- κάνοντας A to B test με το τωρα VS τότε ( όλο και κάποια τα έχουμε γράψει σε ψηφιακό)

- εάν δεν έχουμε τέτοια εγράφη, την κάνουμε τώρα και αργότερα συγκρίνουμε
Ασε που αν τωρα εχει καποιος καλυτερη κεφαλη,phono κλπ το βινυλιο θα ακουγεται......ακομη καλυτερα απο.....τα τοτε Α & Β ;)
[DOUBLEPOST=1549816400][/DOUBLEPOST]
Δουλειά δεν είχε ο ντεβιλ... :p


Κι ακόμα να τα πιστέψεις;

Δε πειράζει, ποτέ δεν είναι αργά. :D

Φθορά, υπάρχει σε κάθε παίξιμο
Μετρήσιμη.
Τα πρώτα 2-3 παιξίματα είναι τα καλύτερα, μετά πέφτει.

Live with it. :drinks:
Αυτα γινονται με κεφαλες σαν κι αυτη που εχεις :laugh:
Ασε που η ακοη μας φθειρεται πιο πολυ απο τα βινυλια. Live with this too :drinks:
[DOUBLEPOST=1549816590][/DOUBLEPOST]
Μετρήσιμη.
Δειξε μας μια μετρηση φθορας δισκου της τριτης με την τεταρτη φορα :tongue::lolsign:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κι ακόμα να τα πιστέψεις;
Toτε που ημουν 14 , η μονη σχεση που ισως ειχες με τη μουσικη θα ηταν μαλλον με την κουδουνιστρα σου ..... :roflmao:
Μετα σιγουρα σε καποιο σταδιο με το πικαπ σου.
Μετα............παραστρατησες :laugh:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- ως προς την επιστημονική μελέτη θα το ψάξω , αν και τέτοιες θα πρέπει να είχαν γίνει γνωστές στα 90s που έμπαινε στην αγορά το cd και θα το βοηθούσαν περαιτέρω

- αλλά και πάλι, μια τέτοια μέτρηση που επιστημονικά θα μου αποδείξει την φθορά, άπαξ και δεν την ακούω ή την ακούω λίγο, ,, δεν θα με αποτρέψει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτα γινονται με κεφαλες σαν κι αυτη που εχεις
Και σαν αυτές που έχεις εσύ! :p

Δειξε μας μια μετρηση φθορας δισκου της τριτης
Μπορώ. 8-)
Αλλά ειλικρινά, βαριέμαι να κάτσω να κάνω ψηφιοποιήσεις στη μέτρικ και συγκρίσεις για να σου δείξω τα ήδη αποδεδειγμένα. :fuckyou:
αλλά και πάλι, μια τέτοια μέτρηση που επιστημονικά θα μου αποδείξει την φθορά, άπαξ και δεν την ακούω ή την ακούω λίγο, ,, δεν θα με αποτρέψει
Σωστά. 8-)

Είναι ήδη τόσο άθλιο, που και λίγο ακόμα άθλιο να γίνει, σιγά τα ωά.:drinks:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και σαν αυτές που έχεις εσύ! :p
Σωστο αλλα με διαφορα δεκαετιων οι μεν απο τις δε :thumbsup:
[DOUBLEPOST=1549820719][/DOUBLEPOST]
Μπορώ. 8-)
?????
Και γω μπορω και με καποιες βελονες μαλιστα με το αυτι :D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
- ως προς την επιστημονική μελέτη θα το ψάξω , αν και τέτοιες θα πρέπει να είχαν γίνει γνωστές στα 90s που έμπαινε στην αγορά το cd και θα το βοηθούσαν περαιτέρω

- αλλά και πάλι, μια τέτοια μέτρηση που επιστημονικά θα μου αποδείξει την φθορά, άπαξ και δεν την ακούω ή την ακούω λίγο, ,, δεν θα με αποτρέψει
και πανω που ειχα το χερι στην τσεπη Σωκρατες, γιαυτο...!! :D
https://www.technics.com/us/products/grand-class/direct-drive-turntable-system-sl-1200g.html
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
... το βινύλιο δεν παθαίνει τίποτα το σημαντικό γιατί η ακίδα περνάει στιγμιαία από κάθε σημείο.... αντίθετα με την ακίδα που είναι σε μόνιμη επαφή με το αυλάκι.
- σωστά . . . κάποτε άφησα μία κεφαλή να παίζει όλο το βράδυ κολλημένη στο εσωτερικό αυλάκι , και το πρωί βρήκα πούδρα εσωτερικά και εξωτερικά του
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
- σωστά . . . κάποτε άφησα μία κεφαλή να παίζει όλο το βράδυ κολλημένη στο εσωτερικό αυλάκι , και το πρωί βρήκα πούδρα εσωτερικά και εξωτερικά του
μάλιστα .... είναι σαν να έπαιξε ο συγκεκριμένος δίσκος 20 χιλιάδες φορές !!!! .... 33.333 rpm x 60 λεπτά x 10 ώρες
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Έχει γίνει έρευνα για το θέμα; Γιατί στο Google Scholar έχω βρει μόνο δύο άρθρα του 1956 και 1957, και δεν είναι προσβάσιμα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- σωστά . . . κάποτε άφησα μία κεφαλή να παίζει όλο το βράδυ κολλημένη στο εσωτερικό αυλάκι , και το πρωί βρήκα πούδρα εσωτερικά και εξωτερικά του
Λογικο.Ομως αυτο δεν ειναι η νορμαλ χρηση ενος δισκου/βελονας.
[DOUBLEPOST=1549972793][/DOUBLEPOST]
Έχει γίνει έρευνα για το θέμα; Γιατί στο Google Scholar έχω βρει μόνο δύο άρθρα του 1956 και 1957, και δεν είναι προσβάσιμα.
Δεν νομιζω να ασχοληθει κανενας τον 21 ο αιωνα για το ποιες φθορες εχει ενας δισκος η βελονα του....................19 ου αιωνα :laugh:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top